Myślenice

Mieszkańcy mówią „Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach”

Mieszkańcy mówią „Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach”

Przez kilka dni pod internetową petycją o ocalenie drzew przed wycinką planowaną w ramach rewitalizacji centrum podpisało się ponad 700 mieszkańców, a kolejna grupa zdecydowała się nagłośnić sprawę, organizując pikietę pn. „Stop wycince drzew na rynku w Myślenicach”

Przypomnijmy; we wrześniu mają ruszyć prace związane z rewitalizacją myślenickiego Rynku. Zgodnie zatwierdzonym planem z jego powierzchni zniknąć ma połowa drzew i krzewów.

Centrum miasta po rewitalizacji ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a zmiany w Rynku oprócz nowej – płaskiej posadzki, obejmą takie elementy jak fontanna, przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód – zachód oraz przy pierzejach, co ma nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku. Pojawią się także niewielkie drzewa w donicach, dodatkowe ławki oraz dużo niskiej zieleni w postaci krzewów i bylin. Jak przekonują mieszkańcy, to nie wystarczy.

Maciej Nalepa, uczestnik pikiety: Do usunięcia wskazano drzewa i krzewy kolidujące z planowanymi pracami budowlanymi oraz zaburzające obecną oraz przyszłą kompozycję zieleni rynku. Na Rynku rośnie około 60 drzew i krzewów, do usunięcia wskazano 30. To znaczy, że usunięta zostanie połowa zieleni rynku, choć cały czas słyszeliśmy zapewniania, że rewitalizacja spowoduje, że zieleni będzie więcej. Jak widać nie będzie jej więcej, a mniej, dlatego jesteśmy tutaj, aby zaprotestować.

Podczas protestu można było podpisać petycję skierowaną do burmistrza o to, aby zieleń na Rynku została. Jak dotąd w sieci podpisało ją ponad 700 osób, natomiast na myślenickim rynku protestowało kilkanaście osób.

Według protestujących drzewa wpływają na regulację temperatury, a kiedy ta dochodzi do 30 stopni w cieniu, beton nagrzewa się do 40, zaś asfalt do 50 stopni. Ciepło oddają jeszcze długo po zachodzie słońca. - Ta miejska wyspa ciepła sprawia, że upał w mieście jest nie do zniesienia i bywa groźny dla zdrowia. Bo upały nie tylko znacząco zwiększają zużycie energii potrzebnej do chłodzenia – są też najbardziej śmiertelnym zjawiskiem naturalnym – argumentowali uczestnicy akcji.

Małgorzata Jarzyna, inicjatorka petycji: Jestem po rozmowie z zastępca pana burmistrza. Chcę powiedzieć, że władze są nastawione pozytywnie. Czekali na nasze głosy i poparcie, żeby mieć powód do odwołania się w Urzędzie Marszałkowskim, czy u konserwatora zabytków. Teraz mają nasze poparcie. Nie chciałabym, aby ta akcja została sprowadzona do walk politycznych. Tu chodzi wyłącznie o zieleń i współpracę. Jestem apolityczna, nie jestem związana z żadną partią. Włodarze muszą coś z tym zrobić. Nigdy nie jest za późno na działanie.

 

Jarosław Szlachetka: Czas na konsultacje minął. Drzewa zostaną przeniesione

Wczoraj burmistrz Jarosław Szlachetka wydał oświadczenie, w którym mówi m.in. o tym, że czas na konsultacje bezpowrotnie minął, a te nie były odpowiednio przeprowadzone przez jego poprzednika oraz, że obecny włodarz Myślenic podjął decyzję o przeniesieniu drzew w inne miejsce. 

Czy w ramach rewitalizacji Rynku powinno wycinać się stare drzewa?

 • TAK TAK 21%
 • NIE NIE 73%
 • TRUDNO POWIEDZIEĆ TRUDNO POWIEDZIEĆ 6%
 • Głosów: 1495

W jednym z naszych sondaży zdecydowana większość z Was (76%) uważa, że w ramach rewitalizacji Rynku drzewa powinny zostać na swoich miejscach. Wycinkę popiera niespełna co piąty ankietowany (18%), natomiast zdania na ten temat nie ma 6% z Was.

Powiązane tematy

Od dzisiaj nie wjedziesz do Rynku. Tak będzie do końca września. To efekt rewitalizacji
Myślenice 15

Od dzisiaj nie wjedziesz do Rynku. Tak będzie do końca września. To efekt rewitalizacji

Dzisiaj został zamknięty wjazd do Rynku w Myślenicach. To wynik remontu prowadzonego w centrum w ramach rewitalizacji. Z utrudnieniami w tym miejscu trzeba się liczyć do końca września Dzisiaj od rana zamknięta jest ul. Kościuszki będąca jedyną drogą dojazdową do Rynku w Myślenicach. Jak informuje gmina; zakaz wjazdu jest spowodowany pracami związ...

Przenoszą handlarzy z „Końskiego Rynku” na wyremontowaną ulicę Bema
Myślenice 31

Przenoszą handlarzy z „Końskiego Rynku” na wyremontowaną ulicę Bema

Na razie tymczasowo, a przenosiny związane są z rewitalizacją Rynku i pracami jakie mają rozpocząć się na ul. Jana Kilińskiego. Magistrat postanowił przenieść handlujących w tym miejscu na ul. Bema Prace związane z rewitalizacją płyty Rynku i jego okolic ruszyły we wrześniu 2019. W pierwszej kolejności robotnicy zajęli się ulicami Gałczyńskiego i...

Ulice Bema i Jordana znowu przejezdne. Trwa rewitalizacja centrum
Myślenice 0

Ulice Bema i Jordana znowu przejezdne. Trwa rewitalizacja centrum

Ponownie można jeździć ulicą Jordana od parkingu przy plantach do skrzyżowania z ul. Reja. W tym miejscu drogowcy położyli m.in. nowy asfalt i chodniki Ponownie można skręcać w prawo z ul. Reja w kierunku ul. Jordana. Wspomniany odcinek drogi był zamknięty od połowy kwietnia, a przedostać się tędy można było wyłącznie pieszo. Przez ten czas wymien...

Komentarze

 • Pietja 13 sie 2019

  Aż się tam wybiorę i zobaczę to całą hucpę.

  12 27 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  13 sie 2019

  Nie głosowałam na Pana Burmistrza ani na obecnego ani na poprzedniego - więc politykę odkładam na bok ale tak racjonalnie myśląc nie rozumiem dlaczego zarzuty stawiane są P.Szlachetce skoro ,,odziedziczył ten projekt po poprzedniku . Druga strona to ten cały hej na Niego też wdaje się dziwny skoro wygrał większością głosów a wszyscy pod byle pretekstem tylko Go hejtują. Kto w takim razie na Niego głosował ?

  36 12 Odpowiedz
  • 14 sie 2019

   Ci którzy nie wchodzą na tą stronę - czyli starsi ludzie oraz ogólnie we wsiach Gminy miał wysokie poparcie, w mieście było mniej więcej 55-45 dla niego.

   7 6 Odpowiedz
   • 15 sie 2019

    We wsiach gminy? Przecież cała Gmina Myślenice to jedna niewielka wieś, to miasto o którym piszesz jest za małe aby nazwać go nawet miasteczkiem :) Myślenice to takie samo miasto jak Sułkowice, ma prawa miejskie, ale to przecież wieś, dlatego tutaj tak duże poparcie miał pis.

    4 1 Odpowiedz
 • OKOKI 13 sie 2019

  Rewitalizacja czyli betonowanie wszystkiego.

  23 9 Odpowiedz
 • mirek@ 13 sie 2019

  Jeśli nie obronimy tych drzew to wszyatko pokryją kostka brukowa i asfaltem będzie jedna wielka betoniarnia

  21 9 Odpowiedz
  • Beata 16 sie 2019

   Brońmy drzewa przed szarańczą od Ostrowskiego. Oni nie patrzyli na nic. Klepali decyzje i drzewa leciały na potęgę. Nawet wiedząc że jego czas się konczy, załatwił jeszcze na koniec wycinanie drzew na płycie rynku.

   3 7 Odpowiedz
 • 13 sie 2019

  Bóg stwarzając ludzi z myślą że dobrze zagospodarują ziemie głeboko sie mylił...

  14 3 Odpowiedz
  • 14 sie 2019

   Stworzył raczej koczkodany lecące na maniana betoniana. O, ile kasy z rewitalizacji można zgarnąć....

   6 6 Odpowiedz
 • 14 sie 2019

  No to mamy pierwszą większą wtopę nowego burmistrza (już pomijam obiecanki o obniżeniu cen wody etc.) - plany remontu i wycinki zapewne znane od dawna, nawet jeśli jest wina po stronie ekipy Ostrowskiego, to myślenicki Jarosław już prawie rok (!) sprawuje swoją funkcję, dlaczego wcześniej nie reagował, nie komunikował nie zwalał winy na poprzednika? Otóż dlatego, że sam się dopiero teraz o tym dowiedział. Wtopa na całego. Po coś go ludzie wybrali żeby decydował, poprawiał, reagował a tylko rozdaje dyplomy i medale, zwalnia ze spółek i robi fotki z ludźmi.

  19 18 Odpowiedz
  • 14 sie 2019

   Nie zachowuj sie jak kot Gargamela bo się źle skojarzy stałym bywalcom tego forum ;) "Pierwsza większa wtopa" - inaczej bym to napisał trzymając się faktów:
   "Rzutem na taśmę były Burmistrz Ostrowski, realizuje ostatni plan dla miasta wykorzystując milionową dotację na projekty zupełnie miastu niepotrzebne, zadłużając przy tym kasę gminną poniżej dna fiskalnego. Mając w świadomości nieuchronną przegraną w wyborach ceduje niedokończone projekty nowemu Burmistrzowi Szlachetce na którego barki spadają kłopoty finansowe i niegospodarność poprzedniego Burmistrza."
   Wtopa na całego! Tłumek mieszkańców domaga się rozwiązania kwestii drzew myślenickiego rynku które to drzewa w projekcie Ostrowskiego zostały przeznaczone na wycinkę - winny Szlachetka!
   Brak konsultacji projektu tak newralgicznego dla mieszkańców i ich otoczenia w fazie projektowania w celu uzyskania dotacji - winny Szlachetka.
   Brak wniosków do przedstawionego projektu d.s. realizacji "rewitalizacji rynku" który to był dostępny w Urzędzie Miasta do wglądu mieszkańców. Gdzie był wtedy ten "tłumek zielonych" protestantów? - Nie ważne gdzie był! - winny Szlachetka!
   Bo to on jest Burmistrzem (a nie jaśnie Ostrowski) - winny Szlachetka!
   Bo to on nie ma pieniędzy w kasie (którą roztrwonił Ostrowski) - winny Szlachetka!
   Bo to on zastał rozpoczęte projekty (które zaczął Ostrowski), po co wygrywał wybory? - winny Szlachetka!
   Dokładnie tak to brzmi jak ktoś patrzy z boku. Śmiechu warte.

   19 15 Odpowiedz
   • 15 sie 2019

    Obecny Burmistrz przyjmując stanowisko dobrze wiedział w jakiej sytuacji finansowej są Myślenice. Miał wgląd do dokumentów. Mógł się tego nie podejmować, a nie teraz zwalać na każdym kroku na byłych rządzących. Niech zakasa rękawy i do roboty.

    7 11 Odpowiedz
    • 15 sie 2019

     Już bym się tym nie interesował na Twoim miejscu. Kolokwialnie mówiąc: "Nie Twoja broszka"...

     1 6 Odpowiedz
     • 16 sie 2019

      Straszysz mnie ? Mieszkam w Myślenicach, płace podatki więc MOJA.

      5 Odpowiedz
      • 16 sie 2019

       Nie głosowałaś na Szlachetkę więc jesteś w mniejszości. Pora się z tym pogodzić to primo.
       Rozumiem że 500 plus to nie to samo co 5,000 z okazji "święta lasu" to secundo.
       A faceta poznaje się nie po tym jak zaczyna tylko jak kończy, Jak skończył poprzedni burmistrz swoją kadencję każdy wie. Zresztą nie pierwszy raz porzuca stanowisko dla lepszej, atrakcyjniejszej "posady". To tertio.
       A ja jestem ostatnią osobą której powinnaś się "bać". Jak się dokopią do rachunków to jeszcze skonfiskują Ci to "quattro"...

       7 Odpowiedz
       • 17 sie 2019

        Nie wstydzisz się cytować Millera ? A fe!

        5 2 Odpowiedz
        • 18 sie 2019

         Wstyd jest nie rozumieć że za projekt wycinki drzew na rynku nie odpowiada Szlachetka tylko Ostrowski. Obecny Burmistrz jest ZMUSZONY do AKCEPTACJI I KONTYNUACJI rozpoczętego już projektu.

         2 6 Odpowiedz
 • 14 sie 2019

  A nie zauważyłeś kolego że rewitalizacja trwa już od zeszłego roku??? Nie jestem zwolennikiem wycinania drzew ale gdzie byli ci wszyscy przeciwnicy kiedy był wystawiony projekt rewitalizacji dlaczego już wtedy nie protestowali co spowodowało że nagle teraz chcą bronić drzew.

  20 6 Odpowiedz
 • 14 sie 2019

  Dokładnie, dlaczego nikt nie skakał jak był projekt itp? Dlaczego nikt nie obsmaruje byłego burmistrza? Ludzie, projekt zatwierdzony i koniec kropka. Żal patrzeć na te denne komentarze bo albo je piszą trolle przeciwko Szlachetce albo niedoinformowani ludzie ktorych bardzo mi szkoda.....

  12 12 Odpowiedz
  • 16 sie 2019

   Przyjacielu, nie wszyscy byli doinformowani. Przyjmij do wiadomości, że są ludzie, którzy nie mają nawet telefonu komórkowego, nie mówiąc o internecie. Żal Ci ich czy siebie? Oni nie wiedzą nawet co to TROLL,Jeszcze nie są na tyle zepsuci. Nie są przeciwko obecnemu Burmistrzowi, ani byłemu. SĄ PRZECIWKO GŁUPOCIE.

   5 2 Odpowiedz
   • 16 sie 2019

    Ale czyjej głupocie bo to jest bardzo ważna kwestia?
    Czyli - skoro nie mają telefonu, internetu, więc są podatni na manipulację. Do czego zmierzam - wystarczy agitator który uruchomi "tłum" (relatywnie do liczby protestantów) przedstawiając nieprawdę (żeby nie napisać kłamstwo) o "planowanej" wycince drzew przez "magistrat" i tych sześcioro naiwnych "ludzi bez internetu" będzie pikietowało w obronie drzew na rynku? Nawet nie wiedzą przeciw czemu/komu protestują (relatywnie bez telefonu/internetu) więc są podatni na manipulacje organizatorów czyli de-facto sami są trollowani "wycinką drzew". Rozumiem.

    2 7 Odpowiedz
 • 14 sie 2019

  Zdecydowane nie dla wycinki. To jedyny cień w rynku, aż chce się czytać książkę pod takim drzewkiem na ławeczce a nie na betonowej łące którą planują ?

  11 9 Odpowiedz
  • 14 sie 2019

   Tak tak, codziennie widuje tłumy ludzi pod tymi drzewami?, czytają książki, kontemplują i można by tak wymieniać dalej ???

   16 4 Odpowiedz
 • Szczadoniecki 15 sie 2019

  A Ostrowski śmieje się z ciemnoty, bo zamiast kierować swoje roszczenia wtedy gdy był na to czas, to woleli stać ze świeczkami pod Sądem... Gdzie oni byli, gdy wycinał drzewa wzdłuż ulicy Słowackiego?

  14 5 Odpowiedz
 • 16 sie 2019

  Nie wiem czy się śmieje. Nie wiem, czy tak dokładnie znał ten plan. Tym gorzej dla niego i tamtej Rady. Gdzie wtedy byli radni PIS-u? Jak wtedy głosowali? Asekuracyjnie wstrzymali się od głosu? Sam zamiar rewitalizacji Rynku jest szalony. Sąd i świeczki to inna bajka. Możemy psy wieszać na Panu Ostrowskim, ale będziemy też rozliczać obecnego Burmistrza. "Widziały gały, co brały". Jakoś Pan Burmistrz wymienił, co się dało (oprócz babci klozetowej), a temat rewitalizacji przyjął z dobrodziejstwem inwentarza. Za jakiś czas okaże się, że pogłębia zadłużenie gminy na bezsensowną rewitalizację.

  6 3 Odpowiedz
  • Beata 17 sie 2019

   Przyjął bo nie miał wyboru jak sam napisałeś odziedziczył dobrodziejstwa, których było niewiele i wszystkie plagi egipskie.
   Czytałam ostatnio, bo robię sobie mały rekonesans historyczny, że nawet został uniewinniony za wyjazd na którym podobno uczył się ogrodnictwa i "uprawy" trawy stadionowej.
   Wynikałoby z tego, że nasz poprzedni burmistrz kochał przyrodę ale tylko tą niskopienną. Może dlatego tak się uparł na te stare drzewa. Nie po to takie drogie zagraniczne szkolenia przechodził by nie mógł się wykazać. Dobrze, że zlecił tylko połowę drzew do wycięcia a nie wszystkie.

   5 9 Odpowiedz
   • mysleniczaninzdziada 17 sie 2019

    nikt go nie zmuszał do startu w wyborach. w czasie kampanii zachowywał sie tak jakby miał być ratunkiem dla gminy ktora byla w ruinie... wiec niech teraz ratuje a nie zwala na poprzedników.

    8 3 Odpowiedz
    • 17 sie 2019

     Ciekawe co byś napisał jakby Burmistrz Jarosław podniósł znowu wszystkie oplaty i podatki stwierdzając że jest to jedyny sposób na naprawę budżetu Gminy? Bo z pustego to i Salomon nie naleje.

     2 6 Odpowiedz
 • 20 sie 2019

  HAHA jaki CYRK :D

  2 Odpowiedz
 • 7 wrz 2019

  Co z drzewami w Rynku ? Pisowskie rżnięcie nie ma granic ?Tak jak ich głupota?

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Dobry czas dla Myślenic; Gmina pozyskała milionowe wsparcie
Myślenice 0

Dobry czas dla Myślenic; Gmina pozyskała milionowe wsparcie

Kolejne kroki w sprawie budowy bezkolizyjnego węzła drogowego w Jaworniku, opracowanie dokumentacji budowy tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach, inwestycje drogowe z Funduszu Dróg Samorządowych, czy 1,7 mln zł dofinansowania do budowy sieci kanalizacyjnej – to tylko niektóre inwestycje, na które Gmina Myślenice pozyskała w ostatnim czasie finans...

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków
Myślenice 23

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków

Propozycja starosty jest prosta; burmistrz obniża o połowę koszty dzierżawy terenu pod bazę dla Wisły Kraków, a klub za zaoszczędzone pieniądze w obniżonej cenie kupuje ziemię od starostwa na rozbudowę swojej siedziby. Ale to nie wszystko…   Wspomniany plan przyszedł do nas drogą mailową. Informacja zatytułowana „Współpraca ponad podziałami. Baza...

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę
Myślenice 31

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę

Radni miejscy podjęli uchwałę, na mocy której upoważniają burmistrza do prowadzenia negocjacji w sprawie zamiany dróg powiatowych znajdujących się w centrum Myślenic na drogi gminne Zgodnie z podjętą uchwałą (12 głosów za, 5 przeciw, 3 wstrzymało się) w sprawie dróg gminnych przeznaczonych do ewentualnej wymiany za drogi powiatowe znajdujące się n...

Zrobiliśmy to razem: Rekordowy finał zbiórki w ramach akcji #poMOCnaMaseczka
Koronawirus 5

Zrobiliśmy to razem: Rekordowy finał zbiórki w ramach akcji #poMOCnaMaseczka

Blisko 700 darczyńców i 4 firmy zaangażowały się w akcję #poMOCnaMaseczka wspólnie przekazując na zakup respiratora i specjalistycznego sprzętu medycznego 61 881,23 zł Zasada akcji była prosta; kupując maseczkę w ramach działania #poMOCnaMaseczka wspieraliśmy zbiórkę na zakup sprzętu ratującego życie. W ten sposób organizatorzy zachęcali do tego,...

Tydzień do wyborów. W Myślenicach Borys Budka namawiał do udziału w głosowaniu i poparcia jego kandydata
Wybory Prezydenckie 2020 145

Tydzień do wyborów. W Myślenicach Borys Budka namawiał do udziału w głosowaniu i poparcia jego kandydata

W czasie kampanii mieszkańcy regionu mieli okazję spotkać się z Rafałem Trzaskowskim, ale również dwa razy w powiecie wizytował walczący o reelekcję Andrzej Duda (PiS). Na tydzień przed wyborami do udziału w nich namawiał Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Za tydzień na kolejne 5 lat wybierać będziemy prezydenta Polski, a kampani...