Myślenice

Mieszkańcy mówią „Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach”

Mieszkańcy mówią „Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach”

Przez kilka dni pod internetową petycją o ocalenie drzew przed wycinką planowaną w ramach rewitalizacji centrum podpisało się ponad 700 mieszkańców, a kolejna grupa zdecydowała się nagłośnić sprawę, organizując pikietę pn. „Stop wycince drzew na rynku w Myślenicach”

Przypomnijmy; we wrześniu mają ruszyć prace związane z rewitalizacją myślenickiego Rynku. Zgodnie zatwierdzonym planem z jego powierzchni zniknąć ma połowa drzew i krzewów.

Centrum miasta po rewitalizacji ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a zmiany w Rynku oprócz nowej – płaskiej posadzki, obejmą takie elementy jak fontanna, przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód – zachód oraz przy pierzejach, co ma nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku. Pojawią się także niewielkie drzewa w donicach, dodatkowe ławki oraz dużo niskiej zieleni w postaci krzewów i bylin. Jak przekonują mieszkańcy, to nie wystarczy.

Maciej Nalepa, uczestnik pikiety: Do usunięcia wskazano drzewa i krzewy kolidujące z planowanymi pracami budowlanymi oraz zaburzające obecną oraz przyszłą kompozycję zieleni rynku. Na Rynku rośnie około 60 drzew i krzewów, do usunięcia wskazano 30. To znaczy, że usunięta zostanie połowa zieleni rynku, choć cały czas słyszeliśmy zapewniania, że rewitalizacja spowoduje, że zieleni będzie więcej. Jak widać nie będzie jej więcej, a mniej, dlatego jesteśmy tutaj, aby zaprotestować.

Podczas protestu można było podpisać petycję skierowaną do burmistrza o to, aby zieleń na Rynku została. Jak dotąd w sieci podpisało ją ponad 700 osób, natomiast na myślenickim rynku protestowało kilkanaście osób.

Według protestujących drzewa wpływają na regulację temperatury, a kiedy ta dochodzi do 30 stopni w cieniu, beton nagrzewa się do 40, zaś asfalt do 50 stopni. Ciepło oddają jeszcze długo po zachodzie słońca. - Ta miejska wyspa ciepła sprawia, że upał w mieście jest nie do zniesienia i bywa groźny dla zdrowia. Bo upały nie tylko znacząco zwiększają zużycie energii potrzebnej do chłodzenia – są też najbardziej śmiertelnym zjawiskiem naturalnym – argumentowali uczestnicy akcji.

Małgorzata Jarzyna, inicjatorka petycji: Jestem po rozmowie z zastępca pana burmistrza. Chcę powiedzieć, że władze są nastawione pozytywnie. Czekali na nasze głosy i poparcie, żeby mieć powód do odwołania się w Urzędzie Marszałkowskim, czy u konserwatora zabytków. Teraz mają nasze poparcie. Nie chciałabym, aby ta akcja została sprowadzona do walk politycznych. Tu chodzi wyłącznie o zieleń i współpracę. Jestem apolityczna, nie jestem związana z żadną partią. Włodarze muszą coś z tym zrobić. Nigdy nie jest za późno na działanie.

 

Jarosław Szlachetka: Czas na konsultacje minął. Drzewa zostaną przeniesione

Wczoraj burmistrz Jarosław Szlachetka wydał oświadczenie, w którym mówi m.in. o tym, że czas na konsultacje bezpowrotnie minął, a te nie były odpowiednio przeprowadzone przez jego poprzednika oraz, że obecny włodarz Myślenic podjął decyzję o przeniesieniu drzew w inne miejsce. 

Czy w ramach rewitalizacji Rynku powinno wycinać się stare drzewa?

 • TAK TAK 21%
 • NIE NIE 73%
 • TRUDNO POWIEDZIEĆ TRUDNO POWIEDZIEĆ 6%
 • Głosów: 1495

W jednym z naszych sondaży zdecydowana większość z Was (76%) uważa, że w ramach rewitalizacji Rynku drzewa powinny zostać na swoich miejscach. Wycinkę popiera niespełna co piąty ankietowany (18%), natomiast zdania na ten temat nie ma 6% z Was.

Powiązane tematy

Myślenice. Nowe centrum w nowym roku
Myślenice 2

Myślenice. Nowe centrum w nowym roku

Remont centrum dobiega końca. Niedawno uruchomione zostało nowe oświetlenie ledowe Rynku, który na tle miasta odróżnia jego barwa. Prace potrwają najpóźniej d...

Komentarze (32)

 • Brak zdjęcia
  13 sie 2019

  Nie głosowałam na Pana Burmistrza ani na obecnego ani na poprzedniego - więc politykę odkładam na bok ale tak racjonalnie myśląc nie rozumiem dlaczego zarzuty stawiane są P.Szlachetce skoro ,,odziedziczył ten projekt po poprzedniku . Druga strona to ten cały hej na Niego też wdaje się dziwny skoro wygrał większością głosów a wszyscy pod byle pretekstem tylko Go hejtują. Kto w takim razie na Niego głosował ?

  36 12 Odpowiedz
 • OKOKI 13 sie 2019

  Rewitalizacja czyli betonowanie wszystkiego.

  23 9 Odpowiedz
 • 14 sie 2019

  A nie zauważyłeś kolego że rewitalizacja trwa już od zeszłego roku??? Nie jestem zwolennikiem wycinania drzew ale gdzie byli ci wszyscy przeciwnicy kiedy był wystawiony projekt rewitalizacji dlaczego już wtedy nie protestowali co spowodowało że nagle teraz chcą bronić drzew.

  20 6 Odpowiedz
 • mirek@ 13 sie 2019

  Jeśli nie obronimy tych drzew to wszyatko pokryją kostka brukowa i asfaltem będzie jedna wielka betoniarnia

  21 9 Odpowiedz
 • 14 sie 2019

  Tak tak, codziennie widuje tłumy ludzi pod tymi drzewami?, czytają książki, kontemplują i można by tak wymieniać dalej ???

  16 4 Odpowiedz

Zobacz więcej