Myślenice

Mieszkańcy mówią „Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach”

Przez kilka dni pod internetową petycją o ocalenie drzew przed wycinką planowaną w ramach rewitalizacji centrum podpisało się ponad 700 mieszkańców, a kolejna grupa zdecydowała się nagłośnić sprawę, organizując pikietę pn. „Stop wycince drzew na rynku w Myślenicach”

Przypomnijmy; we wrześniu mają ruszyć prace związane z rewitalizacją myślenickiego Rynku. Zgodnie zatwierdzonym planem z jego powierzchni zniknąć ma połowa drzew i krzewów.

Centrum miasta po rewitalizacji ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a zmiany w Rynku oprócz nowej – płaskiej posadzki, obejmą takie elementy jak fontanna, przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód – zachód oraz przy pierzejach, co ma nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku. Pojawią się także niewielkie drzewa w donicach, dodatkowe ławki oraz dużo niskiej zieleni w postaci krzewów i bylin. Jak przekonują mieszkańcy, to nie wystarczy.

Maciej Nalepa, uczestnik pikiety: Do usunięcia wskazano drzewa i krzewy kolidujące z planowanymi pracami budowlanymi oraz zaburzające obecną oraz przyszłą kompozycję zieleni rynku. Na Rynku rośnie około 60 drzew i krzewów, do usunięcia wskazano 30. To znaczy, że usunięta zostanie połowa zieleni rynku, choć cały czas słyszeliśmy zapewniania, że rewitalizacja spowoduje, że zieleni będzie więcej. Jak widać nie będzie jej więcej, a mniej, dlatego jesteśmy tutaj, aby zaprotestować.

Podczas protestu można było podpisać petycję skierowaną do burmistrza o to, aby zieleń na Rynku została. Jak dotąd w sieci podpisało ją ponad 700 osób, natomiast na myślenickim rynku protestowało kilkanaście osób.

Według protestujących drzewa wpływają na regulację temperatury, a kiedy ta dochodzi do 30 stopni w cieniu, beton nagrzewa się do 40, zaś asfalt do 50 stopni. Ciepło oddają jeszcze długo po zachodzie słońca. - Ta miejska wyspa ciepła sprawia, że upał w mieście jest nie do zniesienia i bywa groźny dla zdrowia. Bo upały nie tylko znacząco zwiększają zużycie energii potrzebnej do chłodzenia – są też najbardziej śmiertelnym zjawiskiem naturalnym – argumentowali uczestnicy akcji.

Małgorzata Jarzyna, inicjatorka petycji: Jestem po rozmowie z zastępca pana burmistrza. Chcę powiedzieć, że władze są nastawione pozytywnie. Czekali na nasze głosy i poparcie, żeby mieć powód do odwołania się w Urzędzie Marszałkowskim, czy u konserwatora zabytków. Teraz mają nasze poparcie. Nie chciałabym, aby ta akcja została sprowadzona do walk politycznych. Tu chodzi wyłącznie o zieleń i współpracę. Jestem apolityczna, nie jestem związana z żadną partią. Włodarze muszą coś z tym zrobić. Nigdy nie jest za późno na działanie.

 

Jarosław Szlachetka: Czas na konsultacje minął. Drzewa zostaną przeniesione

Wczoraj burmistrz Jarosław Szlachetka wydał oświadczenie, w którym mówi m.in. o tym, że czas na konsultacje bezpowrotnie minął, a te nie były odpowiednio przeprowadzone przez jego poprzednika oraz, że obecny włodarz Myślenic podjął decyzję o przeniesieniu drzew w inne miejsce. 

Czy w ramach rewitalizacji Rynku powinno wycinać się stare drzewa?

 • TAK TAK 20%
 • NIE NIE 74%
 • TRUDNO POWIEDZIEĆ TRUDNO POWIEDZIEĆ 6%
 • Głosów: 1342

W jednym z naszych sondaży zdecydowana większość z Was (76%) uważa, że w ramach rewitalizacji Rynku drzewa powinny zostać na swoich miejscach. Wycinkę popiera niespełna co piąty ankietowany (18%), natomiast zdania na ten temat nie ma 6% z Was.

Powiązane tematy

Drzewa w Rynku czeka wycinka? Mieszkańcy apelują o ich pozostawienie
Myślenice 15

Drzewa w Rynku czeka wycinka? Mieszkańcy apelują o ich pozostawienie

Internetowy apel o ocalenie drzew przed wycinką w myślenickim Rynku w przeciągu kilku dni podpisało prawie 600 osób. Jak mówią autorzy petycji; drzewa i krzewy mają być usunięte w związku z rewitalizacją centrum Mieszkańcy postanowili zwrócić się do burmistrza m.in. za pośrednictwem internetowego apelu,  w którym wyrażają swój niepokój związany z...

Komentarze

 • Pietja 13 sie

  Aż się tam wybiorę i zobaczę to całą hucpę.

  11 26 Odpowiedz
 • 13 sie

  Nie głosowałam na Pana Burmistrza ani na obecnego ani na poprzedniego - więc politykę odkładam na bok ale tak racjonalnie myśląc nie rozumiem dlaczego zarzuty stawiane są P.Szlachetce skoro ,,odziedziczył ten projekt po poprzedniku . Druga strona to ten cały hej na Niego też wdaje się dziwny skoro wygrał większością głosów a wszyscy pod byle pretekstem tylko Go hejtują. Kto w takim razie na Niego głosował ?

  36 11 Odpowiedz
  • 14 sie

   Ci którzy nie wchodzą na tą stronę - czyli starsi ludzie oraz ogólnie we wsiach Gminy miał wysokie poparcie, w mieście było mniej więcej 55-45 dla niego.

   7 5 Odpowiedz
   • 15 sie

    We wsiach gminy? Przecież cała Gmina Myślenice to jedna niewielka wieś, to miasto o którym piszesz jest za małe aby nazwać go nawet miasteczkiem :) Myślenice to takie samo miasto jak Sułkowice, ma prawa miejskie, ale to przecież wieś, dlatego tutaj tak duże poparcie miał pis.

    4 Odpowiedz
 • OKOKI 13 sie

  Rewitalizacja czyli betonowanie wszystkiego.

  22 8 Odpowiedz
 • mirek@ 13 sie

  Jeśli nie obronimy tych drzew to wszyatko pokryją kostka brukowa i asfaltem będzie jedna wielka betoniarnia

  20 8 Odpowiedz
  • Beata 16 sie

   Brońmy drzewa przed szarańczą od Ostrowskiego. Oni nie patrzyli na nic. Klepali decyzje i drzewa leciały na potęgę. Nawet wiedząc że jego czas się konczy, załatwił jeszcze na koniec wycinanie drzew na płycie rynku.

   3 5 Odpowiedz
 • 13 sie

  Bóg stwarzając ludzi z myślą że dobrze zagospodarują ziemie głeboko sie mylił...

  13 2 Odpowiedz
  • 14 sie

   Stworzył raczej koczkodany lecące na maniana betoniana. O, ile kasy z rewitalizacji można zgarnąć....

   6 4 Odpowiedz
 • 14 sie

  No to mamy pierwszą większą wtopę nowego burmistrza (już pomijam obiecanki o obniżeniu cen wody etc.) - plany remontu i wycinki zapewne znane od dawna, nawet jeśli jest wina po stronie ekipy Ostrowskiego, to myślenicki Jarosław już prawie rok (!) sprawuje swoją funkcję, dlaczego wcześniej nie reagował, nie komunikował nie zwalał winy na poprzednika? Otóż dlatego, że sam się dopiero teraz o tym dowiedział. Wtopa na całego. Po coś go ludzie wybrali żeby decydował, poprawiał, reagował a tylko rozdaje dyplomy i medale, zwalnia ze spółek i robi fotki z ludźmi.

  19 17 Odpowiedz
  • 14 sie

   Nie zachowuj sie jak kot Gargamela bo się źle skojarzy stałym bywalcom tego forum ;) "Pierwsza większa wtopa" - inaczej bym to napisał trzymając się faktów:
   "Rzutem na taśmę były Burmistrz Ostrowski, realizuje ostatni plan dla miasta wykorzystując milionową dotację na projekty zupełnie miastu niepotrzebne, zadłużając przy tym kasę gminną poniżej dna fiskalnego. Mając w świadomości nieuchronną przegraną w wyborach ceduje niedokończone projekty nowemu Burmistrzowi Szlachetce na którego barki spadają kłopoty finansowe i niegospodarność poprzedniego Burmistrza."
   Wtopa na całego! Tłumek mieszkańców domaga się rozwiązania kwestii drzew myślenickiego rynku które to drzewa w projekcie Ostrowskiego zostały przeznaczone na wycinkę - winny Szlachetka!
   Brak konsultacji projektu tak newralgicznego dla mieszkańców i ich otoczenia w fazie projektowania w celu uzyskania dotacji - winny Szlachetka.
   Brak wniosków do przedstawionego projektu d.s. realizacji "rewitalizacji rynku" który to był dostępny w Urzędzie Miasta do wglądu mieszkańców. Gdzie był wtedy ten "tłumek zielonych" protestantów? - Nie ważne gdzie był! - winny Szlachetka!
   Bo to on jest Burmistrzem (a nie jaśnie Ostrowski) - winny Szlachetka!
   Bo to on nie ma pieniędzy w kasie (którą roztrwonił Ostrowski) - winny Szlachetka!
   Bo to on zastał rozpoczęte projekty (które zaczął Ostrowski), po co wygrywał wybory? - winny Szlachetka!
   Dokładnie tak to brzmi jak ktoś patrzy z boku. Śmiechu warte.

   18 13 Odpowiedz
   • 15 sie

    Obecny Burmistrz przyjmując stanowisko dobrze wiedział w jakiej sytuacji finansowej są Myślenice. Miał wgląd do dokumentów. Mógł się tego nie podejmować, a nie teraz zwalać na każdym kroku na byłych rządzących. Niech zakasa rękawy i do roboty.

    6 9 Odpowiedz
    • 15 sie

     Już bym się tym nie interesował na Twoim miejscu. Kolokwialnie mówiąc: "Nie Twoja broszka"...

     1 5 Odpowiedz
     • 16 sie

      Straszysz mnie ? Mieszkam w Myślenicach, płace podatki więc MOJA.

      5 Odpowiedz
      • 16 sie

       Nie głosowałaś na Szlachetkę więc jesteś w mniejszości. Pora się z tym pogodzić to primo.
       Rozumiem że 500 plus to nie to samo co 5,000 z okazji "święta lasu" to secundo.
       A faceta poznaje się nie po tym jak zaczyna tylko jak kończy, Jak skończył poprzedni burmistrz swoją kadencję każdy wie. Zresztą nie pierwszy raz porzuca stanowisko dla lepszej, atrakcyjniejszej "posady". To tertio.
       A ja jestem ostatnią osobą której powinnaś się "bać". Jak się dokopią do rachunków to jeszcze skonfiskują Ci to "quattro"...

       5 Odpowiedz
       • 17 sie

        Nie wstydzisz się cytować Millera ? A fe!

        4 1 Odpowiedz
        • 18 sie

         Wstyd jest nie rozumieć że za projekt wycinki drzew na rynku nie odpowiada Szlachetka tylko Ostrowski. Obecny Burmistrz jest ZMUSZONY do AKCEPTACJI I KONTYNUACJI rozpoczętego już projektu.

         2 4 Odpowiedz
 • 14 sie

  A nie zauważyłeś kolego że rewitalizacja trwa już od zeszłego roku??? Nie jestem zwolennikiem wycinania drzew ale gdzie byli ci wszyscy przeciwnicy kiedy był wystawiony projekt rewitalizacji dlaczego już wtedy nie protestowali co spowodowało że nagle teraz chcą bronić drzew.

  19 5 Odpowiedz
 • 14 sie

  Dokładnie, dlaczego nikt nie skakał jak był projekt itp? Dlaczego nikt nie obsmaruje byłego burmistrza? Ludzie, projekt zatwierdzony i koniec kropka. Żal patrzeć na te denne komentarze bo albo je piszą trolle przeciwko Szlachetce albo niedoinformowani ludzie ktorych bardzo mi szkoda.....

  12 11 Odpowiedz
  • 16 sie

   Przyjacielu, nie wszyscy byli doinformowani. Przyjmij do wiadomości, że są ludzie, którzy nie mają nawet telefonu komórkowego, nie mówiąc o internecie. Żal Ci ich czy siebie? Oni nie wiedzą nawet co to TROLL,Jeszcze nie są na tyle zepsuci. Nie są przeciwko obecnemu Burmistrzowi, ani byłemu. SĄ PRZECIWKO GŁUPOCIE.

   4 1 Odpowiedz
   • 16 sie

    Ale czyjej głupocie bo to jest bardzo ważna kwestia?
    Czyli - skoro nie mają telefonu, internetu, więc są podatni na manipulację. Do czego zmierzam - wystarczy agitator który uruchomi "tłum" (relatywnie do liczby protestantów) przedstawiając nieprawdę (żeby nie napisać kłamstwo) o "planowanej" wycince drzew przez "magistrat" i tych sześcioro naiwnych "ludzi bez internetu" będzie pikietowało w obronie drzew na rynku? Nawet nie wiedzą przeciw czemu/komu protestują (relatywnie bez telefonu/internetu) więc są podatni na manipulacje organizatorów czyli de-facto sami są trollowani "wycinką drzew". Rozumiem.

    2 6 Odpowiedz
 • 14 sie

  Zdecydowane nie dla wycinki. To jedyny cień w rynku, aż chce się czytać książkę pod takim drzewkiem na ławeczce a nie na betonowej łące którą planują 😪

  10 8 Odpowiedz
  • 14 sie

   Tak tak, codziennie widuje tłumy ludzi pod tymi drzewami😂, czytają książki, kontemplują i można by tak wymieniać dalej 😁💪👍

   15 3 Odpowiedz
 • Szczadoniecki 15 sie

  A Ostrowski śmieje się z ciemnoty, bo zamiast kierować swoje roszczenia wtedy gdy był na to czas, to woleli stać ze świeczkami pod Sądem... Gdzie oni byli, gdy wycinał drzewa wzdłuż ulicy Słowackiego?

  13 3 Odpowiedz
 • 16 sie

  Nie wiem czy się śmieje. Nie wiem, czy tak dokładnie znał ten plan. Tym gorzej dla niego i tamtej Rady. Gdzie wtedy byli radni PIS-u? Jak wtedy głosowali? Asekuracyjnie wstrzymali się od głosu? Sam zamiar rewitalizacji Rynku jest szalony. Sąd i świeczki to inna bajka. Możemy psy wieszać na Panu Ostrowskim, ale będziemy też rozliczać obecnego Burmistrza. "Widziały gały, co brały". Jakoś Pan Burmistrz wymienił, co się dało (oprócz babci klozetowej), a temat rewitalizacji przyjął z dobrodziejstwem inwentarza. Za jakiś czas okaże się, że pogłębia zadłużenie gminy na bezsensowną rewitalizację.

  6 1 Odpowiedz
  • Beata 17 sie

   Przyjął bo nie miał wyboru jak sam napisałeś odziedziczył dobrodziejstwa, których było niewiele i wszystkie plagi egipskie.
   Czytałam ostatnio, bo robię sobie mały rekonesans historyczny, że nawet został uniewinniony za wyjazd na którym podobno uczył się ogrodnictwa i "uprawy" trawy stadionowej.
   Wynikałoby z tego, że nasz poprzedni burmistrz kochał przyrodę ale tylko tą niskopienną. Może dlatego tak się uparł na te stare drzewa. Nie po to takie drogie zagraniczne szkolenia przechodził by nie mógł się wykazać. Dobrze, że zlecił tylko połowę drzew do wycięcia a nie wszystkie.

   4 7 Odpowiedz
   • mysleniczaninzdziada 17 sie

    nikt go nie zmuszał do startu w wyborach. w czasie kampanii zachowywał sie tak jakby miał być ratunkiem dla gminy ktora byla w ruinie... wiec niech teraz ratuje a nie zwala na poprzedników.

    7 2 Odpowiedz
    • 17 sie

     Ciekawe co byś napisał jakby Burmistrz Jarosław podniósł znowu wszystkie oplaty i podatki stwierdzając że jest to jedyny sposób na naprawę budżetu Gminy? Bo z pustego to i Salomon nie naleje.

     2 5 Odpowiedz
 • 20 sie

  HAHA jaki CYRK :D

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Zawody rowerowe dla dzieci. Udział bezpłatny. Wystarczy się zapisać
Myślenice 0

Zawody rowerowe dla dzieci. Udział bezpłatny. Wystarczy się zapisać

W najbliższą niedzielę na Zarabiu odbywać się będzie Maraton Rowerowy Cyklokarpaty, podczas którego zorganizowane zostaną również bezpłatne zawody rowerowe Cyklokarpaty Kids Race. Maratony Rowerowe Cyklokarpaty to ogólnopolska impreza rowerowa dla amatorów, która w Myślenicach odbywa się już po raz drugi. Trasy maratonu rowerowego prowadzą głównie...

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery
Myślenice 13

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery

Na rondzie przy OSP Śródmieście dwóch mężczyzn siekierami zaatakowało grupę przechodniów Na redakcja@miasto-info.pl nasi czytelnicy informują, że w czwartek 15 sierpnia pomiędzy godz. 22:30 a 23 na rondzie Śródmieście w Myślenicach miało dojść do napadu z użyciem siekier. Informacje potwierdza Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji...

Radni powierzyli dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy opiece Matce Boskiej Myślenickiej
Myślenice 65

Radni powierzyli dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy opiece Matce Boskiej Myślenickiej

Podczas nadzwyczajnej sesji przy 20 głosach "za" i 1 radnej nie biorącej udziału w głosowaniu, radni przyjęli uchwałę, w której „zawierzają dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy Myślenice Macierzyńskiej opiece i trosce Najświętszej Maryi Pannie Pani Myślenickiej” Nadzwyczajna sesja rady gminy została zwołana w ramach trwającego w parafii Narodzenia...

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic
Historia 5

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic

W czwartek 22 sierpnia mija 77 lat od chwili, kiedy Niemcy wywieźli, a następnie zamordowali około 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic W jednej z kamienicy znajdującej się na myślenickim Rynku znajduje się tablica upamiętniająca te wydarzenia. Od 15 lat spotykają się pod nią mieszkańcy Myślenic, aby uczcić pamięć jednego z najtragiczniejszych wyd...

Okradli sklep na 1200 zł. Namierzył ich policjant w cywilu
Myślenice 0

Okradli sklep na 1200 zł. Namierzył ich policjant w cywilu

Ponad 1200 zł warte były zakupy, za które trójka złodziei nie miała zamiaru zapłacić. Kiedy opuszczali sklep ze skradzionym towarem, zostali zatrzymani przez policjanta, który w wolnym czasie był na zakupach To, że policjantem jest się również po służbie pokazał kierownik Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach....