Myślenice

Jarosław Szlachetka: Czas na konsultacje w sprawie wycinki minął. Drzewa zostaną przeniesione

Jarosław Szlachetka: Czas na konsultacje w sprawie wycinki minął. Drzewa zostaną przeniesione

Projekt przebudowy Rynku (przez mojego poprzednika Macieja Ostrowskiego) nie był szeroko konsultowany z mieszkańcami gminy, stąd dzisiaj tyle emocji wywołuje sprawa rewitalizacji Rynku. (…) Czas na konsultacje i zmiany w projekcie bezpowrotnie minął (…) podjąłem decyzję o tym, aby przenieść w inne miejsce drzewa i krzewy przeznaczone do wycinki

- w sprawie planowanej wycinki drzew w ramach rewitalizacji Rynku mówi burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS)

Rano pisaliśmy o tym, że internetowy apel o ocalenie drzew przed wycinką w myślenickim Rynku w przeciągu kilku dni podpisało ponad 600 osób. Jak mówią autorzy petycji; drzewa i krzewy mają być usunięte w związku z rewitalizacją centrum Myślenic.

"Usunięcie połowy roślinności - zniszczy obecną od wielu lat biologiczną różnorodność, zmniejszy efektywność oczyszczania powietrza, zniszczy piękny krajobraz Naszego Rynku. Usunięcie większych roślin zmniejszy ilość dającego przez nie cienia, co sprawi, że myślenicki Rynek będzie odstraszał mieszkańców w ciepłe i słoneczne dni. Nawet duża ilość nasadzeń nowej roślinności nie zrekompensuje strat spowodowanych zniszczeniami. (…) Nawet jeśli nowe drzewa przeżyją, to miną dziesiątki lat zanim dadzą cień i znacząco zaczną dawać nam życiodajny tlen. Tyle mówi się o smogu, zapominając, że to drzewa właśnie filtrują powietrze pochłaniając dwutlenek węgla i oddając tlen"

- argumentują autorzy apelu.

 

Jak informują; plan rewitalizacji Rynku obejmuje wycięcie 29 drzew, wśród których znajduje się m.in. jarzębina, kasztanowce, świerki, sosny, jałowce i klony.

„Wierzymy, że uzna Pan nasze prośby i zrealizuje je, bo wszystkim nam zależy na tym by na myślenickim rynku znów zatętniło życie. Prosimy wziąć pod uwagę głosy mieszkańców, którzy wyrażają swój sprzeciw wobec polityki usuwania istniejącej roślinności” – kończą w swoim liście do władz, który kilka dni po zamieszczeniu w sieci podpisało prawie 600 mieszkańców.

 

Burmistrz Jarosław Szlachetka zabiera głos w sprawie wycinki

Pytania w tej sprawie wysłaliśmy bezpośrednio do Jarosława Szlachetki oraz do gminy, pytając o liczbę drzew zaplanowanych do wycinki, możliwość ich pozostawienia i nasadzenia nowych, jednocześnie czekając na głos magistratu w tej sprawie. W odpowiedzi otrzymaliśmy oświadczenie burmistrza w którym czytamy m.in. o tym, że czas na konsultacje bezpowrotnie minął, a te nie były odpowiednio przeprowadzone przez jego poprzednika oraz, że obecny włodarz Myślenic podjął decyzję o przeniesieniu drzew w inne miejsce. 

Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice: Każda ingerencja człowieka w przyrodę, nawet jeśli jest podyktowana inwestycjami publicznymi poprawiającymi jakość życia, czy estetykę miejsc publicznych, musi być konsultowana z mieszkańcami oraz wyczerpująco i racjonalnie uzasadniona. W mojej ocenie, postępowanie mojego poprzednika Macieja Ostrowskiego w sprawie rewitalizacji myślenickiego rynku dalekie było od spełnienia tych wymogów.

Projekt przebudowy nie był szeroko konsultowany z mieszkańcami gminy stąd dzisiaj tyle emocji wywołuje sprawa rewitalizacji rynku. Niestety czas na konsultacje i zmiany w projekcie bezpowrotnie minął. Inwestycja, na którą gmina otrzymała unijną dotację jest już na takim etapie, że nie jest możliwa żadna korekta, a każda większa ingerencja w projekt grozi utratą przyznanej dotacji.

Dostrzegając i rozumiejąc postulaty podnoszone przez mieszkańców podjąłem decyzję o tym, aby przenieść w inne miejsce drzewa i krzewy przeznaczone do wycinki. W ich miejsce pojawią się nowe, które będą ozdabiać otoczenie rynku. Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że w ramach rewitalizacji pojawi się dodatkowo 29 drzew, które staną się zieloną enklawą na nowej płycie myślenickiego Rynku.

Jak poinformował nas burmistrz; w pierwszym etapie rewitalizacji wycięte zostały 4 drzewa przy ulicy Piotra Skargi. Na płycie Rynku projekt przewiduje wycięcie 10 kolejnych oraz 3 przy ul. Bema.

Czy w ramach rewitalizacji Rynku powinno wycinać się stare drzewa?

  • TAK TAK 21%
  • NIE NIE 73%
  • TRUDNO POWIEDZIEĆ TRUDNO POWIEDZIEĆ 6%
  • Głosów: 1495

Tymczasem we wtorek, 13 sierpnia o godz. 15, mieszkańcy planują spotkać się na płycie Rynku organizując protest przeciwko wycince pod nazwą „STOP wycince drzew na myślenickim Rynku”.

 

Co obejmuje rewitalizacja?

Rozpoczęcie prac związanych z rewitalizacją Rynku zaplanowano na wrzesień – po uroczystościach związanych z jubileuszem koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Mają potrwać do końca 2020 roku.

Jak podczas lipcowej konferencji prasowej informował burmistrz wraz z wykonawcą, prace związane z rewitalizacją centrum obejmą wymianę nawierzchni i elementów płyty Rynku oraz prowadzących do niego ulic, tj. ciągów pieszych i drogowych, posadzki, oświetlenia, elementów małej architektury, z aranżacją i uzupełnieniem zieleni oraz przebudową sieci kanalizacji opadowej, sanitarnej i wodociągowej.

Centrum miasta po rewitalizacji ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a zmiany w Rynku oprócz nowej – płaskiej posadzki, obejmą takie elementy jak fontanna, przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód – zachód oraz przy pierzejach, co ma nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku.

Pojawią się także niewielkie drzewa w donicach, dodatkowe ławki oraz dużo niskiej zieleni w postaci krzewów i bylin. Wymienione zostanie także oświetlenie, zarówno w postaci wysokich słupów jak i lamp zainstalowanych w posadzce, które będą miały za zadanie podkreślić główny ciąg pieszy. Oświetlona zostanie nowa fontanna, figura św. Floriana, Pomnik Niepodległości oraz elewacje magistratu.

Powiązane tematy

Komentarze (100)

Zobacz więcej