Stróża

Komu przeszkadzał mural? Wandale zniszczyli malunek przy Zakopiance

Komu przeszkadzał mural? Wandale zniszczyli malunek przy Zakopiance

Pokreślony napis "Gościnność" i wymalowane symbole "Polski Walczącej". Tak dzisiaj wygląda mural po dyskusji o jego symbolice, jaka kilka dni temu przetoczyła się w sieci

Po tym jak z początkiem sierpnia proboszcz parafii św. Mikołaja w Pcimiu sugerował, że mural nawiązuje do ideologii LGBT, a w sieci przetoczyła się fala dyskusji i publikacji na ten temat, ktoś zniszczył malunek. W drugim członie przekreślony został napis "Gościnność", a obok niego domalowane zostały symbole "Polski Walczącej".

Przypomnijmy; Mural został wykonany na murze oporowym przy tzw. „starej Zakopiance”. Powstał z inicjatywy mieszkańców gminy Pcim podczas realizacji projektu „Regio-mural Kliszczacy” , na co organizatorzy otrzymali pieniądze z fundacji PKN Orlen "Dar serca" w konkursie grantowym "Moje miejsce na ziemi".

W ramach projektu odbywały się warsztaty dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Dariusza Paczkowskiego dotyczące tradycji regionalnej, street artu, legalności wykonywania graffiti, a celem projektu było stworzenie dwóch murali o tematyce regionalnej oraz promocja tradycji górali kliszczackich.

Na wspomnianym malunku znajduje się kogut, owady, rośliny i napis „gościnność”. Jak podczas tworzenia malowidła wyjaśniali uczestnicy projektu „Zaproponowaliśmy koguta, bo Pcim jest wsią (…) a jak się rano wstaje, to na wsi budzi kogut, a nie budzik”. W ostatnim czasie ten temat odbił się szerokim echem nie tylko w mediach lokalnych, ale przede wszystkim ogólnopolskich.

Podczas jednego z kazań ks. proboszcz Lucjan Pezda przekonywał, że do współpracy przy tworzeniu muralu zaproszono fundację, która "popiera i propaguje Strajk Kobiet, jest przeciwna przyznaniu płodowi statusu dziecka", a "ich przekonania i ideologia, którą próbują nam narzucić jest dziełem diabła – ojca kłamstwa! Dlatego dla mnie ta grafika między Pcimiem a Stróżą, zawsze będzie przypominała koguta zdrady, tej zdrady Piotrowej – najboleśniejszej, bo dokonanej przez umiłowanego ucznia".

Na nic zdały się tłumaczenia organizatorów, że kogut symbolizuje... wieś. - Takie wypowiedzi stają się powodem do kpin i śmiechu – także z dostojników Kościoła, którzy koguta piejącego także na gospodarstwie plebanii wiążą ze zdradą i fałszywością, a mają trudność ze zrozumieniem, że symbolizuje... po prostu wieś - tłumaczyli.

Dzisiaj na facebooku Regio-mural Kliszczacy opublikowali zdjęcia zniszczonego muralu i krótkie oświadczenie.

Karolina Jędrysek, Dariusz Martynowicz, Katarzyna Zięba, Adam Żądło - pomysłodawcy i organizatorzy projektu „Regio-mural Kliszczacy”: Jako organizatorzy jesteśmy wstrząśnięci zarówno tym, jak została potraktowana praca dzieci i nas na rzecz społeczności lokalnej, jak i umieszczaniem takich symboli, poważanych przez wszystkich. Myślimy, że to także obrażające dla wielu bohaterów walczących o wolną Polskę, bo chyba nie takiej Polski by chcieli...

Dla większości to symbol wsi

Co według Ciebie przedstawia mural przy Zakopiance?

 • nawiązuje do ideologii LGBT
 • koguta jako symbol wsi
 • Zobacz wyniki
 • nawiązuje do ideologii LGBT nawiązuje do ideologii LGBT 21%
 • koguta jako symbol wsi koguta jako symbol wsi 79%
 • Głosów: 1008

W jednym z naszych sondaży pytamy was, co przedstawia mural przy Zakopiance? Dla zdecydowanej większości, bo dla 83% ankietowanych malunek symbolizuje wieś, natomiast pozostałe 17% uważa, że nawiązuje do ideologii LGBT.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 28 sie 2019

  Wcale bym się nie zdziwił gdyby to była prowokacja.

  56 14 Odpowiedz
  • jeden język a dwoje uszu 31 sie 2019

   Hmm interesująca sugestia. Bo czytając choćby tutejsze komentarza Kościół na pewno na tym zniszczeniu napisu straci. A kto zyska?

   3 33 Odpowiedz
   • 1 wrz 2019

    Zyskają zwolennicy LGBT. Dokładnie zyskali pretekst do atakowania kościoła i środowisk prawicowych.

    4 4 Odpowiedz
    • jeden język a dwoje uszu 1 wrz 2019

     Też tak myślę. Jednak czy tylko oni zyskają? Jeżeli prawdą jest to, co mówił były tajny agent KGB, który zbiegł do USA Jurij Bezmienow - to nasuwa się wniosek, że zwolennicy LGBT są tylko pionkami większej machiny - zwykle nieświadomymi pionkami. Polecam oglądnąć:
     https://www.youtube.com/watch?v=lWIpFvGrNak
     Niezbyt krótkie, ale warto.

     2 12 Odpowiedz
 • Marta 28 sie 2019

  gdzie my zyjemy?

  42 11 Odpowiedz
 • Bartek Bartkowski 28 sie 2019

  buahahhaha trzeba mieć naprawdę grubo ciosany mózg żeby robić takie rzeczy i jeszcze użwyać symbolu polski walczacej

  61 17 Odpowiedz
 • 28 sie 2019

  Grupa pustogłowych narodowców ze szkoły piso- rydzykowej czy kto? Takie akcje nic nie zmienią a są najzwyczajniej aktem głupoty.

  53 31 Odpowiedz
 • 28 sie 2019

  Dla równowagi estetycznej, narodowcy powinni malować ryby i różańce.

  41 19 Odpowiedz
  • 28 sie 2019

   Ale by było, Wyborcza i TVN przez tydzień pokazywali by obraz ryby i różańców.
   A później powtarzali by w każdych faktach, po miesiącu w TVN 24, a po dwóch miesiącach w TVN bis.
   Polsat na kanale sport najeżdżał by na reklamowane na stadionie ryby, a prasa polskojęzyczna czyli Newswieek przemiennie co tydzień na na stronie tytułowej Ryba z jeziora Genezaret i rybka z rzeki Jordan. (raczej potoku bo Jordan jest wielkości Bysinki)

   33 13 Odpowiedz
  • 29 sie 2019

   To wcale nie zdziwiło by jakby jako aktu wandalizmu używano symboli chrześcijańskich albo patriotycznych, wydaje mi się że wzbudzały by to większe kontrowersje niż kapliczki w mieście, wandalizm wandalizmem ale obie strony są chore i najlepiej zignorować lgbt i narodowców i zająć się własnym życiem

   7 13 Odpowiedz
 • 28 sie 2019

  Miałeś, chamie, złoty róg,
  miałeś, chamie, czapkę z piór:
  czapkę wicher niesie,
  róg huka po lesie,
  ostał ci się ino sznur,
  ostał ci się ino sznur.

  37 5 Odpowiedz
  • 29 sie 2019

   Hehe dobry gryps ale mało kto to skuma stad te 23 łapki w gore hehe Róg to chyba jedna z głównych organizatorek dobre ...(chyba ze sie mylę)

   14 2 Odpowiedz
 • mirek@ 28 sie 2019

  taaa polska walczaca... o brak tolerancji, zacofanie, szufladkowanie ludzi i niszczenie wszystkiego co inne samo to przekreslenie pokazuje ze przeszkadza takim bezmozgom to czego nie znaja

  43 24 Odpowiedz
 • 28 sie 2019

  Ksiądz chyba zadowolony

  52 10 Odpowiedz
 • 28 sie 2019

  dlaczego słowo "inność" jest innego koloru namalowana - czy to nie nawiązuję właśnie do zboczków? Widać tak to rozumiała ta osoba, bo tylko ten napis jest zapaskudzony.

  43 66 Odpowiedz
  • Andrzej 28 sie 2019

   Inny znaczy zbok? Gratuluję ograniczenia myślowego i skojarzeń.

   53 16 Odpowiedz
  • 29 sie 2019

   Zrezygnujmy też że śpiewania Mizernej Cichej, bo tam o tęczy jest tekst. To na pewno o zboczkach.

   17 7 Odpowiedz
 • 28 sie 2019

  A tak nakręca się schizę...
  zdjecie

  42 11 Odpowiedz
  • 28 sie 2019

   To strona ekumeniczna, chyba że mniejszość to widzi inaczej.

   23 19 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  28 sie 2019

  Wiedziałem, że to się tak skończy. Bardzo przykre.

  55 11 Odpowiedz
 • Andrzej 28 sie 2019

  Bo stał sobie mural spokojnie, nawet ładny był.
  I stałby tak nadal, tylko się księdzu doktorowi z sąsiedniej parafii nie spodobał. Bo kolorowy, bo niby symbol zdrady... No i podburzył bezmózgów do dewastacji.

  56 16 Odpowiedz
 • 28 sie 2019

  "Polska wieś" zaznaczyła "nie dla inności".
  A tak na poważnie, widać wandale nie mieli na celu koguta (czyli nie od proboszcza) tylko wybrali fragment kontrowersyjnego napisu o którym już wspominałem pod poprzednim artykułem. A wystarczyło pomalować "gościnność" jednym kolorem nawiązującym do polskiej wsi i nie było by problemu. No ale tu chodzi właśnie o ten problem - kij w mrowisko...

  30 67 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   28 sie 2019

   Czyli wystarczyło być konformista i broń Boże się nie wychylać. Czyli wystarczyło nie robić warsztatów a kasę z fundacji dać proboszczowi. Słyszałem ze zbierają na rozbudowę plebanii...

   Ewentualnie można było ja dać tym przepitym australopitekom co to nawet na minus 10 stoją z piwem przed OSP w Stróży. To jest pomysł!

   57 12 Odpowiedz
   • 28 sie 2019

    Widzisz sam że "we wsi" nie ma poparcia dla inności. Spodziewałeś się czegoś innego?

    12 67 Odpowiedz
    • Brak zdjęcia
     28 sie 2019

     Prawda jest taka, że wszystko co zrobisz, szczególnie w przestrzeni publicznej zostanie skrytykowane. Jest jednak granica, dosyć jasna pomiędzy wandalizmem.,a krytyką. Prywatne poglądy nie uprawniają do niszczenia pracy innych oraz przestrzeni publicznej.

     Mam nadzieje, że Pcimski proboszcz jest dumny. Osiągnął swój cel. Wróg wskazany, lincz dokonany. Stróża jest wolna od różu. Szkoda tylko, że ksiądz proboszcz Hajto nie żyje. Za jego życia, nigdy Pcimski ksiądz nie pozwoliłby sobie ma takie kazania. Dlaczego? Bo Ksiądz Hajto był jego przełożonym. Słowem „Pcim” patrzył swojego koryta. A ksiądz Hajto był księdzem z powołania. I był bardzo życzliwym człowiekiem. Dla wszystkich.

     66 11 Odpowiedz
     • 28 sie 2019

      Szkoda nerwów to po pierwsze.
      Po drugie, tak jak napisałem wyżej, nie sądzę że ten wandalizm miał coś wspólnego z kazaniem pcimskiego kaznodzieji. Zauważ że kogut ma się dobrze za to dostało się "inności". Wybacz ale łączenie wandalizmu z pcimskim księdzem zakrawa na populizm. Po prostu nie podoba się różowa "inność" i tego nie zmienisz. Mniej agresji więcej tolerancji ;)

      15 66 Odpowiedz
      • Brak zdjęcia
       29 sie 2019

       W którym miejscu z mojej strony widzisz agresje?
       Spodziewałem się, że tak się sprawy potoczą. Prości ludzie, zwierzęce zachowania. Co tu dużo mówić.

       PS. Czyżbyś też sugerował, że skoro w Stróży nie ma miejsca na inność, to powinienem się jako gej wyprowadzić?

       PS2. Murał jest od kwietnia w takiej a nie innej formie. Naprawdę przez 4 miesiące napis nieprzeszkadzał, tylko teraz zaczął komuś zawadzać? Serio?

       54 9 Odpowiedz
       • 29 sie 2019

        Relatywne, żyjemy w wolnym kraju który zapewnia wolność słowa. To że komuś się nie spodobała różowa inność powinno być OK. To że po hamsku nabazgrali czarnym sprayem, cóż nie każdy ma duszę artysty. (Nie daję przyzwolenia na wandalizm, po prostu śmieszy mnie cała ta akcja).

        8 66 Odpowiedz
        • Brak zdjęcia
         29 sie 2019

         Śmieszy cię akt wandalizmu? Mamy inne poczucia humoru.

         58 7 Odpowiedz
         • 29 sie 2019

          Nie wyciągaj pochopnych wniosków. Wiem że nie jesteś bezstronny i wpływa to na Twoje morale, ale przez "cała ta akcja" mam na myśli inicjatywę tego murala i jego formy. Pomalowaliby "gościnność" jednym kolorem, choćby zielonym i nikomu by nie przeszkadzało. Tylko że wtedy nikt by na ten mural nie zwrócił uwagi. Ot co...

          17 70 Odpowiedz
          • Brak zdjęcia
           29 sie 2019

           Czyli chodzi o konformizm!
           Jeszcze raz podkreślam - jest granica między krytyką, a wandalizmem.

           57 9 Odpowiedz
           • 29 sie 2019

            Zauważyłem taka rzecz że dla strony która broni ideologii lgbt zazwyczaj nie uznaje słowa krytyka, dla nich wszystko jest atakiem, mysleniczanin pisze otwarcie że nie uznaje wandalizmu ale mówi o wolności słowa i że kogoś może razić różowy napis równość, bo każdy chyba wie i widzi że chodzi nie o koguta a o modę związaną z lgbt, a Ty już go atakujesz że jest za wandalizmem...Ale wy już tak macie że sami mówicie o wolności słowa a sami nie dopiszacie do głosu ludzi co mają inne zdanie niż wy, dyskusja z wami to jak dyskusja z dzieckiem które nie uznaje tego że ktoś może myśleć inaczej niż ono

            11 41 Odpowiedz
            • Brak zdjęcia
             29 sie 2019

             W całym tym ambarasie, który się dzieje obecnie szkoda, że wszyscy zapominają po pierwsze, że ich dziecko też może być „LGBT” oraz, że najbardziej te wszystkie akcje i wypowiedzi bolą rodziców osób LGBT.

             O ile, współczesne młode osoby LGBT mogą się wyprowadzić do miejsc, krajów bardziej przyjaznych jak np. do dużego miasta, o tyle rodzice, słyszący i czytający te bzdury produkowane przez Kościół i Polityków, po prostu cierpią.

             Na początek polecam ok 50 minutowy film „Moje jest inne” https://www.youtube.com/watch?v=6BTOeZ42BBg to film - reportaż opowiadający jak rodzice osób LGBT reagowali na tę informacje. Jak się dowiedzieli, jak reagowali, co robili, jakie mają relacje z dziećmi. Naprawdę warto zobaczyć, bo można posłuchać co czują rodzice osób LGBT.

             Ostatnio, tutaj na portalu, zapytałem jedną, nieco zacietrzewioną i zajadłą użytkowniczkę i katoliczkę pisząc - a co byś Ty zrobiła, gdyby Twoje dziecko przyszło i powiedziało „mamo, jestem gejem / lesbijką” - zamiast odpowiedzi i rozważań jaka byłaby jej reakcja dostałem w pysk tekstem „nie moja sprawa, spadaj”. Co tylko mnie utwierdza w przekonaniu, że te dysputy mają podłoże polityczne, a nie podłoże merytoryczne. Nie zainteresowała się też jak to było z moimi rodzicami, gdy się dowiedzieli - a też byli i są ludźmi głęboko wierzącymi.
             Z tego co wiem, osoba ma 8 letnie dziecko, za 6-7 lat może do niej przyjść i powiedzieć „mamo, kocham inaczej” i teraz pytanie - co robi „prawdziwy Polak/Polka /Wyborca PiS”?

             - wysyła dziecko do jednego z ośrodków „terapi”, gdzie osoba homoseksualna będzie cierpieć i może się to dla niej skończyć źle
             https://pl.wikipedia.org/wiki/Terapia_konwersyjna
             - Może jakieś elektrowstrząsy?
             - wzywa księdza egzorcystę i poddaje dziecko egzorcyzmom, celem „wypędzenia gejowskiego demona” https://www.youtube.com/watch?v=L9v2uk99o2E ?
             - wyrzuca z domu, wydziedzicza, brzydzi się, ewentualnie pobije, osobę w więku szkolnym/studenckim odcina od środków do życia?
             - idzie z dzieckiem do psychiatry, bo boi się, że dziecko ma zaburzenia tożsamości płciowej i trzeba dziecko „leczyć”
             - akceptuje dziecko, kocha za to kim jest, akceptuje partnera/partnerkę dziecka i życzy mu/jej szczęścia w miłości

             Pytam dlatego, że nigdzie nie przeczytałem przy tych dyskusjach o strefach wolnych od ideologii LGBT (notabene to co najwyżej grupa społeczna, a nie ideologia, wśród nas są zarówno wyborcy PiS jak i np. Korwina czy Biedronia), o szacunku dla osób LGBT i rodzin. Wszędzie widzę, że coś jest „promowane” - tego się nie da wypromować. W jakim sensie można wypromować pociąg psychoseksualny? To by znaczyło, że każdy hetero może być odwrócony na homo. Jakiś kosmos. Komuś się myli kontinuum seksualne z orientacją seksualną

             https://pl.wikipedia.org/wiki/Kontinuum_seksualne

             To, że „nagle” staliśmy się bardziej widoczni, to tylko efekt pewnej progresji w rozwoju społeczeństwa. My też płacimy podatki, uczymy się, pracujemy, żyjemy tutaj. Mój partner dziedzicząc po mnie, nie dość, że będzie musiał zapłacić podatek od spadku (bo wedle państwa nie jesteśmy spokrewnieni), to jeszcze będzie musiał zapłacić zachowek moim „wstępnym”. To jest nie fair i tego chcemy.

             Natomiast te wszystkie nalepki, to nic innego jak getto ławkowe w nowej wersji. Jeśli tak bardzo przeszkadzają homoseksualiści to proponuje najpierw się rozliczyć z:

             - homoseksualistów, czynnych w kościele. Jest ich bardzo sporo, uprawiają seks z innymi mężczyznami bez żenady. Nie trudno ich znaleźć samemu - portale takie jak fellow, aplikacje jak grindr czy serwisy typu „czateria” i da się znaleźć ludzi o nickach „sacer” „ks”, albo takich, którzy po fakcie się obnoszą z tym, że są kościelnymi.
             https://wiadomosci.wp.pl/czerlejno-seksafera-w-parafii-arcybiskup-stanislaw-gadecki-wygnal-proboszcza-6417955227129985a
             https://m.facebook.com/Parafia-Czerlejno-proboszcz-Show-109676373729056/
             - żonatych mężczyzn, którzy mają żonę, dzieci, a potajemnie zdradzają żony z mężczyznami
             - gejów przy tzw. „korycie” czyli takich gejów, o których jest to tajemnica poliszynela, że są gejami, ale dzięki dobrym układom z władzą, robią kariery i mówiąc językiem zwykłych ludzi „doją kasę”

             Wszystkie te trzy grupy żyją w tzw. dulszczyźnie, na pokaz. Kiedy inni muszą się mierzyć z pozytywnymi i przede wszystkim negatywnymi skutkami tego, że mają ODWAGĘ iść przez życie w zgodzie z sobą, oni mają łatwo i przyjemnie. Jeśli wam to nie przeszkadza, to nie chodzi wam o „homoseksualizm”, tylko przeszkadza wam, że osoby nieheteronormatywne zaczęły się domagać normalnego traktowania.

             Śmiem też twierdzić, że społeczna akceptacja homoseksualizmu nie jest na rękę kościołowi - mogłoby się okazać, że liczba powołań by spadła. Jak to ma miejsce na „zachodzie”.

             Tutaj mamy przykład najpewniej działaności miejscowego bydła, niewykształconego, nieoczytanego, które stoi z żubrem pod sklepem / ośrodkiem zdrowia. Róż przeszkadzał? Idioci.

             Mam nadzieje, że Pcimski proboszcz jest dumny. Osiągnął swój cel. Wróg wskazany, lincz dokonany.

             47 8 Odpowiedz
      • 29 sie 2019

       A widzisz związek faszyzmu z Hitlerem? Wszak on sam nic nie zrobił, on tylko wskazywał, nawoływał, jak ten czarny z ambony.

       40 4 Odpowiedz
       • 29 sie 2019

        Lgbt też nakazuje i chce mówić jak mamy żyć, problem nie leży w homoseksualizmie bo nie każdy wybiera swoją orientację, problem leży w samym środowisku które jest jak faszyzm i chce swoje chore zboczenia wprowadzić do życia zwykłych ludzi, sorry ale wizja świata gdzie jest 89 płci i dzieci w przedszkolach uczy się o seksie poprostu mnie przeraża

        9 42 Odpowiedz
        • Brak zdjęcia
         29 sie 2019

         LGBT nic nikomu nie nakazuje - czy ktoś NAKAZUJE ci uprawiać seks analny z męzczyznami? Czy ktoś NAKAZUJE ci być gejem?
         Nie. Nikt nikogo do niczego nie zmusza.

         O tym waszym prawicowo - katolickim miłosierdziu i wartościach właśnie przekonał się Sekielski

         http://www.wykop.pl/artykul/5108809/wrealu24-o-sekielskim-czy-antyklerykal-grubas-sekielski-spotka-wkrotce-pana/

         W ogóle co to za dyskusja?

         - ogłoszenia o muralach i akcji były od marca PUBLICZNIE dostępne
         - mural jest od 4 miesięcy w Stróży
         - jakiemuś faszyzującemu bydłu przeszkadzał napis i go zepsuł
         - nikt nie odbiera prawa do krytycznej oceny "dzieła" - ale nikt też nie powinien mówić "jest ok, sami na to zasłużyli" - niszczenie przestrzeni publicznej i to przy użyciu symboliki dla wielu Polaków ważnej jest żałosne.

         @mirek dobrze napisał parę komentarzy niżej

         40 7 Odpowiedz
         • 29 sie 2019

          Nakazuje myślenia w taki sposób tylko jaki oni chcą, po to te wszystkie akcje jak edukację seksualne od najmłodszych lat , zapytam tak, czy skoro toleruje homoseksualizm to oznacza że muszę mówić że to coś zajebistego?mam prawo to ignorować i np nie zadawać się z kimś kto jest z tego środowiska? Powiedzmy że taka osoba wyznaje inne wartości niż ja i nie chce z taka osoba spędzać czas, oznacza to że jestem homofobem ? Bo wgl tego środowiska jestem złym człowiekiem bo nie mam tęczy na profilowym i razi mnie że wszędzie ta ideologia rzuca się w oczy poprzez murale i banery, bądźcie dumni z tego ale nie pokazujcie tego wszędzie gdzie się da bo zarzucacie kościołowi wszystko co najgorsze a sami się kreujecie na wszystko co idealne, robicie zupełnie to samo o co oskarżacie kościół

          11 43 Odpowiedz
          • Brak zdjęcia
           29 sie 2019

           Jeszcze raz podkreślam, orientacja seksualna nie może być ideologią. Osoby LGBT mają poglądy od prawa i do lewa. Masz takiego Biedronia - lewaka i Waldka "Gej przeciw Światu" - który ma poglądy prawicowe i chodzi po prawicowych mediach ( https://www.facebook.com/faktynieuczucia/ )

           Nikt też nie nakazuje ci "myśleć" "lubić" - ta dyskusja tutaj, w tym wątku w ogóle nie jest o tym. Mam wrażenie, że nie czytasz ze zrozumieniem (!). Dyskusja jest o tym, że jest mural, zrobiony przez DZIECI, do którego ksiądz z innej parafii dorobił ideologię i jakieś faszystowskie "coś" to zniszczyło.

           Fundacja klamra która pomogła go zrobić, realizowała też murale np. z papieżem JP2 wystarczy poszukać. Trudno też fundacje Orlenu podejrzewać o "propagowanie LGBT". Głodnemu chleb na myśli.

           Nikt nie zmusza Cię do akceptacji gejów - masz nie traktować ich z pogardą (per pedał) i nie stosować przemocy. Nie musisz pochwalać "stylu życia", ale nie upoważnia ani Ciebie, ani nikogo innego to atakowania / niszczenia / wandalizmu / przemocy. Ja np. nie zgadzam się z poglądami pani Kaji Godek i uważam. że przerzuca swoją osobistą tragedię (dziecko z trisomią) na inne kobiety. Nie mniej, nie niszczę jej pracy, nie atakuje ją personalnie (raczej - jej poglądy) i nie stwarzam dla niej, ani dla ludzi o jej poglądach wrażenia zagrożenia.

           Z mojej strony to tyle w temacie.

           43 4 Odpowiedz
           • 29 sie 2019

            No słowo inność na różowo podkreślone napewno nie ma nic wspólnego z ideologią, jakby nie ten zabieg to zapewne nikt by się nie przyczepił

            9 47 Odpowiedz
            • Brak zdjęcia
             29 sie 2019

             Ludzie od regio-muralu juz to tłumaczyli - zadaj im to pytanie sam
             https://www.facebook.com/regiomuralPcim/

             Tak samo osobie prowadzącej zajęcia
             https://www.facebook.com/3fala?ref=br_rs

             I fundacji klamra
             https://www.facebook.com/FundacjaKlamra/?ref=br_rs

             Jeśli kolor różowy jest zakazany - to księża też mają za skórą
             https://www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/zycie-i-wiara/art,2176,dlaczego-ksieza-zakladaja-dzis-rozowy-ornat.html

             Jesli wyraz inność jest problemem, to znaczy, że żyjemy w państwie i społeczeństwie opresyjnym - różnimy się 0 wzrostem, wagą, poglądami politycznymi, kolorem skóry, orientacją seksualną, talentami, wiedzą, wykształceniem, statusem majątkowym i setkami tysięcy różnych cech i właściwości.

             Dla mnie inność nie jest problemem - m.in. szanuje osoby, które mają poglądy "pro-life". Ale przecież co ja się dziwie. W szkole, jak dziecko się dobrze uczy, nie pije i nie pali, nie ćpa - to kujon i ma przesrane. Jak jest grube - to grubas - jak jest chude - to też się naśmiewają. Dawniej jeszcze jak mało kto nosił okulary to też "okularnica", z krzywych zębów się śmieją. W zasadzie ludzie się śmieją i piętnują wszystko czego po prostu nie rozumieją / czego się boją. Takie to smutne.

             46 8 Odpowiedz
           • 29 sie 2019

            Dzisiaj LGBT jest jak PZPR dawniej.Kojarzy sie paradami skąpo odzianych pokazujących swe zakryte wdzięki,narzucaniem poglądów itd..Nie wszyscy robotnicy wtedy popierali tą organizacje I nie byli kojarzeni z nią.Tak samo dziś z gejami.Ludzie są przeciw temu ruchowi I metodami ich działania ,a nie samym gejom.

            8 45 Odpowiedz
            • Brak zdjęcia
             29 sie 2019

             Zamień LGBT na KK i ukrywanie pedofilii, homoseksualizmu, łamania celibatu i będzie kombo

             A i zaloguj się z właściwego konta ;)

             47 5 Odpowiedz
             • 29 sie 2019

              Bo lgbt wcale nie chce zalegalizować pedofilii, mało mają ruchów w swojej organizacji które chcą do tego dążyć?

              5 38 Odpowiedz
             • 30 sie 2019

              Przypisujesz mi swoje działanie ?KK już zamieniłem 7 lat temu na Zielonoświątkowy..To nie wiesz o tym szerloku ? Myšlałem co wisz,boś taki obyty we wszyskim jesteś.
              A tak z ciekawosci ,to z jakigo konta proponujesz mi sie zalogować

              5 39 Odpowiedz
              • Brak zdjęcia
               30 sie 2019

               Maicej - nie troluj tyle ci powiem, by nie kontynułować tych idiotyzmów

               Kiernoz
               Przecież wszyscy wiedzą, Vivaldi, że to jest twoje konto do „śmieszkowania”
               - budujecie obaj tak samo zdania (ten sam szyk, te same emotikony używane)
               - logujecie się w podobnych porach, piszecie w podobnych tematach (przy poprzednim artykule na temat tego muralu, logowałeś się naprzemiennie z jednego i drugiego konta w odstępach jakiś 2-3 minut)
               - Kiernoz to użytkownik, który pierwszy obnażył, że masz na imię Waldek (np. ja nie wiedziałem który z was się kryje pod tym nickiem) i użył Twojego szkolnego przezwiska - ot sam zrobiłeś swój coming out - chodzi mi dokładnie o ten wątek tutaj https://miasto-info.pl/myslenice/12959,strajk-nauczycieli-wiekszosc-pracownikow-szkol-za-te-placowki-beda-protestowac.html post z 23 marca :)I to jeszcze z właściwiwym tylko dla jednej osoby megalomanstwem :) „mógłbyś czyścić buty” :)
               - Macie ten sam tryb „żartownisia”, Vivaldi czasem sypnie z rękawa jakimś niesmacznym żartem, a kiernoz robi to samo, tylko że pisze to „gwarowym” językiem z błędami ortograficznymi :). Wystarczy czytać uważnie teksty obu panów.

               Swoją drogą czyżby słynny „Zdzichó z Sówałk” to też było Twoje alter ego? :)

               Od tego postu z 23 marca stało się dla mnie jasne, że to Twój „drugi profil” i tak sobie patrzyłem i patrzyłem i tylko utwierdzałem się w tym przekonaniu. To nadużywanie jak nastolatek „xD” oraz „:)))” się tak rzuca w oczy, że nie trzeba być specjalnym polonistą, żeby zauważyć pewien „patern” w Twoim piśmie.

               Mam nadzieje, że pomogłem :) i myślę, że temat wyczerpany.

               42 5 Odpowiedz
               • 30 sie 2019

                Uuuuu chłopie ,widać coś nie z Myślenic I nie czajisz tego środowiska.Twoje filozofie I wywody ,psu na bude.Jedże se do Watykanu ,skrzyżujesz se dyśla z jakim księciulkiem to Ci przejdzie.

                2 36 Odpowiedz
 • 29 sie 2019

  Jakiego wandalizmu? Wandalizmu dokonali ale autorzy napisu ,( nie koguta) co go namalowali na tym muralu w prowokacyjny sposób ,niezgodny jak widać z poglądami większości tamtejszych mieszkańców..To po co takie prowokacje robić ?Co by ludzi dzielić I nakręcać na siebie!

  18 87 Odpowiedz
  • 29 sie 2019

   Dokładnie, i ci prowokatorzy to ludzie którzy najwięcej mówią o wolności słowa a sami dyktują nam co mamy myśleć

   8 44 Odpowiedz
 • 29 sie 2019

  Jak sie poglądy u większości ludzi w Pcimiu I Stróży zmienią ,to se można pozwolić na takie napisy..Ale nie teroz I w taki sposób. ,bo to nie jest metoda na zmiane myślenia u ludzi,ale na konflikt.

  12 65 Odpowiedz
 • 29 sie 2019

  Czysta prowokacja i nic więcej.

  31 10 Odpowiedz
 • 29 sie 2019

  Murale powinny być czarno białe jak strój kapłana. i bez purpury bo mogło by się kojarzyć.

  47 10 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  29 sie 2019
  31 4 Odpowiedz
 • 29 sie 2019

  Takie czasy nastały..To zasługa Wojujących Gejów.

  6 40 Odpowiedz
 • 29 sie 2019

  zdjecie

  41 4 Odpowiedz
 • mirek@ 29 sie 2019

  a teraz pomyślmy w ten sposob: gdyby w ramach warsztatow religijnych dzieci namalowały tam matke boska - niech bedzie myslenicka w koronie, bo to rok jej jubileuszu a ktos z jakiejs fundacji mowil ze miejsce takich symboli jest w kosciele i zamalowal matke boska rozowa farba malujac obok symbol kucyka to co wtedy by sie dzialo?

  30 4 Odpowiedz
 • 29 sie 2019

  Trzeba zlikwidować szkołę gościnności na Zarabiu. Podpowiadam, dobry temat na kazanie dla ciemnej ludu!

  26 4 Odpowiedz
 • 13oddział 29 sie 2019

  Jak na koszulce "cały nasz chuligański trud - Tobie Ojczyzno". He he. Zwykłe gówniarze dla których historia własnego kraju jest zupełnie nie zrozumiała. Tutaj można sobie wytatuować kotwicę "Polskę walczącą" a śmigać w koszulce Blood and honor (jawnie nazistowska organizacja) przykładów w sumie można mnożyć. Ot, debile i tyle.

  29 1 Odpowiedz
 • 29 sie 2019

  Ksiądz powinien być zadowolony z mowy nienawiści. Przynosi efekty.

  30 6 Odpowiedz
 • 30 sie 2019

  Endrju - pisałem czym wg. mnie sugerowała się osoba , która to zamalowała.
  Ty piszesz mi o moim ograniczeniu umysłowym?! Wciskasz swoim dzieciom tak obleśny kit.?Ostatnio głośnio o marszach tzw. lgbt. Czy to wg. Ciebie jest normalne, że te osoby ubliżają Innym? Tym Którzy wierzą w Boga?! To jest dla Ciebie tolerancja?!?! Katolików można obrażać bo wiara Ich jest miłosierna. Muzułmanina nigdy byś nie obraził, bo wiesz co mogło by Cie spotkać. Facet, który parodiuje Mszę Świętą, przebiera się za kobietę, obraża ludzi wierzących w Boga! Chcesz aby dzieci uczyły się o masturbacji i zmianie płci w takim w wieku, w którym dziecko bawi się klockami lego?! "Ja w takim wieku atakowałem mlecze kijem" i cieszyła mnie każda chwila spędzona z rówieśnikami na świeżym powietrzu. Jak widzisz nikt nie zamalował rysunku koguta, któremu nie podobał się proboszczowi tylko słowo INNOŚĆ. Czym dla ciebie jest słowo inność? Znam kilka osób, którzy są gejami i lesbijkami i mają takie samo zdanie jak ja. Nie chodzą na "parady lgbt" , bo twierzdzą, że jest to pod publiczke, niektórych tv. Mi nie przeszkadza, że ktoś ma inną orientacje, wierzy w innego boga czy ma inny kolor skóry. Prawda jest taka, że jesteśmy krajem katolickim i osoby Twoje pokroju tego nie zmienią.

  7 40 Odpowiedz
 • 13oddział 30 sie 2019

  Jeżeli jesteśmy krajem katolickim to skąd ta panika na temat osób homoseksualnych ? Jeżeli katolikom nie wolno być w związkach homoseksualnych to po prostu by ich nie formalizowali. To jest jak ze słynną "pigułką po" czy antykoncepcją- katolikom nie wolno więc jeżeli ktoś jest katolikiem nikt go nie zmusza do korzystania z tego, natomiast dorosły człowiek ma wybór - tak chce to zrobić (i lekarz czy aptekarz nie ma najmniejszego prawa mu tego zabronić), tak chce to kupić to dlaczego mu się tego odmawia ? Politycy czy Kościół traktują nas jak dzieci które nie wiedzą co dla nich dobre , więc dla "naszego dobra" zakazuje się różnych rzeczy, bo krzywda, zło i piekło nas czeka. Może zakazać handlu mięsem w piątek ? Albo słuchania niektórych rodzajów muzyki ?

  26 3 Odpowiedz
 • 31 sie 2019

  Część duchownych ma podejście rozsądne i stricte ewangeliczne. Wstyd za księży ekstremistów, któdzy buczą z ambony, potępiając sieją tylko złe emocje, które żadnych odpowiedzi oprócz przemocy nie rodzą. Czy Ewangeli uczy potępiać? A może szacunku, szukania dróg do drugiego człowieka? Przykre jak łatwo gubi się sens. Homoseksualiści, lesbijki - byli i będą. Starożytni Grecy też uczyli się tolerancji. Nie niszczyć przede wszystkim człowieka. I może by zacząc oczyszczać stan duchowny z ludzi, którzy szkodzą?

  31 2 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 31 sie 2019

  Bardzo proszę redaktora o mniej pośpiechu i większą skrupulatność w przygotowywaniu nie tylko tego artykułu. Nawet cytowana wypowiedź organizatora wyraźnie wskazuje, że zniszczone zostało tylko część napisu, a nie cały. Również zdjęcia. Gdy byłem młody, to bym uwierzył, że kolorystyczny podział napisu na dwie części to przypadek. Teraz już nie wierzę w przypadku. Dlatego pytam organizatorów: czemu miał służyć ten podział na dwa slowa gość i inność?

  2 44 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 31 sie 2019

  "PS. Czyżbyś też sugerował, że skoro w Stróży nie ma miejsca na inność, to powinienem się jako gej wyprowadzić?"
  Nie powinnaś się z tego powodu wyprowadzać, Tu nie chodzi o łóżkowa działalność gejów, ale o publiczna działalność pewnej części gejów i nie tylko. Papież Franciszek powiedział:

  "Lobbowanie na rzecz homoseksualizmu jest złem. Jeśli ktoś jest homoseksualistą, poszukuje Pana Boga, ma dobrą wolę, kimże ja jestem, aby go osądzać? Katechizm Kościoła Katolickiego wyjaśnia to tak pięknie, że tych osób nie należy z tego powodu marginalizować, powinny być włączone do społeczeństwa. Problemem nie jest posiadanie tej skłonności. Nie – musimy być braćmi. To jedna kwestia, inną jest natomiast lobbing, zarówno lobbing biznesowy, polityczny, czy lobbing masoński – tak wiele lobbowania. To jest dla mnie najpoważniejszy problem”

  2 54 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   1 wrz 2019

   Naucz się poprawnie cytować i wołać ludzi do rozmowy. Już ci wiele osób to zwracało na portalu. Patrzę tez w krok i widzę ze mam penisa. To tak, gdybys w swoim zidioceniu był uprzejmy zauważyć...

   Mniej ewangeli, a więcej ogarnięcia w klikaniu przed kompem, jeśli chcesz z ludźmi rozmawiać. Brak szacunku do czyjejś płci skutecznie wyłącza Cię z tej dyskusji. Nikt tez nie pytał Ciebie i Twoja wypowiedz na temat mojego zamieszkania stróży jest co najmniej niestosowna.

   50 3 Odpowiedz
   • 1 wrz 2019

    Co Ty sie tak ciągle podpierosz stwierdzeniami "wiele osôb", "wszyscy wiedzą ". Brak Ci pewnosci siebie ,cy jako ? :D

    4 41 Odpowiedz
    • Brak zdjęcia
     1 wrz 2019

     W Twoim wypadku podparłem przykładami Waldku ;).

     24 2 Odpowiedz
    • Brak zdjęcia
     1 wrz 2019

     A teraz sam udowadniasz, ze mam racje bo podobna dyskusje odbyłem tylko z Vivaldmi ;) także idź robić głupka do szkółki powiatowej.

     24 2 Odpowiedz
   • jeden język a dwoje uszu 1 wrz 2019

    Jaki błąd w cytowaniu popełniłem?

    15 Odpowiedz
    • Brak zdjęcia
     1 wrz 2019

     Napisałeś „powinnas” - ja jestem mężczyzna. To raz. Dwa - pytanie było co by dana matka zrobiła, a nie jaka jest nauka papieża i kościoła - naukę papieża i przytoczone słowa papieża znam. Trzy - przed wtrącaniem się do dyskusji czytaj proszę ze zrozumieniem ja dwa razy. Cztery - temat i dyskusje z tobą uważam za zakończone, bo pytanie było do matki - jak ona by się zachowała, a nie jak ma się zachować wedle kościoła.

     12 2 Odpowiedz
     • jeden język a dwoje uszu 1 wrz 2019

      Za pomyłkę w pisaniu przepraszam. Odkąd piszę na tablecie nieumyślne literówki częściej mi się zdarzają.

      4 2 Odpowiedz
      • Brak zdjęcia
       1 wrz 2019

       Rozumiem i przyjmuje przeprosiny - na przyszłość. Pozdrawiam

       6 Odpowiedz
       • jeden język a dwoje uszu 1 wrz 2019

        Cieszę się, że znasz nauczanie papieża, bo tak np. pan Biedroń najwyraźniej nie zna, albo udaje że nie zna.
        Wykazałeś błędy w moim komentarzu do cytatu. Ok. Natomiast nadal nie odpowiedziałeś merytorycznie na moje pytanie o to jakie błędy w samym cytowaniu popełniłem.

        10 Odpowiedz
        • Brak zdjęcia
         2 wrz 2019

         W komentarzu na który odpowiadam pytania nie mam. Jeśli nie wiesz czemu nie odpowiedziałem przeczytaj jeszcze raz moja odpowiedz (pierwsza) ZE ZROZUMIENIEM.

         Uściślając ja pytałem co dany rodzic by zrobił, gdyby jego dziecko było homo - dałem do tego podpunkty we właściwym komentarzu, ty nie odpowiedziałeś na to, tylko rzuciłeś tekstu papieża - tak z d. Nauczanie kościoła to jedno, postępowanie żywych ludzi to drugie. Szczerze mówiąc to za bardzo nie chce z Tobą rozmawiać, ponieważ prezentujesz postawę kaznodziei na portalu. Bardzo mało mówisz od siebie - w twoich komentarzach dużo cytatów.

         Konkluzja - nie mam wiec na co odpowiadać i nie chce z Tobą rozmawiac - zacznij mówić z sensem i odpisywać na pytania które postawił rozmówca przed tobą - MOŻE ktoś zacznie rozmawiać z Tobą poważnie

         Z mojej strony koniec tej dyskusji. Szkoda mi na dalsze tu jęki czasu.

         7 1 Odpowiedz
        • Brak zdjęcia
         2 wrz 2019

         Gdybys odpowiedział na komentarz z którego wziąłeś cytat pod jego wątkiem (klikając odpowiedz) wtedy byś poprawnie cytował, bo komentarz umieścił by sie w drzewku od tym komentarzem. Co nie zmienia faktu, ze faktu, ze zamiast napisać co by zrobił rodzic, jakby się próbował zmierzyć z tematem, wrzuciłeś niepotrzebnie cytat z papieża - moja matka tez rozmodloną, tez cytatami,z papieża rzucała. Szkoda ze jej reakcja to była panika i przerażenie - ale o tym nie będziemy rozmawiać, ponieważ nikogo to nie interesuje - jest rozgrywka polityczna i ewentualnie „kaznodziejstwo”. Nic więcej.

         Szkoda czasu, lepiej zrobić coś konstruktywnego poza siecią. Pzdr.

         5 1 Odpowiedz
  • 1 wrz 2019

   Każde lobbowanie za grzechem jest naganne. Marsze równości mogą wyrażać walkę o prawa dla mniejszości, a mogą przeradzać się w obsceniczne promowanie. Podobnie marsze niepodległości mogą być wyrazem patriotyzmu albo rasizmu i nawet faszyzmu. Trzeba oddzielać ziarna od plew. Podział wyrazu gościnnośc świadczy o wenie twórczej. Inność to nie tylko lgbt. Kolorów zaś całą gamę ma artysta do dyspozycji. Problem w tym, że sprawę lgtb się upolitycznia. Nazywa ideologią pod potrzeby hierarchów, którzy za pomocą walki z lgbt pod przykrywką ideologii i porównując do czerwonej zarazy próbują przykryć inne błędy KK z pedofilią w tle oraz wesprzeć w wyborach PiS. Kaczyński już obrońcą KK się robi. To polityka ze szkodą dla naszych braci, których Bóg obdarzył innością i którym ciężej z tym żyć. Takie stygmatyzowanie jest podłe i niechrześcijańskie. LGBT nie zagraża katolikom. Najwięcej szkody robią politykujący biskupi, którzy państwo wykorzystać chcą do obrony religii, zamiast sami nie odpychać ludzi od Kościoła. Byli Żydzi, potem uchodźcy [ Arabowie dla odmiany ], Kaczyński zarazkami, pierwotniakami straszył. Teraz LGBT, Aby stało się bardziej wrogie i obce ideologią zwane lub tęczową zarazą. Tego jako katolik bronić nie mogę. Kogut zaś piykny i gościnność także wobec osób lgbt Pcimiowi i katolikom nie zaszkodzi, bo Ewangelia tak każe.

   12 1 Odpowiedz
 • 1 wrz 2019

  Juz zek Ci chłopce pisoł.Jedz se do Watykanu,tamok gejów nie brakuje I skrzizuj se dyśla z jakim ksieciulem, ba nawet i jakim kardynałem.To tobie chłopce syćko złe przeminie.:D

  25 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   1 wrz 2019

   A no tak, zero argumentów najlepiej liść bzdury. Ten od kół chyba nie potrzebuje takiego upośledzonego giermka jak Ty co? ;)

   18 3 Odpowiedz
 • 1 wrz 2019

  Jakie są obiektywne podstawy by napis kojarzyć z lobbingiem na rzecz lgbt? Za chwilę aresztują "Różową panterę"

  11 4 Odpowiedz
 • 1 wrz 2019

  "Miłujcie waszych nieprzyjaciół - Mt 5, 38-48

  „Słyszeliście, że powiedziano: Oko za oko i ząb za ząb! A Ja wam powiadam: Nie stawiajcie oporu złemu. Lecz jeśli cię kto uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi! Temu, kto chce prawować się z tobą i wziąć twoją szatę, odstąp i płaszcz! Zmusza cię kto, żeby iść z nim tysiąc kroków, idź dwa tysiące! Daj temu, kto cię prosi, i nie odwracaj się od tego, kto chce pożyczyć od ciebie. Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”.

  Zarówno Kodeks Hammurabiego jak i Prawo Starego Testamentu dopuszczały zasadę odwetu: „życie za życie, oko za oko, ząb za ząb, ręka za rękę…” (Wj 21, 23nn). Miała ona chronić porządku publicznego i odstraszać agresora (Kpł 24, 19nn).

  Jezus znosi prawo odwetu, zastępując je prawem miłości. Poprzez rezygnację z własnych (nawet słusznych) praw i pragnienie dobra drugiej osoby, uczeń Jezusa może przyczynić się do jej nawrócenia i zmiany życia. Rezygnując z zemsty i nienawiści, ma jednak prawo do obrony własnej godności i obowiązek zwalczania zła w świecie. Św. Paweł zawarł nowe prawo Jezusa w słowach: „Nie daj się zwyciężać złu, ale zło dobrem zwyciężaj” (Rz 12, 21). (...)"

  https://m.deon.pl/224/art,498,milujcie-waszych-nieprzyjaciol-mt-5-38-48.html

  "Poznacie ich po ich owocach" (Mt 7,20)

  8 2 Odpowiedz
 • 1 wrz 2019

  Nie rozumiem dlaczego ludzie stają przeciwko sobie - tak w skali mikro (w rodzinach, w sąsiedztwie, w społecznościach, w podgrupach, jak i w skali makro (np. państwa przeciwko państwom) itd... Żyjemy w licznych widocznych i niewidocznych zależnościach. Nie można podcinać gałęzi, na której się siedzi.

  10 1 Odpowiedz
 • 3 wrz 2019

  Życzę Ci tęczowych snów.

  3 3 Odpowiedz
 • 6 wrz 2019

  Ta "inność" odkreślona innym kolorem jakoś zwraca szczególną uwagę,,,,Czemu to miało służyć? Kogut kogutem piękna sprawa i bezapelacyjnie symbol wsi....jednak podtekst jest tu ewidentnie widoczny....i nie i
  wiedzieć czemu dziwnie rzuca się w oczy... To tak jakby MYŚLENICE zapisać MYŚLE-nice (myslenie na pierwszy plan) ...gośćINNOŚĆ.... (innośc=odmienność)....No i nie dziwi, że ksiądz doszukuje się skojarzeń....

  5 8 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   6 wrz 2019

   Autorzy muralu, rodzice oraz same dzieci w tym uczestniczące już wypowiadały się na ten temat i na temat swojej wizji artystycznej wystarczy wejść na ich FB i przeczytać.

   Każdy z nas jest inny, mialo to łączyć fakt ze ludzie są gościnni i szanują różnych ludzi. Widzenie wszędzie LGBT zakrawa na obsesje.

   8 3 Odpowiedz
 • 11 wrz 2019

  Strozaninku, zgadzam się z Tobą, ale musi wiele wody w Rabie upłynąć,aby ludzie to zrozumieli.

  1 Odpowiedz
 • Pietja 14 wrz 2019

  A zastanawiał się chociaż jeden z drugim jaki patriota rysuje znak Polski Walczącej rozpoczynając od narysowania DUPY do której dopisuje literkę "P"
  Ewidentna prowokacja.

  2 1 Odpowiedz

Zobacz więcej