Pcim

Proboszczowi nie podoba się mural z kogutem. Symbolizuje wieś, czy nawiązuje do ideologii LGBT?

Proboszczowi nie podoba się mural z kogutem. Symbolizuje wieś, czy nawiązuje do ideologii LGBT?

Proboszcz parafii w Pcimiu podczas niedzielnej homilii miał odnieść się do malunku, jaki powstał na murze oporowym wzdłuż starej Zakopianki. Ksiądz miał sugerować, że nawiązuje do ruchów LGBT – jego twórcy przekonują, że „symbolizuje wieś…”

Mural został wykonany na murze oporowym przy tzw. „starej Zakopiance”. Powstał z inicjatywy mieszkańców gminy Pcim podczas realizacji projektu „Regio-mural Kliszczacy” , na co organizatorzy otrzymali pieniądze z fundacji PKN Orlen "Dar serca" w konkursie grantowym "Moje miejsce na ziemi".

W ramach projektu odbywały się warsztaty dla dzieci i młodzieży prowadzone przez Dariusza Paczkowskiego dotyczące tradycji regionalnej, street artu, legalności wykonywania graffiti, a celem projektu było stworzenie dwóch murali o tematyce regionalnej oraz promocja tradycji górali kliszczackich.

Na wspomnianym murze znajduje się kogut, owady, rośliny i napis „gościnność”. Jak podczas tworzenia malowidła wyjaśniali uczestnicy projektu „Zaproponowaliśmy koguta, bo Pcim jest wsią (…) a jak się rano wstaje, to na wsi budzi kogut, a nie budzik”. W ostatnim czasie ten temat odbił się szerokim echem nie tylko w mediach lokalnych, ale przede wszystkim ogólnopolskich. 

 

Kuria nie odpowiada, ale publikuje kazanie 

Prośbę o komentarz w tej sprawie wysłaliśmy m.in. do Archidiecezji Krakowskiej, jednak ta powołując się na duże zainteresowanie mediów opublikowała homilię księdza proboszcza Lucjana Pezdy, która miała być wygłoszona 3 sierpnia 2019 w parafii św. Mikołaja w Pcimiu.

Publikujemy jego fragmenty, które odnoszą się do muralu, jaki powstał przy Zakopiance między Stróżą a Pcimiem.

Ks. dr Lucjan Pezda (fragmenty kazania): (…) Jeszcze nie tak dawno dla każdego z nas „małżeństwo” – oznaczało jeden, jedyny i niepowtarzalny związek mężczyzny i kobiety. Ale przez lata pozwoliliśmy włamywaczowi zabrać co najcenniejsze. (…) Dziś już małżeństwo, to nie tylko mężczyzna i kobieta, ale to dwóch mężczyzn, dwie kobiety, nie wiadomo kto i nie wiadomo z kim.

(…) Niedawno na zmiance wyraziłem swoje zaniepokojenie; kilka miesięcy temu odbyły się w Pcimiu warsztaty plastyczne dla dzieci w wyniku których powstało kilka murali – nic złego. Ale do współpracy w tych warsztatach zaproszono fundację, która – owszem, czyni wiele dobrego, ale równocześnie popiera i propaguje Strajk Kobiet domagający się prawa do zabijania nienarodzonych dzieci. Fundację, która jest przeciwna przyznaniu płodowi statusu dziecka, gdyż będzie ono stało w sprzeczności z prawem kobiet do przerywania ciąży. A przecież to Bóg mówi: nie zabijaj! A przecież każdej niedzieli wyznając wiarę mówimy: „za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem”. Kiedy? Jak każdy człowiek – w momencie poczęcia. Dwa razy do roku; w Zwiastowanie i w Boże Narodzenie te słowa wypowiadamy na kolanach! 

Jest to fundacja, która od dawna – nie jak mi próbowano wmówić: „sporadyczny epizod” – wspiera to, co nasz biskup nazwał tęczową zarazą. A o czym papież Franciszek, kontynuując naukę poprzedników pisze tak: „Jest to działanie ojca kłamstwa, który pragnie oszukać i zmącić umysły dzieci Bożych. W tych działaniach musimy dostrzec zazdrość diabła, przez którego grzech wszedł na świat i który pragnie zniszczyć obraz Boga w człowieku; w mężczyźnie i w kobiecie stworzonych przez Boga, którym zostało polecone, aby wzrastali i rozmnażali się” – to jest fragment listu pasterskiego papieża Franciszka – jeszcze jako kardynała z 2010 roku (list ten skierował do swoich wiernych, kiedy Argentyna miała głosować nad projektem ustawy o związkach jednopłciowych). Słyszę: „tyle dobrego robią”, ale w Kościele nie ma reguły, że się dwom panom służy! Bo albo jednego będzie miłował a drugim wzgardzi, albo odwrotnie. To nie jest reguła Kościoła i człowieka wierzącego: „Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek”. Kiedy powiedziałem, że łyżką dziegciu można zniszczyć beczkę miodu, usłyszałem: „ale w Kościele jest pedofilia…” Jest i była, jest to zjawisko i wszyscyśmy nad tym boleli, słuchaliśmy listu, ale ona jest nie tylko w Kościele. Natomiast w Kościele jest jedno: my jesteśmy sami w sobie grzesznikami, ja i każdy z nas. Wszyscy się borykamy z naszymi wadami i trudnościami – konfesjonały mogłyby o tym opowiadać. (…)

Ale ich przekonania i ideologia, którą próbują nam narzucić jest dziełem diabła – ojca kłamstwa! Dlatego dla mnie ta grafika między Pcimiem a Stróżą, zawsze będzie przypominała koguta zdrady, tej zdrady Piotrowej – najboleśniejszej, bo dokonanej przez umiłowanego ucznia.

Moi Drodzy, żeby było jasne: ludzie, którzy wyznają tę ideologię, są naszymi braćmi i siostrami – powtarzam: braćmi i siostrami, których też Bóg stworzył i których do zbawienia chce doprowadzić. Ale ich przekonania i ideologia, którą próbują nam narzucić jest dziełem diabła – ojca kłamstwa! Dlatego dla mnie ta grafika między Pcimiem a Stróżą, zawsze będzie przypominała koguta zdrady, tej zdrady Piotrowej – najboleśniejszej, bo dokonanej przez umiłowanego ucznia. Dlatego też pytam; Owce, które kąsają i nie słuchają swojego pasterza, lecz stają po stronie wilka, czy należą do owczarni?

Poprosiłem w poprzednią sobotę, abyście się modlili razem z Różami różańcowymi w intencji naszego biskupa. Poprosiłem, abyście się modlili o to, aby ta tęczowa zaraza nie zaraziła serca waszych dzieci, wnuków, ludzi młodych. Wielu z was to rozjuszyło! Chcę tylko zapytać: czy katolik, który nie słucha swojego biskupa, nie słucha papieża, należy jeszcze do Kościoła? Wielu z was pragnie Ewangelii rozmiękczonej; jak poduszka, jak plastelina, żeby ugnieść coś na własną modłę. Czytajcie Pismo Święte! Paweł Apostoł pisze: „Gdybym ja, kto inny, nawet anioł z nieba, głosił wam ewangelię inną od tej, niech będzie przeklęty!”

Kochani, proszę was; w tych warsztatach uczestniczyły niewinne dzieci, posłali ich niczego nieświadomi rodzice. Proszę was i błagam, abyście im nie przypięli jakiejkolwiek łatki. Zapewniono mnie też, że tym dzieciom nie stała się krzywda. Ale was proszę też z całego serca: UWAŻAJCIE! Uważajcie komu i w jakim celu powierzacie swoje dzieci.

(…) Kochani, można się dziś przerazić, można się bać, ale bać i wzbudzić w siebie strach, to jest działanie diabelskie. Dlatego też Pan Jezus mówi nam dwa słowa ku wielkiej pociesze; Pierwsze: „Nie bój się mała trzódko” i drugie: „Czuwajcie”. Amen.

 

Kogut symbolizuje... po prostu wieś

Do sytuacji na facebooku odnieśli się organizatorzy akcji publikując obszerne oświadczenie. Czytamy w nim m.in. , że w niedzielę 3 sierpnia ks. proboszcz dr Lucjan Pezda wygłosił kazanie, którego fragmenty odnosiły się do wspomnianego muralu wykonanego w ramach projektu sugerując, że odwołuje się on do ideologii LGBT.

.

Karolina Jędrysek, Dariusz Martynowicz, Katarzyna Zięba, Adam Żądło - pomysłodawcy i organizatorzy projektu „Regio-mural Kliszczacy”: Czujemy się zdumieni i zażenowani, iż musimy to tłumaczyć (…) Jako organizatorzy i mieszkańcy nie wyrażamy zgody na takie standardy. (…) Z ambony można było usłyszeć m.in. o tym, iż projekt „Regio-mural Kliszczacy” wykonywała fundacja popierająca LGBT, prawa kobiet do aborcji, a kogut wykonany na jednym z murali symbolizuje zdradę, fałszywość. Na końcu pojawiło się wezwanie, brzmiące mniej więcej: „Uważajcie, bo wasze dzieci też to robiły i brały w tym udział”.

Dnia 10 sierpnia 2019 roku jako pomysłodawcy i organizatorzy z własnej inicjatywy spotkaliśmy się z ks. proboszczem, prosząc o wyjaśnienia oraz informacje, na jakiej podstawie wygłosił takie opinie. Ksiądz powiedział, że przyszła do niego pewna mama zaniepokojona obecnymi działaniami fundacji Klamra, wykonawcy naszych warsztatów. Podczas spotkania okazało się, że ks. dr Lucjan Pezda w ogóle nie orientował się w tym, czego dotyczy projekt, jak przebiegały prace nad nim i jaką rolę pełniła w nim w.w fundacja. Nie zapoznał się także z żadnymi informacjami na temat projektu dostępnymi publicznie na stronie projektu. Nie odpowiedział na pytanie, dlaczego nie poprosił żadnego z organizatorów o jakąkolwiek weryfikację swoich przypuszczeń. Otrzymał od nas także fragmenty słownika symboli Kopalińskiego, w którym zaprezentowana jest rozległa symbolika koguta – daleko odbiegająca od jednostronnej opinii przedstawionej z ambony. Zaraz pod terminem kogut czytamy bowiem m.in.: „jest symbolem słońca, światła, świtu, czujności, Sędziego Świata, Chrystusa, zmartwychwstania, czasu, św. Piotra, zdrady, pokuty (…), i dalej: „Mimo że kogut jest związany z ogniem, pianie jego ma w wierzeniach ludu uśmierzać pożary. Lampy w kształcie koguta symbolizowały Chrystusa: wizerunki koguta na grobowcach – zmartwychwstanie” (s. 146). Spotkanie zakończyło się z naszej strony wezwaniem do sprostowania swoich opinii. Niestety już następnego dnia (11 sierpnia 2019 roku) ks. Proboszcz na mszach świętych o godzinie 7.30, 9.00 oraz 11.30 powrócił do sprawy regionalnych murali, powielając krzywdzące i wybiórcze oraz zmanipulowane opinie dotyczące fundacji i powtarzając m.in.: „Dla mnie kogut jest symbolem zdrady i to zdrady największej, bo Piotrowej”, „niech rodzice uważają, na co zapisują dzieci następnym razem”.

(...) takie wypowiedzi stają się powodem do kpin i śmiechu – także z dostojników Kościoła, którzy koguta piejącego także na gospodarstwie plebanii wiążą ze zdradą i fałszywością, a mają trudność ze zrozumieniem, że symbolizuje... po prostu wieś

(…) Przekonania i światopogląd pracowników fundacji są ich prywatną sprawą. Podkreślamy, iż nie miały one ŻADNEGO przełożenia ani na projekt, ani na pracę z dziećmi. Każdy może zapoznać się z dostępnym publicznie profilem działalności, sprawdzić efekty i samodzielnie je ocenić. (…) Podczas zajęć nie pojawiły się ŻADNE treści o charakterze światopoglądowym czy też promujące LGBT lub prawa kobiet do aborcji. Dzieci spędziły czas w sposób twórczy, zyskały dużo nowej wiedzy i umiejętności, o czym same mówią w reportażu z projektu.

(…) Czujemy się dotknięci, ponieważ od Proboszcza oczekiwać należałoby wsparcia wartościowych inicjatyw społecznych, natomiast takie wypowiedzi narażają na szwank pracę społeczną wielu ludzi i generują w mieszkańcach strach przed jakąkolwiek aktywnością oraz stają się powodem do kpin i śmiechu – także z dostojników Kościoła, którzy koguta (który pieje przecież także na gospodarstwie plebanii) bezpodstawnie wiążą ze zdradą i fałszywością, a mają trudność ze zrozumieniem tego, iż symbolizuje on w naszym projekcie … po prostu wieś...

Pytania w tej sprawie wysłaliśmy na kontakt podany na stronie parafii św. Mikołaja w Pcimiu. Księdza proboszcza pytamy m.in. o to jak doszło do tego, że porównał malunek na murze oporowym przy zakopiance do ruchów i ideologii LGBT, skąd takie skojarzenie i czy przekonuje go tłumaczenie realizatorów projektu „Regio-mural Kliszczacy”, że to po prostu kogut. 

Co według Ciebie przedstawia mural przy Zakopiance?

 • nawiązuje do ideologii LGBT
 • koguta jako symbol wsi
 • Zobacz wyniki
 • nawiązuje do ideologii LGBT nawiązuje do ideologii LGBT 21%
 • koguta jako symbol wsi koguta jako symbol wsi 79%
 • Głosów: 1008

 

Kolejny przypadek dyskusji z LGBT w tle 

To nie pierwsza sytuacja w regionie, kiedy poruszany jest temat ruchów i ideologii środowisk LGBT. W czerwcu podczas sesji rady miejskiej w Myślenicach - radny Wacław Szczotkowski w imieniu klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości wnioskował o wniesienie autopoprawki oraz rozpatrzenie uchwały w sprawie podjęcie deklaracji "Gmina Myślenice wolna od ideologii LGBT".

Za głosowało 10 radnych, a od głosu wstrzymało się pozostałych 10 w efekcie autopoprawka nie otrzymała akceptacji i nie weszła pod obrady.

Powiązane tematy

Kolejne wsparcie dla szpitala. Do pomocy przyłączają się coraz większe firmy
Myślenice 26

Kolejne wsparcie dla szpitala. Do pomocy przyłączają się coraz większe firmy

Po cyklu społecznych akcji, w pomoc medykom włączają się coraz większe firmy. Kolejni przedsiębiorcy namawiają do przekazywania darowizn dla myślenickiego szpitala. „Nie bądźmy obojętni. Pomóżmy tym, którzy stoją na pierwszej linii walki z epidemią. Razem możemy wygrać bitwę o nasze zdrowie, życie i przyszłość” – mówią Odkąd w Polsce ogłoszono st...

Debata online. "Koronawirus - problemy, teorie spiskowe, panika"
Koronawirus 10

Debata online. "Koronawirus - problemy, teorie spiskowe, panika"

W ramach cyklu #ZaBurtąPytań w sieci odbyła się debata organizowana przez Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu. Tematem rozmowy z widzami był "Koronawirus - problemy, teorie spiskowe, panika" W lutym w MOKiS wystartował nowy cykl spotkań nawiązujący do działającego tu przed laty klubu dyskusyjnego. „Za Burtą Pytań” to format przypominający telewizy...

Komentarze

 • mirek@ 14 sie 2019

  rece opadaja... najpierw jakis radny uwaza ze myslenice sa zniewolone przez lgbt i trzeba je ratować przyjmujac jakas absurdalna deklaracje a teraz ksiadz chce scinac koguta na murze. jednym slowem ciemnogrod!

  144 24 Odpowiedz
 • 14 sie 2019

  W kościele jest LGBT

  118 17 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   15 sie 2019

   Nie, ono przyjechało do Pcimia i Stróży. Jest inwazja. Potrzebujemy posiłki, jakiś Roundup by się przydał!!!!!!

   17 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  14 sie 2019

  Co ma ksiądz pcimski do muralu w Stróży? To jest w Strozy blisko szkoły podstawowej nr3.

  Ksiądz robi wszystko żeby obrzydzić wiarę dzieciom. W ogóle obrzydzić jakakolwiek działalność społeczna.

  167 18 Odpowiedz
  • 14 sie 2019

   Widocznie uważa ten teren za swoją strefę wpływów...

   Ja nie wiem, co trzeba mieć w głowie, żeby koguta z LGBT skojarzyć. I chyba wolę się nie zastanawiać.

   Mural jest piękny i inicjatywa cenna - bo angażująca i kształcąca najmłodszych mieszkańców. A zachowanie księdza - poniżej krytyki

   118 15 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 14 sie 2019

  piękny mural - brawo dla autorów!

  96 15 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 14 sie 2019

  no tak wszystko co kolorowe to homoseksualisci ludzie otworzcie glowy. tak wlasnie sam kosciol zniecheca do siebie ludzi

  94 11 Odpowiedz
 • 14 sie 2019

  .... nie ma to jak płaski mózg podszyty strachem przed wrogiem, który tak naprawdę wrogiem nie jest.

  83 16 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  14 sie 2019

  W sumie to proboszczowi gratuluje. Jest gwiazdą. Wszystkie mainstreamowe, globalne media o nim piszą takie jak Wyborcza, Onet, Fakt, Polityka, naTemat, Wykop, TVN24, Deon, Pikio, RadioZet, Rzeczpospolita, Queer.pl, Dziennik Polski,

  Nawet kuria umywa ręce :D

  [cytat]O komentarz poprosiliśmy biuro prasowe krakowskiej kurii, pod którą podlega parafia w Pcimiu. – Ta wypowiedź to indywidualna interpretacja księdza proboszcza. Trudno nam to skomentować, ponieważ nie wiemy, co właściwie ksiądz miał na myśli – powiedziała Joanna Adamik z biura prasowego diecezji. (http://www.tvn24.pl)[/cytat ]

  https://www.tvn24.pl/krakow,50/pcim-dzieci-namalowaly-mural-z-kogutem-ksiadz-to-krytykuje,960856.html

  116 9 Odpowiedz
 • 14 sie 2019

  Ja myślę ,że już czas ,by dzieciom w przedszkolu powinni dawać do rysowania tylko ołówki zamiast kredek. Obłęd.

  91 7 Odpowiedz
 • 14 sie 2019

  O moj boze, to chyba jakaś schiza. I dochodze sustematycznie do wniosku ze prawdziwe zboczenie jest bynajmniej nie wśród środowisk lgbt, ale w głowach najprawdopodobniej słuchaczy pewnego radia. A dlaczego nie skoncentrowac swojej uwagi np. na tym, jak rzadzacy kupuja sobie przychylność ojca Tadeusza za nasze publiczne pieniądze? - Przynajmniej konkret, nie pierdoła.

  63 13 Odpowiedz
 • Johann Gambolputty... Z Ulm. 14 sie 2019

  Przypomina koguta z Teleranka. I tyle.

  68 5 Odpowiedz
 • 14 sie 2019

  Głodnemu, zawsze chleb na myśli.

  62 9 Odpowiedz
 • 14 sie 2019

  Pewnie czarny ksieciunio nie poświecił koguta wiec kasa sie nie zgadza na plebani bo ciagle brakuje a fajne dzieło powstało. Gratulacje za koguta jest super. A ty czarny diable lepiej pilnuj swoich czarnych kolegow żeby sie nie dotykali bo to w waszych szeregach jest lgbt.

  56 9 Odpowiedz
 • 14 sie 2019

  Proboszcz ma nosa i wyczaił prowokację. Nie udawajcie że nie wiecie o co chodzi bo widać na kilometr. ;)
  Albo: Skoro, według expose autorów projektu kogut symbolizuje "polską wieś" to dla załągodzenia konfliktu proponuje przemalować towarzyszące mu słowo "gościnność" na kolor kojarzący się również z polską wsią - bez wyszczególniania członów "GOŚC" i "INNOŚĆ". Proste.
  Wystarczy zasięgnąć informacji o kolorach regionu i sprawa rozwiąże się sama. No chyba że tu chodzi o tą "różową INNOŚĆ"?
  A rozgłosu szuka autor muralu a nie proboszcz - taka jest moja opinia.
  A kogucik "fajny" -Telerankowy!

  34 86 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   14 sie 2019

   Chcesz powiedzieć, że 12 letni chłopak, który wymyslił tego koguta myślał o LGBT, a fundacja Orlenowa, która na to dała środki promuje LGBT? Masz dojścia do obecnej władzy lokalnej, niech Cię skontaktują z panem Danielem :).

   79 7 Odpowiedz
   • 14 sie 2019

    Nie, nie przyjacielu - kogucik prima sort! Tylko napisik ma "złe kolory". Zupełnie nie kojarzę ich z polską wsią. Nie sądzisz?

    20 70 Odpowiedz
    • Brak zdjęcia
     14 sie 2019

     Nie jestem autorem tego projektu, natomiast znam ludzi, którzy byli w to zaangażowani i Twoje obawy są co najmniej śmieszne. Autorem projektu murali są dzieciaki. Cała akacja wygrała konkurs na grant fundacji należącej do spółki skarbu państwa.

     Probosz Pcimia nie powinien się interesować tym co się dzieje w Parafii w Stróży - parafia ma swoich księży. Co prawda niedawno pożegnaliśmy proboszcza z 30 letnim stażem, bo zmarł. Może to dlatego ksiądz pcimski się szarogęsi nie po swojej parafii?

     Takie faryzeustwo i widzenie wszędzie czegoś negatywnego tylko uczy młodych ludzi, że nie warto nic robić - a już teksty o zdradzie są żałosne.

     71 11 Odpowiedz
     • 14 sie 2019

      Ja się nie obawiam, ja się tylko zastanawiam czy dobór kolorów i podział słowa "gościnność" w taki sposób to też był pomysł 12 latków? Zostawmy na chwilę opinię proboszcza, skupmy się nad samym zamyśle projektu.

      21 70 Odpowiedz
      • Brak zdjęcia
       14 sie 2019

       Zadaj to pytanie może rodzicom, ewentualnie gościowi z fundacji która to pomagała zrealizować. Ano tak, musiałbyś ujawnić swoją tożsamość, a przecież to jest pilnie strzeżona tajemnica :).

       61 5 Odpowiedz
       • 14 sie 2019

        Zadzwonię do Daniela niech on zapyta, przecież to "jego kasa i jego region" ;) A tak na marginesie, to właśnie On najwięcej zyska na tej "gównoburzy" o mural ;)

        11 65 Odpowiedz
        • Brak zdjęcia
         14 sie 2019

         No oczywiście, że tak :).
         Gównoburze zrobił proboszcz pcimia, rządząc się nie po swojej parafiI. Jakby żył śp. ksiądz Hajto to by to nie miało miejsca. Wtedy nikt z Pcimia nie pyszczył o Stróży.

         Stróża ma dwóch księży - swoich i siostry Albertynki - tutaj negatywnych głosów nie było. Pcim niech sobie zarządza swoimi fontannami. :) Taka dobra rada od Stróżanina.

         68 10 Odpowiedz
      • 15 sie 2019

       Słowo gościnność właśnie to oznacza - gość i jego inność. To naszych przodków intrygowało, przybysz z daleka, inny, inaczej ubrany, często inaczej mówiący, opowiadający o świecie. Stąd słowo gościnność - otwarcie na innych.

       41 4 Odpowiedz
   • 14 sie 2019

    Tak między nami, już słynny Leonardo ukrywał symbole w swoich pracach. Jednak były na tyle subtelne i chytre że do dzisiaj się nad nimi pracują "tęgie głowy". A tutaj zobacz - zwykły proboszcz się pokapował ;)

    14 67 Odpowiedz
    • Brak zdjęcia
     14 sie 2019

     Jak już coś to nie zwykły probosz, a jakaś dewotka, która poszła na skargę :).

     Idzie do Daniela, w końcu to prezes Orlenu i były wójt.

     Że-na-da.

     60 7 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   15 sie 2019

   Probosz ma nosa i głowę do interesów. Dobry skarbnik.

   13 1 Odpowiedz
 • 14 sie 2019

  Ksiądz to osoba święta. Powinno się o nim mówić dobrze, albo milczeć.
  To taki obyczajowy katechizm wiernego.

  5 60 Odpowiedz
 • 14 sie 2019

  Miś....0000007, Ty to chyba tęczowy boyek jesteś, ino człony w Twej główce, a co z różowymi ornatami? Też promocja lgbt? (no chyba tak, facet beż żony w różu, przypadek? nie sądzę)

  19 4 Odpowiedz
 • 14 sie 2019

  przecież kogucik nawet aureoli nie ma XD, może się im zapomniało :-) bardzo ładny kogut. Proboszcz chyba przesadza. Ciekawe co powie na symbolikę koguta wielkanocnego. Pisanek też już nie będzie skoro pokolorowane?
  "Dawniej, w pięknych plecionych ze słomy lub wikliny koszach pyszniły się wspaniałe pisanki, a na nich — robione z prawdziwych piórek — barwne koguciki, bo kogut — w pojęciach ludowych — był akumulatorem siły witalnej. W wielu regionach naszego kraju „chodzono z kogutem", śpiewano pieśni dyngusowe, otrzymywano za to: „kiełbasę i jajka, trochę ciasta", a było przy tym mnóstwo radości."
  źródło dla proboszcza : http://www.polskokatolicki.pl/RODZINA/2003_04/Radujmy_sie_bo_Chrystus_zmartwychwstal.htm

  tutaj wątek o tym
  https://forum.miasto-info.pl/okolice/14817,proboszczowi-w-pcimiu-nie-spodobal-sie-kolorowy-kogut-na-muralu.html

  26 2 Odpowiedz
 • Beata 15 sie 2019

  Fakty i Onety nie mogą przeboleć. Jakże się nie cieszyć

  8 63 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   15 sie 2019

   Nawet Kuria tego nie może przeboleć i się odcina. Plus setki innych serwisów. Rozumiem ze rodzicom i dzieciakom tez zarzucisz zła wole? Albo fundacji Orlenowej? Może od razu do pana prezesa uderzcie!

   54 3 Odpowiedz
   • Beata 15 sie 2019

    Czyżby? Homilia zgodna ze słowami Arcybiskupa i Biskupa, które tak bardzo rozjuszyły antypolskie media i równocześnie scalają elektorat prawicowy. Wszystko pięknie zagrało. Przed wyborami dodatkowe punkty w bonusie.

    6 71 Odpowiedz
    • Brak zdjęcia
     15 sie 2019

     Powielasz swój przekaz dnia w miejscu do tego niestosownym. Nie chodzi o LGBT, a o to ze probosz krytykuje lokalna inicjatywę która z tym nie ma NIC wspólnego. Przeczytaj oświadczenie rodziców. Jak już chcesz prowadzić internetowy trolling w swoim stylu to drogi człowieku siedzący po drugiej stornie monitora - użyj mózgu. Jedraszewski nie ma tu nic do gadania. Z reszta tak jak probosz Pcimia do Stróży. Spij spokojnie trollu internetowy

     56 5 Odpowiedz
     • Beata 15 sie 2019

      Przecież nie chodzi o koguta tylko o słowa o zarazie. Przykro, że tak niewiele rozumiesz.

      6 72 Odpowiedz
      • Brak zdjęcia
       15 sie 2019

       W tym artykule chodzi o koguta i o zachowanie proboszcza a nie słowa o zarazie. To ty tego nie rozumiesz i politykę krajowa przerzucasz na LOKALNE forum. A ze w fabrykach troli pracują kretyni to piszesz te bzdury turaj licząc ze ludzie się na to nabiorą... Nuda :)

       59 7 Odpowiedz
 • 13oddział 15 sie 2019

  Ci tropiciele spisków wszelakich stają się już niebezpiecznie powszedni. Na szczęście liczba wpisów pod tym artykułem napawa optymizmem.

  28 6 Odpowiedz
 • 15 sie 2019

  Czuć że wybory za pasem, bo Bagietka została wskrzeszona.
  Oj teraz się jazgot wyborczy zacznie. Uruchomili już zawodowych trolli.

  31 4 Odpowiedz
 • 15 sie 2019

  No dzieje się. Już niedługo każdy kolorowy (nie używam słowa tęczowy) obiekt będzie istotą sporu Polaków. Nie wiem co regionalnymi strojami zespołów np. łowickich, kieleckich. Każdy ich występ na folkowej scenie toż będzie profanacja ... Sodoma i Gomora ...

  I dla niektórych najlepszym rozwiązaniem byłby powrót do głębokiego socjalizmu gdzie było szaro, szaro i tylko kolorowa była tęcza na niebie (że ktoś na to pozwolił)

  https://folkstar.pl/photos/productcategories/20/welniak-lowicki-pasiak-ludowy-stroj-8129.jpg
  https://www.google.com/url?s

  19 4 Odpowiedz
 • Bartek Bartkowski 15 sie 2019

  wracałem dzisiaj z kosciola - wiadomo święto, ale nie o tym... kolo domu kultury sa kolorowe ławki i krzesła zbite z palet. mysle ze jakis ksiadz powinien to zbadac bo moze sie okazac ze mokis jest tęczowy i propaguje lgbt

  30 9 Odpowiedz
 • 15 sie 2019

  Ksiądz sczwany lis I dmucho na zimne.Paminto pewnie stare czasy I tak jak dawni do robotników nimioł nic I se z nimi sympatyzowoł,tak do Parti Robotniczej to już wiele . I chłop wi co tom zaraze trza zdusić w zarodku co by sie nie rozwineła ,bo znowu bedzie jaka tragedia.

  7 12 Odpowiedz
  • 15 sie 2019

   bardziej chodzi o wspólny wyraz GOŚC INNOŚĆ + organizację działającą ręką małego artysty nie wiedzieć czy świadomego czy nie. Kogucik jest elegancji, przerobić GOŚC INNOŚĆ aby nie była sugestywna i po ambaraście.

   5 41 Odpowiedz
   • Brak zdjęcia
    15 sie 2019

    Jak ktoś wszędzie widzi cioty, to ma sugestie.

    20 3 Odpowiedz
  • 15 sie 2019

   Po poprawkach?

   25 3 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   15 sie 2019

   A jeszcze lepiej zamiast czytać, było być na kazaniu w Kościele. Byłeś?

   16 2 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   16 sie 2019

   Ok. Nie doczekam się odpowiedzi.

   https://m.facebook.com/katka.zieba?lst=100000403712541%3A100001740795047%3A1565983502&fref=nf&pn_ref=story

   Kazanie z linka jest z 11 sierpnia, nie z 3 sierpnia. Dziękuje i temat zamykam.

   13 2 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   18 sie 2019

   Mimo aktywności na forum, nadal brak odpowiedzi, dobrze, przeklejam komentarz znaleziony na Facebooku z analizą tego kazania - nie moj komentarz, zeby nie było
   https://www.facebook.com/pg/regiomuralPcim/posts/
   "Pisałem o tym w innym poście, ale uznałem, że chyba i tutaj wypadałoby coś odnośnie zaistniałej sytuacji napisać...
   Chyba niektórzy z Państwa dalej nie rozumieją istoty problemu. Albo udajecie, że nie rozumiecie.
   Kilka miesięcy temu grupa młodych rodziców napisała projekt na wykonanie dwóch murali w Gminie Pcim. Projekt udało się wdrożyć w życie, odbyły się warsztaty w GOK’u i wraz z wieloma dziećmi z naszej gminy wykonali świetną robotę, o czym można się przekonać na własne oczy.
   Ci rodzice zachęcili dzieci do wspólnego działania, do zrobienia czegoś nie tylko dla siebie, ale dla całej lokalnej społeczności. Pokazali im jak pracować w grupie, jak zamiast niszczyć coś z nudów -stworzyć coś nowego, pięknego.
   Projekt nie ma nic wspólnego z LGBT, a kogut jest na nim po prostu symbolem wsi. A ksiądz Pezda mówi: "Dla mnie ten kogut jest symbolem zdrady i to zdrady największej, bo przez umiłowanego ucznia" ... Druga sprawa jest taka, że Proboszcz straszył po prostu z ambony ludzi: "Uważajcie, w czym będą uczestniczyć wasze dzieci w przyszłości". To zabijanie jakiejkolwiek inicjatywy społecznej. A coraz częściej słyszymy w kościele o młodzieży, która zaczyna schodzić na złą drogę. Która spędza coraz więcej czasu przed telewizorem, komputerem, telefonem komórkowym …
   Ksiądz był zaniepokojony, gdyż jeden z rodziców doniósł mu, że Klamra wspiera LGBT… czy nie wypadało poprosić organizatorów na rozmowę, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości? Pomysłodawcy projektu nie czekali na zaproszenie – sami poszli porozmawiać z księdzem, ażeby się dowiedzieć w czym tkwi problem. Nie pisali do mediów. Czekali na sprostowanie i wyjaśnienia Proboszcza. Dzień po wizycie doczekali się odpowiedzi w formie kazania na miarę naszego księdza …
   A spójrzmy prawdzie w oczy, zrobili to czego do tej pory nikt nie miał odwagi zrobić – wyrazić swoją opinię publicznie … sprzeczną z opinią Proboszcza.
   Czytam kazanie ks. Proboszcza i nie mogę pewnych kwestii zrozumieć. Czym jest to zło, w którym uczestniczyły niewinne dzieci posłane na warsztaty przez niczego nieświadomych rodziców, ten pazur diabła, "tęczowa zaraza", jak ten kogut może być symbolem zdrady? To się po prostu w głowie nie mieści. To szaleństwo.
   „Uważajcie komu i w jakim celu powierzacie swoje dzieci.” Wybaczcie, ale jeśli to nie jest personalny atak wobec rodziców, którzy te warsztaty zorganizowali, to nie wiem czym to jest. Na pewno nie podzięką za chęci i poświęcony czas.
   „Zapewniono mnie też, że tym dzieciom nie stała się krzywda.” Jaka krzywda mogła się stać tym dzieciom?! Pytam się jaka?!
   Odpowiecie, że chodzi o prowadzącego, Pana Paczkowskiego. I tutaj nie rozumiem jednej rzeczy – można mieć inne poglądy niż ten pan - sam nie popieram LGBT i aborcji. Co nie znaczy, że trzeba całe warsztaty i ich efekt zmieszać z błotem. Ten Pan wykazał się pełnym profesjonalizmem pomagając przy w/w warsztatach! Nijak nie próbował podczas prowadzenia zajęć głosić swoich ideologii. A przy dzieciach były zawsze osoby z wykształceniem pedagogicznym.
   Czy ktoś z was zastanawiał się kiedyś z jakimi nauczycielami wasze dzieci spędzają sporą część swojego życia? Nie wszyscy są idealni, na pewno są wśród nich ludzie o różnych poglądach religijnych. Nie wiemy o tym, a mimo wszystko posyłamy w dobrej wierze nasze niewinne dzieci do szkoły. Dzień za dniem, przez kilkanaście lat … i tego się nie boimy, o tym nie wspominają księża z ambony. Ale kiedy jeden człowiek który udostępnił zdjęcie z parady równości poprowadził przez kilka dni zajęcia z dziećmi, wtedy wszystko co z nim związane stało się złe, wręcz dziełem szatana, a proboszcz sprowadził wielkie i dobre działania jego np na rzecz niepełnosprawnych, patriotyzmu czy nawet religijne - bo malował np także Jana Pawła II i Matkę Teresę do "popierania aborcji i LGBT". Tak się właśnie niszczy człowieka i jego dorobek.
   Więc nie dziwcie się, że pomysłodawcy projektu są oburzeni kazaniem ks. Pezdy. Bo jest nim oburzony krąg naszych znajomych i ludzie w całej Polsce - nie tylko "Gazeta Wyborcza" czy TVN, ale wszystkie media od prawa do lewa o tym piszą. Wyszli na ludzi, którzy zrobili coś złego, którzy narazili Wasze i SWOJE dzieci na niebezpieczeństwo! Tym rodzicom powinno się dziękować za trud włożony w ich pracę a nie potępiać ich działania. Powiedzcie mi, czy ktoś z was podejmie się kiedykolwiek podobnej inicjatywy? Bo Ci rodzice zapewne już nie … I nie oni mają na pewno powód do jakiegokolwiek wstydu w tej sytuacji."

   13 1 Odpowiedz
 • Samanta Rigerr 15 sie 2019

  Ale macie problem,,,,,,,,,Co mnie to obchodzi, co się proboszczowi podoba a co nie. Ktoś namalował koguta i jest kogut, a proboszcz może dalej gdakać z ambony....

  26 6 Odpowiedz
 • 15 sie 2019

  Czornym się poj?????!lejce siedzieli cicho przez 8 lat dupowatych rządów po PSL a teraz przy PiSiorsch hulaj dusza piekła nie ma... czytaj kto nie jest z nami ten jest przeciwko nam... czornemu ze pciomia się wydaje ze jak różowe to lgdbt itp aczkolwiek czytałem cała homilie i ma sens a sporo rzeczy wyrwanych z kontekstu burzy całość i powoduje szufkadkiwanie księdza...po mojemu czarni maja jedyna szanse przy pisiorach mówić i robić co chcą bo jakby czasem ciemnogród polski wybrał kogoś z poza pisiorskich ciuli i idiotów z tak zwanej koalicji obywatelskiej tylko z nazwy siedzieli by cicho i stracili większość przywilejów takich jak emerytury brak zusu brak opodatkowania

  26 3 Odpowiedz
 • jeden język a dwoje uszu 15 sie 2019

  "Przeczytajcie, a potem wrócimy do dyskusji"

  4 27 Odpowiedz
 • 15 sie 2019

  Tu przecież chodzi o napis który ma bardzo wyrazny podtekst LGBT,nie o koguta który jest z natury kolorowy.To o co ta chryja ? O to ze ten ksiadz zauwaza ,to co dla wiekszosci ludzi tam przejezdzajacych jest bardzo wyrazne i czytelne ?!

  10 35 Odpowiedz
  • jeden język a dwoje uszu 15 sie 2019

   Popieram. Najpierw przeczytać. Notorycznie w mediach są przedstawiane zdania wyrwane z kontekstu obarczone tonami komentarzy, a rzadko kiedy ktoś fatyguje się przeczytać źródło. Przeczytałem całe kazanie i nigdzie nie jest napisane, że ten kogut nawiązuje do lgbt, tylko: "Dlatego dla mnie ta grafika między Pcimiem a Stróżą, zawsze będzie przypominała koguta zdrady, tej zdrady Piotrowej – najboleśniejszej, bo dokonanej przez umiłowanego ucznia."

   6 32 Odpowiedz
   • Brak zdjęcia
    15 sie 2019

    A wy czytacie treść artykułu?

    Cytat

    (…) Przekonania i światopogląd pracowników fundacji są ich prywatną sprawą. Podkreślamy, iż nie miały one ŻADNEGO przełożenia ani na projekt, ani na pracę z dziećmi. Każdy może zapoznać się z dostępnym publicznie profilem działalności, sprawdzić efekty i samodzielnie je ocenić. (…) Podczas zajęć nie pojawiły się ŻADNE treści o charakterze światopoglądowym czy też promujące LGBT lub prawa kobiet do aborcji. Dzieci spędziły czas w sposób twórczy, zyskały dużo nowej wiedzy i umiejętności, o czym same mówią w reportażu z projektu.

    (…) Czujemy się dotknięci, ponieważ od Proboszcza oczekiwać należałoby wsparcia wartościowych inicjatyw społecznych, natomiast takie wypowiedzi narażają na szwank pracę społeczną wielu ludzi i generują w mieszkańcach strach przed jakąkolwiek aktywnością oraz stają się powodem do kpin i śmiechu – także z dostojników Kościoła, którzy koguta (który pieje przecież także na gospodarstwie plebanii) bezpodstawnie wiążą ze zdradą i fałszywością, a mają trudność ze zrozumieniem tego, iż symbolizuje on w naszym projekcie … po prostu wieś...

    31 2 Odpowiedz
   • Beata 19 sie 2019

    Niech mi jeden z drugim przedstawi słowa tego księdza w których przedstawił on tego koguta jako symbol LGBT, bo do chorych interpretacji rodziców, którzy sobie to wyprowadzili, ciezko sie poważnie odnosić.

    1 12 Odpowiedz
    • Brak zdjęcia
     19 sie 2019

     https://www.facebook.com/pg/regiomuralPcim/posts/
     "Pisałem o tym w innym poście, ale uznałem, że chyba i tutaj wypadałoby coś odnośnie zaistniałej sytuacji napisać...
     Chyba niektórzy z Państwa dalej nie rozumieją istoty problemu. Albo udajecie, że nie rozumiecie.
     Kilka miesięcy temu grupa młodych rodziców napisała projekt na wykonanie dwóch murali w Gminie Pcim. Projekt udało się wdrożyć w życie, odbyły się warsztaty w GOK’u i wraz z wieloma dziećmi z naszej gminy wykonali świetną robotę, o czym można się przekonać na własne oczy.
     Ci rodzice zachęcili dzieci do wspólnego działania, do zrobienia czegoś nie tylko dla siebie, ale dla całej lokalnej społeczności. Pokazali im jak pracować w grupie, jak zamiast niszczyć coś z nudów -stworzyć coś nowego, pięknego.
     Projekt nie ma nic wspólnego z LGBT, a kogut jest na nim po prostu symbolem wsi. A ksiądz Pezda mówi: "Dla mnie ten kogut jest symbolem zdrady i to zdrady największej, bo przez umiłowanego ucznia" ... Druga sprawa jest taka, że Proboszcz straszył po prostu z ambony ludzi: "Uważajcie, w czym będą uczestniczyć wasze dzieci w przyszłości". To zabijanie jakiejkolwiek inicjatywy społecznej. A coraz częściej słyszymy w kościele o młodzieży, która zaczyna schodzić na złą drogę. Która spędza coraz więcej czasu przed telewizorem, komputerem, telefonem komórkowym …
     Ksiądz był zaniepokojony, gdyż jeden z rodziców doniósł mu, że Klamra wspiera LGBT… czy nie wypadało poprosić organizatorów na rozmowę, żeby rozwiać wszelkie wątpliwości? Pomysłodawcy projektu nie czekali na zaproszenie – sami poszli porozmawiać z księdzem, ażeby się dowiedzieć w czym tkwi problem. Nie pisali do mediów. Czekali na sprostowanie i wyjaśnienia Proboszcza. Dzień po wizycie doczekali się odpowiedzi w formie kazania na miarę naszego księdza …
     A spójrzmy prawdzie w oczy, zrobili to czego do tej pory nikt nie miał odwagi zrobić – wyrazić swoją opinię publicznie … sprzeczną z opinią Proboszcza.
     Czytam kazanie ks. Proboszcza i nie mogę pewnych kwestii zrozumieć. Czym jest to zło, w którym uczestniczyły niewinne dzieci posłane na warsztaty przez niczego nieświadomych rodziców, ten pazur diabła, "tęczowa zaraza", jak ten kogut może być symbolem zdrady? To się po prostu w głowie nie mieści. To szaleństwo.
     „Uważajcie komu i w jakim celu powierzacie swoje dzieci.” Wybaczcie, ale jeśli to nie jest personalny atak wobec rodziców, którzy te warsztaty zorganizowali, to nie wiem czym to jest. Na pewno nie podzięką za chęci i poświęcony czas.
     „Zapewniono mnie też, że tym dzieciom nie stała się krzywda.” Jaka krzywda mogła się stać tym dzieciom?! Pytam się jaka?!
     Odpowiecie, że chodzi o prowadzącego, Pana Paczkowskiego. I tutaj nie rozumiem jednej rzeczy – można mieć inne poglądy niż ten pan - sam nie popieram LGBT i aborcji. Co nie znaczy, że trzeba całe warsztaty i ich efekt zmieszać z błotem. Ten Pan wykazał się pełnym profesjonalizmem pomagając przy w/w warsztatach! Nijak nie próbował podczas prowadzenia zajęć głosić swoich ideologii. A przy dzieciach były zawsze osoby z wykształceniem pedagogicznym.
     Czy ktoś z was zastanawiał się kiedyś z jakimi nauczycielami wasze dzieci spędzają sporą część swojego życia? Nie wszyscy są idealni, na pewno są wśród nich ludzie o różnych poglądach religijnych. Nie wiemy o tym, a mimo wszystko posyłamy w dobrej wierze nasze niewinne dzieci do szkoły. Dzień za dniem, przez kilkanaście lat … i tego się nie boimy, o tym nie wspominają księża z ambony. Ale kiedy jeden człowiek który udostępnił zdjęcie z parady równości poprowadził przez kilka dni zajęcia z dziećmi, wtedy wszystko co z nim związane stało się złe, wręcz dziełem szatana, a proboszcz sprowadził wielkie i dobre działania jego np na rzecz niepełnosprawnych, patriotyzmu czy nawet religijne - bo malował np także Jana Pawła II i Matkę Teresę do "popierania aborcji i LGBT". Tak się właśnie niszczy człowieka i jego dorobek.
     Więc nie dziwcie się, że pomysłodawcy projektu są oburzeni kazaniem ks. Pezdy. Bo jest nim oburzony krąg naszych znajomych i ludzie w całej Polsce - nie tylko "Gazeta Wyborcza" czy TVN, ale wszystkie media od prawa do lewa o tym piszą. Wyszli na ludzi, którzy zrobili coś złego, którzy narazili Wasze i SWOJE dzieci na niebezpieczeństwo! Tym rodzicom powinno się dziękować za trud włożony w ich pracę a nie potępiać ich działania. Powiedzcie mi, czy ktoś z was podejmie się kiedykolwiek podobnej inicjatywy? Bo Ci rodzice zapewne już nie … I nie oni mają na pewno powód do jakiegokolwiek wstydu w tej sytuacji."

     10 1 Odpowiedz
     • Beata 19 sie 2019

      Moment, moment. To tylko słowa któregoś z rodziców czy jest jakiś dowód, że ksiądz powiedział to co przedstawił rodzic?
      Zacznijmy od początku.
      Kto i jakim cudem, na podstawie jakich słów, wyciągnął z kazania, że ksiądz uznał koguta jako symbol ideologii LGBT?
      Ty zaczynasz od środka.

      1 8 Odpowiedz
      • Brak zdjęcia
       19 sie 2019

       Ty nadal nie rozumiesz o co chodzi. Za nagłówki w gazetach nie odpowiadam ja czy Ty - to jak są tytułowane artykuły w sieci nie jest w mojej gestii. Istotę problemu, czemu został nagłośniony można znaleźć na fanpageu "Regio-Mural Kliszczacy". Została ona już przewałkowana na dziesiątą stronę.

       Dorzucę kolejne przeklejone komentarze:

       "Zastanawiam się gdzie w tym wszystkim są dzieci które dumne ze swojej ciężkiej pracy, która miała przynieść zadowolenie i satysfakcję są teraz oskarżanie o poglądy dorosłych. Wspomniany kogut mojej córce kojarzy się z pianiem co rano w kurniku u sąsiada że jest piękny bo ma kolorowe pióra i był bohaterem bajki o Kogutku Szałaputku. Gdy odwiedziły nas dzieci znajomych na pytanie co można zobaczyć w Pcimiu jedną z wielu rzeczy które wymienili był mural bo to oni sami zrobili i brzydka ściana została przez nas pomalowana i teraz jest kolorowa. To jest pogląd 11 latki. I taki był zamiar projektu na który jako mama zgłosiłam swoje dzieci. Dowiedziały się jak wykorzystać swoje pomysły że farby i uliczne ściany nie służą do pisania wulgaryzmów i oszczerstw tylko mogą być ozdobione i kolorowe.
       Gratuluję wszystkim którzy nie widzą dzieci i ich radości tylko wszędzie doszukują się podstępów polityki i podtekstów. Organizatorom jeszcze raz dziękuję za genialną inicjatywę. Dzieci czekają na kolejne murale."

       "Ten mural jest naszym dziełem, które my sami wymyśliliśmy. To nie w porządku ze strony księdza ??"

       "Nie rozumiem dlaczego ksiądz zabiera głos, jeśli o niczym nie ma pojęcia. Jeszcze tak krytykuje nasze dzieło. W muralu, który my wymyśliliśmy ksiądz doszukuje się dziwnej symboliki i podtekstów... żenada"

       "Wypiliśmy dużo wody. Dlatego gdy usłyszeliśmy o tym, co Ks. Proboszcz powiedział w sobotę, odczekaliśmy tydzień, niczego nigdzie nie publikowaliśmy, poszliśmy do Niego, domagając się wyjaśnień. A w niedzielę zamiast wyjaśnień było, co było. Myślę, że patrząc na to, co się dzieje, szklanka wody nic już nie da. Trzeba wreszcie zacząć reagować"

       "Sama się dziwię. Informacja o tym, że fundacja Klamra wykona dla nas warsztaty była przed ogłoszeniem naboru. Była na plakatach rozwieszanych w szkołach oraz na tablicach ogłoszeń w całej gminie. Gdzie wtedy byli wszyscy troskliwi? Nie wpłynęła żadna uwaga ani sugestia dotycząca naszego wyboru. Można sprawdzić na naszej stronie projektowej.Sama się dziwię. Informacja o tym, że fundacja Klamra wykona dla nas warsztaty była przed ogłoszeniem naboru. Była na plakatach rozwieszanych w szkołach oraz na tablicach ogłoszeń w całej gminie. Gdzie wtedy byli wszyscy troskliwi? Nie wpłynęła żadna uwaga ani sugestia dotycząca naszego wyboru. Można sprawdzić na naszej stronie projektowej."

       "dzieci wybrały takie rozdzielenie ze względu na to, że Pcim jest specyficzną, inną, nietypową nazwą miejscowości, a Kliszczacy to tacy ni górale, ni mieszczuchy. Blisko im z jednej strony i do Krakowa i do Zakopanego. Są inni, bo ani to do końca krakusi, ani górale."

       I w sumie to by było na tyle. Ksiądz używając ambony jako swojego medium by "przestrzec" przed jego zdaniem złą fundacją musiał liczyć się z jakąś formą odpowiedzi.

       Bagietko, nie wiem gdzie byłaś, ale okazja do zgłaszania swoich uwag była. Podobnież ksiądz proboszcz ją miał. Cóż po fakcie, to chyba słabo wyszło, prawda?

       7 1 Odpowiedz
       • Beata 19 sie 2019

        Nie interesują mnie nagłówki gazetowe. Prosiłam tylko byś mi przedstawił dowód na to, że ksiądz wprost powiazał tego namalowanego koguta z ideologią LGBT. Czy to takie trudne?

        2 7 Odpowiedz
        • Brak zdjęcia
         19 sie 2019

         Jesteś strasznie pretensjonalna w tych swoich wypowiedziach, materiały potrzebne do analizy masz. Jeśli dalej masz wątpliwości polecam skontaktować się bezpośrednio przez Facebooka z rodzicami lub udać się do księdza proboszcza http://www.parafiapcim.pl/ . W przypadku gdybyś miała uwagi co do treści na miasto info, znalazłem takie kontakty:

         Kontakt
         redakcja@miasto-info.pl

         Serdecznie pozdrawiam. Cały wątek komentarzy tutaj i na Facebooku jest wystarczajaco wyczerpujący.

         7 1 Odpowiedz
         • Beata 19 sie 2019

          Z tego co czytałam cała nagonka medialna rozpoczęła się po kazaniu z którego pismaki wydedukowaly, że kogut jest tęczowy więc LGBT. Cztalam to kazanie dwa razy i nie ma szans by dojść do podobnych wniosków.
          Sorry Gregory ale śmirdzi to zwykłą nagonką ideologiczną.

          2 8 Odpowiedz
          • Brak zdjęcia
           19 sie 2019

           "Wypiliśmy dużo wody. Dlatego gdy usłyszeliśmy o tym, co Ks. Proboszcz powiedział w sobotę, odczekaliśmy tydzień, niczego nigdzie nie publikowaliśmy, poszliśmy do Niego, domagając się wyjaśnień. A w niedzielę zamiast wyjaśnień było, co było. Myślę, że patrząc na to, co się dzieje, szklanka wody nic już nie da. Trzeba wreszcie zacząć reagować"

           W sumie to nie wnikam jak funkcjonuje Twój nos, ale rozważ proszę wizytę u jakiegoś dobrego otolaryngologa.

           6 1 Odpowiedz
           • Beata 20 sie 2019

            No to zerknijmy na artykuły.

            "Wizerunek koguta symbolem LGBT i aborcji? Brzmi niewiarygodnie, a jednak. Ks. dr Lucjan Pezda z parafii w Pcimiu (woj. małopolskie) OGŁOSIŁ Z AMBONY, że kogut namalowany przez uczniów w ramach warsztatów promujących kulturę regionu jest symbolem gorszących i antychrześcijańskich wartości. Autorzy muralu poszli do księdza na rozmowę ze słownikiem symboli, ale nawet to nie pomogło. Wtedy wydali pełne emocji oświadczenie."

            Źródło: Onet
            https://www.fakt.pl/wydarzenia/polska/krakow/kogut-na-muralu-oburzyl-ksiedza-z-pcimia-widzi-w-nim-symbol-lgbt/83zttcj?utm_source=duckduckgo.com_viasg_fakt&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2

            "Dzieci namalowały mural z kogutem. Ksiądz uznał, że to symbol... zdrady i LGBT
            Dla mnie kogut jest symbolem zdrady i to zdrady największej, bo Piotrowej. Niech rodzice uważają, na co zapisują dzieci" - miał z ambony powiedzieć proboszcz Pcimia. Księdzu nie spodobał się mural, który przedstawiał symbole wsi. A także to, że fundacja, która pracowała nad projektem, angażuje się w walkę o prawa człowieka."

            Źródło: Wyborcza
            http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,25080725,dzieci-namalowaly-mural-z-kogutem-ksiadz-uznal-ze-to-symbol.html

            Przedstawisz mi teraz słowa Homilii którymi ksiądz powiedział z ambony, że ten namalowany kogut jest symbolem LGBT, czy nadal będziesz robił uniki?
            Zdajesz sobie sprawę, że to co napisałeś wraz z artykułami prasowymi nie trzyma się kupy?
            Jeszcze raz dodaję, że dwukrotnie czytałam dokładnie Homilię i żadnego koguta LGBT w niej nie znalazłam.

            3 6 Odpowiedz
           • Beata 20 sie 2019

            Wytłumacz mi także dlaczego ci rodzice wypili dużo wody i czekali? Też usłyszeli w słowach Homilii o kogucie LGBT czy sobie to sami wydedukowali?

            1 8 Odpowiedz
            • Brak zdjęcia
             20 sie 2019

             Przeczytaj jeszcze razy materiały źródłowe na Facebooku. Tryb rozkazujący zostaw w domu.

             6 2 Odpowiedz
         • 20 sie 2019

          Chłopie, nie dyskutuj z trollem.

          6 2 Odpowiedz
      • 20 sie 2019

       Pani Bagietko tęczowe kolory tego koguta zostały właściwie odczytane przez księdza proboszcza . Gdyby ten kogut symbolizował wieś byłby namalowany w naturalnych kolorach. On jest inny niż prawdziwy kogut zapładniający kury , tak jak inni są miłośnicy LGBT. Autorzy malunku nawet się nie kryli,że chodzi im o inność malując przy słowie " gościnność" składnię " inność" na różowo. Tu nie chodziło o przekazanie ,że gościnność w tym rejonie jest inna np.lepsza i większa .A chyba pani nie zaprzeczy ,że zwolennicy LGBT organizując marsze chcą aby ich inność zwyciężyła nad zwyczajnością . Oni tę swoją inność chcą siłą narzucić ludziom o orientacji heteroseksualnej , zachęcić ich do uprawiania sodomii. Ksiądz to nie jest prosty mieszkaniec gminy Pcim i patrząc na mural odczytał właściwie co autor chciał przekazać na swoim obrazie. Brawo dla księdza .że się nie pomylił. Gdyby gmina Pcim miała odpowiednie władze myślące mural ten powinien zniknąć jak najszybciej, bo ośmiesza gminę Pcim i namawia do innej gościnności , takiej o ideologii LGBT.

       4 6 Odpowiedz
       • Beata 21 sie 2019

        Brakuje kolorów do tęczy LGBT .O jakich marszach mówisz? Takie one są powszechne, że na każdym widać wciąż te same twarze.

        2 5 Odpowiedz
  • 15 sie 2019

   Czyli inność to już oznacza LGBT? Jakie jeszce słowa musimy wykreślić z słownika?

   27 4 Odpowiedz
 • 15 sie 2019

  już pohejtowali? wylali żale? Strażnicy moralności (jedni i drudzy) od siedmiu boleści. Proponuję każdemu zacząć naprawę wokół siebie chyba, że każdy krystaliczny jak łza, żaden błędu nie popełnił (-a). Zainteresowani niech odwiedzą księdza i znajdą wspólne rozwiązanie co komu przeszkadza, jak poprawić. Brakło kozaków aby tak się zachować?

  2 34 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   15 sie 2019

   Rodzice byli u księdza, wysłuchał, nie sprostował - przeczytaj ich oświadczenie.

   34 6 Odpowiedz
   • 15 sie 2019

    a co ma prostować? Własne zdanie - co podkreślił. Chyba galopujesz. Była delegacja i na co liczyła? Na aneks do kazania? XD żarcik chyba

    5 28 Odpowiedz
    • Brak zdjęcia
     15 sie 2019

     Czytamy ze zrozumieniem;

     Cytat:
     Niestety już następnego dnia (11 sierpnia 2019 roku) ks. Proboszcz na mszach świętych o godzinie 7.30, 9.00 oraz 11.30 powrócił do sprawy regionalnych murali, powielając krzywdzące i wybiórcze oraz zmanipulowane opinie dotyczące fundacji i powtarzając m.in.: „Dla mnie kogut jest symbolem zdrady i to zdrady największej, bo Piotrowej”, „niech rodzice uważają, na co zapisują dzieci następnym razem”.

     20 2 Odpowiedz
    • Brak zdjęcia
     15 sie 2019

     A byłeś może na mszy gdzie to kazanie było? Bo my byliśmy. Wiec może Mysleniczanin niech nie robi za adwokata pcimskieho księdza. Małe jest prawdopodobieństwo ze korzystasz z jego posługi. Pod która to parafie należy górne?

     22 3 Odpowiedz
 • 15 sie 2019

  Taki kogut czy nie taki. Ę cz Ą .Za dużo filozofujecie.Zajmijcie sie jakom robotą bo was za niedługo do kobierzyna odwiozom

  5 17 Odpowiedz
 • 15 sie 2019

  Przemalować ten napis Natychmiast

  6 19 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   15 sie 2019

   Jak tak tak ci przeszkadza, to miej jaja i sam przemaluj.

   19 1 Odpowiedz
 • 15 sie 2019

  Domalujcie mu kokota przysłonientego cienkim sznureczkiem.Bedzie bardzi gejowski.;=))))

  15 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   15 sie 2019

   Vivaldi, ale wybierz profil z którego piszesz.

   17 3 Odpowiedz
 • 15 sie 2019

  Kogut, gośćInność, kolory, symbolika itd. Tak przerzucać się można bez końca. Każdy widzi, co chce widzieć. Kazanie? Każdy słyszy, co chce usłyszeć. Nieporozumienie między księdzem a uczestnikami projektu powinno być wyjaśnione między zainteresowanymi. Zabrakło dobrej woli. Czemu proboszcz nie interesował się przedsięwzięciem w czasie realizacji i po.?Dziwnie teraz i to w połączeniu z krytykowaną wypowiedzią abp Jędraszewskiego o tęczowej zarazie i modłach za abp.rzekomo niesłusznie krytykowanego. Modłów połączonych z gratulacjami odwagi. W pożytecznej inicjatywie dopatruje się złych intencji, w fundacji służącej wszystkim fachowością widzi diabła. Wybrano fundację, bo umie robić murale. To, że wykonała coś podobnego kobietom walczącym o swe prawa w niczym tu nie przeszkadza. Wszystko jest przejrzyste. Ofensywa abp. Jędraszewskiego to wyraźne pójście hierarchów w sukurs PiSowi przed jesienią. Jędrzejewski i jemu podobni chcą się schronić za PiSowskie tarcze. To tchórzem podszyte. Wszędzie dopatrują się LGBT, gender i straszą .To chore. Proboszcz z Pcimia wpisał się w ten scenariusz. Tylko naiwny może sądzić, że nieświadomie. A mural piękny i uczestnicy projektu mogą być dumni. Pcim też. Jeżeli cieszy to przejezdnych ideologów LGBT to też plus.

  19 7 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   15 sie 2019

   Ogłoszenia o projekcie były już w marcu tego roku. Teraz wszystkim łatwo jest krytykować - szczególnie zapalonym ideologom. Dawniej nic nie robiono, by aktywizować młodzież i pielęgnować nasze etniczne pochodzenie. Teraz jest awantura, bo nie taka organizacja jaka sobie ktoś zamarzył - zacznijcie coś ludzie sami robić, potem krytykujcie. Ksiądz sam pracuje, by Pcimskie dzieci nie chciały w niedziele chodzić na msze - zostaną mu jedynie bogobojne babcie, które powoli się wykruszają. Ludzie tutaj tez są napływowi i dynamiczniejsi oraz bardziej niezależni niż się komuś to wydaje... Kto teraz wystąpi z jakaś świecka inicjatywa dla mieszkańców? A może o to chodzi? By każda inicjatywa przechodziła przez Parafie?

   21 1 Odpowiedz
   • 16 sie 2019

    A co to za pochodzenie etniczne .Kliszczacy ? Co mi wiadomo to takie krakusy poprzebirane z góralska,co to nigdy owiec nie paśli bo sie ich bali.A teroz sie stylizują na podhalańców I robią z siebie innom nacje.:=))))

    6 31 Odpowiedz
    • Brak zdjęcia
     16 sie 2019

     NIe rozumiesz tego drogi Vivaldi, poniewaz ludzie Twojego pokroju poza internetem nic nie czytaja, aw szkole to tani bimber pili zamiast sie uczyc

     21 3 Odpowiedz
     • 16 sie 2019

      To wszystko pisze na ty waszy pcimskiej stronie.Połowa mojej rodziny to tońcowniki I muzykanty z Podhala I Spisza.Sam byłem aktywnym członkiem zespołu ,jak byłem w Zakopcu w szkole.Tak że synku nie próbuj mnie uczyć .Jedynie w miare autentyczny zespół to Trzebuńskie Kliszczoki.Ale I tak widzem co troche wyszyć zakosili Zagórzanom I te typowe zakopiańskie kiyrpce na podeszwach Podhalanom.

      5 24 Odpowiedz
  • 15 sie 2019

   Psy jszczą po murach I drzewach oznaczając swój teren .gangi wymalowują swoje znaki po murach oznaczając swój teren..Czyli co?Pciom jest terenem lgbt.? To ze siedzi tam paru pedałów to wiadomo,ale oni sa spoko.Tak jak za Twoich czasów nie każdy robotnik był w parti I ich popieroł.

   27 Odpowiedz
   • Brak zdjęcia
    16 sie 2019

    Spyrka, do kół a nie głosić te farmazony.

    22 2 Odpowiedz
 • 15 sie 2019

  młody chłopak dostał zlecenie namalowania wybranego projektu na zlecenie.
  Kogut wyszedł super, napis sugeruje ale w domyśle i wcale tęczowy nie jest. Może w domyśle to inna inność, inność wiary, goście o innym kolorze skóry itp. Byłaby swastyka byłoby źle, HWDP też byłby dym, czerwona gwiazda fatalnie, odwrócona w kółku i trzy szóstki to bym dym też zrozumiał.
  OK kogoś uraziła INNOŚĆ domalować w tym samym kolorze do GOŚĆ i będzie spokój. Będzie Gościnny kogucik bez podtekstów. Każdy temat przed jesienią będzie hipnotyzował zwłaszcza wiosenny ale nie bez winy są i tęczowi Ci wymalowani na zombii. Zbierają owoce igrania na wierze i uczuciach.
  Trudno. Trza wyciszyć, dogadać się, domalować, przemalować i po sprawie.
  https://www.youtube.com/watch?v=JpA05Rjn1Xg

  .......pewnie zaraz wyskoczy jakiś co nie pozwoli przerobić/przemalować z czystej zasady nie za ale przeciw :-)

  4 30 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   15 sie 2019

   Dlaczego zmieniać projekt, coś tylko dlatego że garstka - garstka internetowych frustratów oraz proboszcz - ma problem z kolorem napisu. Różowe szaty, różowe koszule to teraz kolory zakazane? Projekt był ogłoszonym Marcu - nikt. Podkreślam nikt, nigdzie nie zgłaszał zastrzeżeń. Władze gminy również. Zawsze będzie tak, ze komuś coś będzie nie pasować. Jak komuś tak przeszkadza napis - niech sam „upiększy” to tez zweryfikuje czy jako Kliszczacy faktycznie szanujemy inność (w domyśle odrębność, indywidualność) każdego z nas.

   Na pewno z takich komentarzy z obu wsi - nikt już nie odważy się robić coś w czynie społecznym bez wiedzy księdza, bo będzie się bać awantury na cała Polskę. Tylko szkoda dzieci - od małego ich uczymy, ze lepiej się nie wychylać, bo indywidualizm prowadzi do kłopotów

   33 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  16 sie 2019

  https://m.facebook.com/photo.php?fbid=10215472611352999&set=a.2894852054950&type=3&refid=52&__tn__=R

  Konflikt? Spisek? Szok? Niedowierzanie? Propaganda? Miliony pytań bez odpowiedzi!

  24 3 Odpowiedz
 • 16 sie 2019

  Toż to kogut z teleranka ?

  27 1 Odpowiedz
 • 16 sie 2019

  Piękny mural! Piękny kogut! Gratulacje dla autora! Okazuje się, że niedługo kolorowe kredki trzeba będzie wyrzucić. Tylko Czarne , biała i szare. Biedne dzieci, biedni my.

  23 5 Odpowiedz
 • 17 sie 2019

  Kogut kogutem, że jest zbyt kolorowy też moim zdaniem nie nawiązuje do lgbt. Napisać gośćINNOŚĆ mnie zastanawia i to już może być nawiązanie. Coraz więcej się mówi o lgbt, każdy to neguje i brzydzi się ale wchodzi to w nasze środowisko i nasze dzieci będą brały to za coś normalnego. Często niby się z tego śmiejemy ale tak naprawdę wchodzi to coraz bardziej małymi kroczkami. Nagle tacy wszyscy nowocześni a kościół zacofany.

  11 13 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   17 sie 2019

   Gdzie był ksiądz proboszcz, oraz zatroskani mieszkańcy, jak projekt był od marca dostępny publicznie? Teraz mamy jakiś zbiór słów/kolorów zakazanych?

   20 6 Odpowiedz
 • 18 sie 2019

  Kościół ma większość wierzących za ciemna masę. Jak w średniowieczu co powie tak ma być.
  Prawda jest taka że teraz to duża korporacja z wiekowym stażem wybierająca tak partnerów biznesowych np. pis aby uzyskać jak największe korzyści. Poprzemy was z ambony a wy odwdzięczycie się i nie będzie prokuratorów ścigających pedofilów w koloratkach. Wszystko to pod przykrywką Boga i wiary w niego.

  18 3 Odpowiedz
 • 18 sie 2019

  Niestety żaden kogut nie ma takich kolorów tęczy. Pcim został wyśmiany tęczowym kogutem i prawdopodobnie o to chodziło a nie o symbol wsi .Zbereźnicy mogli też narysować tęczę bo po deszczu w słońcu w tych okolicach ją widać lepiej niż w Warszawie. Mądry ksiądz ,że łatwo odczytał intencje tych dowcipnych malarzy. Kogut symbolem wsi jakby innych symboli nie było. Już lepiej było namalować królika w tych tęczowych kolorach. Kazanie księdza wspaniałe i mądre .

  8 6 Odpowiedz
 • 18 sie 2019

  a co to jest to całe lbgt skrót od lubię gotować?

  8 Odpowiedz
 • Magdalena 19 sie 2019

  "Miał się odnieść"? Ktoś mu kazał a on nie posłuchał? Czy po prostu "odniósł się"? Nauczcie się pisać po ludzku, proszę....

  3 Odpowiedz
 • 20 sie 2019

  Dajcie spokój kogutowi. JEST PIĘKNY.

  5 Odpowiedz
 • 20 sie 2019

  Myślę ,że ten kogut mógłby zastąpić flagi tęczowe na marszach równości a w ten sposób Pcim i Stróża mogą przyczynić się do popularyzacji LGBT na marszach równości, Już sobie wyobrażam najazdy na powiatowe miasta i wsie stałych bywalców tych marszy i powiewanie flagami z tym kogutem w każdej mieścinie i wsi. Bo w dużych miastach tęczowy wiejski kogut uchodziłby raczej za obciach

  2 1 Odpowiedz
 • 20 sie 2019

  Przedmiotowy mural zachęca członków i sympatyków LGBT do odwiedzenia gminy Pcim . Gmina jest gościnna dla osób INNYCH niż heteroseksualne a kolorowy kogut jawi się jako symbol rozwiązłości seksualnej. Tak odczytałem przesłanie treści tego obrazu. Niestety nie skorzystam z takiej gościnności gminy Pcim. Zazdroszczę parafii mądrego proboszcza.

  2 5 Odpowiedz
  • 20 sie 2019

   Każdy widzi, co chce zobaczyć. Symbole mają to do siebie, że można je różnorako odczytywać. Co autor miał na myśli? Sztuka ma pobudzać do myślenia, prowokować, zadziwiać. Oprócz koguta na muralu dostrzegam kłosy zboża, kwiatki etc. Jeżeli komuś pianie koguta nie kojarzy się ze wsią, lecz z rozwiązłością, to znaczy, że jedno ma na myśli i wszystko do tego sprowadza. Intencje wyrażnie przedstawili twórcy muralu i to jest ważne. To powinno księdzu wystarczyć, skoro pianie owego koguta [ raczej abp. Jędraszewskiego ] go obudziło. I po problemie. INNOŚĆ to nie tylko LGBT. Ale znów w kampanii wyborczej ukierunkowuje się wszystko na LGBT. Zapewne w marcu, kwietniu, maju, czerwcu, lipcu nikt tego tak nie kojarzył. Nagle zdziwienie i dopisywanie ideologii. Zresztą cóż jest złego w deklarowaniu przyjaznego stosunku do inności, obcych, mniejszości , przybyszów, etc. Czego się tu wstydzić?. Tylko głupek mógł stwierdzić, że ten kogut ściągnie do Pcimia " tęczową zarazę" , jak to definiują i abp. i małpujący go w kazaniu proboszcz. To oni nagłośnili temat. Zupełnie niepotrzebnie. Kazanie wykluczające, straszenie złem. Zachowawcze i syndrom oblężonej twierdzy pokazujące. To przyjęta linia obrony rzekomo atakowanych hierarchów w duchu głównego obrońcy Jarosława Kaczyńskiego, który temat wykorzystuje, kościół wykorzystje. Obydwie strony mają interes w tym, aby PiS w jesieni wygrał. A kogutowi dajcie już spokój. Nawet rzekome przebiegłe intencje ukrytych diabłów by nie wypłynęły, gdyby nie potrzeba chwili. Mural żył swoim życiem i cieszył oczy mieszkańców i przejezdnych.

   9 1 Odpowiedz
 • Zofia 22 sie 2019

  przecież kogut wielobarwność od lat były symbolem polskiej wsi

  2 Odpowiedz
 • Artur 27 sie 2019

  Nie ma "ideologii" LGBT. Jest "społeczność" LGBT. W życiu koguta bym akurat z tym nie skojarzył, ale kto wie... może powinienem jeszcze raz zastanowić się nad symboliką. Pod tym względem Portugalia ma ciekawy symbol - koguta z Barcelos

  2 Odpowiedz
 • Def Ibrylator 4 wrz 2019

  Bardzo często się zdarza, że Ci najbardziej walczący z pewnymi cechami sami je skrycie posiadają a walka ta jest wynikiem braku akceptacji tejże cechy w sobie. Tak najczęściej (lub bardzo często) działa nasza psychika. Także pozdrawiam Proboszcza jak i statystyki mówiące o ilości ukrytych Gejów w stanie duchownym.

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Nie dla rozjeżdżania lasów! Kilkanaście osób wpadło w ręce policji
Pcim 8

Nie dla rozjeżdżania lasów! Kilkanaście osób wpadło w ręce policji

To efekt kolejnej już akcji zorganizowanej przez policję oraz straż leśną. Tylko w ciągu jednego dnia zatrzymano kilkanaście osób W ostatnią niedzielę 27 października, w lasach gmin Pcim i Tokarnia zatrzymano kilkanaście osób. Na miłośników ekstremalnej jazdy po lesie czekała niemiła niespodzianka. Kilkunastu otrzymało mandaty w wysokości 500 złot...

Produkował mefedron i sprzedawał go w Pcimiu
Pcim 6

Produkował mefedron i sprzedawał go w Pcimiu

Pięćdziesięcioletni stolarz ze Śląska odpowie za produkcję mefedronu i środków odurzających i ich sprzedaż. Narkotyki rozprowadzał m.in. w Pcimiu Akt oskarżenia w tej sprawie sporządziła Prokuratura Rejonowa w Myślenicach, a procedować ją będzie krakowski sąd. Świadkowie wskazali, że narkotyki kupowali u 50-letniego Mariusza M. – stolarza ze Śląsk...

Ogień im nie straszny. Boją się raka
Społeczeństwo 0

Ogień im nie straszny. Boją się raka

Jak się okazuje 60% strażaków umiera na raka. Nieprane przez lata mundury bojowe mogą być dla nich sporym zagrożeniem, ponieważ na nich osadzają się rakotwórcze substancje. Rozwiązaniem może być pralnica, ale czy uda się ją zorganizować na terenie powiatu myślenickiego? Jak pokazują najnowsze badania, prawie dwie trzecie strażaków, którzy w wieku...

Stan wodomierzy sprawdź sam i prześlij dane do urzędu
Dobczyce 0

Stan wodomierzy sprawdź sam i prześlij dane do urzędu

Urzędnicy z Dobczyc proszą mieszkańców o samodzielny odczyt wodomierzy i przesłanie tej informacji do 8 kwietnia Tę formę przekazania danych wprowadzono w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa. Dobczycki urząd prosi o przesłanie tych informacji do 8 kwietnia. Można to zrobić  za pomocą poczty elektronicznej, wysyłając mail na adres: woda@dob...

Płoną trawy w regionie. Mężczyzna z poparzonymi nogami trafił do szpitala
Droginia 3

Płoną trawy w regionie. Mężczyzna z poparzonymi nogami trafił do szpitala

Kiedy strażacy zjawili się na wskazanym miejscu, czekała na nich nie tylko płonąca łąka, ale również mężczyzna z poparzonymi nogami Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że w cieniu walki z epidemią koronawirusa na terenie powiatu myślenickiego płoną łąki. Gospodarze za nic mają przepisy, wydane komunikaty rządowe i apele strażaków. Ci ostatni tylko w o...