Wiśniowa

Wójt nie chciał podwyżki, ale radni i tak postanowili mu ją przyznać

"Robię to, do czego zostałem zatrudniony - tak propozycję podwyżki w lipcu komentował wójt Bogumił Pawlak. Ostatecznie radni zdecydowali, że zasłużył na dodatkowe pieniądze 

O 100 zł więcej wynagrodzenia zasadniczego, 400 zł więcej dodatku funkcyjnego i o 10 proc. więcej dodatku specjalnego od września będzie otrzymywał wójt Wiśniowej Bogumił Pawlak. Tak, choć nie jednogłośnie, zdecydowali radni podczas ostatniej sesji rady gminy. Pensja najmłodszego w powiecie wójta będzie się zawierać w górnych widełkach, jakie są możliwe dla gospodarza.

Podczas lipcowej sesji rady gminy Wiśniowa, radna Monika Gil-Górka złożyła wniosek o podwyżkę dla wójta. Bogumił Pawlak skomentował wówczas, że robi tylko to, do czego został zatrudniony i nie spodziewał się takiego wniosku. Wszyscy radni poparli wówczas prośbę Moniki Gil-Górki i przed wrześniową sesją pracowali na komisjach nad projektem uchwały, który zwiększył wynagrodzenie Bogumiła Pawlaka.

Po lipcowej sesji członkowie komisji skarg, wniosków i petycji przeprowadzili konsultacje w swojej komisji i zaproponowali następującą stawkę:
wynagrodzenie zasadnicze 4700 zł (podwyżka 100 zł);
dodatek funkcyjny 1900 zł (podwyżka 400 zł);
dodatek specjalny w kwocie 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego (o 10 proc. w górę) (teraz: 2640 zł – było 1830 zł).

Oprócz tego do wynagrodzenia doliczany jest staż pracy. W przypadku wójta Wiśniowej będzie to 7 proc., liczone od miesięcznego wynagrodzenia.

Przewodniczący dwóch komisji przedstawili na sesji (1h 12min 30s) również wyniki głosowania, jakiemu został poddany wniosek o podwyżkę. Podczas obrad komisji skarg i wniosków obecnych było 6 radnych; 5 z nich zagłosowało „za” a 1 wstrzymał się od głosu. Taki sam wynik głosowania zanotowano na komisji budżetowo-gospodarczej.

Grzegorz Kaczmarczyk, przewodniczący komisji budżetowo-gospodarczej: Radni wyrazili akceptację, analizując prace i zaangażowanie wójta w działalność bieżącą i promowanie gminy na zewnątrz w celu pozyskania środków na jej rozwój i funkcjonowanie. Stoimy na stanowisku, że każda praca, szczególnie ta, która przynosi efekty, powinna być zauważana i doceniana.

Podczas głosowania na sesji nad uchwałą podwyższającą pensję wójta wiśniowskiej gminy, 12 radnych było „za” (Zbigniew Bugaj, Monika Gil-Górka, Barbara Habieda, Grzegorz Kaczmarczyk, Roman Kowalczyk, Katarzyna Malec, Stanisław Murzyn, Bożena Orłowska, Teresa Rokosz, Paweł Talarek, Teresa Węglarz i Lucyna Zborowska), natomiast dwoje wstrzymało się od głosu (Stanisław Bardel oraz Katarzyna Gaweł - Tokarz).

Pierwszy rok Bogumiła Pawlaka na stanowisku wójta Gminy Wiśniowa w kadencji 2018-23 oceniam na:

 • celujący
 • bardzo dobry
 • dobry
 • dostateczny
 • dopuszczający
 • niedostateczny
 • Zobacz wyniki
 • celujący celujący 24%
 • bardzo dobry bardzo dobry 19%
 • dobry dobry 18%
 • dostateczny dostateczny 9%
 • dopuszczający dopuszczający 5%
 • niedostateczny niedostateczny 25%
 • Głosów: 860

Po głosowaniu Bogumił Pawlak mówił, że czuje się zażenowany, ale pozytywnie.

Bogumił Pawlak, wójt gminy Wiśniowa: Gdy niecały rok temu się spotkaliśmy, to do kompetencji rady należy ustalanie wynagrodzenie wójta, nie wnioskowałem o podwyżkę, ale ciesze się z niej nie dlatego, że to się wiąże z finansami, tylko dlatego, że jest to efekt naszej współpracy. To jest efekt tego, że trochę ponad podziałami możemy dla gminy pracować i ja to tylko tak odczytuję. Jako formę w pewnym sensie uznania ale formę zaufania i chyba muszę jeszcze intensywniej pracować jeśli to jest tylko możliwe, jeszcze intensywniej, aby tym bardziej zasłużyć i na to wynagrodzenie i podtrzymać zaufanie, którym mnie Państwo obdarzają, za co bardzo dziękuję.

Najmłodszy wójt w powiecie 

W wyborach samorządowych 2018 trzydziestopięcioletni Bogumił Pawlak (KWW Bogumiła Pawlaka) jako debiutant zdobył 1927 głosów, co stanowi 52,25% pokonując dotychczasowego wójta Wiesława Stalmacha (PSL) różnicą 899 głosów (27,87% poparcia) i Stanisławę Kasprzycką (PiS) różnicą 1194 głosów (19,88% poparcia).

Nowy wójt wprowadził do rady 6 swoich kandydatów, Stanisława Kasprzycka 4, Stronnictwo Ludowe „Ojcowizna” RP – 3, a Wiesław Stalmach (PSL) 2. 

Którego z gospodarzy gmin powiatu myślenickiego najchętniej zaprosiłbyś na rodzinny obiad?

 • Artur Grabczyk
 • Piotr Hajduk
 • Marek Kluska
 • Bogumił Pawlak
 • Tadeusz Pitala
 • Tomasz Suś
 • Kazimierz Szczepaniec
 • Jarosław Szlachetka
 • Wacław Żarski
 • Zobacz wyniki
 • Artur Grabczyk Artur Grabczyk 5%
 • Piotr Hajduk Piotr Hajduk 9%
 • Marek Kluska Marek Kluska 5%
 • Bogumił Pawlak Bogumił Pawlak 16%
 • Tadeusz Pitala Tadeusz Pitala 7%
 • Tomasz Suś Tomasz Suś 21%
 • Kazimierz Szczepaniec Kazimierz Szczepaniec 4%
 • Jarosław Szlachetka Jarosław Szlachetka 28%
 • Wacław Żarski Wacław Żarski 5%
 • Głosów: 1265

Wójt Bogumił Pawlak zajmuje trzecie miejsce w rankigu popularności gospodarzy gmin powiatu myślenickiego. W jednym z naszych sondaży pytamy Was, którego z gospodarzy najchętnie zaprosilibyście na rodzinny obiad. W tym zestawieniu, reprezentant Wiśniowej z 14% zajmuje trzecie miejsce po Jarosławie Szlachetce (26%) i Tomaszu Susiu (22%).

Powiązane tematy

ŚMIECI DROŻEJĄ. Burmistrz tłumaczy dlaczego, a opozycja przypomina mu obietnice wyborcze
Myślenice 61

ŚMIECI DROŻEJĄ. Burmistrz tłumaczy dlaczego, a opozycja przypomina mu obietnice wyborcze

Od nowego roku mieszkańcy miasta i gminy Myślenice, którzy segregują śmieci - za ich odbiór zapłacą 14,90 zł (dzisiaj 9,90 zł), natomiast niesegregujący 29,80 (dzisiaj 19,80 zł). Radni podjęli uchwałę wprowadzającą podwyżkę 13 głosami "za" - 3 "przeciw" i 5 "wstrzymującymi się". Burmistrz wyjaśnia skąd się wzięła, mimo że zapowiadał starania o nie...

Jarosław Szlachetka: Pierwszy rok? Mogę być z siebie zadowolony
Rozmowa miesiąca 45

Jarosław Szlachetka: Pierwszy rok? Mogę być z siebie zadowolony

Ocenę przede wszystkim wystawią mi mieszkańcy, ale dla mnie w roli burmistrza był to bardzo intensywny i pracowity rok. Uważam, że dużo udało się zrobić i mogę być z siebie zadowolony. Ten rok był dobry również dla miasta i gminy Myślenice oraz jej społeczności — po dwunastu miesiącach sprawowania urzędu burmistrza miasta i gminy Myślenice w rozmo...

Komentarze

Zobacz więcej

Pożydowska bożnica zostanie na swoim miejscu. Powstanie w niej Izba Pamięci
Wiśniowa 7

Pożydowska bożnica zostanie na swoim miejscu. Powstanie w niej Izba Pamięci

Jeszcze kilka miesięcy temu radni w Wiśniowej chcieli przenieść pożydowską Bożnicę do skansenu. Teraz zmienili zdanie i powstanie w niej Izba Pamięci poświęcona historii gminy z naciskiem na  wyróżnienie walk partyzantów AK Zaledwie kilka miesięcy temu radni gminy Wiśniowa opowiedzieli się za za relokacją Bożnicy, co według nich miało być dla niej...

Ubrania, trawa, pieluchomajtki. To wszystko trafia do kanalizacji i zapycha rury
Tokarnia 23

Ubrania, trawa, pieluchomajtki. To wszystko trafia do kanalizacji i zapycha rury

Coraz częściej w kanalizacji lądują śmieci. W niektórych gminach mieszkańcy potrafią wrzucać do niej trawę, ubrania, a nawet... pieluchomajtki. Wójtowie Bogumił Pawlak i Marek Kluska apelują do mieszkańców o rozsądek Podczas jednej z sesji rady gminy Wiśniowa wójt Bogumił Pawlak, apelował do mieszkańców o to, aby do kanalizacji trafiało tylko to,...

Odblaski mogą uratować życie
Społeczeństwo 0

Odblaski mogą uratować życie

Nawet niewielki element odblaskowy na ubraniu, plecaku czy torbie może uratować życie i zdrowie. O odblaskach powinni pamiętać zarówno piesi, jak i rowerzyści To szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest ciemno i panuje zła widoczność. Jeśli pieszy jest słabo widoczny na drodze, łatwiej może zostać potrącony przez samochód. Konieczn...

Mieszkańcy Krzyszkowic szykują się do protestu na Zakopiance. „Chcemy bezpiecznie żyć!”
Krzyszkowice 11

Mieszkańcy Krzyszkowic szykują się do protestu na Zakopiance. „Chcemy bezpiecznie żyć!”

„Chcemy tym sposobem zwrócić uwagę kierowców, lokalnego samorządu, władz wojewódzkich i zarządcy drogi na niebezpieczny problem, z którym walczymy każdego dnia” – zapowiadają organizatorzy protestu Pod koniec listopada 2019 została podjęta uchwała o budowie bezkolizyjnego węzła zakopianki DK 7 z drogą wojewódzką DW 955 w miejscowości Jawornik. Wra...

Ukradł opla i schował go w garażu. Może trafić za kratki na 10 lat
Powiat myślenicki 3

Ukradł opla i schował go w garażu. Może trafić za kratki na 10 lat

Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 35-latkowi z powiatu myślenickiego, który ukradł opla o wartości 40 tys. zł. Samochód odzyskali policjanci z powiatu krakowskiego Do kradzieży auta doszło z 17 na 18 listopada na parkingu w Skawinie. Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań. Jak informuje myślenicka policja, kiedy pokrzywdzony zauważył brak poj...