Gruszów

To już pewne. Przystanek kolejowy w Gruszowie w projekcie linii kolejowej

Przystanek osobowy w Gruszowie został umieszczony w projektowanej linii kolejowej, która będzie przebiegać przez gminę Raciechowice.

Polskie koleje potwierdzają, że przystanek osobowy w Gruszowie został umieszczony w projekcie linii kolejowej. Jeżeli budowa dojdzie do skutku, będzie jedynym miejscem w powiecie myślenickim, z którego można będzie wsiąść do pociągu

Pod koniec sierpnia zastanawialiśmy się czy na terenie gminy Raciechowice uda się zlokalizować przystanek linii kolejowej, dzięki któremu mieszkańcy zyskają połączenia z Krakowem i Zakopanem?

Gmina Raciechowice opublikowała informację podpisaną przez Łukasza Bochniarza - dyrektora projektu, w której czytamy m.in., że „zarząd PKP PLK S.A. zarekomendował pozytywnie wniosek w sprawie zaprojektowania na nowej linii kolejowej przystanku osobowego Gruszów, w związku z czym niniejszy przystanek został włączony do dalszych prac projektowych”.

Jak wyjaśnia dalej Bochniarz, prawdopodobnie do końca października raciechowicka gmina otrzyma do zaopiniowania rozwiązanie infrastruktury drogowej projektowanej na jej terenie w związku z budową nowej linii kolejowej nr 622.

- Wszystko wskazuje też na to, że do końca roku zostanie wysłany wniosek o formalne potwierdzenie nazwy projektowanego przystanku osobowego - będzie to wymagało zgodnie z instrukcją stosownej uchwały rady gminy) – wyjaśnia Łukasz Bochniarz. - Z punktu widzenia zespołu projektu i zgodnie z proponowaną lokalizacją przystanku, najbardziej właściwą wydaje się nazwa Gruszów - dodaje.

Z uwagi na to, że zabudowania umiejscowione na terenie gminy Raciechowice stanowią zabudowę rozproszoną, wystąpi konieczność wyburzenia pojedynczych obiektów mieszkalnych i gospodarczych.

Zapytaliśmy dyrektora projektu, gdzie dokładnie planowana jest lokalizacja przystanku, jakie drogi mają być wybudowane, oraz o to, czy w ramach budowanej linii kolejowej przewidziane są do wyburzenia budynki. Jak wyjaśnia; przystanek na terenie gminy Raciechowice umiejscowiony zostanie w miejscowości Gruszów, w pobliżu przysiółka Gruszówek, a jej szczegółowa proponowana lokalizacja jest znana przedstawicielom gminy.

- Obecnie trwa ostateczna weryfikacja, które z odcinków dróg na terenie gminy Raciechowice będą konieczne do przebudowy – wskazane rozwiązania powinny zostać przedłożone do urzędu pod koniec października 2019 roku. Z uwagi na to, że zabudowania umiejscowione na terenie gminy Raciechowice stanowią zabudowę rozproszoną, wystąpi konieczność wyburzenia pojedynczych obiektów mieszkalnych i gospodarczych. Mieszkańcy, których dotyczy zagadnienie, są w kontakcie zarówno z urzędem gminy jak również przedstawicielami PKP PLK S.A. Ponadto PKP PLK S.A. opiniuje każdy przesłany przez UG Raciechowice wniosek dotyczący planowanej nowej zabudowy, celem uniknięcia w przyszłości wyburzeń budynków nowo powstałych – wyjaśnia Łukasz Bochniarz.

Dodaje również, że mapa opracowana na etapie aktualizacji studium wykonalności została przekazana do gminy w 2018 roku. Obecnie jest ona doprecyzowana w ramach koncepcji programowo-przestrzennej dokumentacji projektowej (występują tam kosmetyczne modyfikacje przebiegu, wskazane będą korekty przebiegu części z dróg, wskazana będzie dokładna lokalizacja przystanku osobowego Gruszów).

- Mapa dotycząca odcinka G inwestycji (odcinek Gdów – Szczyrzyc) powinna zostać przekazana jednostkom samorządu terytorialnego, w zakresie dotyczącym przebiegu linii nr 622 oraz infrastruktury drogowej, pod koniec października 2019 roku. O ile jednostki samorządu terytorialnego wykażą zainteresowanie przeprowadzeniem spotkania informacyjnego, PKP PLK S.A. jest otwarte na aktywny w nim udział - podsumowuje Bochniarz.

Inwestycja podzielona na 3 etapy

Jak informowała Miasto-Info.pl wcześniej Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., przewiduje się, że przez teren gminy Raciechowice będzie przebiegał odcinek około 7 kilometrów i przyjmuje się wykonanie 1 tunelu oraz 4 estakad.

Etap I, czyli prace przygotowawcze, jest realizowany w latach 2018 - 2021. Kolejne etapy: II - modernizacja istniejącej linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz i etapu III - budowa nowej linii Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark / Mszana Dolna, będą realizowane odpowiednio w latach 2020-24 i 2020-27.

Nowo projektowane linie kolejowe nr 622, nr 623, nr 627 i nr 628 będą zlokalizowane w powiatach wielickim (gminy Wieliczka, Niepołomice, Biskupice, Gdów), myślenickim (gmina Raciechowice) oraz limanowskim (gminy Jodłownik, Dobra, Tymbark, Mszana Dolna).

Kolejna gmina planuje połączenie kolejowe

Raciechowice to kolejna po Myślenicach gmina powiatu myślenickiego, która ma plany związane z połączeniem kolejowym. Pociąg kursujący na linii Myślenice-Kraków podczas kampanii wyborczej obiecywał burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

Pierwszy rok Wacława Żarskiego na stanowisku wójta Gminy Raciechowice w kadencji 2018-23 oceniam na:

 • celujący
 • bardzo dobry
 • dobry
 • dostateczny
 • dopuszczający
 • niedostateczny
 • Zobacz wyniki
 • celujący celujący 13%
 • bardzo dobry bardzo dobry 9%
 • dobry dobry 12%
 • dostateczny dostateczny 10%
 • dopuszczający dopuszczający 11%
 • niedostateczny niedostateczny 45%
 • Głosów: 226

Więcej na ten temat piszemy w artykule "Pociągiem z Myślenic do Krakowa w 45 minut za 5,50 zł? Ruszyły konsultacje w sprawie kolei".

Komentarze

 • 1 paź

  Ciekawe czy znowu będą wysiedlać z domów na silę i płacić grosze bo ich nie stać będzie zapłacenie ceny rynkowej za dom? A ty idź mieszkać do bloku albo pod most a i tak mamy ciię w głębokim poważaniu

  18 8 Odpowiedz
 • 1 paź

  Czy to oznacza , że w Myślenicach nie będzie przystanku ?

  13 3 Odpowiedz
 • mirek@ 1 paź

  a co ze zlotym pociagiem do myslenic?

  13 4 Odpowiedz
 • 1 paź

  Z Myślenic do Gruszowa jest 26km, do Swoszowic na dworzec PKP 23km więc połączenie Myślenice-Kraków przy takim przebiegu trasy nie ma sensu.

  13 3 Odpowiedz
 • 4 paź

  To ja już sam nie wiem czy ta kolej będzie przebiegać przez M-ce bo wszystko to jakieś niejasne

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Policjanci sprawdzali busy. Zatrzymali prawo jazdy oraz 5 dowodów rejestracyjnych
Drogi 8

Policjanci sprawdzali busy. Zatrzymali prawo jazdy oraz 5 dowodów rejestracyjnych

Tylko podczas jednodniowej kontroli przewoźników, policjanci zatrzymali jedno prawo jazdy i pięć dowodów rejestracyjnych Podczas ogólnopolskiej akcji policji TRUCK&BUS również na terenie powiatu myślenickiego funkcjonariusze kontrolowali m.in. przewoźników.  - Naszym celem było ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości związanych z wykonyw...

Poranny wyjazd do wypadku w Harbutowicach
Harbutowice 0

Poranny wyjazd do wypadku w Harbutowicach

Dzisiejszy poranek jednostki ratownicze rozpoczęły od wyjazdu do wypadku na drodze krajowej w Harbutowicach. Dzień wcześniej, tuż po północy, gasili pożar kotłowni w domu w Zakliczynie. W poniedziałek, 21 października, jeszcze przed godziną 6 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego wpłynęła informacja o zderzeniu czołowym samochodów osobowych w Harbu...

Zakończyła się druga akcja „Posprzątajmy Razem Brzączowice”
Okolice 0

Zakończyła się druga akcja „Posprzątajmy Razem Brzączowice”

Do sprzątania przyłączyli się uczniowie szkoły podstawowej. Okazuje się, że od pierwszej edycji akcji zmniejszyła się ilość śmieci Wolontariuszom udało się posprzątać duży obszar od cypla POM aż po zatokę Wolnica. Przy okazji śmieci zostały pozbierane także przy wielu drogach i obiektach sołectwa. Szczególnie cieszy fakt, że od ostatniej akcji ilo...

Dopalacze i środki psychoaktywne mogą doprowadzić do śmierci
Społeczeństwo 1

Dopalacze i środki psychoaktywne mogą doprowadzić do śmierci

Czym są dopalacze i narkotyki? Jakie konsekwencje może ze sobą nieść ich zażywanie? Policjanci przypominają, że zażywanie środków psychoaktywnych, a w szczególności dopalaczy, może powodować śmiertelne zatrucia. Na te i na wiele innych pytań w Szkole Podstawowej w Dziekanowicach odpowiadał oficer prasowy KPP w Myślenicach i dzielnicowy z Dobczyc....

Kolejne wyjazdy do kolizji
Drogi 0

Kolejne wyjazdy do kolizji

Przyczyną jednej z wczorajszych kolizji było prawdopodobnie oślepienie kierowcy przez słońce. W ostatnich zdarzeniach ucierpieli też kierowcy jednośladów. Jak informuje Roman Ajchler, we wtorek, przed godz. 17, dyżurny operacyjny KP PSP w Myślenicach  otrzymał zgłoszenie o zderzeniu samochodu osobowego z dostawczym (najechanie na poprzedzający poj...

To koniec korków na nowej Zakopiance? Zmiana ruchu na węźle Skomielna
Drogi 4

To koniec korków na nowej Zakopiance? Zmiana ruchu na węźle Skomielna

Zmieniona została organizacja ruchu na węźle Skomielna S7. To przez wąskie gardło na rondzie tworzyły się korki na nowym odcinku Zakopianki Od piątku, 11 października, ruch pojazdów wjeżdżających na rondo w ciągu DK28 od strony Krakowa i kierujących się na południe, nie przecina się z ruchem pojazdów jadących od strony Nowego Targu i Zakopanego w...