Gruszów

To już pewne. Przystanek kolejowy w Gruszowie w projekcie linii kolejowej

Przystanek osobowy w Gruszowie został umieszczony w projektowanej linii kolejowej, która będzie przebiegać przez gminę Raciechowice.

Polskie koleje potwierdzają, że przystanek osobowy w Gruszowie został umieszczony w projekcie linii kolejowej. Jeżeli budowa dojdzie do skutku, będzie jedynym miejscem w powiecie myślenickim, z którego można będzie wsiąść do pociągu

Pod koniec sierpnia zastanawialiśmy się czy na terenie gminy Raciechowice uda się zlokalizować przystanek linii kolejowej, dzięki któremu mieszkańcy zyskają połączenia z Krakowem i Zakopanem?

Gmina Raciechowice opublikowała informację podpisaną przez Łukasza Bochniarza - dyrektora projektu, w której czytamy m.in., że „zarząd PKP PLK S.A. zarekomendował pozytywnie wniosek w sprawie zaprojektowania na nowej linii kolejowej przystanku osobowego Gruszów, w związku z czym niniejszy przystanek został włączony do dalszych prac projektowych”.

Jak wyjaśnia dalej Bochniarz, prawdopodobnie do końca października raciechowicka gmina otrzyma do zaopiniowania rozwiązanie infrastruktury drogowej projektowanej na jej terenie w związku z budową nowej linii kolejowej nr 622.

- Wszystko wskazuje też na to, że do końca roku zostanie wysłany wniosek o formalne potwierdzenie nazwy projektowanego przystanku osobowego - będzie to wymagało zgodnie z instrukcją stosownej uchwały rady gminy) – wyjaśnia Łukasz Bochniarz. - Z punktu widzenia zespołu projektu i zgodnie z proponowaną lokalizacją przystanku, najbardziej właściwą wydaje się nazwa Gruszów - dodaje.

Z uwagi na to, że zabudowania umiejscowione na terenie gminy Raciechowice stanowią zabudowę rozproszoną, wystąpi konieczność wyburzenia pojedynczych obiektów mieszkalnych i gospodarczych.

Zapytaliśmy dyrektora projektu, gdzie dokładnie planowana jest lokalizacja przystanku, jakie drogi mają być wybudowane, oraz o to, czy w ramach budowanej linii kolejowej przewidziane są do wyburzenia budynki. Jak wyjaśnia; przystanek na terenie gminy Raciechowice umiejscowiony zostanie w miejscowości Gruszów, w pobliżu przysiółka Gruszówek, a jej szczegółowa proponowana lokalizacja jest znana przedstawicielom gminy.

- Obecnie trwa ostateczna weryfikacja, które z odcinków dróg na terenie gminy Raciechowice będą konieczne do przebudowy – wskazane rozwiązania powinny zostać przedłożone do urzędu pod koniec października 2019 roku. Z uwagi na to, że zabudowania umiejscowione na terenie gminy Raciechowice stanowią zabudowę rozproszoną, wystąpi konieczność wyburzenia pojedynczych obiektów mieszkalnych i gospodarczych. Mieszkańcy, których dotyczy zagadnienie, są w kontakcie zarówno z urzędem gminy jak również przedstawicielami PKP PLK S.A. Ponadto PKP PLK S.A. opiniuje każdy przesłany przez UG Raciechowice wniosek dotyczący planowanej nowej zabudowy, celem uniknięcia w przyszłości wyburzeń budynków nowo powstałych – wyjaśnia Łukasz Bochniarz.

Dodaje również, że mapa opracowana na etapie aktualizacji studium wykonalności została przekazana do gminy w 2018 roku. Obecnie jest ona doprecyzowana w ramach koncepcji programowo-przestrzennej dokumentacji projektowej (występują tam kosmetyczne modyfikacje przebiegu, wskazane będą korekty przebiegu części z dróg, wskazana będzie dokładna lokalizacja przystanku osobowego Gruszów).

- Mapa dotycząca odcinka G inwestycji (odcinek Gdów – Szczyrzyc) powinna zostać przekazana jednostkom samorządu terytorialnego, w zakresie dotyczącym przebiegu linii nr 622 oraz infrastruktury drogowej, pod koniec października 2019 roku. O ile jednostki samorządu terytorialnego wykażą zainteresowanie przeprowadzeniem spotkania informacyjnego, PKP PLK S.A. jest otwarte na aktywny w nim udział - podsumowuje Bochniarz.

Inwestycja podzielona na 3 etapy

Jak informowała Miasto-Info.pl wcześniej Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., przewiduje się, że przez teren gminy Raciechowice będzie przebiegał odcinek około 7 kilometrów i przyjmuje się wykonanie 1 tunelu oraz 4 estakad.

Etap I, czyli prace przygotowawcze, jest realizowany w latach 2018 - 2021. Kolejne etapy: II - modernizacja istniejącej linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz i etapu III - budowa nowej linii Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark / Mszana Dolna, będą realizowane odpowiednio w latach 2020-24 i 2020-27.

Nowo projektowane linie kolejowe nr 622, nr 623, nr 627 i nr 628 będą zlokalizowane w powiatach wielickim (gminy Wieliczka, Niepołomice, Biskupice, Gdów), myślenickim (gmina Raciechowice) oraz limanowskim (gminy Jodłownik, Dobra, Tymbark, Mszana Dolna).

Kolejna gmina planuje połączenie kolejowe

Raciechowice to kolejna po Myślenicach gmina powiatu myślenickiego, która ma plany związane z połączeniem kolejowym. Pociąg kursujący na linii Myślenice-Kraków podczas kampanii wyborczej obiecywał burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

Pierwszy rok Wacława Żarskiego na stanowisku wójta Gminy Raciechowice w kadencji 2018-23 oceniam na:

 • celujący
 • bardzo dobry
 • dobry
 • dostateczny
 • dopuszczający
 • niedostateczny
 • Zobacz wyniki
 • celujący celujący 10%
 • bardzo dobry bardzo dobry 5%
 • dobry dobry 11%
 • dostateczny dostateczny 12%
 • dopuszczający dopuszczający 10%
 • niedostateczny niedostateczny 52%
 • Głosów: 948

Więcej na ten temat piszemy w artykule "Pociągiem z Myślenic do Krakowa w 45 minut za 5,50 zł? Ruszyły konsultacje w sprawie kolei".

Komentarze

 • 1 paź 2019

  Ciekawe czy znowu będą wysiedlać z domów na silę i płacić grosze bo ich nie stać będzie zapłacenie ceny rynkowej za dom? A ty idź mieszkać do bloku albo pod most a i tak mamy ciię w głębokim poważaniu

  18 8 Odpowiedz
 • 1 paź 2019

  Czy to oznacza , że w Myślenicach nie będzie przystanku ?

  13 3 Odpowiedz
 • mirek@ 1 paź 2019

  a co ze zlotym pociagiem do myslenic?

  13 4 Odpowiedz
  • 1 paź 2019

   Tuż przed wojną wyjechał do Izraela. Ale jak kolej to Twoje hobby, zawsze sobie możesz oglądnąć "Pociąg do Hollywood" albo poczytać "O Psie, który jeździł koleją".

   8 6 Odpowiedz
 • 1 paź 2019

  Z Myślenic do Gruszowa jest 26km, do Swoszowic na dworzec PKP 23km więc połączenie Myślenice-Kraków przy takim przebiegu trasy nie ma sensu.

  13 3 Odpowiedz
 • 4 paź 2019

  To ja już sam nie wiem czy ta kolej będzie przebiegać przez M-ce bo wszystko to jakieś niejasne

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Policja o sobotnim proteście: Jeśli będzie taka potrzeba skierujemy samochody na objazd
Krzyszkowice 2

Policja o sobotnim proteście: Jeśli będzie taka potrzeba skierujemy samochody na objazd

Na najbliższą sobotę, 25 stycznia mieszkańcy Krzyszkowic planują blokadę Zakopianki. Protest ma odbywać się w godzinach od 8 do 11.  Policja na wypadek utrudnień i dużych korków przygotowana jest na wytyczenie objazdu. Będą też na miejscu protestu, aby dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego Ruch samochodów będzie można przeki...

Marszałek chce zmobilizować gospodarzy. Nie wszystkie gminy realizują ustawę antysmogową
Okolice 7

Marszałek chce zmobilizować gospodarzy. Nie wszystkie gminy realizują ustawę antysmogową

Jak podaje małopolski urząd marszałkowski, wprowadzenie zmian i dbanie o powietrze w kilku gminach, gdy sąsiednie ich nie wprowadzają, nie zmieni wiele. Dlatego rozpoczęły się prace nad nowym programem ochrony powietrza Jak czytamy w komunikacie UMWM, nie wszystkie gminy realizują obowiązki wynikające z uchwały antysmogowej w wystarczającym stopni...

Kilkanaście osób mogło paść ofiarą oszustwa na wnuczka i policjanta
Społeczeństwo 2

Kilkanaście osób mogło paść ofiarą oszustwa na wnuczka i policjanta

Borzęta, Trzemeśnia, Polanka i Myślenice - między innymi z tych miejscowości wpłynęły dzisiaj do policji zgłoszenia o próbie oszustwa na wnuczka i policjanta Jak w mediach społecznościowych informuje myślenicka policja, funkcjonariusze odebrali dzisiaj kilkanaście zgłoszeń. Osoby starsze chciano oszukać metodą na wnuczka oraz policjanta. - Apeluje...

Blokada Zakopianki w Krzyszkowicach. Burmistrz apeluje o złagodzenie protestu. Organizatorzy mają 3 postulaty
Krzyszkowice 163

Blokada Zakopianki w Krzyszkowicach. Burmistrz apeluje o złagodzenie protestu. Organizatorzy mają 3 postulaty

Na najbliższą sobotę 25 stycznia mieszkańcy Krzyszkowic planują blokadę Zakopianki. Kilka dni przed protestem jego organizatorzy spotkali się z przedstawicielami gminy i radą sołecką. Na prośbę o złagodzenie protestu przedstawiają swoje postulaty Mieszkańcom Krzyszkowic od lat obiecywano rozwiązanie problemu związanego z zagrożeniem dla pieszych i...

Fala podwyżek za odbiór śmieci nas nie ominie. Sprawdzamy, w której gminie mieszkańcy zapłacą najwięcej
Powiat myślenicki 18

Fala podwyżek za odbiór śmieci nas nie ominie. Sprawdzamy, w której gminie mieszkańcy zapłacą najwięcej

Wraz z końcem ubiegłego roku samorządy ustalały nowe stawki za odbiór śmieci. Wielu gospodarzy wyjaśniało, że podwyżki wynikają z podniesienia tzw. opłaty marszałkowskiej, wzrostu cen energii a nawet podniesienia najniższej pensji. Sprawdzamy, w której gminie mieszkańcy najmocniej odczują zmiany stawek W 2020 roku przetwarzanie odpadów komunalnych...