Gruszów

To już pewne. Przystanek kolejowy w Gruszowie w projekcie linii kolejowej

To już pewne. Przystanek kolejowy w Gruszowie w projekcie linii kolejowej
Przystanek osobowy w Gruszowie został umieszczony w projektowanej linii kolejowej, która będzie przebiegać przez gminę Raciechowice.

Polskie koleje potwierdzają, że przystanek osobowy w Gruszowie został umieszczony w projekcie linii kolejowej. Jeżeli budowa dojdzie do skutku, będzie jedynym miejscem w powiecie myślenickim, z którego można będzie wsiąść do pociągu

Pod koniec sierpnia zastanawialiśmy się czy na terenie gminy Raciechowice uda się zlokalizować przystanek linii kolejowej, dzięki któremu mieszkańcy zyskają połączenia z Krakowem i Zakopanem?

Gmina Raciechowice opublikowała informację podpisaną przez Łukasza Bochniarza - dyrektora projektu, w której czytamy m.in., że „zarząd PKP PLK S.A. zarekomendował pozytywnie wniosek w sprawie zaprojektowania na nowej linii kolejowej przystanku osobowego Gruszów, w związku z czym niniejszy przystanek został włączony do dalszych prac projektowych”.

Jak wyjaśnia dalej Bochniarz, prawdopodobnie do końca października raciechowicka gmina otrzyma do zaopiniowania rozwiązanie infrastruktury drogowej projektowanej na jej terenie w związku z budową nowej linii kolejowej nr 622.

- Wszystko wskazuje też na to, że do końca roku zostanie wysłany wniosek o formalne potwierdzenie nazwy projektowanego przystanku osobowego - będzie to wymagało zgodnie z instrukcją stosownej uchwały rady gminy) – wyjaśnia Łukasz Bochniarz. - Z punktu widzenia zespołu projektu i zgodnie z proponowaną lokalizacją przystanku, najbardziej właściwą wydaje się nazwa Gruszów - dodaje.

Z uwagi na to, że zabudowania umiejscowione na terenie gminy Raciechowice stanowią zabudowę rozproszoną, wystąpi konieczność wyburzenia pojedynczych obiektów mieszkalnych i gospodarczych.

Zapytaliśmy dyrektora projektu, gdzie dokładnie planowana jest lokalizacja przystanku, jakie drogi mają być wybudowane, oraz o to, czy w ramach budowanej linii kolejowej przewidziane są do wyburzenia budynki. Jak wyjaśnia; przystanek na terenie gminy Raciechowice umiejscowiony zostanie w miejscowości Gruszów, w pobliżu przysiółka Gruszówek, a jej szczegółowa proponowana lokalizacja jest znana przedstawicielom gminy.

- Obecnie trwa ostateczna weryfikacja, które z odcinków dróg na terenie gminy Raciechowice będą konieczne do przebudowy – wskazane rozwiązania powinny zostać przedłożone do urzędu pod koniec października 2019 roku. Z uwagi na to, że zabudowania umiejscowione na terenie gminy Raciechowice stanowią zabudowę rozproszoną, wystąpi konieczność wyburzenia pojedynczych obiektów mieszkalnych i gospodarczych. Mieszkańcy, których dotyczy zagadnienie, są w kontakcie zarówno z urzędem gminy jak również przedstawicielami PKP PLK S.A. Ponadto PKP PLK S.A. opiniuje każdy przesłany przez UG Raciechowice wniosek dotyczący planowanej nowej zabudowy, celem uniknięcia w przyszłości wyburzeń budynków nowo powstałych – wyjaśnia Łukasz Bochniarz.

Dodaje również, że mapa opracowana na etapie aktualizacji studium wykonalności została przekazana do gminy w 2018 roku. Obecnie jest ona doprecyzowana w ramach koncepcji programowo-przestrzennej dokumentacji projektowej (występują tam kosmetyczne modyfikacje przebiegu, wskazane będą korekty przebiegu części z dróg, wskazana będzie dokładna lokalizacja przystanku osobowego Gruszów).

- Mapa dotycząca odcinka G inwestycji (odcinek Gdów – Szczyrzyc) powinna zostać przekazana jednostkom samorządu terytorialnego, w zakresie dotyczącym przebiegu linii nr 622 oraz infrastruktury drogowej, pod koniec października 2019 roku. O ile jednostki samorządu terytorialnego wykażą zainteresowanie przeprowadzeniem spotkania informacyjnego, PKP PLK S.A. jest otwarte na aktywny w nim udział - podsumowuje Bochniarz.

Inwestycja podzielona na 3 etapy

Jak informowała Miasto-Info.pl wcześniej Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., przewiduje się, że przez teren gminy Raciechowice będzie przebiegał odcinek około 7 kilometrów i przyjmuje się wykonanie 1 tunelu oraz 4 estakad.

Etap I, czyli prace przygotowawcze, jest realizowany w latach 2018 - 2021. Kolejne etapy: II - modernizacja istniejącej linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz i etapu III - budowa nowej linii Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark / Mszana Dolna, będą realizowane odpowiednio w latach 2020-24 i 2020-27.

Nowo projektowane linie kolejowe nr 622, nr 623, nr 627 i nr 628 będą zlokalizowane w powiatach wielickim (gminy Wieliczka, Niepołomice, Biskupice, Gdów), myślenickim (gmina Raciechowice) oraz limanowskim (gminy Jodłownik, Dobra, Tymbark, Mszana Dolna).

Kolejna gmina planuje połączenie kolejowe

Raciechowice to kolejna po Myślenicach gmina powiatu myślenickiego, która ma plany związane z połączeniem kolejowym. Pociąg kursujący na linii Myślenice-Kraków podczas kampanii wyborczej obiecywał burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

Pierwszy rok Wacława Żarskiego na stanowisku wójta Gminy Raciechowice w kadencji 2018-23 oceniam na:

 • celujący
 • bardzo dobry
 • dobry
 • dostateczny
 • dopuszczający
 • niedostateczny
 • Zobacz wyniki
 • celujący celujący 10%
 • bardzo dobry bardzo dobry 5%
 • dobry dobry 11%
 • dostateczny dostateczny 12%
 • dopuszczający dopuszczający 10%
 • niedostateczny niedostateczny 52%
 • Głosów: 948

Więcej na ten temat piszemy w artykule "Pociągiem z Myślenic do Krakowa w 45 minut za 5,50 zł? Ruszyły konsultacje w sprawie kolei".

Komentarze

 • 1 paź 2019

  Ciekawe czy znowu będą wysiedlać z domów na silę i płacić grosze bo ich nie stać będzie zapłacenie ceny rynkowej za dom? A ty idź mieszkać do bloku albo pod most a i tak mamy ciię w głębokim poważaniu

  18 8 Odpowiedz
 • 1 paź 2019

  Czy to oznacza , że w Myślenicach nie będzie przystanku ?

  13 3 Odpowiedz
 • mirek@ 1 paź 2019

  a co ze zlotym pociagiem do myslenic?

  13 4 Odpowiedz
  • 1 paź 2019

   Tuż przed wojną wyjechał do Izraela. Ale jak kolej to Twoje hobby, zawsze sobie możesz oglądnąć "Pociąg do Hollywood" albo poczytać "O Psie, który jeździł koleją".

   8 6 Odpowiedz
 • 1 paź 2019

  Z Myślenic do Gruszowa jest 26km, do Swoszowic na dworzec PKP 23km więc połączenie Myślenice-Kraków przy takim przebiegu trasy nie ma sensu.

  13 3 Odpowiedz
 • 4 paź 2019

  To ja już sam nie wiem czy ta kolej będzie przebiegać przez M-ce bo wszystko to jakieś niejasne

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

A gdyby tak… rozbudować zaplecze sportowe LKS „Iskra” Głogoczów i postawić trybunę? Radny pyta o możliwości
Głogoczów 1

A gdyby tak… rozbudować zaplecze sportowe LKS „Iskra” Głogoczów i postawić trybunę? Radny pyta o możliwości

Radny powiatowy Robert Murzyn (PiS) w jednej z interpelacji pyta o możliwość budowy zaplecza sportowego dla klubu LKS „Iskra” Głogoczów oraz trybuny dla publiczności Radny w swojej interpelacji pyta; czy na terenie boiska piłkarskiego w Głogoczowie, leżącego na działkach 1668, 1641 i 1642 (obręb Głogoczów) „w ramach obowiązującego obecnie miejscow...

Wypadek quada na drodze. Kierowca trafił do szpitala
Tokarnia 1

Wypadek quada na drodze. Kierowca trafił do szpitala

Po wypadku do jakiego doszło na drodze gminnej w Tokarni, kierowca quada trafił do szpitala w Krakowie Dyżurny operacyjny SKKP PSP w Myślenicach otrzymał zgłoszenie o wypadku z udziałem pojazdu Quad na drodze gminnej w miejscowości Tokarnia i osobie poszkodowanej znajdującej się pod pojazdem. Pierwsze czynności przy poszkodowanym podjęły dwie prz...

Czołowe zderzenie śmieciarki z dostawczakiem. Ten drugi skasowany. Kierowca w szpitalu
Łęki 0

Czołowe zderzenie śmieciarki z dostawczakiem. Ten drugi skasowany. Kierowca w szpitalu

Na granicy miejscowości Łęki i Trzemeśnia czołowo zderzyła się śmieciarka z samochodem dostawczym. Kierowca tego drugiego trafił do szpitala Do wypadku doszło dzisiaj przed południem. Dyżurny SKKP PSP w Myślenicach do działań zadysponował zastępy JRG oraz OSP Droginia i Trzemeśnia. Zniszczony samochód dostawczy całkowicie blokował przejazd drogą p...

Dobry moment na zakup OKIEN do domu
Biznes 0

Dobry moment na zakup OKIEN do domu

Jak to zwykle bywa, na wiosnę rusza sezon robót budowlanych. Wystarczy krótka przejażdżka po okolicy i nie sposób przegapić sporej liczby rozpoczętych i niezakończonych budów W ciągu ostatnich kilku lat nowe domy jednorodzinne powstawały jak grzyby po deszczu. To zasługa boomu gospodarczego, który wiosną tego roku został czasowo zamrożony z powodu...

Za szybcy jadą jak wściekli. Tylko w tym tygodniu prawo jazdy straciło 7 kierowców
Drogi 5

Za szybcy jadą jak wściekli. Tylko w tym tygodniu prawo jazdy straciło 7 kierowców

Najczęściej za zbyt szybką jazdę, a w dwóch przypadkach za „popełnienie rażących wykroczeń”. Jakich? Sprawę wyjaśnia policja Pierwsze interwencja, która zakończyła się zatrzymanie uprawnień miała miejsce w sobotę 16 maja w Borzęcie, kiedy policjanci zatrzymali do kontroli 57-letniego kierowcę. Jak się okazało ten przekroczył dozwoloną w obszarze z...