Gruszów

To już pewne. Przystanek kolejowy w Gruszowie w projekcie linii kolejowej

To już pewne. Przystanek kolejowy w Gruszowie w projekcie linii kolejowej
Przystanek osobowy w Gruszowie został umieszczony w projektowanej linii kolejowej, która będzie przebiegać przez gminę Raciechowice.

Polskie koleje potwierdzają, że przystanek osobowy w Gruszowie został umieszczony w projekcie linii kolejowej. Jeżeli budowa dojdzie do skutku, będzie jedynym miejscem w powiecie myślenickim, z którego można będzie wsiąść do pociągu

Pod koniec sierpnia zastanawialiśmy się czy na terenie gminy Raciechowice uda się zlokalizować przystanek linii kolejowej, dzięki któremu mieszkańcy zyskają połączenia z Krakowem i Zakopanem?

Gmina Raciechowice opublikowała informację podpisaną przez Łukasza Bochniarza - dyrektora projektu, w której czytamy m.in., że „zarząd PKP PLK S.A. zarekomendował pozytywnie wniosek w sprawie zaprojektowania na nowej linii kolejowej przystanku osobowego Gruszów, w związku z czym niniejszy przystanek został włączony do dalszych prac projektowych”.

Jak wyjaśnia dalej Bochniarz, prawdopodobnie do końca października raciechowicka gmina otrzyma do zaopiniowania rozwiązanie infrastruktury drogowej projektowanej na jej terenie w związku z budową nowej linii kolejowej nr 622.

- Wszystko wskazuje też na to, że do końca roku zostanie wysłany wniosek o formalne potwierdzenie nazwy projektowanego przystanku osobowego - będzie to wymagało zgodnie z instrukcją stosownej uchwały rady gminy) – wyjaśnia Łukasz Bochniarz. - Z punktu widzenia zespołu projektu i zgodnie z proponowaną lokalizacją przystanku, najbardziej właściwą wydaje się nazwa Gruszów - dodaje.

Z uwagi na to, że zabudowania umiejscowione na terenie gminy Raciechowice stanowią zabudowę rozproszoną, wystąpi konieczność wyburzenia pojedynczych obiektów mieszkalnych i gospodarczych.

Zapytaliśmy dyrektora projektu, gdzie dokładnie planowana jest lokalizacja przystanku, jakie drogi mają być wybudowane, oraz o to, czy w ramach budowanej linii kolejowej przewidziane są do wyburzenia budynki. Jak wyjaśnia; przystanek na terenie gminy Raciechowice umiejscowiony zostanie w miejscowości Gruszów, w pobliżu przysiółka Gruszówek, a jej szczegółowa proponowana lokalizacja jest znana przedstawicielom gminy.

- Obecnie trwa ostateczna weryfikacja, które z odcinków dróg na terenie gminy Raciechowice będą konieczne do przebudowy – wskazane rozwiązania powinny zostać przedłożone do urzędu pod koniec października 2019 roku. Z uwagi na to, że zabudowania umiejscowione na terenie gminy Raciechowice stanowią zabudowę rozproszoną, wystąpi konieczność wyburzenia pojedynczych obiektów mieszkalnych i gospodarczych. Mieszkańcy, których dotyczy zagadnienie, są w kontakcie zarówno z urzędem gminy jak również przedstawicielami PKP PLK S.A. Ponadto PKP PLK S.A. opiniuje każdy przesłany przez UG Raciechowice wniosek dotyczący planowanej nowej zabudowy, celem uniknięcia w przyszłości wyburzeń budynków nowo powstałych – wyjaśnia Łukasz Bochniarz.

Dodaje również, że mapa opracowana na etapie aktualizacji studium wykonalności została przekazana do gminy w 2018 roku. Obecnie jest ona doprecyzowana w ramach koncepcji programowo-przestrzennej dokumentacji projektowej (występują tam kosmetyczne modyfikacje przebiegu, wskazane będą korekty przebiegu części z dróg, wskazana będzie dokładna lokalizacja przystanku osobowego Gruszów).

- Mapa dotycząca odcinka G inwestycji (odcinek Gdów – Szczyrzyc) powinna zostać przekazana jednostkom samorządu terytorialnego, w zakresie dotyczącym przebiegu linii nr 622 oraz infrastruktury drogowej, pod koniec października 2019 roku. O ile jednostki samorządu terytorialnego wykażą zainteresowanie przeprowadzeniem spotkania informacyjnego, PKP PLK S.A. jest otwarte na aktywny w nim udział - podsumowuje Bochniarz.

Inwestycja podzielona na 3 etapy

Jak informowała Miasto-Info.pl wcześniej Dorota Szalacha z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., przewiduje się, że przez teren gminy Raciechowice będzie przebiegał odcinek około 7 kilometrów i przyjmuje się wykonanie 1 tunelu oraz 4 estakad.

Etap I, czyli prace przygotowawcze, jest realizowany w latach 2018 - 2021. Kolejne etapy: II - modernizacja istniejącej linii kolejowej nr 104 Chabówka – Nowy Sącz i etapu III - budowa nowej linii Podłęże – Szczyrzyc – Tymbark / Mszana Dolna, będą realizowane odpowiednio w latach 2020-24 i 2020-27.

Nowo projektowane linie kolejowe nr 622, nr 623, nr 627 i nr 628 będą zlokalizowane w powiatach wielickim (gminy Wieliczka, Niepołomice, Biskupice, Gdów), myślenickim (gmina Raciechowice) oraz limanowskim (gminy Jodłownik, Dobra, Tymbark, Mszana Dolna).

Kolejna gmina planuje połączenie kolejowe

Raciechowice to kolejna po Myślenicach gmina powiatu myślenickiego, która ma plany związane z połączeniem kolejowym. Pociąg kursujący na linii Myślenice-Kraków podczas kampanii wyborczej obiecywał burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).

Pierwszy rok Wacława Żarskiego na stanowisku wójta Gminy Raciechowice w kadencji 2018-23 oceniam na:

 • celujący
 • bardzo dobry
 • dobry
 • dostateczny
 • dopuszczający
 • niedostateczny
 • Zobacz wyniki
 • celujący celujący 10%
 • bardzo dobry bardzo dobry 5%
 • dobry dobry 11%
 • dostateczny dostateczny 12%
 • dopuszczający dopuszczający 10%
 • niedostateczny niedostateczny 52%
 • Głosów: 948

Więcej na ten temat piszemy w artykule "Pociągiem z Myślenic do Krakowa w 45 minut za 5,50 zł? Ruszyły konsultacje w sprawie kolei".

Powiązane tematy

Komentarze (8)

 • 1 paź 2019

  Ciekawe czy znowu będą wysiedlać z domów na silę i płacić grosze bo ich nie stać będzie zapłacenie ceny rynkowej za dom? A ty idź mieszkać do bloku albo pod most a i tak mamy ciię w głębokim poważaniu

  19 8 Odpowiedz
 • 1 paź 2019

  Z Myślenic do Gruszowa jest 26km, do Swoszowic na dworzec PKP 23km więc połączenie Myślenice-Kraków przy takim przebiegu trasy nie ma sensu.

  13 3 Odpowiedz
 • 1 paź 2019

  Czy to oznacza , że w Myślenicach nie będzie przystanku ?

  13 3 Odpowiedz
 • mirek@ 1 paź 2019

  a co ze zlotym pociagiem do myslenic?

  13 4 Odpowiedz
 • mirek@ 1 paź 2019

  wystarczy mi ze sledze pociag do wladzy niektorych osob :)

  10 4 Odpowiedz

Zobacz więcej