Drogi

Ręce na kierownicę, albo mandat. Policjant sprawdzi też przebieg auta

Ręce na kierownicę, albo mandat. Policjant sprawdzi też przebieg auta
Za nietrzymanie rąk na kierownicy podczas kontroli policjant będzie mógł wystawić nam mandat w wysokości 500 zł. Fot. Piotr Jagniewski

Od czwartku 7 listopada policjanci będą mogli przeprowadzać kontrolę niemal w każdym miejscu – nawet na zakazie, czy chodniku. Co więcej, zmiany w przepisach dają im możliwość wystawiania 500 złotowego mandatu za… nietrzymanie rąk na kierownicy. To wszystko w czasie kontroli, podczas której sprawdzą też przebieg waszego auta

Do tej pory policjanci prowadzący kontrole drogowe musieli włączać sygnały świetlne w radiowozie. To już przeszłość, bowiem od czwartku 7 listopada wchodzą w życie nowe przepisy, które ściągają z policjantów ten obowiązek. To nie koniec zmian. Funkcjonariusze będą mogli parkować w miejscach niedozwolonych, takich jak np. chodnik i prowadzić z nich kontrole drogowe. Obowiązuje to zarówno radiowozów oznakowanych jak i tych pozbawionych emblematów policja, które dobrze znane są kierowcom poruszającym się po Zakopiance.

Ręce na kierownicę, policjant sprawdza przebieg

Jedna ze zmian dotyczy trzymania rąk na kierownicy. Kierowca, który podczas kontroli nie dostosuje się do poleceń policjanta i nie będzie trzymał rąk na kierowcy lub wysiądzie z samochodu, będzie narażony na otrzymanie mandatu w wysokości 500 zł.

Podczas każdej interwencji funkcjonariusz będzie musiał sprawdzić i zapisać przebieg kontrolowanego samochodu. Natomiast obowiązkiem kierowcy będzie umożliwienie tego policjantowi, który zajrzy do naszego samochodu. Odczyt zostanie wprowadzony do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

W świetle nowych przepisów rośnie rola i kompetencje funkcjonariuszy dokonujących kontroli drogowej. Podczas kontroli kierowcy nie będą mogli podważać ich kompetencji, a nie zastosowanie się do poleceń policjanta oznaczać będzie surową karę.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 6 lis 2019

  A od nowego roku Policja dostanie nowe mundury- w brunatnym kolorze z czerwoną opaską na lewym ramieniu i klamrą pasa z napisem: "Bóg z Nami"
  Wtedy już będą mogli zaglądać wszędzie, Nawet w kartę przebiegu Ewangelizacji którą ma też obowiązkowo od nowego roku...

  31 10 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  6 lis 2019

  Sposob na Busiarzy i zlotowy hhehehe nieeeeeee na szarego robola.

  9 4 Odpowiedz
 • 6 lis 2019

  To że do tej pory nie było obowiązku trzymania rąk na kierownicy podczas kontroli to była jakaś patologia. Mam nadzieję, że te nowe przepisy zwiększą bezpieczeństwo na drogach, bo w tej chwili w Polsce jeździ się jak w Rosji.

  Kolejnym krokiem powinny być wyższe mandaty, powinniśmy je dopasować do standardów europejskich, kwoty mandatów w Polsce praktycznie stoją w miejscu od lat i dzisiaj te kwoty nie są już tyle warte co były w momencie ich ustalenia. Z tego powodu standardem jest, że polski kierowca jadący np z Niemiec do Polski, potrafi przez całą trasę w Niemczech przejechać zgodnie z przepisami, a po przekroczeniu granicy z Polską, wchodzi w niego ruska mentalność i jakby wjechał na tor.

  17 11 Odpowiedz
  • 8 lis 2019

   To może zacznijmy od zrównoważenia zarobków z tymi choćby właśnie z Niemiec, a następnie wprowadzenia kar również takich jakie są w Niemczech za łamanie przepisów. Medal ma zawsze dwie strony, a jakiś czas temu udowadniano, że nawet cztery. O podnoszeniu kwoty mandatów mówią wszyscy, ale o Naszych wynagrodzeniach nie mówi już nikt!! Dobrze, że napisałeś "jadący np. z Niemiec do Polski", bo skoro stamtąd jedzie znacz, że tam pracuje więc ZARABIA jak człowiek, a nie jak My Polaczki żebraki we WŁASNYM kraju. Tutaj szujka problemu w pierwszej kolejności.

   3 2 Odpowiedz
   • 8 lis 2019

    ale to właśnie chodzi o to, aby zniechęcić do łamania przepisów, nie możesz wliczać mandatów w koszty życia. Jeśli podniosą nam się zarobki, to wtedy będzie należało znowu podnieść mandaty.
    Zresztą kwoty mandatów to jedno, należy również eliminować z drogi kierowców, którzy łamią przepisy, powinno się częściej odbierać prawo jazdy, zabierać uprawnienia z czasowym zakazem ponownego podchodzenia do egzaminu na prawo jazdy. W niektórych przypadkach, uważam, że warto rozważyć kary pozbawienia wolności.

    2 4 Odpowiedz
 • 7 lis 2019

  Tu już powinno polecieć "pińcset" za wysiadanie z samochodu na środku drogi: https://youtu.be/SU5qYkM9-NY

  10 Odpowiedz
  • 7 lis 2019

   100 zł za zatrzymanie się przy linii ciągłej i 50 zł za opuszczenie odpalonego samochodu, a dla nagrywającego 100 zł za nieuzasadnione użycie klaksonu w terenie zabudowanym.
   BTW komentarze na YT są domyślnie moderowane, czy autor nagrania tak szybko usuwa komentarze w którym napisałem że on też nie jest bez winy?

   3 Odpowiedz
 • OKOKI 7 lis 2019

  A po co sprawdzać przebieg samochodu??

  Odpowiedz
  • 8 lis 2019

   Aby utrudnić cofanie przebiegu w pojazdach. Polacy mają obsesję na punkcie przebiegu, według szacunków, od 65-80% samochodów w Polsce ma cofnięty licznik. Mam znajomego, który podczas planowania wzięcia samochodu w leasing, planował już przebieg i ile będzie cofał przed przeglądami, żeby po trzech albo czterech latach sprzedać jako prawie nowy i nie jest to odosobniony przypadek, to jest w zasadzie norma.

   4 1 Odpowiedz
 • 9 lis 2019

  Już mamy państwo policyjne, może trzeba będzie podnieść ręce do góry? A co będzie jak policjant źle odczyta przebieg? Potem mnie będą ścigać że niby cofnąłem licznik?

  6 1 Odpowiedz
  • 10 lis 2019

   Wg mnie odczytujac przebieg powinien na głos przy Tobie to zrobic i zapisać. Ty słuchasz co mówi, sprawdzasz i po problemie

   1 Odpowiedz

Zobacz więcej