Myślenice

Tak obchodziliśmy Święto Niepodległości na myślenickim Rynku

Fot. Piotr Jagniewski

Główne uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości miały miejsce na płycie myślenickiego Runku, gdzie burmistrz przekazał klucze do miasta Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu

Sto pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w Myślenicach rozpoczęła się od Rajdu Patriotycznego organizowanego przez Stowarzyszenie Moto Sport Myślenice oraz Myślenickie Towarzystwo Historyczne. Następnie na Kopcu Józefa Piłsudskiego w Osieczanach złożono kwiaty i oddano hołd marszałkowi. Jeszcze przed południem, a dokładnie o godz. 11:11 wystartował Narodowy Bieg „od Bałtyku do Tatr”.

Po mszy w intencji Ojczyzny, która odbyła się w kościele p.w. NNMP w Myślenicach, poczty sztandarowe oraz delegacje z wieńcami tworzone przez lokalnych działaczy, samorządowców i mieszkańców miasta przeszły na płytę główną Rynku.

Dowódca uroczystości Waldemar Pachoń złożył meldunek Naczelnikowi Państwa, a burmistrz wręczył Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu (Tadeusz Przęczek) symboliczny klucz do Miasta i Gminy Myślenice. Strażacy OSP z Poręby wciągnęli flagę Polski na maszt, Reprezentacyjna Orkiestra Miasta i Gminy Myślenice odegrała Hymn Państwowy. Po hymnie odbyła się zmiana warty honorowej, której dokonali Strzelcy Rzeczypospolitej – Myślenice. Następnie burmistrz wygłosił przemówienie: 

Burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS): Mieszkając w wolnej i niepodległej Polsce, patrząc na karty naszych dziejów, jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Świętujemy Dzień Niepodległości w kraju, o który walczyli nasi dziadowie, a czynili to także na obczyźnie, na wielu wojennych frontach, często pod różnymi sztandarami, ale zawsze z Orłem Białym w sercu. I dzięki przelanej żołnierskiej krwi, politycznym staraniom wielkich patriotów i umiejętności zjednoczenia się dla wspólnego celu, odbudowali naszą Polskę. Pamiętajmy o tym i kontynuujmy ich dzieło. Z okazji dzisiejszego radosnego święta, życzę wszystkim Państwu wszelkiej pomyślności, pokoju i abyśmy zawsze w swojej Ojczyźnie mogli czuć się bezpiecznie . Niech żyje Polska! 

Następnie z Rynku w kierunku Myślenickiego Ośrodka kultury i Sportu przeszedł uroczysty pochód na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. W MOKiS na wszystkich chętnych czekał koncert z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości oraz patriotyczne śpiewy i poczęstunek Koła Gospodyń Górne Przedmieście.

Komentarze (24)

 • 11 lis 2019

  Wystarczy mi to że znam tego Pana osobiście i to co Pan zarzuca jest nieprawdą, przykre jest że człowiek chce dobrze i się angażuje a ludzie bezpodstawnie krytykują, życzę więcej życzliwości do ludzi Panie Kiernoz.

  35 Odpowiedz
 • 11 lis 2019

  Tu chodzi raczej o symbol i sumiaste wąsy a nie o to, żeby "zatrudniać" klona. Trochę więcej dystansu i mniej rubasznego dowcipu, choćby ze względu na wiek tego Pana, a będzie uprzejmiej.

  29 Odpowiedz
 • 11 lis 2019

  Rozumiem że wizualnie trochę brakuje ale czy trzeba od razu kogoś obrażać?

  23 4 Odpowiedz
 • 11 lis 2019

  Mnie uderza wyraz na twarzach uczestników. Wszyscy jak na pogrzebie, a przecież to powinno być radosne święto. Myślicie, że jak po 123 latach ogłoszono niepodległość to wszyscy wyglądali jak z krzyża zdjęci? Dlaczego my nie możemy się takim świętem tak po prostu cieszyć i radować tylko wszystko musi mieć cierpietniczą oprawę,

  20 4 Odpowiedz
 • 11 lis 2019

  Myślę że decyzja kto zostanie wcielony w tę rolę nie należała do odgrywającego.

  15 Odpowiedz

Zobacz więcej