Myślenice

Tak obchodziliśmy Święto Niepodległości na myślenickim Rynku

Fot. Piotr Jagniewski

Główne uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości miały miejsce na płycie myślenickiego Runku, gdzie burmistrz przekazał klucze do miasta Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu

Sto pierwsza rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w Myślenicach rozpoczęła się od Rajdu Patriotycznego organizowanego przez Stowarzyszenie Moto Sport Myślenice oraz Myślenickie Towarzystwo Historyczne. Następnie na Kopcu Józefa Piłsudskiego w Osieczanach złożono kwiaty i oddano hołd marszałkowi. Jeszcze przed południem, a dokładnie o godz. 11:11 wystartował Narodowy Bieg „od Bałtyku do Tatr”.

Po mszy w intencji Ojczyzny, która odbyła się w kościele p.w. NNMP w Myślenicach, poczty sztandarowe oraz delegacje z wieńcami tworzone przez lokalnych działaczy, samorządowców i mieszkańców miasta przeszły na płytę główną Rynku.

Dowódca uroczystości Waldemar Pachoń złożył meldunek Naczelnikowi Państwa, a burmistrz wręczył Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu (Tadeusz Przęczek) symboliczny klucz do Miasta i Gminy Myślenice. Strażacy OSP z Poręby wciągnęli flagę Polski na maszt, Reprezentacyjna Orkiestra Miasta i Gminy Myślenice odegrała Hymn Państwowy. Po hymnie odbyła się zmiana warty honorowej, której dokonali Strzelcy Rzeczypospolitej – Myślenice. Następnie burmistrz wygłosił przemówienie: 

Burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS): Mieszkając w wolnej i niepodległej Polsce, patrząc na karty naszych dziejów, jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Świętujemy Dzień Niepodległości w kraju, o który walczyli nasi dziadowie, a czynili to także na obczyźnie, na wielu wojennych frontach, często pod różnymi sztandarami, ale zawsze z Orłem Białym w sercu. I dzięki przelanej żołnierskiej krwi, politycznym staraniom wielkich patriotów i umiejętności zjednoczenia się dla wspólnego celu, odbudowali naszą Polskę. Pamiętajmy o tym i kontynuujmy ich dzieło. Z okazji dzisiejszego radosnego święta, życzę wszystkim Państwu wszelkiej pomyślności, pokoju i abyśmy zawsze w swojej Ojczyźnie mogli czuć się bezpiecznie . Niech żyje Polska! 

Następnie z Rynku w kierunku Myślenickiego Ośrodka kultury i Sportu przeszedł uroczysty pochód na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim. W MOKiS na wszystkich chętnych czekał koncert z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości oraz patriotyczne śpiewy i poczęstunek Koła Gospodyń Górne Przedmieście.

Komentarze

 • 11 lis 2019

  Z którego baru oni tego Piłsudzkiego wytrzasneli ?

  19 26 Odpowiedz
  • 11 lis 2019

   Rozumiem że wizualnie trochę brakuje ale czy trzeba od razu kogoś obrażać?

   23 4 Odpowiedz
   • 11 lis 2019

    Obrażać ? W tym wypadku to obrażony został Piłsudski !

    12 24 Odpowiedz
    • 11 lis 2019

     Myślę że decyzja kto zostanie wcielony w tę rolę nie należała do odgrywającego.

     15 Odpowiedz
     • 11 lis 2019

      Czyli że został zmuszony do tej roli ? Tak? I z tego powodu w przeddzień występów pewnie obalił flache,aż mu nos sczerwienioł.Biedny chłop.

      7 19 Odpowiedz
      • 11 lis 2019

       Wystarczy mi to że znam tego Pana osobiście i to co Pan zarzuca jest nieprawdą, przykre jest że człowiek chce dobrze i się angażuje a ludzie bezpodstawnie krytykują, życzę więcej życzliwości do ludzi Panie Kiernoz.

       35 Odpowiedz
    • 11 lis 2019

     Tu chodzi raczej o symbol i sumiaste wąsy a nie o to, żeby "zatrudniać" klona. Trochę więcej dystansu i mniej rubasznego dowcipu, choćby ze względu na wiek tego Pana, a będzie uprzejmiej.

     29 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 11 lis 2019

  najwieksza strata dla tej imprezy to ten pilsudski.. nie umywa sie do Pana Uchacza w tej roli

  22 16 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 11 lis 2019

  zdjecia sztosy!

  14 3 Odpowiedz
 • 11 lis 2019

  Mnie uderza wyraz na twarzach uczestników. Wszyscy jak na pogrzebie, a przecież to powinno być radosne święto. Myślicie, że jak po 123 latach ogłoszono niepodległość to wszyscy wyglądali jak z krzyża zdjęci? Dlaczego my nie możemy się takim świętem tak po prostu cieszyć i radować tylko wszystko musi mieć cierpietniczą oprawę,

  20 4 Odpowiedz
 • 11 lis 2019

  Mało ludzi przyszło ... Chyba" Nie pod legła" to dla nie których słowa przebrzmiałe ;(

  8 6 Odpowiedz
 • profesor profesor 11 lis 2019

  Co za studium lokalnych struktur, charakterów, osobowości i zależności. A to wszystko przedstawione na kilku fotografiach... to jest fenomenalne!. Ta strona nabiera nowego wymiaru. W ostatnim czasie z przyjemnością śledzę kolejne wpisy, bo ich poziom rośnie z każdym tygodniem i robi się tu zaiste ciekawie.

  17 5 Odpowiedz
  • 11 lis 2019
   profesor napisał/a:

   [...]'robi się tu zaiste ciekawie.'[...]

   https://www.youtube.com/watch?v=FiGgrmEUMRE

   7 2 Odpowiedz
  • mirek@ 12 lis 2019

   Trzeba Ci przyznać racje, nie zwróciłem na to uwagi ale rzeczywiście jak się przyjrzeć to nawet widać jak mały do burmistrza jest dyrektor muzeum nuz nie mowie o tych ludziach w tle na niektorych fotsch. Fajnie pokazane pozycje jakie zajmują a wydawałoby się ze to zwykle fotki...

   6 6 Odpowiedz
 • 12 lis 2019

  A co tam, asysta byrmistsza miny kwaśne

  5 6 Odpowiedz
  • 13 lis 2019

   Byłego ? owszem jak na pogrzebie w dodatku jakiś bliżej nieokreślony strach ich sparaliżował i przez dłuższą chwilę zastanawiali się czy składać wieniec czy nie. Polecam film obejrzeć.

   8 3 Odpowiedz
   • 13 lis 2019

    Sprawa byłego prezesa MARG Daniela P. w toku. Jak zacznie sypać żeby ratować własną skórę to dopiero będzie szopka. Jak to śpiewała ikona rocka lat 80tych na prąd zmienny - "Money Talks"!

    6 2 Odpowiedz
 • 12 lis 2019

  To fakt. Zdjęcia dobrze się ogląda.
  Piotr będzie idealnie jeśli poprawisz kadrowanie.
  Dobra robota.

  3 4 Odpowiedz
 • 15 lis 2019

  Wracając do osoby odtwarzającej postać Marszałka. Jakie były kryteria aby go odtwarzać ? Czy tylko trzeba było mieć wąsy ? Ps. Wg zdjęć czy portretów to Marszałek miał trochę .... Inne . Pan który odtwarzał go ostatnio trochę bardziej go przypominał.

  4 Odpowiedz

Zobacz więcej