Polityka

Poseł. Reprezentant regionu od zadań specjalnych?

Poseł. Reprezentant regionu od zadań specjalnych?
Od 2018 roku Władysław Kurowski pełnił funkcję radnego powiatowego. Od 16 listopada 2019 sprawuje mandat posła na Sejm. Fot. Piotr Jagniewski

Władysław Kurowski złożył ślubowanie i już oficjalnie reprezentuje nasz region jako poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Przed wyjazdem do Warszawy, samorządowcy wyposażyli go w pakiet oczekiwań od spraw lokalnych - na złotym pociągu kończąc. 

W sejmowych ławach IX kadencji wśród 460 posłów zasiądzie 176 nowych parlamentarzystów. Jednym z nich jest Władysław Kurowski, który w wyborach parlamentarnych 2019 zdobył 10 525 głosów i tym samym będzie reprezentował nasz region oraz Prawo i Sprawiedliwość w ławach sejmowych.

Podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu, które odbyło się 16 listopada, posłowie złożyli uroczyste ślubowanie. Rota ślubowania zapisana w Konstytucji brzmi: "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej".

Tekst roty odczytał marszałek senior Antoni Macierewicz. Zgodnie ze swoją wolą posłowie mogą dodać do wypowiedzianych słów przysięgi zdanie – „Tak mi dopomóż Bóg”, co uczynił m.in. poseł z Jawornika.

 

Poseł. Reprezentant regionu od zadań specjalnych?

Po zdobyciu mandatu Władysław Kurowski pojawił się m.in. na posiedzeniu rady gminy Myślenice i rady powiatu, gdzie od 2018 roku pełnił funkcję radnego. Oprócz gratulacji ze strony samorządowców otrzymał też… zadania, a w powiece nawet całą ich listę.

Najpierw podczas spotkania z radnymi miejskimi usłyszał m.in. od burmistrza Jarosława Szlachetki (PiS) o najbardziej palących problemach, z jakimi borykają się mieszkańcy gminy. Wśród wyzwań, które czekają nie tylko samorządowców, ale również posła - burmistrz wymienił m.in. inwestycje w poprawę bezpieczeństwa, budowę bezkolizyjnych przejazdów przez Zakopiankę w Jaworniku, Krzyszkowicach i Głogoczowie, a także doprowadzenie do realizacji połączenia kolejowego na linii Kraków-Myślenice.

Z kolei w trakcie sesji rady powiatu, gdzie od 2018 roku Władysław Kurowski pełnił mandat radnego - wicestarosta Rafał Kudas (Forum Ziemi Myślenickiej) wręczył mu listę 8 najważniejszych spraw do rozwiązania w powiecie myślenickim, albo w systemie działania samorządów w Polsce.

Na zestawieniu wicestarosty Kudasa znalazła się m.in. realizacja bezpiecznych węzłów komunikacyjnych na Zakopiance w Jaworniku, Krzyszkowicach, Bęczarce i Głogoczowie, * rozbudowa oddziałów neurologii i wewnętrznego w myślenickim szpitalu przy udziale 75% dofinansowania z budżetu państwa, * budowa zachodniej obwodnicy Myślenic, * budowa linii kolejowej z Krakowa do Myślenic, * zwiększenie finansowania myślenickiego szpitala ze środków NFZ oraz Ministerstwa Zdrowia, * pomoc samorządom gminnym w pełnej realizacji gospodarki wodno-kanalizacyjnej, *zwiększenie finansowania opieki dla seniorów w domach pomocy społecznej, * działanie na rzecz rekompensaty dla samorządów w związku ze stratami dochodów wynikającymi z obniżenia podatku PIT.

Czy uważasz, że Władysław Kurowski spisze się lepiej w roli posła niż Jarosław Slzachetka?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 15%
 • raczej tak raczej tak 10%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 23%
 • raczej nie raczej nie 19%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 33%
 • Głosów: 537

W swoim programie wyborczym poseł z Jawornika obiecywał m.in. poprawę infrastruktury drogowej na Zakopiance oraz drogach gminnych i powiatowych, modernizację służby zdrowia, wsparcia dla ochotniczych straży pożarnych z naszego regionu.

– Zawsze działałem blisko ludzi, znam problemy mieszkańców, znam problemy ziemi myślenickiej i uważam, że dobrze będę reprezentował mieszkańców i odpowiednie je rozwiązywał. Jeżeli mieszkańcy zaufają mi, to deklaruję, że wszystkie problemy, które są na ziemi myślenickiej, będę rozwiązywał i reprezentował interesy mieszkańców – mówił w mediach przed wyborami.

 

Powiązane tematy

Władysław Kurowski: Proszę radnych, aby nawiązali lepszą współpracę z burmistrzem
Polityka 11

Władysław Kurowski: Proszę radnych, aby nawiązali lepszą współpracę z burmistrzem

„Proszę wszystkich radnych, aby nawiązali jeszcze lepszą współpracę z burmistrzem. To przyczyni się do tego, że praca będzie łatwiejsza, decyzje podejmowane sprawniej i więcej czasu zostanie na pracę merytoryczną. To będzie z korzyścią dla wszystkich” - podczas wczorajszej, XVII sesji rady miejskiej w Myślenicach mówił Władysław Kurowski, poseł el...

To już pewne. Władysław Kurowski posłem!
Wybory Parlamentarne 2019 42

To już pewne. Władysław Kurowski posłem!

Państwowa Komisja Wyborcza potwierdza. Prawo i Sprawiedliwość zdobywa 43,59%, co daje mu samodzielną większość w Sejmie, do którego wprowadzi 235 posłów. Jednym z nich będzie Władysław Kurowski Przed wyborami obserwatorzy krajowej polityki zwracali uwagę, że są one niezwykle ważne. Jedni przekonywali, że będą mieć kluczowe znaczenie dla przyszłośc...

Najwięcej głosów zebrał Władysław Kurowski z PiS. Jak wypadli pozostali kandydaci?
Wybory Parlamentarne 2019 22

Najwięcej głosów zebrał Władysław Kurowski z PiS. Jak wypadli pozostali kandydaci?

O mandat posła w Sejmie w okręgu nr 12 ubiegało się 11 kandydatów reprezentujących Ziemię Myślenicką. Najwięcej głosów zebrał Władysław Kurowski (PiS) Państwowa Komisja Wyborcza właśnie potwierdziła, że w wyborach do Sejmu 43,59 proc. głosów zebrało Prawo i Sprawiedliwość, któremu taki wynik gwarantuje samodzielną większość w Sejmie i wprowadzenie...

Komentarze

 • mirek@ 18 lis 2019

  Samorządowcy sprytnie, facet się cieszy ze poseł a ci mu wyznaczają listę zadań... Przecież to samorządowcy są od rozwiązywania problemów na swoim terenie a zrzucanie pociągu na posła? Każdy widzi jak to wygląda

  18 9 Odpowiedz
  • 18 lis 2019

   To znaczy, że jego program (poniżej) to program dla samorządu a on tylko miałby być ekonomem od nadzoru?
   No to za mało obiecał. Mógł obiecać drogę szybkiego ruchu Górne Przedmieście Sułkowice do realizacji przez powiat, bo to droga powiatowa.

   "W swoim programie wyborczym poseł z Jawornika obiecywał m.in. poprawę infrastruktury drogowej na Zakopiance oraz drogach gminnych i powiatowych, modernizację służby zdrowia, wsparcia dla ochotniczych straży pożarnych z naszego regionu."

   6 6 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 18 lis 2019

  Był sołtysem był burmistrzem radnym i jakimś ekspertem w Pcimiu. Teraz poseł ale jakos watpie w jegonsile przebicia a panu kudasowi gratuluje w końcu się przebił do jakiegoś medium bo odkąd go wybrali na wicestaroste to cisza jakby nic nie robił tylko byl

  15 5 Odpowiedz
  • 18 lis 2019

   Jako burmistrz nie błyszczał, żadnej pamiątki po sobie nie zostawił. Myśleniczanie pamiętają burmistrza Kurowskiego z tego, że był i na tym koniec.
   Nawet zdjęcia nie miał przy czym zamieścić.

   15 2 Odpowiedz
  • 21 lis 2019

   Pan Kudas ma właśnie taki "problem" Najczęściej przed wyborami pojawia się a po znika do następnych

   2 Odpowiedz
 • 18 lis 2019

  Kudas bywa..... najczęściej na zdjęciach z Tomalem na jakichś nowych chodnikach..

  14 5 Odpowiedz
  • Marta 18 lis 2019

   cos w tym jest, jakby nie mial nic do powiedzenia tylko pozuje na tych chodnikach

   9 3 Odpowiedz
  • 18 lis 2019

   Oj to z Tomalem na nowych chodnikach bywać nie powinien, najwyżej w Starostwie i to tym starym.
   Jak będą budować nowe Starostwo to Kudas musi bywać na zdjęciach najczęściej bez Tomala, na etapach owej budowy.

   9 6 Odpowiedz
  • 21 lis 2019

   ....tudzież rondach...
   Na szczęście miejsc na nie coraz mniej i gdzie oni się będą teraz lansować?

   Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 18 lis 2019

  wszyscy siebie warci, robic nie ma komu to zrzucaja zadania na posla - potem beda mowic oooo skoro posel nie zalatwil to co my morzemy tu na dole? a wyplatka leci

  13 6 Odpowiedz
 • Marta 18 lis 2019

  moim zdaniem za duzo nie zwojuje w tej warszawie

  16 2 Odpowiedz
 • 18 lis 2019

  Hohoho, nowy poseł jak sw. Mikołaj.. no to na czasie... Hohoho.

  6 3 Odpowiedz
 • 18 lis 2019

  Szczerze. Bedzie 2 kadencje! Zobaczycie! Fakt faktem nie bedzie go widac w sejmie jako waznego posła. Bedzie szarakiem/głosem, ktory pis potrzebuje do swoich kradziezy, zapedów. Zwykly glos, ręka podniesona w głosowaniu. Nic więcej. Nic Nam Myśleniczanom nie ugra, nie załatwi. Szlachetka był taki sam, ale wiekiem był młodszy i rówierz wielkie gó**o wniósl w sejm. Dali mu do wyboru: albo brak 2 kadencji w sejmie, albo startuj u siebie tam w tych Myślenicach na burmistrza, my Ci pomozemy, zaplecze, kasa itp. A Ty sie bedziesz bawil w polityke u siebie na podwórku. Podrosniesz, nauczysz sie i moze, moze wrocisz! Ale bedziesz juz doswiadczonym czlowiekiem w politycznym CV....Otworzcie oczy!!!!! Ludzie. Proszę was!

  22 3 Odpowiedz
 • OKOKI 18 lis 2019

  Do zadań specjalnych się nadaje ,zna się na przekrętach.

  10 5 Odpowiedz
 • 24 lis 2019

  Tak, poseł od zadań specjalnych, a do tej pory dalej nie umie lub nie chce posprzątać swoich plakatów po wyborach.
  Naprawdę Panie pośle wstyd!!!!
  Wieszać miał kto po 4,5,6 plakatów na jednej tablicy ogłoszeniowej zajmując nieraz całą jej powierzchnię, jednocześnie w czasie kampanii wyborczej nakłaniając inne komitety wyborcze do łamania prawa poprzez zaklejanie plakatów wyborczych aby mogli zaprezentować swoich kandydatów oraz zwykłych ludzi, którzy np chcieliby zawiesić na tablicy klepsydrę.
  Panie pośle wzywam do stanięcia na wysokości zadania:
  ""Proszę anulować plakaty, bo przegracie"!!!!

  7 Odpowiedz

Zobacz więcej

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Na kogo będziecie głosować?
Wybory Prezydenckie 2020 14

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Na kogo będziecie głosować?

Dzisiaj marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła, że wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Wcześniej Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy. Głosowanie odbędzie się metodą mieszaną - w lokalach wyborczych i korespondencyjnie. Pierwotnie wybory prezydenckie miały odbyć się 10 maja, jednak nie zostały jednak tego...

Strata w gminnej spółce przekracza 971 tys. zł. Radni dyskutowali o jej kondycji
Myślenice 1

Strata w gminnej spółce przekracza 971 tys. zł. Radni dyskutowali o jej kondycji

Podczas dyskusji na temat kondycji finansowej Myślenickiej Agencji Rozwoju Gospodarczego Mirosław Fita (PiS) pytał o wysokość straty jaką odnotowała spółka. W odpowiedzi od skarbnik usłyszał, że na koniec roku obrotowego strata wynosiła 971 471 zł. - Część to transakcje z kilkoma podmiotami naszym zdaniem nieuzasadnione – mówiła Anita Kurdziel Dy...

Radni przeprowadzili sesję online. Udało się, mimo że początki nie były łatwe
Myślenice 0

Radni przeprowadzili sesję online. Udało się, mimo że początki nie były łatwe

Mimo wcześniejszych prób, które pokrzyżowała epidemia koronawirusa, radnym reprezentującym gminę Myślenice udało się przeprowadzić sesję rady w trybie online Odkąd w kraju wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii w gminie Myślenice nie odbyła się planowana na 24 marca sesja rady. Została przełożona na 30 marca i miała b...

Wicestarosta Rafał Kudas: Panie burmistrzu nie damy się wciągnąć w polityczne gierki
Polityka 44

Wicestarosta Rafał Kudas: Panie burmistrzu nie damy się wciągnąć w polityczne gierki

Na lokalnej scenie politycznej robi się coraz goręcej. Po publicznych wpisach w mediach społecznościowych ze strony polityków Prawa i Sprawiedliwości w sprawie nieobecności reprezentantów starostwa w spotkaniu dotyczącym remontu drogi prowadzącej na Chełm, głos zabiera wicestarosta Jak napisaliśmy dzisiaj w artykule „Droga na Chełm niszczeje. Czy...

Czy wójtami i burmistrzami zajmie się prokurator? Sieć Obywatelska Watchdog zawiadamia o popełnieniu przestępstwa
Wybory Prezydenckie 2020 37

Czy wójtami i burmistrzami zajmie się prokurator? Sieć Obywatelska Watchdog zawiadamia o popełnieniu przestępstwa

Sieć Obywatelska - Watchdog Polska sprawdza, które gminy przekazały Poczcie Polskiej spisy wyborców, choć - jak twierdzi, nie było ku temu podstawy prawnej. Do prokuratury w całym kraju trafiają pierwsze zawiadomienia Pandemia, kondycja gospodarki i wybory prezydenckie 2020 to trzy najgorętsze tematy debaty politycznej ostatnich miesięcy. W związk...