Jasienica

Można jeździć przez most w Jasienicy. To nie był prosty remont

Można jeździć przez most w Jasienicy. To nie był prosty remont

"Można oficjalnie podróżować mostem w Jasienicy w ciągu drogi powiatowej Myślenice - Sułkowice" - podczas XVIII sesji rady powiatu mówił starosta Józef Tomal. To jedna z inwestycji, która budziła spore emocje

To nie był prosty remont. W chwili, gdy na moście w Jasienicy ruszyły pierwsze prace, alarmowaliście o problemach jakie spowodowały. Droga na linii Myślenice-Sułkowice została zamknięta w miejscu rozpoczętego remontu. To sprawiało, że mieszkańcy części Bysiny i Jasienicy, do Sułkowic i Myślenic musieli jeździć przez Rudnik. Zwiększenie ruchu samochodów skręcających z Zakopianki na wysokości kładki dla pieszych w Jaworniku, tworzyło gigantyczne zatory.

„Najgorzej jest rano i w godzinach popołudniowych, a korek bywa dłuższy niż pas do skrętu” – pisaliście na redakcja@miasto-info.pl . Od lat skręt z Zakopianki w drogę prowadzącą do Rudnika uchodzi za jeden z bardziej niebezpiecznych manewrów, ponieważ kierowcy muszą przeciąć w tym miejscu dwa pasy popularnej "siódemki".

Jak w lipcu tłumaczył starosta; starostwo nie odpowiada za całą sieć dróg, wiele z nich należy do gmin – w tym przypadku Myślenice i Sułkowice, albo jak Zakopianka do państwa – czyli rządu. „Projektując objazd musieliśmy oprzeć się na takiej sieci dróg jaka jest. W przypadku przebudowy mostu w Jasienicy stworzenie alternatywnej przeprawy przez potok, z powodów technicznych i prawnych, nie było możliwe” - zapewniali pracownicy Zarządu Dróg Powiatowych.

Józef Tomal wyjaśniał, że: „(…) mogliśmy podjąć decyzję o budowie teraz, albo w ogóle zrezygnować z tej przebudowy. Na inwestycję w Jasienicy, nie tylko przebudowę mostu, ale również związaną z nią wymianę nakładki i budowę kilometra chodnika uzyskaliśmy 2 miliony dotacji z rezerwy budżetowej państwa. Te pieniądze należy wydać do końca roku inaczej są one zwracane i inwestycja nie zostałaby wykonana”.

Ostatecznie część mieszkańców znalazła objazd boczną drogą, natomiast prace na drodze powiatowej K1935 trwały do połowy grudnia. Przez ten czas rozebrano stary most i w jego miejsce wybudowano nowy o klasie nośności B. Przebudowane zostały dojazdy do nowego mostu o łącznej długości blisko 1 km. Wszystko kosztowało 3,9 mln zł.

Powiązane tematy

XXI Dożynki Powiatu Myślenickiego
Powiat myślenicki 0

XXI Dożynki Powiatu Myślenickiego

Tegoroczne święto plonów powiatu myślenickiego obchodziliśmy 1 września w Tenczynie. Dożynki to podziękowanie dla wszystkich rolników za codzienny trud, który...

Komentarze

Zobacz więcej

Pcim. Pożar zakładu lakierniczego
Pcim 0

Pcim. Pożar zakładu lakierniczego

Na miejscu pracowały 22 zastępy straży, łącznie ponad 100 strażaków. Ogień strawił powierzchnię ok. 870 m kw. Pożar udało się opanować, nikt nie odniósł obraż...