Jawornik

Kierowcy ryzykują tu przy każdym przejeździe. Województwo odkłada pieniądze na bezkolizyjny węzeł

Kierowcy ryzykują tu przy każdym przejeździe. Województwo odkłada pieniądze na bezkolizyjny węzeł

Województwo małopolskie ma przeznaczyć 20 mln zł na budowę bezkolizyjnego węzła drogowego w Jaworniku, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad dołoży 47,3 mln zł, a kolejne 4,7 mln gmina Myślenice

Podczas sesji budżetowej Sejmiku Województwa Małopolska radni podjęli uchwalę dotyczącą wieloletniej prognozy finansowej, w której jednym z punktów jest zaplanowanie 20 mln zł na współfinansowanie budowy węzła na Zakopiance w Jaworniku.

Ma powstać w sąsiedztwie kładki dla pieszych, na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 7 z drogą wojewódzką nr 955 w Jaworniku.​ To jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na odcinku Zakopianki między Myślenicami a Krakowem.

Największe trudności kierowcom w tym miejscu sprawia skręt w lewo w kierunku Rudnika, który wymaga przecięcia jednej z nitek Zakopianki, lustrzany manewr dla kierowców jadących z Rudnika w kierunku Krakowa. Szczególnie uciążliwe i widoczne było to podczas remontu mostu w Jasienicy. Skrzyżowanie daje się też we znaki kierowcom samochodów ciężarowych wyjeżdżających i zjeżdżających do leżącej obok strefy przemysłowej Jawornik-Polanka. 

Planowany w tym miejscu węzeł ma rozwiązać te problemy i zagwarantować bezkolizyjne pokonywanie tego skrzyżowania. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego z 20 milionami ma być jednym z partnerów tego przedsięwzięcia.

Jak czytamy na oficjalnej stronie miasta i gminy Myślenice, do tej pory gmina na sporządzenie wstępnej dokumentacji wydała 1,2 mln zł, a zgodnie z podjętą przez radnych uchwałą, poniesie także koszty odszkodowań za działki, koszty wynikające z decyzji administracyjnych w zakresie pasa drogowego dróg gminnych i innych, co wyniesie ok. 2,5 mln zł. Zadaniem myślenickiego samorządu będzie wybudowanie drogi gminnej, stanowiącej połączenie strefy aktywności gospodarczej z drogą wojewódzką 955 w miejscowości Jawornik za kolejne 2,2 mln zł.

Trzecim uczestnikiem tego projektu ma być Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która na budowę ma zainwestować 47,3 mln zł.

Wspomniane instytucje nie podają daty planowanego rozpoczęcia, ani realizacji inwestycji.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 11 sty

  No bez przesady ze "ryzykuja". Ludzie. Kazdy kto ma pojecie o jezdzie, zna przepisy to bez problemu tu przejedzie. Niedlugo bedzie artykluł, ze codziennie giną tu kierowcy chcący dojechac do domu....

  17 52 Odpowiedz
  • mirek@ 11 sty

   codziennie wracam tędy samochodem i za kazdym razem to ja uwazam na tych ktorzy przecinaja zakopianke zamiast oni patrzec na to czy ktos nie nadjezdza. wcale im sie nie dziwie bo skrecajac na rudnik mozna stracic cierpliwosc. nie jeden sie wypusci i katastrofa gotowa. zreszta co ja bede sie rozwodzil zdjecie tira mowi wszystko...

   32 8 Odpowiedz
 • 11 sty

  Wydaje mi się, że w Krzyszkowicach i Bęczarce jest bardziej niebezpiecznie.

  33 14 Odpowiedz
  • 12 sty

   Wg mnie masz dużo racji. W beczarce łuk z którego nie widać za wiele a w krzyszkowicach "syndrom fotoradaru" przed którym wszyscy zwalniają i zaraz za nim "padał w podloge" tu jednak ilość samochodów składających na jawornik/Rudnik jest ogromna. Do tego cała strefa. Z niej wyjechać na myslenice to dopiero dziki zachód

   10 4 Odpowiedz
 • 11 sty

  światła zamontować i rozwiązanie tymczasowe gotowe.Większym problemem jest mniejsze skrzyżowanie bliżej Myślenic(do dawnych zakładów papierosowych) tu już jest samowolka i przeskakiwanie na sarnę ,w przełączce po kilka aut wystających na pasy w obu stronach,tu jest więcej kolizji.I ta mania wyskakiwania aut na oba pasy(w obu kierunkach) głupota tam nie ma granic.Policja woli oczywiście na luziku kontrolować auta na zjeździe wymienionym w artykule(w stronę Sułkowic)A barany tam lubią właśnie zawracać na Myślenice,powodując kolejne zagrożenie.Od Sułkowic też talenty,na hura,na dwa pasy i do skrętu na lewo do roboty,a co tam niech hamują ci od Krakowa jadą 70?120? nieważne chamy ich sprowokują nawet do tego żeby im w D .. wjechać.Reasumując,nie ma kasy na węzeł? światła na pierwszym skrzyżowaniu,a drugie zlikwidować całkowicie,spokój i cisza.

  13 4 Odpowiedz
  • 11 sty

   Na skrzyżowaniu przed salonem seata też nie jest wesoło.

   5 5 Odpowiedz
  • 12 sty

   Jeszcze jedna sprawa,komu była potrzebna ta kładka? Pies z kulawą nogą tam nie chodzi,a ludzie sporadycznie.Tyle kasy na marne bo lokalni mieszkańcy i tak łażą jak chcą po ulicy.Zamiast kładki trzeba było zrobić światła,pasy dla pieszych.Taniej i lepiej.Ale wiadomo że ta inwestycja była na zlecenie POlityczne,ktoś musi zlecić,żeby ktoś musiał zarobić

   13 3 Odpowiedz
  • 12 sty

   Lewoskręt w stronę strefy przemysłowej czyli jadac w kierunku Myślenic za kładka będzie zlikwidowany po wybudowaniu węzła generalnie po oddaniu węzła nie będzie tam już żadnego kolizyjnego lewoskrętu;)

   4 Odpowiedz
 • 11 sty

  Mega potrzebna inwestycja. Bardzo niebezpieczne miejsce. Są takie momenty, że brakuje miejsca na dodatkowym pasie do zjazdu i wtedy to już naprawdę nie wiadomo co robić. Jechać dalej czy zatrzymać się na lewym pasie i ryzykować. A jeżeli ktoś jedzie od strony Jawornika na Kraków to w momentach szczytu jest to niewykonalne. Kibicuje i trzymam kciuki za tą inwestycję.

  27 Odpowiedz
 • 11 sty

  Cały odcinek zakopianki między Myślenicami i Krakowem powinien być już ze 20 lat temu zmodernizowany i wszystkie skrzyżowania powinny być przerobione na węzły bezkolizyjne. To jedna z najbardziej ruchliwych tras w Polsce i niestety jedna z bardziej zaniedbanych..

  31 1 Odpowiedz
 • 11 sty

  Można to było zrobić przy okazji budowy kładki.

  23 1 Odpowiedz
 • 12 sty

  A jakieś terminy realizacji czy to narazie pobożne życzenia noworoczne? Bo jak życzenia to taniej wyjdzie postawić fotoradar i po paru zapłaconych mandatach kierowcy jadący od Krakowa zachowają prędkość zgodna z przepisami a jadący na Jawornik spokojnie przejadą przez zakopianke.

  10 Odpowiedz
 • 12 sty

  w końcu

  5 1 Odpowiedz
 • 12 sty

  Ludzie czy wy jechaliście kiedyś z krzyszkowic na Myślenice przecież to jest chorror, nie dość że ruch na zakopianki nie dość że betonem zestawione nie dość że wjeżdża się na środek po trzy auta żeby zmniejszyć korek który jest już przy wyjeździe z krzyszkowic to jeszcze przejście dla pieszych przy wyjeździe ta inwestycja powinna być numerem jeden zwłaszcza ze krzyszkowice nie mają nic zrobione w przeciwieństwie do jawornika i glogoczowa które maja juz po 2 kładki dla pieszych to jest chore

  21 8 Odpowiedz
 • 12 sty

  masakra ,z przejazdem w strone RUDNIKA ,czekanie,przystzeganie sie zeby zdazyci przejechac//nNawet siwiatla daja duze rozwiazanie

  8 Odpowiedz
 • 12 sty

  Zakopianka nie jest S7 to zwykła droga dwupasmowa. Już jest plan przeniesienia jej z Bieżanowa przez Wieliczkę i Polankę na wiadukt w Myślenicach.
  GDDiA przeliczyła, że taniej wybudować ją po nowej trasie niż przerabiać obecną w ekspresówkę.

  Przy okazji wydaje się, że tunel pod Obidową też by się przydał, ale wtedy kasiorki ledwo starczyło na dwa km. krętej drogi.

  7 3 Odpowiedz
 • 13 sty

  A po co inwestować w tę zatłoczoną i zabudowaną wokół zakopiankę skoro niebawem budowany będzie odcinek trasy ekspresowej 7 od węzła w Krakowie - Bieżanowie po zachodniej stronie Wieliczki wzdłuż Zalewu Dobczyckiego do Myślenic a stara Zakopianka na odcinku Myślenice -Kraków będzie służyć tylko ruchowi lokalnemu obsługującemu wsie Krzyszkowice , Głogoczów , Mogilany i Gaj . Śniona w lokalnych głowach linia kolejowa też traci sens budowy. Ludzie myślcie perspektywicznie , nie wyłudzajcie i nie marnujcie państwowych pieniędzy na jakieś zbędne węzły, kładki albo tunele.

  2 4 Odpowiedz
  • 13 sty

   Niebawem to znaczy kiedy? Kolej miała powstać już ponad 30 lat temu i do dziś jej nie ma. Jeszcze dużo wody w Rabie upłynie nim ujrzymy nową Zakopiankę, a problemy są tu i teraz.

   4 Odpowiedz
 • 15 sty

  Strajk powinien się odbyć! i to nie jeden to sprawa GDDK a nie powiatu i Gminy.To GDDK powoduje swoją polityką i projektami drogi, że mieszkańcy mają takie problemy . "Zakopianka" to droga krajowa i wstyd aby była zakorkowana albo stwarzała tak niebezpieczne sytuacje. To GDDK powinno zależeć na jej przejezdności, a władze lokalne jeśli mają trudność w negocjacjach powinni dołączyć się do protestów mieszkańców gminy i powiatu. Powinni stać murem po stronie swoich wyborców,a GDDK powinno się zwrócić o możliwe dofinansowanie do gminy czy powiatu.

  6 1 Odpowiedz
 • Arthur Renegat 21 sty

  To już dawno powinno być zrobione

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej