Krzyszkowice

Blokada Zakopianki w Krzyszkowicach. Burmistrz apeluje o złagodzenie protestu. Organizatorzy mają 3 postulaty

Blokada Zakopianki w Krzyszkowicach. Burmistrz apeluje o złagodzenie protestu. Organizatorzy mają 3 postulaty
Spotkanie dotyczące sobotniego protestu odbyło się w poniedziałek 20 stycznia w UMiG Myślenice Fot. Piotr Jagniewski

Na najbliższą sobotę 25 stycznia mieszkańcy Krzyszkowic planują blokadę Zakopianki. Kilka dni przed protestem jego organizatorzy spotkali się z przedstawicielami gminy i radą sołecką. Na prośbę o złagodzenie protestu przedstawiają swoje postulaty

Mieszkańcom Krzyszkowic od lat obiecywano rozwiązanie problemu związanego z zagrożeniem dla pieszych i kierowców, jakie generuje skrzyżowanie drogi powiatowej z Zakopianką. Po latach stracili cierpliwość i na sobotę 25 stycznia zapowiadają blokadę „siódemki”. Data nie jest przypadkowa, bowiem tego dnia w Małopolsce rozpoczynają się ferie, a w Zakopanem odbywa się Puchar Świata w Skokach Narciarskich.

W ramach protestu mają zamiar zablokować pasy wstrzymując ruch. - Chcemy tym sposobem zwrócić uwagę kierowców, lokalnego samorządu, władz wojewódzkich i zarządcy drogi na niebezpieczny problem, z którym walczymy każdego dnia. Wyjdźmy wszyscy na pasy – chcemy wreszcie bezpiecznie żyć – mówią organizatorzy protestu. 

 

Kilka dni do protestu

Po serii spotkań z samorządowcami oraz przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, kilka dni przed protestem w myślenickim magistracie na przeciwko siebie usiedli jego organizatorzy, mieszkańcy Krzyszkowic, przedstawiciele rady sołeckiej, a także przedstawiciele urzędu miasta i gminy Myślenice.

Inicjatorzy protestu przekonywali, że ma on na celu tylko i wyłącznie zwrócenie uwagi na problem i skłonienie władz oraz osób decyzyjnych do podjęcia działań prowadzących do poprawy bezpieczeństwa na wspomnianym skrzyżowaniu. - Na ostatnim spotkaniu w GDDKiA nie otrzymaliśmy żadnych konkretów, żadnego dokumentu. Wyłącznie słowa i kolejne obietnice – mówili.

Jak zapewniali; protest nie ma podłoża politycznego i jest kierowany do GDDKiA, która jest zarządcą tej drogi oraz do Ministerstwa Infrastruktury w którym zapadają decyzje o skierowaniu pieniędzy na dane inwestycje. Na ręce przedstawicieli tych instytucji składają petycję, którą do tej pory podpisało ponad tysiąc osób.

 

Burmistrz apeluje o złagodzenie protestu

Podczas spotkania burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) apelował o złagodzenie formy planowanego protestu, argumentując swoją prośbę obawą o konsekwencje jakie może przynieść blokada Zakopianki.

Burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS): Rozumiem sytuację, którą mamy na Zakopiance, bo jako mieszkaniec Jawornika muszę się zmagać z tymi samymi problemami. Jesteśmy krok od skierowania tej przebudowy do procesu inwestycyjnego. Moja zeszłotygodniowa wizyta w Ministerstwie Infrastruktury dotyczyła przede wszystkim sytuacji w Krzyszkowicach i tego jak może wyglądać protest.

Chciałem poprosić organizatorów strajku o pewną roztropność i odpowiedzialność. Mam nadzieję, że te nerwowe ruchy nie wpłyną na odłożenie tej inwestycji w czasie. Proponuję, żeby sobotni protest miał formę jak najmniej ingerującą w ruch na Zakopiance. Dajmy szansę Generalnej. Myślę, że lada dzień na programie inwestycyjnym znajdzie się ostateczny podpis ministra i to zadanie zostanie skierowane do realizacji.

Na szali mamy wszystkie inne inwestycje na Zakopiance w Jaworniku, Bęczarce, Głogoczowie. Patrząc na przykłady innych rozwiązań siłowych, zwracam uwagę i proszę o roztropność, żeby sytuacja się nie wymknęła spod kontroli i żebyśmy sami tego nie żałowali.

- mówił podczas spotkania gospodarz gminy.

W odpowiedzi usłyszał, że mieszkańcy już wykazali się zrozumieniem i złagodzili formę protestu. Jak wyjaśniali organizatorzy; pierwotnie planowany był jako zdarzenie cykliczne i miał odbywać się raz w miesiącu. - Ponieważ widzimy dobrą wolę, nie wyjdziemy na pasy w lutym, marcu i kwietniu dając szansę ministerstwu na podjęcie decyzji. Kolejny protest zaplanowany jest na długi majowy weekend – wyjaśniała Bożena Góra.

Burmistrzowi wtórował Robert Pitala (PiS), radny powiatowy reprezentujący Krzyszkowice oraz sekretarz gminy Myślenice.

Radny powiatowy i sekretarz gminy Robert Pitala (PiS): Mam taką propozycję, aby państwo rozważyli wejście na pasy na kilka minut i zablokowali ruch. Na pewno będzie efekt medialny, wszyscy to zobaczą, powstanie korek, a później można przejść do łagodniejszej formy i ustawić się przy przejściu.

Dzisiaj krąży opinia, że będziecie blokowali pasy od 8 do 11 z małymi przerwami. Niepotrzebnie się to nakręca, bo ludzie myślą że będzie Armagedon. Później będziemy mówić, że jest to gest dobrej woli mieszkańców, że nie idą „na rympał” i jak to się mówi „po bandzie”, tylko rozumieją co udało się do tej pory zrobić i użyjemy tego jako argumentu w dalszych rozmowach z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

W odpowiedzi Waldemar Kleszcz i Bożena Góra zaprosili samorządowców do „wspólnego wyjścia na pasy”. Żaden z obecnych nie zadeklarował swojego udziału, ale również go nie wykluczył.

 

Trzy godziny protestu i trzy postulaty

Waldemar Kleszcz, mieszkaniec Krzyszkowic współorganizator protestu: Na pewno nie staniemy z boku przejścia. Wyjdziemy na pasy. Możemy złagodzić protest jeżeli do soboty do godziny 8 zostaną spełnione nasze postulaty. Skrócimy protest o godzinę za każdy z nich – zapewnia Waldemar Kleszcz.

Aby uniknąć sobotniego protestu, a następnie drugiego zapowiadanego na długi majowy weekend mieszkańcy stawiają trzy warunki.

Pierwszym jest podbity i podpisany harmonogram działań z maksymalną datą zakończenia inwestycji z dniem 31 grudnia 2023 roku, drugim trójstronne porozumienie w sprawie finansowania pomiędzy GDDKiA, UMiG Myślenice i Starostwem Powiatowym, a trzecim zatwierdzenie przez ministerstwo programu inwestycyjnego.

Czy mieszkańcy Krzyszkowic postępuja właściwie planując blokadę Zakopianki w ich miejscowości?

 • zdecydowanie tak
 • raczej tak
 • trudno powiedzieć
 • raczej nie
 • zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • zdecydowanie tak zdecydowanie tak 72%
 • raczej tak raczej tak 7%
 • trudno powiedzieć trudno powiedzieć 5%
 • raczej nie raczej nie 3%
 • zdecydowanie nie zdecydowanie nie 13%
 • Głosów: 1262

Powiązane tematy

Komentarze (167)

 • Anty 23 sty 2020

  Tak się składa, że nie interesuję mnie kto kogo hejtuje, kto jest komu wrogi i nieprzychylny, bo to nie jest /clue/ problemu. Clue problemu, to niebezpieczne skrzyżowanie, na jednej z najbardziej ruchliwych dróg krajowych w Polsce. Każdemu z nas, niezależnie od tego, kogo i co popiera, winno zależeć na rozwiązaniu problemu. Tak się składa, że faktycznie można mieć poczucie, że to miejsce jest olane i zapomniane, jak się zobaczy, ile w ostatnich 10 latach powstało rozwiązań na odcinku KRK-MCE. Mówię to jako mieszkaniec Myślenic, kierowca oraz rodzic.
  Zupełnie mnie i jak mniemam większość osób nie interesuje, kto jest w KOD, kto jest w PiS, ponieważ NIE WARTOŚCIUJE W TEN SPOSÓB LUDZI. Interesuje mnie jak pewnie sporą część ludzi - rzetelne rozwiązanie problemu. A fakt, że udzielam się w tym temacie na forum jest jedynie rezultatem strasznie prostackiej formy na propagandę.

  200 51 Odpowiedz
 • 23 sty 2020

  https://sport.interia.pl/skoki-narciarskie/news-mieszkancy-planuja-protest-przed-ps-w-zakopanem-mozliwe-utru,nId,4283472

  Sprawa nabiera medialnego rozpędu. Zarazem to co mogę zauważyć z pobieżnej lektury - przykra jest nieodpowiedzialność niektórych userów za coś co powinno leżeć na serduchu wszystkim. Tego typu problemy powinny byc rozwiązywane ponad podziałami i bez dzielenia ludzi.

  Anonimowe wypisywanie na forum nic nie kosztuje. I sortowanie ludzi też. Tak czy owak, sprawa przestaje nagle być lokalna i przekaz idzie w wielki świat. Ja Krzyszkowice popieram - wspólne działanie i twarde stanie przy swoim, a będzie dobrze. Przyjazna Zakopianka w Waszych rękach!

  186 29 Odpowiedz
 • Anty 23 sty 2020

  Jedyna osoba, ktora placze to Ty - nawet zlapani za reke jak paskudnie manipulujecie, udajecie ze tematu nie ma :) Tfu,.

  192 39 Odpowiedz
 • Anty 23 sty 2020

  Ja się nie wypowiadam na temat KODu - to Publicysta, Pan Kracy, TomeL, Bolek i kilka innych nowopowstałych profili się na ten temat wypowiada, nieustannie mnie utwierdzając w przekonaniu, że pisze to jedna i ta sama osoba.

  Ja nie rozmawiam o polityce, ja nie krytykuje poszczególnych osób, ja krytykuje zachowanie jakie odbywa się tutaj, na forum.
  Jeśli masz problemy z czytaniem ze zrozumieniem, wróć do szkoły. W Myślenicach są dobre licea i dobrzy poloniści, może pomogą.

  193 42 Odpowiedz
 • Anty 23 sty 2020

  3 plusy w 35 sekund od napisania wypowiedzi :), dobrze sie bawicie, troll konta.

  https://images89.fotosik.pl/308/21c0aa633cfd2ec4gen.png

  189 36 Odpowiedz

Zobacz więcej