Lubień

Krzyż ma być widoczny z nowej Zakopianki. Postawili go w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II

Krzyż ma być widoczny z nowej Zakopianki. Postawili go w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II
Fot. Facebook/Parafia św. Wojciecha w Krzeczowie

Mający 27 metrów krzyż stanął na Kiecce – najwyższym wzniesieniu Krzeczowa. Ma być widoczny z każdego punktu tej miejscowości, a przede wszystkim z nowej Zakopianki

Dzisiaj zakończył się montaż krzyża, który został zainstalowany na Kiecce (631 m n.p.m) w ramach setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II. Stalowa konstrukcja ma 27 metrów wysokości. Za instalacje odpowiada parafia św. Wojciecha w Krzeczowie (gmina Lubień), a pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest emerytowany proboszcz parafii ks. Antoni Płaczek.

Krzyż będzie nosił imię Jana Pawła II, a jego poświęcenie odbędzie się w lecie.

 

Powiązane tematy

Rok temu pytaliście, co to za budowla. Nad Myślenicami między „lipkami” góruje teraz Matka Boska
Myślenice 49

Rok temu pytaliście, co to za budowla. Nad Myślenicami między „lipkami” góruje teraz Matka Boska

W sobotę 23 maja na Plebańskiej Górze odbyła się msza, podczas której poświęcono kapliczkę ku czci Matki Bożej. Okazała się nią drewniana konstrukcja, o którą pytaliście w ubiegłym roku. „Zawierzamy się Chrystusowi przez Ciebie Niepokalana Matko. Chroń nas i miasto Myślenice przed wszelkimi niebezpieczeństwami i zarazą” – czytamy na inskrypcji zna...

W miejscu „lipki”powstaje kapliczka
Myślenice 8

W miejscu „lipki”powstaje kapliczka

Na Plebańskiej Górze, w miejscu gdzie przez lata rosła legendarna „lipka”, przez wielu kojarzona z symbolem miasta, powstaje… kapliczka Był dzień 8 lipca 2015 roku, kiedy po 185 latach drzewo, potocznie nazywane przez mieszkańców „lipką” i górujące nad Myślenicami, ugięło się pod wpływem porywistego wiatru. Żywioł wiejący z prędkością przekraczają...

Radny apeluje o kosz przy kapliczce. Burmistrz obawia się kradzieży
Myślenice 23

Radny apeluje o kosz przy kapliczce. Burmistrz obawia się kradzieży

Wojciech Gablankowski (PiS) apelował o ustawienie kosza na śmieci na niebieskim szlaku turystycznym, łączącym Polankę i Borzętę. Kosza nie będzie m.in. "ze względu na możliwość kradzieży" Radny apelował w imieniu mieszkańców o ustawienie kosza na śmieci na niebieskim szlaku turystycznym, łączącym miejscowości Polanka i Borzęta. W odpowiedzi na jeg...

Komentarze

 • 1 lut

  Duży, może być widoczny nie tylko z zakopianki ale nawet z kosmosu !

  22 29 Odpowiedz
 • 1 lut

  Jak statystycznie na 1 ha polskiej ziemi przypadnie 1 krzyż, będziemy szli tylko do nieba a najwięksi złodzieje - politycy -przestaną kraść, no i nie będzie ani jednego kapłana który by robił brzydkie rzeczy

  34 26 Odpowiedz
 • 1 lut

  Pytanie do pisologów, Polska krzyżem stoi czy krzyżem leży?

  35 36 Odpowiedz
 • mirek@ 1 lut

  łapacz piorunów

  26 24 Odpowiedz
 • 1 lut

  Kraj z dykty i tektury.

  31 30 Odpowiedz
 • 2 lut

  Serio?

  17 13 Odpowiedz
 • 2 lut

  Polacy się z tego chyba nigdy nie wyleczą.

  30 29 Odpowiedz
 • 2 lut

  Zapomniałem dodać, nie da się edytować postu. Szkoda, że cechą charakterystyczną polskich katolików nie jest kawałek asfaltu, lub płyta chodnikowa, to byśmy mieli, drogi do nieba :)

  24 28 Odpowiedz
 • 2 lut

  Widać jak na dłoni kin jesteście.

  17 22 Odpowiedz
 • 2 lut

  Żaden z Was złamanego grosza na ten cel nie dał, nikt Wam nie zabrał działki żeby postawić te krzyż ale do krytykowania jesteście pierwsi.

  46 41 Odpowiedz
 • 2 lut

  Szkoda ze nie mogę dodać mema bo idealnie pokazuje Polskę zacofaną, ale go opiszę. Co polska postawi na Marsie gdy wyląduje. Budynki mieszkalne i krzyż na środku....

  23 32 Odpowiedz
 • 2 lut

  Dyć będą pioruny biły, ło matko

  14 24 Odpowiedz
 • 2 lut

  A kto jest inwestorem, bądź fundatorem owego krzyża, kościół, Caritas czy jakiś fundusz związany z religia?

  15 27 Odpowiedz
 • 2 lut

  Lepszy krzyż niż tęcza

  43 24 Odpowiedz
  • 22 lut

   Tęcza to według baśni katolickich dzieło boskie, a krzyż, to dzieło rąk ludzkich. Czy przedkładasz dzieło rąk ludzkich nad dzieło boskie? To bluźnierstwo! Za takie coś palili na stosie!

   1 Odpowiedz
 • 2 lut

  Powiem tak, każdy temat może być dziełem sztuki. I jeżeli taka sztuka jest celem, jak np w architekturze sakralnej Rzymu czy ogólnie Italii, czy Kościoła Mariackiego, to jestem za.
  Jeżeli to ma być tylko ilościowe podkreślanie roli i pozycji ( władzy) hierarchii kościelnej w naszym kraju, to jestem przeciw.
  Wiara to piękno a nie tępe posłuszeństwo aktorom kościoła.

  22 22 Odpowiedz
 • 2 lut

  Ilu potrzebującym ludziom można było pomóc za te pieniądze.... Ile spraw załatwić wydatkując tą energię dla dobra innych ludzi. A tak powstała zimna architektura. Nie rozumiem i pewnie już nie zrozumiem takiej postawy. Jezus mówił: "Bądź dobry jak chleb." Rozmnażał dobro, rozmnażał miłość bliźniego. Mówił: "Po owocach ich poznacie." Czy stawianie krzyży to akt miłosierdzia wobec bliskich, potrzebujących? Czy takich owoców oczekiwał od nas Chrystus? Moim zdaniem po stokroć NIE!

  38 25 Odpowiedz
 • 2 lut

  Jo jak widzę taki krzyż jadąc zakopiankom,to moja złość na kozaczących lub ciapowatych resztopolskich kierowców przemijo i ma irytacja zmienio się w wyrozumiałość i miłośćiwość do tych zarozumiałych krakusów czy warszawioków.

  16 9 Odpowiedz
 • 2 lut

  Ale ludzie co wam przeszkadza ten Krzyz? Daliscie choc 1zl na to? Nie. Jezdzicie zakopianka? Odworccie wzrok jak was boli. Liczycie innym koszta? To ich sprawa. Dajcie na WOSP i WOSP pomaga!!! Malo Wam sie wyswietla prósb o pomoc dla chorych dzieciatek? Dajcie! Wplaccie!!! Kazdy sobie!!! Jakby kazdy komentujacy tak gorliwie tematy religijne wplacic na jakies biedne chore Biedactwo to bylo by super!!!

  38 23 Odpowiedz
 • Samanta Rigerr 2 lut

  Dlaczego tylko jeden ten krzyż tam postawią, ze dwadzieścia trzeba , będzie weselej. Na każdej górce powinien być krzyż..W dolinach oczywiście też, żeby było sprawiedliwie

  17 24 Odpowiedz
 • 2 lut

  A gdyby te pieniądze przeznaczyć na leczenie któregoś ciężko chorego dziecka, to byłby jakiś pożytek.

  21 18 Odpowiedz
 • 2 lut

  Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest biedna, a Polak żebrakiem.

  21 22 Odpowiedz
 • 2 lut

  Co pozostaje tym powracającym z Zakopca, no......
  zdjecie
  ___
  Ja podzielam to co pisze Luna i inni. Może lepiej by zadbać o piękne zabytkowe kapliczki, które niszczeją? Współczesne nikogo nie poruszą; powstaje ilość, ale czy jakość (?) Nota bene, ten etap powinien się zakończyć gdzieś w latach 90-tych.

  Tymczasem w XXI w. mamy w środku Europy polityczno-religijny kogiel w postaci walki o krzyż, czy też dziwne przedstawienia noszące nazwę miesięcznic smoleńskich. Ciągle się zapętlamy, nie umiemy pójść dalej?

  Otwartość czy konfrontacyjność? Nie chcę wracać do Polski która była, chcę Polski idącej naprzód i przy tym nie fanatycznej - po prostu ludzkiej
  :)

  13 14 Odpowiedz
  • 2 lut

   Odpowiedź sobie sam albo poczytaj o korzeniach Europy. Potem filozofuj.

   14 13 Odpowiedz
   • 2 lut

    A tak. Bo mam odczucie, że ludzie o podobnych postawach, którą tutaj manifestujesz mają zazwyczaj problemy z przeprowadzeniem demarkacyjnej linii.

    Kaczyński nie wykorzystuje religii?
    Bronisz krzyża przez to, że jesteś katolikiem czy przez to że masz w takim stanie rzeczy interes? Rozważ.

    11 10 Odpowiedz
   • 2 lut

    O jakich "korzeniach Europy" mowa? Chętnie się dowiem.

    9 8 Odpowiedz
    • 3 lut

     Ja jak się chce o czymś dowiedzieć to... się dowiaduję. Różne są sposoby pozyskania wiedzy.
     A skąd mądralo nadworny do tej pory ją pozyskiwaleś?

     7 8 Odpowiedz
 • OKOKI 2 lut

  Cieszcie się że to krzyż a nie gwiazda dawida.

  17 18 Odpowiedz
 • 3 lut

  I że nie walneli nam takiego żelastwa na Plebańskiej Górze. Co prawda stoi już tam jeden krzyż drewniany, postawiony na Światowe Dni Młodzieży, ale na szczęście z miasta go nie widać. I do tego obok lipki ta nowa kapliczka.

  13 13 Odpowiedz
 • 3 lut

  Jan Paweł II nie potrzebuje kolejnych pomników. Niech pomnikami będą nasze konkretne działania - powiedział podczas środowej konferencji prasowej w Gnieźnie prymas Polski, abp Józef Kowalczyk. Dodał, że o świętości papieża był od lat przekonany.
  "Najłatwiej jest budować pomniki z brązu, z kamienia. Ojciec Święty nie pragnął tego. Pamiętam, z jaką niechęcią odsłaniał swój pomnik w Wadowicach. Nam nie trzeba takich pomników. Nam trzeba pomników konkretnego życia. To jest zadanie dla nas wszystkich" - powiedział.

  Źródło https://wiadomosci.dziennik.pl/beatyfikacja-jana-pawla-ii/artykuly/332318,prymas-polski-nie-stawiajmy-pomnikow-janowi-pawlowi-ii.html

  Pytanie, czy pomysł budowy tego krzyża to nie próba zablysniecia i pozostawienia po sobie pamiątki przeszłości proboszcza?

  17 10 Odpowiedz
 • 3 lut

  A przewidziano oświetlenie?
  Musi świecić w nocy, jak krzyże na południu Włoch..

  8 8 Odpowiedz
 • 3 lut

  To tera kolej na władzę świecką
  zdjecie

  12 8 Odpowiedz
 • 3 lut

  średniowiecze..

  18 10 Odpowiedz
 • 3 lut

  "Krzyż będzie nosił imię Jana Pawła II, a jego poświęcenie odbędzie się w lecie."

  Cóż to za dziwaczny pomysł? Krzyż jest symbolem Jezusa, Jego męczeńskiej śmierci, odkupienia i zmartwychwstania. Jak można krzyżowi nadawać imię? Czego to jeszcze ludzie nie wymyślą?

  A tak przy okazji:

  "Papież Franciszek ponownie dał do zrozumienia, że jest zwolennikiem skromności w Kościele: wydał polecenie niezwłocznego usunięcia swojej statui umieszczonej zaledwie dziesięć dni temu w ogrodzie przylegającym do katedry metropolitalnej w Buenos Aires. (...)"

  https://deon.pl/kosciol/serwis-papieski/papiez-franciszek-polecil-usunac-swoj-pomnik,264315

  15 6 Odpowiedz
 • 4 lut

  "Boże, Ty widzisz i nie grzmisz"????

  14 2 Odpowiedz
 • 4 lut

  Piękny może nie jest, ale nie jest źle. Przynajmniej moim zdaniem.

  4 6 Odpowiedz
 • 4 lut

  To dużo wyjaśnia.

  "Resort kultury po majowej elekcji pokaże projekt liftingu symboli państwowych. O to, by w herbie pojawił się krzyż, zabiegali heraldycy - pisze we wtorek "Rzeczpospolita"."

  Czytaj więcej na https://fakty.interia.pl/polska/news-rz-po-wyborach-prezydenckich-zmieni-sie-godlo-polski,nId,4307454#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome

  5 2 Odpowiedz
 • 4 lut

  A ja staram się myśleć pragmatycznie. Nie wiem kto ten krzyż sponsorował... Sponsorzy fundujecie dla potomnych toto. Tak w rzeczywistości następcy będą musieli toto konserwować,no bo kto to ma robić? Do sponsorów: nie macie wokół siebie osób w starszym wieku, dzieci niepełnosprawnych ? Najłatwiej jest postawić krzyż, bo on załatwi wszystko... Zamiast stawiania krzyży -ich stawiacze zajmijcie się pomocą tym potrzebującym, wiem, że w Lubniu takich nie brak.

  14 8 Odpowiedz
 • 8 lut

  Już niedługo na fejsbuku:
  zdjecie

  5 2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Policjanci w ostatniej chwili uratowali mężczyznę
Lubień 0

Policjanci w ostatniej chwili uratowali mężczyznę

Życie 26-latka wisiało na włosku. Kiedy odnaleźli go policjanci ranił się kawałkiem szkła. Po opatrzeniu ran, mężczyzna trafił pod opiekę lekarzy Do zdarzenia doszło w czwartek 30 kwietnia. Po godzinie 18 myśleniccy policjanci zostali wezwani na interwencję. Zgłaszająca powiedziała, że jej partner wyjechał z domu w nieznanym kierunku, a jego ostat...

Po dachowaniu auto utknęło w potoku
Lubień 0

Po dachowaniu auto utknęło w potoku

Po dachowaniu w Lubniu samochód utknął w potoku. Kierowca trafił do szpitala  W sobotnie popołudnie 21 marca o godzinie 14.46 dyżurny operacyjny SKKP PSP otrzymał zgłoszenie o wypadku samochodowym na drodze wojewódzkiej nr 968 w miejscowości Lubień. Zadysponował zastępy JRG i OSP Lubień, które po przybyciu na miejsce zdarzenia natknęły się na zni...

Koronawirus utrudnia budowę tunelu. Prace trwają, ale wprowadzono dodatkowe obostrzenia
Lubień 0

Koronawirus utrudnia budowę tunelu. Prace trwają, ale wprowadzono dodatkowe obostrzenia

Zakaz realizacji podróży służbowych z użyciem transportu zbiorowego czy też zawieszone wyjazdy do domów pracowników pochodzących z obszarów objętych epidemią. Koronawirus wymusił zmiany w pracach przy budowie tunelu na odcinku S7 Naprawa - Skomielna Biała Roboty prowadzone są zarówno w nitce prawej jak i lewej. Wykonywane są zbrojenia i betonowani...

A gdyby tak… rozbudować zaplecze sportowe LKS „Iskra” Głogoczów i postawić trybunę? Radny pyta o możliwości
Głogoczów 0

A gdyby tak… rozbudować zaplecze sportowe LKS „Iskra” Głogoczów i postawić trybunę? Radny pyta o możliwości

Radny powiatowy Robert Murzyn (PiS) w jednej z interpelacji pyta o możliwość budowy zaplecza sportowego dla klubu LKS „Iskra” Głogoczów oraz trybuny dla publiczności Radny w swojej interpelacji pyta; czy na terenie boiska piłkarskiego w Głogoczowie, leżącego na działkach 1668, 1641 i 1642 (obręb Głogoczów) „w ramach obowiązującego obecnie miejscow...

Wypadek quada na drodze. Kierowca trafił do szpitala
Tokarnia 0

Wypadek quada na drodze. Kierowca trafił do szpitala

Po wypadku do jakiego doszło na drodze gminnej w Tokarni, kierowca quada trafił do szpitala w Krakowie Dyżurny operacyjny SKKP PSP w Myślenicach otrzymał zgłoszenie o wypadku z udziałem pojazdu Quad na drodze gminnej w miejscowości Tokarnia i osobie poszkodowanej znajdującej się pod pojazdem. Pierwsze czynności przy poszkodowanym podjęły dwie prz...