Miasto

Czyste Myślenice 2011: Uporządkujmy miasto

Czyste Myślenice 2011: Uporządkujmy miasto

 Uczniowie w szkołach podstawowych i gimnazjach z terenu gminy Myślenice w najbliższym czasie przeprowadzi akcję sprzątania swojej okolicy. Na najaktywniejszych czekają nagrody


Druga edycja akcji „Czyste Myślenice” rusza wraz z Dniem Ziemi, który obchodzony jest 22 kwietnia. W ten sposób sezon wiosenny rozpoczyna Park Przygody zwracając się z apelem i prośbą o udział w sprzątaniu Myślenic jak i całej gminy. Inicjatorem akcji jest UMiG Myslenice i firma Face2Face.

Akcja „Czyste Myślenice” jest kierowana do wszystkich mieszkańców naszego miasta oraz okolicznych miejscowości a także do osób przyjezdnych. - W ramach akcji staramy się promować dbanie o dobro wspólne, jakim są czyste i zadbane Myślenice. Powinniśmy wszyscy pamiętać o wymiernych korzyściach płynących z takiej akcji, zarówno tych materialnych jak oszczędność pieniędzy przez UMiG na szkodach mienia czy egzystencjalnych jak ogólnie życie w lepszych warunkach. Warto zwrócić uwagę iż pozytywny wizerunek miasta wpływa na ruch turystyczny i inwestycje a więc też na nowe miejsca pracy i wyższe zarobki dla wszystkich – mówi Piotr Pachacz z Face2Face.

Organizatorzy akcji przekonują, że czystość miasta przekłada się realnie na jakość życia mieszkańców, a malownicze, zadbane i czyste miasteczko to więcej turystów i inwestorów, więcej pieniędzy na rynku lokalnym, a co za tym idzie więcej miejsc pracy i wyższe zarobki.

- Każdy może walczyć o takie Myślenice, o jakich wszyscy marzymy poprzez segregację odpadów, dbałość o mienie we wspólnej przestrzeni, wyrzucanie śmieci do koszy, a nie na ulicę, użytkowanie ekologicznych środków transportu, udział w cyklicznej akcji sprzątania Myślenic. Każdy może też informować wydziału mienia urzędu miejskiego o wszelkich wydarzeniach wpływających niekorzystnie na czystość Myślenic – dodaje Piotr Pachacz.

Dla najbardziej aktywnych uczestników przewidziano nagrody, m.in. darmowe wejściówki do Parku Przygody ufundowane przez Face 2 Face.

Nie niszcz mienia!

Koszty, które gmina ponosi z tytułu zniszczonych znaków i koszy na śmieci to 200 tys. zł rocznie. Mniej zniszczonego mienia to nie tylko piękniejsze miasto, ale także więcej pieniędzy na inne inwestycje. Pamiętaj, czego gmina nie wyda na naprawę koszy na śmieci, znaków drogowych, przystanków i innych elementów krajobrazu, przeznaczy na organizację imprez plenerowych dla wszystkich mieszkańców – zachęcają organizatorzy.

Segreguj!

Segregacja odpadów to podstawa troski o środowisko. Powtórnie przetworzone surowce nie zaśmiecają miasta, ale pracują na jego korzyść! Do pojemników na szkło wrzucaj butelki po napojach i słoiki. Do pojemników na plastik wrzucaj plastikowe butelki (najpierw je zgnieć), kubeczki po jogurtach, lodach itp., reklamówki foliowe i opakowania po chemii gospodarczej.

Do pojemników na makulaturę wrzucaj gazety, kolorowe magazyny, torebki papierowe np. po mące czy ryżu, zeszyty, ulotki, foldery reklamowe, koperty.

Baterie i akumulatory wyrzucaj wyłącznie do pojemników do tego przeznaczonych. W Myślenicach punkty, w których można zostawić zużyte baterie i akumulatory znajdują się m.in. w Gimnazjum nr 1.

Jesteś tym, co pijesz!

Pamiętaj, że Raba jest podstawowym źródłem wody w naszych domach. Wyższe koszty oczyszczania rzeki to realne koszty nie tylko dla gminy, ale przede wszystkim dla każdego z nas – jeśli zastanawiałeś się kiedyś czemu woda, której używasz jest coraz droższa to już wiesz. I dzięki temu możesz pomóc to zmienić. Nie zaśmiecaj Raby – elementu nie tylko myślenickiego krajobrazu, ale także Twojego domu!

Za wywóz śmieci na terenie gminy Myślenice odpowiedzialna jest firma RPGK Myślenice Rejonowe Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. Do ich zadań należy m.in: bieżące (min. 3 x w tygodniu) opróżnianie wszystkich koszy i wywóz nieczystości, a w okresie wakacyjnych upałów codziennie w dzielnicy Zarabie, dokładne uporządkowanie terenu wokół koszy ulicznych przy ich opróżnianiu, dbałość o kosze (mycie , czyszczenie) w miarę potrzeby, dokładne uporządkowanie terenu wokół koszy i przystanków - w miarę potrzeby likwidacja, ogłoszeń, oczyszczenie siedzisk oraz wykoszenie trawy.

 Wszystkie spostrzeżenia (np. dotyczące przepełnionych koszy) można zgłaszać telefonicznie lub mailowo: Tel: +48 12 272 03 29, E-mail: rpgk@sotkio.pl, UMiG 48 12 639 23 60

Czekamy na Wasze zdjęcia zaśmieconych i zabrudzonych części Myślenic. Można je dodawać po zalogowaniu do poniższej galerii lub przesyłać na adres redakcja@miasto-info.pl

Powiązane tematy

Czyste Myślenice: Dbając o miasto dbasz o siebie
Miasto 20

Czyste Myślenice: Dbając o miasto dbasz o siebie

Akcja Czyste Myślenice wystartowała! Uczniowie w szkołach z terenu gminy Myślenice otrzymali foldery z informacją, a na koszach, ławkach i przystankach pojawiają się naklejki. Wszystko po to, aby zachęcić was do dbania o przyrodę

Komentarze

 • Brak zdjęcia
  22 kwi 2011

  wypadaloby wrzucic zdjecia z patelni. taki tam syf robia ze spokojnie sie nie mozna napic w czystosci nawet

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  22 kwi 2011

  Dobrze, że mają kogo zaprzągnąć do sprzątania bo w Myślenicach nie ma kto zrobić porządku..

  Dziećmi się wysługują a podatki idą na inwestycje, inwestycje...

  ...NIETRAFIONE

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  22 kwi 2011

  A sprzątanie stoku dla spółki Zarabie-ski też będzie????

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  22 kwi 2011

  mam nadzieje ze dzieciaki zajmą się też parkiem, bo piękna pogoda a nie ma żywcem gdzie wyjść na spacer

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  22 kwi 2011

  to idz sam posprzątaj mądralo

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  22 kwi 2011

  a nie lepiej uczyc dzieci posanowania dla przyrody i porzadku a nie sprzatania po innych? czego ich to nauczy? jedynie tego ze jesli ktos nabrudzi to posprzataja mlodzi, wiec jak dorosna to sami beda wszedzie rzucac smieci bo przeciez posprzata mlodziez w zamian za nagrody albo w dniu sprzatania swiata...

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  22 kwi 2011

  a służby porządkowe to gdzie ???? w każdym kraju się sprząta miasta i wsie, czyści ulice a u nas dziećmi się wysługują :/ dziecko w takim wieku wie że papierki się wyrzuca do kosza .... u nas na nic nie ma pieniędzy a ogrodzenia instytucji marmurem obkładają

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  22 kwi 2011

  Moje dzieci są nauczone, by nie śmiecić nigdzie. Od dziecka były tak wychowywane i widzę, że przyniosło to żądane efekty.
  Nie zgadzam się jednak, aby wyręczano się nimi przy sprzątaniu miasta. Płacę podatki i za czystość odpowiadają określone służby. Jak chcecie to proszę niech wasze dzieci idą zbierać ten cały syf w naszym mieście począwszy od sprzętu RTV i puszek, czy opon a na zużytych prezerwatywach kończąc. To tylko tak żebyście mieli świadomość co zbierają dzieci podczas takich akcji...
  Moje tam nie idą, a nauczyciele lepiej niech się za uczenie wezmą, a nie jak tylko słońce zaświeci to od razu wszystko tylko nie nauka właśnie...

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  22 kwi 2011

  a jak nie dzieci to kto nam ten park posprząta???na służby porządkowe szkoda kasy, tym bardziej jeśli chodzi o sprzątanie zarabia.

  Odpowiedz
 • 22 kwi 2011

  W całej Polsce są takie akcje i Polacy nie protestują. W Myślenicach zrobiono akcję i grono malkontentów ruszyło do ataku ..

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  22 kwi 2011

  zgadzam się, ja jak chodziłam do szkoły to tez sprzątałam i ani rodzice nie protestowali ani dzzieci ktore miały sporo frajdy no i wolne w szkole:)
  wyluzujcie troche, jednak taka akcja tez uczy dzieci i pokazuje im do czego człowiek jest zdolny . Widzą na wlasne oczy jak ludzie nie szanują niczego , jakie robią wokół siebie śmietnisko.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  22 kwi 2011

  jasne ze dzieci nie miały nic przeciwko bo miały wolne od szkoły a po sprzątaniu ognisko, tylko szkoda że kiedy chodziłam do podstawówki i były organizowane tego typu akcje to zawsze sprzątaliśmy miejsca zamieszkania nauczycieli............... zgadzam się z ekologiem [quote=gość: park] a jak nie dzieci to kto nam ten park posprząta???na służby porządkowe szkoda kasy, tym bardziej jeśli chodzi o sprzątanie zarabia. [/quote]
  sam sobie sprzątaj jak tam chodzisz i chcesz mieć czysto po tych wszystkich pijakach

  Odpowiedz
 • 22 kwi 2011

  Akcję popieram, tym niemniej w temacie zaśmiecania nie można spocząć na laurach. Akcja jest ledwie namiastką rzeczywistych potrzeb. Daleko nam do niemieckich służb (Niemcy również śmiecą, choć w tej kwestii są o wiele bardziej powściągliwi), jednakże w moim odczuciu przy większym uwrażliwieniu samorządu na tą kwestię Myślenice mogłyby się cieszyć "bezśmieciem" przez cały rok (koszt utrzymania 2-3 osobowej ekipy porządkowej raczej kosmiczny nie jest?). Skoro już własne składowisko odpadów mamy - chcąc, czy nie chcąc - dążmy, proszę Was, drodzy Krajanie moi: niech reszta terenu wygląda przyzwoicie. Dziękuję:-)

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  22 kwi 2011

  [quote=gość: park] wyluzujcie troche, jednak taka akcja tez uczy dzieci i pokazuje im do czego człowiek jest zdolny [/quote]
  Bądź pewny, że jak dorosną to tak będą śmieciły jak teraz Ci, którzy śmiecą.
  A śmiecą nie dorośli a podrostki, czyżby nie były w szkołach na lekcjach "sprzątania świata" i nie nauczyły się porządku ?!

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  23 kwi 2011

  Niech sprzątają ochotnicy, a nauczycieli zapraszam na akcję po godzinach. Ciekawe ilu przyjdzie??? Dlaczego całe szkoły od razu ciągnąć do sprzątania???
  Nie mam nic przeciwko akcji, ale dobrowolnej, a nie narzuconej siłą...

  Odpowiedz
 • 23 kwi 2011

  Mam nadzieję, że akcja będzie przynosić wymierne efekty w postaci świadomości u ludzi, bo póki co to nasze miasto nie wygląda najlepiej. Wg mnie jest dość brudno :/

  Odpowiedz
 • 23 kwi 2011

  [quote=gość: ekolog] Niech sprzątają ochotnicy, a nauczycieli zapraszam na akcję po godzinach. Ciekawe ilu przyjdzie??? Dlaczego całe szkoły od razu ciągnąć do sprzątania???
  Nie mam nic przeciwko akcji, ale dobrowolnej, a nie narzuconej siłą... [/quote]

  Przyłączysz się ekologu do takiej akcji????

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  23 kwi 2011

  a ja pójdę z moim poparciem dla takich akcji jeszcze dalej, bo uważam że młodzież szkolna powinna się zajmować całoroczną opieką danego obszaru. A to już nie chodzi tylko o zbieranie śmieci ale zajmowanie się roslinnością, pracami typowo "działkowymi" tj nasadzanie nowych roslin, plewienie, spulchnianie itp
  U mnie w szkole tak zawsze było i nikt nie protestował a teraz to wychuchane te dzieciaczki tak przez rodziców ze hej.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  23 kwi 2011

  Nie , ja nie przyłączę się do takiej akcji, bo jak już powiedziałem sam nie zaśmiecam miasta ani lasów, gdzie często bywam z resztą, a sprzątać powinny odpowiednie służby, tak jak i karać za rzucenie choćby peta na chodniku. Kary moim zdaniem powinny być jak najbardziej wysokie za takie zachowanie. Może to nauczyłoby porządku co po niektórych.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  23 kwi 2011

  Jestem całym sercem za tą akcją, z tym że zamiast biednych dzieci, które mogą pokaleczyć sobie rączki, chciałbym aby w akcji wzięli udział urzędnicy, oczywiście społecznie i oczywiście po godzinach pracy.
  Jakimże wspaniałym przykładem dla małych myśleniczan byłoby ujrzenie sprzątającej Maciejowej drużyny - Macieja, Andrzeja, Anity Małgorzaty no i oczywiście Ewuni...
  Pote to może i sam bym poszedł z kolegami.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  23 kwi 2011

  A ja bym chciał zobaczyc jak sprzataja te nieroby które ciagle sie bujają na boki koło bysinki na mostku. Sikają gdziebyle, rzucaja pety, plują i do tego gromadzą pokaxną kolekcję plastikowych butelek po jabolach dookola wspomnianego mostku. Smierdzi tam, jest brudno i leży chyba ze 2 tony butelek. Ostatnio chyba tam posprzatano ale sam fakt skąd to się wzieło... No przecież nie z Marsa...
  I na takich kary nie pomoga bo niby jakie... Mandat? Mandat to boli tylko tego kto oczciwie pracuje żeby za niego zapłacić. A tych żuli powinno sie na obrożę elektryczną i do sprzatania. Nie mówie całego miasta... niech posprzataja chociaż po sobie!

  Odpowiedz
 • Urszula Sadowińska- Pardyak 23 kwi 2011

  ja chcę zobaczyć osoby sprzątające zatrudnione specjalnie do tego celu przez miasto, a nie dzieci - ani razu nie widziałam a wychodzę codziennie na spacer z dzieckiem do parku

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  23 kwi 2011

  Cieszę się, że jest parę osób podzielających mój pogląd na tą akcję.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  23 kwi 2011

  Też nie widuję specjalnie zatrudnionych osòb do sprzatania miasta ani naszej dzielnicy rekreacyjnej. W samym centrum jest taki syf, że głowa boli!np. Po drugiej stronie ulicy sklepu Awans kierujac się ulica Kniaziewicza w gòrę obok opuszczonego starego domu. Ten brud jest chyba domena małopolski właczajac w to ròwnież jej stolicę, czyli Krakòw!Wystarczy pojechać na podkarpacie nawet w maleńkich miasteczkach jest czyściutko, kwietniki już w marcu oczarowywały kolorami wiosny wszędzie były kolorowe bratki na skwerach i rondach.
  Zapraszam do Rzeszowa, tam ludzie dobrze władzę wybrali i nie chodzi mi o opcję polityczna, ale kompetencje w zarzadzaniu!!!

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  24 kwi 2011

  sam/sama sobie załóż obroże elektyryczną - pijak nie pijak ale człowiek a nie zwierzę albo robot ...

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  24 kwi 2011

  To co człowieka różni od zwierzęcia to tylko to, że człowiek jako jedyny organizm na ziemi potrafi kontrolować popędy. W momencie kiedy człowiek traci tą umiejętność, traci również swoje człowieczeństwo. To przykre ale prawdziwe. A te jabo-pijaki to szkodniki które my musimy utrzymywać. Nie miałbym nic przeciwko temu żeby otrzymywali pieniądze z funduszu socjalnego ale gdyby potrafili jak ludzie posprzatac po sobie. A oni jak psy - gdzie widzi, tam narobi. Wypije wińsko jeden z drugim i buteleczke za ogrodzenie albo do rzeki.
  Obroże elektryczne... uwierz mi gdyb marchewka działała to zamiast obroży dałbym im nawet na obiad. No ale na nich tylko kij. I bez obroży nie pójda.

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  26 kwi 2011

  kij też nie zadziała .

  Odpowiedz
 • 2 maj 2011

  Wrzucam zdjęcia otoczenia niebieskiego szlaku na odcinku w pobliżu ul. Sienkiewicza.Śmieci zdążyła już częściowo przykryć wiosenna trawa. 1) Peany na cześć rażącej bezczynności odpowiedzialnych organów za pieczołowitą troskę o gminę. 2) Czy kogoś kto tutaj cokolwiek wyrzucił ruszy sumienie?

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  7 maj 2011

  Zanim zdążysz nabałaganić, zastanów się czy jesteś w stanie za sobą posprzątać!!! Uczmy wszystkich tego prostego stwierdzenia, zaczynając od siebie samych a w naszym mieście będziemy czuć się coraz lepiej, czyściej.

  Odpowiedz

Zobacz więcej