Kultura

MgFoto pokazało najlepsze zdjęcia swoich fotografików wykonane w 2019 roku

MgFoto pokazało najlepsze zdjęcia swoich fotografików wykonane w 2019 roku
Fot. facebook.com/witold.koleszko

Każda wystawa przeglądowa mgFoto to nie tylko otwarcie nowego roku pracy, ale też podsumowanie minionych 12 miesięcy. Wynik tej pracy można oglądać do końca marca w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu

MgFoto zaprezentowało prace członków grupy na dorocznej wystawie przeglądowej. Dziewiętnastu fotografików na swych zdjęciach przedstawiło „Mocny Punkt”.

Paweł Boćko, wiceprezes mgFoto: Poprzedni rok był dla naszych fotografów pełen pracy, wyróżnień, nagród i sukcesów. Dzięki naszym fotografikom, Myślenice zostały zauważone w wielu krajach na świecie. W kraju dużą popularność zyskał kwartalnik „Magazyn mgFoto”, który do tej pory wychodził w formie elektronicznej lecz według zapewnień prezes Grażyny Gubały w tym roku, będzie docierał do czytelników w formie papierowej.

Nie sposób nie wspomnieć o znanych już Konkursach myślenickiej grupy fotograficznej które miały już 32 edycje. Napływają na nie prace z całego świata, a jurorami są autorytety fotografii z różnych krajów..

Kurator wystawy Rafał Zalubowski w słowie wstępnym do wystawy pisze o niej i o grupie m.in: "(…) Ta wystawa nazwana idiomem „Mocny Punkt” ma właśnie taki cel w założeniu – polowanie. Sfotografowanie „mocnego punktu” nie jest łatwe. „Mocne punkty” nie paradują otwarcie po chodniku. Może i jest ich wiele wokół, ale pojawiają się niczym rozbłyski gamma, trwają chwilę i szybko znikają. Trzeba mieć szczególnie wrażliwe oko, aby je wypatrzyć i zręczność aby je ustrzelić. Na takim zdjęciu musimy złapać coś, co będzie miało siłę przyciągania spojrzeń, co będzie zatrzymywało przechodniów i magnetyzowało – ekspresją, osobliwością, pięknem formalnym, tajemnicą, metafizyką, magią… Nikt nie może przejść obojętnie obok „mocnego punktu”.

W trakcie wernisażu wręczono nagrody w ostatniej edycji konkursu, a laureatami tej edycji zostało dwoje myśleniczan. Tradycją wernisażu wystaw przeglądowych stało się wręczenie przez kuratora wyróżnienia dla autora najlepszego zdjęcia wystawy, wyróżnieniem tym jest ogromny - prawdziwy gwóźdź, który otrzymał… Paweł Boćko.

Oprócz wystawy mocnym punktem okazała się przyznana po raz pierwszy przez kapitułę mgFoto statuetka aparatu fotograficznego z inskrypcją „Aparat Roku” dla wybitnych osób pielęgnujących tradycje, których wkład w rozwój regionu i pracy na rzecz kultury i sztuki powinien być doceniony. Aparatem roku na tym wernisażu został Jan Koczwara za nieoceniony wkład w kulturowy rozwój naszego regionu, pielęgnowanie pamięci i tradycji. Bezcenną działalność archiwisty i dokumentalisty wydarzeń społeczno – kulturalnych oraz za wieloletnią obecność w życiu mgFoto.

Jak zapowiadają organizatorzy; nagroda ta będzie przyznawana cyklicznie podczas wystawy przeglądowej stowarzyszenia. Zdjęcia można oglądać w budynku MOKiS do końca marca. 

Komentarze (9)

  • 27 lut 2020

    To ten kurator wystawy co pisał w Sednie i wojował z MO a ostatecznie w nagrodę za pozwolenie na rozbudowę obiektu znalazł się w komitecie wyborczym MO?
    Taka chorągiewka?

    9 4 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
    27 lut 2020

    I bardzo dobrze, byli tacy co robili z Macieja diabła a w życiu z nim kontaktu nie mieli...

    Klub swego czasu prowadził warsztaty fotograficzne, ale skorzystał najbardziej ten kto miał jakiś sprzęt bo do pstrykania smartfonem żadna fachowa wiedza nie jest potrzebna

    7 1 Odpowiedz
  • 27 lut 2020

    Nie po to budowali potęgę, żeby jakiś ciapaty teraz zasilił klub.

    9 7 Odpowiedz
  • 27 lut 2020

    Pytałem kiedyś o to jak dostać się do mgfoto, ale oni niechętnie, to zamknieta kasta

    9 6 Odpowiedz
  • Jacek Karwatowski 27 lut 2020

    O fajnie ze są tacy zajawkowicze ale o co chodzi w tym klubie? Lubię popstrykac telefonem fajne mi widoczki wychodzą i jak się dostać do nich ? Ktoś coś?

    7 4 Odpowiedz

Zobacz więcej