logo-web9
Kultura

MOKiS przenosi kulturę do sieci. Debata na żywo i kino dostępne online

Kultura w czasach kwarantanny nie musi być zawieszona. Przekonują o tym działania Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Każdego dnia klasyka polskiego kina online, a w czwartek na żywo debata w ramach projektu #ZaBurtąPytań

W ramach akcji #KulturaWCzasieKwarantanny Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu stara się gromadzić ludzi wokół wydarzeń kulturalnych za pośrednictwem internetu. Organizuje szereg działań aktywizujących całe rodziny (konkurs fotograficzny "Portret rodziny we wnętrzu") tworząc galerię zdjęć lub rysunków dzieci w ramach konkursu plastycznego.

Piotr Szewczyk, dyrektor MOKiS: Kwarantanna nie musi być nudna! Konieczność ograniczenia naszej mobilności i rekomendacja pozostania w domach w związku z panującą pandemią można poświęcić na chwile z kulturą. Wychodzimy naprzeciw nowej sytuacji z propozycją oferty programowej online. Bez wychodzenia z domu, nie ruszając się z własnej kanapy można brać udział w wielu wydarzeniach teatralnych, koncertach, czy wystawach.

Kino przez internet

Zdecydowana większość aktywności prowadzonych dzisiaj przez MOKiS odbywa się na facebooku placówki. To właśnie tam każdego dnia można obejrzeć polskie kino w ramach Festiwalu Polskiej Klasyki Filmowej w Kinie MUZA.

Każdego dnia do 11 marca o godz. 19 można obejrzeć rodzime produkcje filmowe a wśród propozycji znajdziemy takie tytuły jak : „Szpital przemienienia”, „300 mil do nieba”, „Ucieczka z kina wolność”, czy legendarny „Rejs”. Codziennie na facebooku Kina MUZA publikowane są tylko filmy, ale także materiały uzupełniające jako ciekawostki o danej produkcji, czy recenzje filmowe.

Pomysłodawcy Festiwalu zachęcają także internautów do komentowania wybranych filmów i zostawiania swoich, indywidualnych opinii na temat poszczególnych tytułów.

Debata na żywo

W lutym w MOKiS wystartował nowy cykl spotkań nawiązujący do działającego tu przed laty klubu dyskusyjnego. „Za Burtą Pytań” to format przypominający telewizyjne talk show z tą różnicą, że prowadzący wraz z zaproszonym gościem wywołują temat, a następnie wciągają w dyskusję widownię. Ponieważ jego organizacja w zamierzonej formie nie jest możliwa, pomysłodawcy postanowili przenieść go do sieci.

Spotkania będą transmitowane na żywo na profilu YouTube Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Ich interaktywna formuła się nie zmienia – widzowie dostaną możliwość zadania ekspertowi na czacie nurtującego pytania oraz rozwiania wątpliwości na temat konkretnego problemu.

W czwartek rozmowa toczyć się będzie bowiem w atmosferze, która nie opuszcza Polaków od tygodni. Od kiedy w Polsce zarejestrowano pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem, rzeczywistość zmieniła się diametralnie: zamiast korzystać z pierwszych dni wiosny w parkach czy nad jeziorem, siedzimy zamknięci w domach i nadal nikt nie jest w stanie odpowiedzieć, jak długo to potrwa. W dyskusji pt. „Koronawirus – problemy, teorie spiskowe, panika” na pytania o społeczne skutki koronawirusa oraz jego wpływ na relacje z ludźmi i życie zawodowe odpowiadać będzie dr Małgorzata Majewska, językoznawczyni z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Adrian Burtan, dziennikarz, bloger: Nie chcieliśmy zawieszać spotkań tylko dlatego, że panuje pandemia, więc przenieśliśmy je do sieci. Ludziom w tym trudnym czasie należy się merytoryczna dyskusja o problemach i interakcja z innymi. Obecnie nie ma nic ważniejszego, niż poczucie bycia częścią wspólnoty. Dlatego najbliższa debata online i w razie potrzeby następne, zapewnią komunikację, szansę napisania pytania czy opinii na czacie, podyskutowania z innymi widzami. Kultura, informacja i rozmowa: tego nam trzeba.

Transmisja debaty o koronawirusie rozpocznie się w czwartek (2 kwietnia) o godz. 18 pod linkiem.

Konkurs Palm Online

Tegoroczna edycja Myślenickiego Konkursu Palm Wielkanocnych ze względu na szczególne okoliczności epidemiologiczne odbędzie się w formie online. 

- O znaczeniu tradycji wielkanocnej dla rozwoju naszych wartości nikt nie ma wątpliwości. W świecie, który przez najbliższe dni koncentrować się będzie na zagrożeniach związanych z epidemią koronowirusa nie można zapominać o wielowiekowych tradycjach, które zawsze łączyły Polaków. Tak niewątpliwie jest z tradycją palm wielkanocnych. Choć w tym roku nie będziemy mogli spotkać się na Myślenickim Rynku, to przygotowaliśmy dla Państwa alternatywę. Wspólny konkurs online - wyjaśnia Piotr Szewczyk, dyrektor MOKiS.

Konkurs prowadzony jest przez facebookowy profil Ośrodka Kultury, gdzie od 25 marca do 4 kwietnia można przesyłać zdjęcia wykonanych palm wielkanocnych. Również przez internet odbywać się będzie głosowanie na najpiękniejsze palmy. Więcej na temat konkursu.

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!