Kultura

Nowy Cykl spotkań w MOKiS. „Dyskutujmy!” - zachęca prowadzący Adrian Burtan

Nowy Cykl spotkań w MOKiS. „Dyskutujmy!” - zachęca prowadzący Adrian Burtan
Fot. Piotr Jagniewski

"Za burtą pytań" to nazwa cyklu spotkań organizowanych w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu. Panel przypomina telewizyjne talk show z tą różnicą, że prowadzący wraz z zaproszonym gościem wywołują temat, a następnie wciągają w dyskusję widownię

Spotkania są nagrywane i publikowane przez MOKiS. To nawiązanie do istniejącego kiedyś w domu kultury klubu dyskusyjnego, jednak w odświeżonej wersji, bowiem przypominać będę telewizyjny talk show.

- Chcielibyśmy, aby było to miejsce krytycznego wartościowania, dyskutowania, poszukiwania, odkrywania. Z jednej strony zaskakujące, dla innych uzupełnienie tematu jaki wywoływać będą goście wraz z prowadzącym – mówi Piotr Szewczyk, dyrektor MOKiS.

Pierwszy sezon "Za burtą pytań" otworzyła dyskusja z prof. Magdaleną Szpunar z Uniwersytetu Jagiellońskiego specjalizująca się w psychologii internetu. Razem z prowadzącym Adrianem Burtanem zastanawiali się nad znaczeniem miłości i trwałości relacji w dobie aplikacji randkowych takich jak Tinder.

Jak się okazało tytułowa aplikacja stała się tylko pretekstem do rozmowy z publicznością, która dotyczy nie tylko relacji damsko-męskich, ale także naszego codziennego życia z podziałem na to co realne i wirtualne. Profesor Szpunar zwraca uwagę, że media społecznościowe oparte na wizualności i fizyczności, to często wizerunkowa pułapka w którą wpadają zarówno ludzie młodzi jak i przedstawiciele starszego pokolenia.

Profesor Magdalena Szpunar: Każdy z nas, jeszcze jako dziecko chce poczuć się ważny i doceniony. Dzięki nowej technologii coraz więcej osób prezentuje otoczeniu wyidealizowaną wersję siebie w taki sposób, w jaki chcieliby być odbierani. Swoimi postami i kolejnymi zdjęciami krzyczą o atencję, potrzebują ciągłej uwagi, a wyznacznikiem ich popularności jest liczba lajków.

Aplikacje oparte są w głównej mierze na systemie gratyfikacji liczonej w kciukach lub serduszkach, ale jak się okazuje - te nie zawsze są w stanie zaspokoić oczekiwania użytkowników. Co więcej w zderzeniu z rzeczywistością, często okazuje się, że kreowane przez nas w sieci ja idealne, znacznie różni się od ja realnego.

W dalszej części wspólnie z widownią dyskutuje m.in. o relacjach panujących w społeczeństwie, zanikającej umiejętności podtrzymywania relacji międzyludzkich, tworzeniu związku w świecie realnym oraz wirtualnym.

 

„Zależy mi na dialogu z publicznością”

Adrian Burtan, prowadzący, dziennikarz, bloger: "Za burtą pytań" jest cyklem spotkań, podczas którego nacisk będzie położony na ważne i uniwersalne kwestie społeczne. Przy doborze tematów kieruję się tym, aby z jednej strony były istotne z punktu widzenia społecznego, a z drugiej ocierały się o kontrowersje, wzbudzały emocje, zmuszały do dyskusji.

Dlatego w lutym dyskutowaliśmy o Tinderze i tym, czy aplikacje i portale randkowe niszczą miłość. Bardzo zależy mi się, żeby w dyskusję żywo włączała się publiczność, bo to na ich - różnych i często wykluczających się opiniach i spostrzeżeniach zbudować można wielowątkową opowieść o współczesnych procesach codzienności – mówi Adrian Burtan, prowadzący, dziennikarz i bloger.

Pierwszy sezon jego autorskiego programu składać się będzie z pięciu spotkań i potrawa do czerwca. Kolejny odcinek zaplanowano na marzec, a jego tematem będzie idea kobiety niezależnej i jej rola we współczesnym świecie, feminizm oraz to czy kobieta może zagrażać męskości.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 21 lut

  Bono i jego alter ego już zapisani? :)

  4 3 Odpowiedz
 • mirek@ 21 lut

  panie adrianie a moze by tak poruszac lokalne tematy? nie twierdze ze ludzie z regionu nie maja kont na twiterze ale jednak moze byloby warto?

  9 1 Odpowiedz
 • 23 lut

  Niby fajnie, ale więcej dyrektora słychać niż ludzi z ulicy, więc chyba tłumów nie było

  4 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  24 lut

  A kiedy Szlachetke zaprasza albo Dude kiedys dyskutowałem ze swiadkami Jehowy teraz pkdyskutowałby z pisowskimi

  2 2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Przystanek natura w Porębie
Poręba 0

Przystanek natura w Porębie

Przystanek Natura to miejsce, w którym dzieci spędzają czas w otoczeniu przyrody, zamiast patrzeć się w ekran smartfona. To tutaj uczą się szacunku do...

Gute Arbeit
Historia Lekkostrawna 5

Gute Arbeit

Jest zima 1939 roku. Mały domek na Górnym Przedmieściu Myślenic skrywa w swym wnętrzu ciepły przedpokój. Przy stole, w wygodnym krześle, siedzi Klaus....