Myślenice

W skrzynce była jedna maseczka, a mieszkańców w domu jest więcej? Pytamy urzędników, dlaczego tak się dzieje

W skrzynce była jedna maseczka, a mieszkańców w domu jest więcej? Pytamy urzędników, dlaczego tak się dzieje

Odkąd gmina rozpoczęła dystrybucję darmowych maseczek zgłaszacie, że dostajecie jedną sztukę na dom. Zapytaliśmy urzędników, dlaczego tak się dzieje.

„Podstawa obliczeń to liczba osób zamieszkałych w danej nieruchomości wskazana w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi”. 

 

Po publikacji artykułu „Mieszkańcy Niepołomic i Wieliczki otrzymają bezpłatne maseczki. Co z mieszkańcami gmin powiatu myślenickiego? Sprawdzamy” na dwa dni przed wprowadzeniem ogólnopolskiego obowiązku noszenia maseczek, poszczególni gospodarze gmin rozpoczęli akcję ich pozyskiwania.

Wśród nich znalazła się gmina Myślenice, której władze podjęły decyzję o zakupie bezpłatnych maseczek wielokrotnego użytku dla mieszkańców. Ich dystrybucja od kilku dni odbywa się z udziałem strażaków ochotników, którzy zostawiają je w skrzynkach na listy lub przy ogrodzeniu posesji.

„Gmina zakupi dla mieszkańców 20 tysięcy sztuk maseczek ochronnych wielokrotnego użytku, służących profilaktyce mającej na celu zatrzymanie rozpowszechniania się epidemii koronawirusa" – czytamy w urzędowym komunikacie z ubiegłego tygodnia. Jak dzisiaj informuje gmina; maseczki dla mieszkańców kosztowały 117 704,10 zł i uszyto ich 23 000.

 

Ale jak to jedna maseczka na dom?

Od kilku dni docierają do nas sygnały od mieszkańców Myślenic, że do skrzynek w domach jednorodzinnych dostarczane są maseczki, ale pojedyncze. Zapytaliśmy gminę, dlaczego tak się dzieje i jaki klucz podczas rozdzielania maseczek został zastosowany przez urzędników.

Jak czytamy w przesłanym wyjaśnieniu; Zespół Zarządzania Kryzysowego podzielił mieszkańców na dwie kategorie. Pierwsza to mieszkańcy nieruchomości innych niż należące do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a druga to należący do spółdzielni „Zorza” i „Remad”.

„Dla mieszkańców nieruchomości innych niż należące do spółdzielni i wspólnot, podstawa obliczeń to liczba osób zamieszkałych w danej nieruchomości wskazana w 'deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi'. I tak; 1-2 osoby - 1 maseczka; 3-4 osoby - 2 maseczki; 5-6 osób - 3 maseczki; 7-8 osób - 4 maseczki.

Natomiast dla mieszkańców należących do spółdzielni oraz wspólnot w związku z faktem, iż przekazują zbiorcze deklaracje, które uniemożliwiają przeliczenie wg. zasad określonych w punkcie 1 postanowiono przyjąć po 1 maseczce na mieszkanie. Poproszono również władze ww. spółdzielni o dokonanie przeliczeń wg. zasad określonych dla nieruchomości (pkt.1). Umożliwi to dostarczenie dla ich mieszkańców dodatkowych maseczek ochronnych wielokrotnego użytku wg. zasad przyjętych dla pojedynczych nieruchomości”.

Jak oceniasz działania samorządowców w czasie kryzusu związanego z obecnością koronawirusa?

 • wzorowo
 • bardzo dobrze
 • dobrze
 • dostatecznie
 • dopuszczająco
 • niedostatecznie
 • Zobacz wyniki
 • wzorowo wzorowo 10%
 • bardzo dobrze bardzo dobrze 9%
 • dobrze dobrze 12%
 • dostatecznie dostatecznie 13%
 • dopuszczająco dopuszczająco 10%
 • niedostatecznie niedostatecznie 45%
 • Głosów: 1836

 

Co znajduje się w zestawie?

Maseczki rozdawane przez strażaków zapakowane są w worek strunowy. W pakiecie znajdziemy instrukcję używania maseczki, jej prawidłowego zakładania, zasad obchodzenia się z nią i sposoby prania oraz informację od burmistrza, w której czytamy m.in. „w trosce o Państwa bezpieczeństwo postanowiłem przekazać mieszkańcom maseczki ochronne wielokrotnego użytku”.

Jak informuje gmina; do tej pory strażacy rozprowadzili prawie 17 000 maseczek, a cała akcja zakończy się z dniem 30 kwietnia. „Po tym terminie maseczki, których nie udało się dostarczyć w tym trybie, trafią do sołtysów a w mieście Myślenice będą do odbioru w Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice oraz w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu” – czytamy w informacji UMiG.

Jak czytamy na stronie UMIG Myślenice - liczba osób zameldowanych w mieście i gminie Myślenice wg stanu na dzień 30.06.2018 r. wynosi kolejno; miasto Myślenice - 17 792 osób, gmina Myślenice 25 619 osób, co daje łącznie dla obszaru miasta i gminy 43 411 osób. 

Powiązane tematy

Komentarze (31)

 • 23 kwi 2020

  Moim zdaniem powinna byc odwrotna proporcja... 1 osoba 2 maski 2 osoby 3-4 maski... itd... ps redakcja ostatnio wszystko na bieząco publikuje.. brawo oby tak dalej ;-)

  43 2 Odpowiedz
 • 23 kwi 2020

  Oj tam, oj tam. Jedna, dwie czy trzy maseczki - co za różnica. Kto będzie o tym pamiętał, gdy władza będzie się chwalić jak sprawnie pokonała paskudnego wirusa. Dała maseczki ? Dała ! A Ty ciemny ludzie - morda w kubeł - eee, znaczy w maseczkę - i cicho siedzieć.
  Zdrówka wszystkim życzę.

  43 9 Odpowiedz
 • mirek@ 23 kwi 2020

  To zaczyna byc zenujace. Czy ci ludzie niczego nie moga zrobic porzadnie? Liczba domownikow przez pol i tyle masek damy, nich sie dziela. Ktory geniusz na to wpadl? Lepiej by bylo spac dalej snem zimowym...

  38 9 Odpowiedz
 • 23 kwi 2020

  I najlepszy list od Burmistrza, że to on przekazał, zapomniał dołączyć faktury, że to on kupił. Trzeba mu przypomnieć, że to z pieniędzy podatników czyli Qurła z naszych pieniędzy.
  Aż mnie ręka swędzi.....

  31 4 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 23 kwi 2020

  co cie dziwi? takie sa teraz standardy jak bus to bez rozkladu a jak maseczki dla wszystkich to dla co drugiego. czego nie rozumiesz? hahaha

  33 8 Odpowiedz

Zobacz więcej