Myślenice

W skrzynce była jedna maseczka, a mieszkańców w domu jest więcej? Pytamy urzędników, dlaczego tak się dzieje

W skrzynce była jedna maseczka, a mieszkańców w domu jest więcej? Pytamy urzędników, dlaczego tak się dzieje

Odkąd gmina rozpoczęła dystrybucję darmowych maseczek zgłaszacie, że dostajecie jedną sztukę na dom. Zapytaliśmy urzędników, dlaczego tak się dzieje.

„Podstawa obliczeń to liczba osób zamieszkałych w danej nieruchomości wskazana w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi”. 

 

Po publikacji artykułu „Mieszkańcy Niepołomic i Wieliczki otrzymają bezpłatne maseczki. Co z mieszkańcami gmin powiatu myślenickiego? Sprawdzamy” na dwa dni przed wprowadzeniem ogólnopolskiego obowiązku noszenia maseczek, poszczególni gospodarze gmin rozpoczęli akcję ich pozyskiwania.

Wśród nich znalazła się gmina Myślenice, której władze podjęły decyzję o zakupie bezpłatnych maseczek wielokrotnego użytku dla mieszkańców. Ich dystrybucja od kilku dni odbywa się z udziałem strażaków ochotników, którzy zostawiają je w skrzynkach na listy lub przy ogrodzeniu posesji.

„Gmina zakupi dla mieszkańców 20 tysięcy sztuk maseczek ochronnych wielokrotnego użytku, służących profilaktyce mającej na celu zatrzymanie rozpowszechniania się epidemii koronawirusa" – czytamy w urzędowym komunikacie z ubiegłego tygodnia. Jak dzisiaj informuje gmina; maseczki dla mieszkańców kosztowały 117 704,10 zł i uszyto ich 23 000.

 

Ale jak to jedna maseczka na dom?

Od kilku dni docierają do nas sygnały od mieszkańców Myślenic, że do skrzynek w domach jednorodzinnych dostarczane są maseczki, ale pojedyncze. Zapytaliśmy gminę, dlaczego tak się dzieje i jaki klucz podczas rozdzielania maseczek został zastosowany przez urzędników.

Jak czytamy w przesłanym wyjaśnieniu; Zespół Zarządzania Kryzysowego podzielił mieszkańców na dwie kategorie. Pierwsza to mieszkańcy nieruchomości innych niż należące do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, a druga to należący do spółdzielni „Zorza” i „Remad”.

„Dla mieszkańców nieruchomości innych niż należące do spółdzielni i wspólnot, podstawa obliczeń to liczba osób zamieszkałych w danej nieruchomości wskazana w 'deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi'. I tak; 1-2 osoby - 1 maseczka; 3-4 osoby - 2 maseczki; 5-6 osób - 3 maseczki; 7-8 osób - 4 maseczki.

Natomiast dla mieszkańców należących do spółdzielni oraz wspólnot w związku z faktem, iż przekazują zbiorcze deklaracje, które uniemożliwiają przeliczenie wg. zasad określonych w punkcie 1 postanowiono przyjąć po 1 maseczce na mieszkanie. Poproszono również władze ww. spółdzielni o dokonanie przeliczeń wg. zasad określonych dla nieruchomości (pkt.1). Umożliwi to dostarczenie dla ich mieszkańców dodatkowych maseczek ochronnych wielokrotnego użytku wg. zasad przyjętych dla pojedynczych nieruchomości”.

Jak oceniasz działania samorządowców w czasie kryzusu związanego z obecnością koronawirusa?

 • wzorowo
 • bardzo dobrze
 • dobrze
 • dostatecznie
 • dopuszczająco
 • niedostatecznie
 • Zobacz wyniki
 • wzorowo wzorowo 10%
 • bardzo dobrze bardzo dobrze 9%
 • dobrze dobrze 12%
 • dostatecznie dostatecznie 13%
 • dopuszczająco dopuszczająco 10%
 • niedostatecznie niedostatecznie 45%
 • Głosów: 1836

 

Co znajduje się w zestawie?

Maseczki rozdawane przez strażaków zapakowane są w worek strunowy. W pakiecie znajdziemy instrukcję używania maseczki, jej prawidłowego zakładania, zasad obchodzenia się z nią i sposoby prania oraz informację od burmistrza, w której czytamy m.in. „w trosce o Państwa bezpieczeństwo postanowiłem przekazać mieszkańcom maseczki ochronne wielokrotnego użytku”.

Jak informuje gmina; do tej pory strażacy rozprowadzili prawie 17 000 maseczek, a cała akcja zakończy się z dniem 30 kwietnia. „Po tym terminie maseczki, których nie udało się dostarczyć w tym trybie, trafią do sołtysów a w mieście Myślenice będą do odbioru w Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice oraz w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu” – czytamy w informacji UMiG.

Jak czytamy na stronie UMIG Myślenice - liczba osób zameldowanych w mieście i gminie Myślenice wg stanu na dzień 30.06.2018 r. wynosi kolejno; miasto Myślenice - 17 792 osób, gmina Myślenice 25 619 osób, co daje łącznie dla obszaru miasta i gminy 43 411 osób. 

Powiązane tematy

Komentarze

 • mysleniczaninzdziada 23 kwi

  A mi się te wyliczenia urzędników nie zgadzają. Przecież deklaracje dotyczą różnych okresów roku kiedy w domach jest więcej lub mniej domowników. Teraz wszyscy są w domach bo kwarantanna a i tak dostarczają po jednej masce...

  I dalej jeśli są "1-2 osoby - 1 maseczka; 3-4 osoby - 2 maseczki; 5-6 osób - 3 maseczki; 7-8 osób - 4 maseczki"

  czyli zawsze będzie za mało... Jak 2 osoby to jedna maska jak 4 to 2 czyli co? Mają sobie robić dyżury kto i kiedy ja założy?

  39 21 Odpowiedz
  • 24 kwi

   Uwielbiam to januszowanie :D dać im palca to cała rękę będą chcieli :D kup mniej piwska na weekend a na maseczki się kasa znajdzie. To taki tip ode mnie, nie dziękuj ;) Nie rozumiem was, jakieś niedorajdy życiowe jesteście ze paru złotych na maskę nie macie i płaczecie o nie do kogoś „ bo wam się należy”? Z jakiej okazji ? :D Mi by było wstyd zebrać w internecie o maskę za pare złotych. A za te które dostałem do skrzynki dziękuje serdecznie gminie! I tak je oddam bardziej potrzebującym, bo mnie stać by iść do sklepu i kupić maseczki :))

   Cieszcie się ze ktoś wam cokolwiek za darmo dał :D albo idźcie do powiatu tam 35k maseczek maja na 140 tysięcy ludzi, kto pierwszy ten lepszy :D

   Ps. Drugi tip, trzeba było nie być pazera i nie oszukiwać z ilością domowników przy deklaracjach za śmieci, dzisiaj byłoby więcej masek :D

   15 43 Odpowiedz
   • mysleniczaninzdziada 24 kwi

    Chciałbym zwrócić uwagę drogi Bolku, że gmina nie ma swoich pieniędzy a jedynie dysponuje wspólnym budżetem. Jeśli burmistrz zapowiada, że mieszkańcy dostaną maseczki i wydaje na to wspolne pieniądze, to co w tym dziwnego, że ludzie się upominają o braki? Według mnie wyliczenia w ich dystrybucji nie są najlepszym rozwiązaniem, pokazują też podejście rzadzących do problemu. mozna to bylo zrobic lepiej. taki jest moje zdanie

    29 1 Odpowiedz
 • 23 kwi

  Moim zdaniem powinna byc odwrotna proporcja... 1 osoba 2 maski 2 osoby 3-4 maski... itd... ps redakcja ostatnio wszystko na bieząco publikuje.. brawo oby tak dalej ;-)

  43 2 Odpowiedz
 • 23 kwi

  Po co wogole te maski to nieiwem ;)

  17 8 Odpowiedz
  • 24 kwi

   Dla propagandy - zbić kapitał polityczny na wszystkim i wszędzie gdzie się da.
   Świadczy o tym załączona laurka z odręcznym podpisem p. burmistrza :) Przy następnych wyborach pochwali się tym w swoich broszurkach wyborczych - jak to on i pis władza, chronili przed zarazą... :)
   A ciemny lud to kupi...

   18 1 Odpowiedz
 • 23 kwi

  Oj tam, oj tam. Jedna, dwie czy trzy maseczki - co za różnica. Kto będzie o tym pamiętał, gdy władza będzie się chwalić jak sprawnie pokonała paskudnego wirusa. Dała maseczki ? Dała ! A Ty ciemny ludzie - morda w kubeł - eee, znaczy w maseczkę - i cicho siedzieć.
  Zdrówka wszystkim życzę.

  43 9 Odpowiedz
 • mirek@ 23 kwi

  To zaczyna byc zenujace. Czy ci ludzie niczego nie moga zrobic porzadnie? Liczba domownikow przez pol i tyle masek damy, nich sie dziela. Ktory geniusz na to wpadl? Lepiej by bylo spac dalej snem zimowym...

  38 9 Odpowiedz
  • Jacek Karwatowski 23 kwi

   co cie dziwi? takie sa teraz standardy jak bus to bez rozkladu a jak maseczki dla wszystkich to dla co drugiego. czego nie rozumiesz? hahaha

   33 8 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  23 kwi

  PiS w kolejnej odsłonie z bliska: na pokaz, po łebkach, bele było. Czy nie rozsądniej było porzucić to udawane wsparcie z maseczkami i zrobić w zamian coś co będzie faktycznie odczuwalne jako pomoc? Szkoda słów.. Głupota czy "wyrafinowanie".

  Mam odczucia, że otrąbiona tarcza antykryzysowa to będzie taki właśnie wybryk. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie. Speca od wymyślania nowych podatków przecież mamy. Pomoc państwa 😁

  31 7 Odpowiedz
 • 23 kwi

  Kolega w Austrii dostał 1400 e na konto. Ja dostałem maseczkę

  30 5 Odpowiedz
  • 23 kwi

   I najlepszy list od Burmistrza, że to on przekazał, zapomniał dołączyć faktury, że to on kupił. Trzeba mu przypomnieć, że to z pieniędzy podatników czyli Qurła z naszych pieniędzy.
   Aż mnie ręka swędzi.....

   31 4 Odpowiedz
 • 23 kwi

  Ciekawe: jak to jest 7-8 os przyznawane jest 4 maseczki a u mnie w domu rodzinnym jest 7 os i dostaliśmy 3 maseczki...?????

  14 4 Odpowiedz
  • 23 kwi

   Czyli dostaliście pół maseczki za mało. Napisz wniosek i wrzuć do skrzynki przed urzędem. Nie zapomnij dołączyć zaświadczenia o nie zaleganiu z podatkami, oświadczenie o ilości posiadanych pojazdów, sprawozdanie z ostatniego okresu rozliczeniowego, i kopie umów kredytowych, powodzenia

   19 6 Odpowiedz
   • 23 kwi

    A może opłaty za ścieki i śmieci w tym trudnym czasie też przez pół?
    Wypada być przyzwoitym wodzem.

    23 3 Odpowiedz
 • 23 kwi

  Ludzie po ha wam te maseczki? Za parę złotych można je kupić a jak skąpiec to se może ze starych majtek uszyć, tą sporą kasę można było przeznaczyć na naprawdę potrzebujących, tych co mają rzeczywisty kontakt z chorymi, pielęgniarki, pracownicy pogotowia, strażacy czy listonosze (szczególnie teraz gdy kacza wyborcza eksterminacja ma być) tym trzeba pomóc

  22 6 Odpowiedz
 • 23 kwi

  Nie rozumiesz o co chodzi? Teraz twoim głównym problemem mają być maseczki, nie to czy będziesz miał pracę, że firmy bankrutują, ludzie tracą pracę, wszystko drożeje, nie to nie ważne. Teraz najważniejsze są M A S E C Z K I ! ! !

  23 3 Odpowiedz
  • 27 kwi

   W lutym Szumoski twierdził, że maseczki nic nie dają, teraz mają nam życie uratować...:/

   2 Odpowiedz
 • 23 kwi

  Wódz założył kolejną maskę, jaki on to nie dobry, jaki wspaniały, gminę uchroni maseczkami, a może i świat zbawi.
  Wg jakich uchwał, jakich zasad. Jaka cena za sztukę, kto uszył, a kto dostarczył, kiedy był przetarg? Kawa na ławę,

  16 5 Odpowiedz
 • 23 kwi

  wystarczy ze sie powie ze sie ma astmę i nie trzeba maseczki !!!! lub jest sie po zawale

  4 4 Odpowiedz
 • Marta 24 kwi

  Na obiecywal jak zwykle gruszek na wierzbie a maseczki dali tydzien po terminie noszenia i jesscze za malo wszystko na odpieprz sie jakbym ja tak pracowala to zaraz by mi podziekowal jeden z drugim

  11 4 Odpowiedz
 • 24 kwi

  My tu "pitu pitu" o maseczkach, a mnie ciekawi jedna sprawa: Czy do urzędu wpłynęło żądanie od poczty polskiej o przekazanie danych osobowych i czy burmistrz je przekazał ? Bo ja sobie nie życzę przekazywania moich danych komukolwiek.

  24 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  24 kwi

  To jest news:
  Kaczyński ma skrzynkę

  Wiadomość przekazał dziś wszystkim Polakom J. Sasin

  Podaj dalej --> 😄

  5 1 Odpowiedz
 • Gabinet Trychologii 25 kwi

  Do podziału😉

  2 Odpowiedz
 • 25 kwi

  to super, proponuje mieszkańcom płacić za śmieci wg tego samego klucza 2-5j osoby za jedna i hej MOSZNA MOSZNA

  6 Odpowiedz
 • 26 kwi

  Pomijając, że te maseczki to pic na wodą fotomontaż. Tłumaczenie, że : „Podstawa obliczeń to liczba osób zamieszkałych w danej nieruchomości wskazana w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi” jest tak idiotyczne, że aż żałosne ... strażacy rozdający maseczki w mojej miejscowości bez lania wody powiedzieli prosto jest tyle ponieważ więcej nie mamy by starczyło dla każdego. Proste logicznie wyjaśnione bez zbędnego pitolenia i zakłamywania prawdy ... poza tym sprawdziłem, U mnie płaci się za 5 osób maseczki tylko dwie ... więc pozostawmy to bez komentarza. Poza tym nie każdy musi mieć maseczkę ... ograniczy to chociażby wędrówki do sklepów większej ilości osób, bo jeden może zrobić zakupy dla wszystkich ... no chyba że większość społeczeństwa to ameby i nawet rozmawiać ze sobą we własnym otoczeniu nie potrafią. Pozdrawiam

  6 Odpowiedz

Zobacz więcej