Koronawirus

Mieszkańcy Niepołomic i Wieliczki otrzymają bezpłatne maseczki. Co z mieszkańcami gmin powiatu myślenickiego? Sprawdzamy

Mieszkańcy Niepołomic i Wieliczki otrzymają bezpłatne maseczki. Co z mieszkańcami gmin powiatu myślenickiego? Sprawdzamy

Od czwartku 16 kwietnia wychodząc z domu będziemy mieli obowiązek zakrywania ust i nosa. Władze sąsiednich Niepołomic oraz Wieliczki kupiły dla swoich mieszkańców maseczki wielokrotnego użytku. Pytamy gospodarzy gmin powiatu myślenickiego, czy stać ich na podobny gest?

artykuł aktualizowany

W czwartek 9 kwietnia premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim informowali o kolejnych zmianach jakie czekają nas w związku z pandemią koronawirusa.

Najnowsze rozporządzenie, które będzie obowiązywać od czwartku 16 kwietnia nakłada na Polaków obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Twarz może być zakryta chustą lub szalikiem, a sama maseczka nie jest obowiązkowa, jednak w obecnej sytuacji i porze roku wydaje się jednym z najlepszych rozwiązań.

Naprzeciw nowym obowiązkom wyszli gospodarze sąsiednich gmin zarówno podkrakowskich Niepołomic oraz Wieliczki.

„Podjąłem decyzję, że w związku z wytycznymi rządu przewidującymi konieczność zakrywania ust i nosa przez wszystkich, zamówimy maseczki wielokrotnego użytku. Zostaną przekazane mieszkańcom w trosce o ich bezpieczeństwo”

wyjaśnia Krystian Zieliński, pełniący funkcję burmistrza Niepołomic.

Jak przekonuje; maseczki trafią do każdego domu jeszcze w tym tygodniu. Na podobny gest mogą liczyć mieszkańcy miasta i gminy Wieliczka, której w ubiegłym tygodniu informował o zakupie 40 tys. maseczek wielokrotnego użytku. Kolejne 20 tys. kupi kopalnia soli.

Czy w związku z obowiązkiem zakrywania ust i nosa, gminy powinny zagwarantować mieszkańcom bezpłatne maseczki wielokrotnego użytku?

 • TAK TAK 90%
 • NIE NIE 10%
 • Głosów: 1113

Czy na podobną pomoc mogą liczyć mieszkańcy gmin powiatu myślenickiego? Zapytaliśmy o to ich gospodarzy. Czekamy na odpowiedzi, które publikować będziemy na bieżąco.

 

Raport gmin powiatu myślenickiego:

Siepraw zamówił 2000 maseczek

Gmina Siepraw zamówiła u lokalnego producenta dwuwarstwowe maseczki wielokrotnego użycia (bawełna + warstwa filtrująca). Łącznie to 2000 sztuk, które trafią do mieszkańców gminy mających problem z ich zdobyciem.

Tadeusz Pitala wójt gminy Siepraw: jak tylko otrzymamy pierwszą  partię zamówienia od producenta, jutro na gminnej stronie internetowej oraz profilu Facebook umieścimy informacje, gdzie te maseczki będzie można odebrać, jak dostaniemy pierwszą partię od producenta. W przypadku większego zainteresowania zamówimy kolejne partie maseczek. Do tej pory nie odnotowano w gminie Siepraw zachorowania na COVID-19 i chcemy by tak pozostało. 

Sułkowice: Urzędnicy rozniosą maseczki do skrzynek 

W gminie Sułkowice maseczki trafią do skrzynek pocztowych mieszkańców, a w ich rozprowadzeniu pomogą miejscy urzędnicy. Jak zapowiada burmistrz; to nie koniec, a w kolejnych dniach do mieszkańców dotrą kolejne partie maseczek. 

Artur Grabczyk, burmistrz Sułkowic: Zamówiliśmy maseczki wielokrotnego użytku, które zostaną przekazane mieszkańcom w trosce o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Pierwsza ich partia zostanie dostarczona do nich jeszcze dzisiaj.

Maseczki zostaną rozwiezione przez pracowników urzędu i trafią do skrzynek pocztowych przy domach. Dodatkowo 300 maseczek przekazała dzisiaj lokalna firma za co bardzo dziękuję.  Kolejne maseczki są już zamówione. Prosimy jednak o cierpliwość ponieważ w chwili obecnej dostęp do środków ochrony indywidualnej tego typu jest bardzo utrudniony. Jak tylko otrzymamy zamówione maseczki od razu dostarczymy je mieszkańcom.

UMiG Sułkowice nie podaje liczby zamówionych maseczek, ani liczby jaka trafi do skrzynek pocztowych mieszkańców.

Dobczyce - maseczki dla korzystających z MGOPS 

W gminie Dobczyce maseczki będą dostępne dla mieszkańców korzystających ze świadczeń Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. 

Tomasz Suś, burmistrz Dobczyc: Maseczki będzie rozdysponowywał MGOPS dla osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej.  Gmina po konsultacji z dyrekcją MGOPS zleciła już uszycie maseczek lokalnej firmie szwalniczej.  

Burmistrz nie podaje jaka liczba maseczek zostanie rozdysponowana tym kanałem. 

Tokarnia - maseczki dla służb i osób potrzebujących

Jak informuje wójt tokarni Marek Kluska z inicjatywy radnej Agnieszki Budy-Zębol gmina przekazała ponad 3000 maseczek wielokrotnego użytku uszytych przez zakłady krawieckie i mieszkańców gminy, do szpitali w Krakowie i w Myślenicach. Podobne maseczki trafiły do jednostek organizacyjnych gminy takich jak przedszkola, szkoły, biblioteka, GOKiS oraz OSP. Maseczki dla mieszkańców będących w potrzebie będą dystrybuowane przez GOPS.

Marek Kluska, wójt gminy Tokarnia: Obecnie zamówiono oraz zlecono szycie maseczek wielokrotnego użytku, które będą rozdysponowane osobom potrzebującym przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Tokarni, Urząd Gminy oraz w wyznaczonych punktach na terenie gminy.

Wójt nie informuje o ich liczbie. 

Wiśniowa - zamówione 1000 sztuk

Wójt w pierwszej partii zamówił 1000 maseczek, które trafią do mieszkańców zaraz po tym jak dotrą do gminy. O tym w jaki sposób, dowiemy się lada dzień.  

Bogumił Pawlak, wójt Wiśniowej: Zamówiliśmy pierwszą partię 1000 maseczek wielokrotnego użytku dla naszych mieszkańców. Po dostarczeniu będą dystrybuowane na terenie gminy. Szczegóły zostaną podane w chwili ich odbioru przez gminę. 

Lubień: Maseczki od 15 kwietnia w urzędzie gminy

Wójt Gminy Lubień wydał komunikat w którym informuje, że od 15 kwietnia maseczki ochronne dostępne będą w budynku Urzędu Gminy Lubień. Będzie mógł odebrać je każdy, kto takiej ochrony nie posiada. Tadeusz Szczepaniec nie informuje o liczbie masek jaką posiada gmina. 

Pcim - maseczki dla najbardziej potrzebujących 

Po publikacji powyższego artykułu gmina zamieściła komunikat na gminnym facebooku.

Czytamy w nim m.in. o uruchomieniu przez gminę rezerwy finansowej w ramach której "zamówiliśmy dla Was u lokalnych producentów maseczki wielokrotnego użycia. Już niebawem, kiedy je otrzymamy, poinformujemy gdzie i kiedy będzie możliwy odbiór. Istnieje możliwość dostarczenia masek osobom starszym, chorym, a także osobom z niepełnosprawnościami. Zależy nam, aby maski trafiły do tych, którzy są najbardziej potrzebujący, a mają problem z tym, by je nabyć we własnym zakresie. Jeśli będzie potrzeba – zamówione zostaną kolejne partie".

16 kwietnia 

Otrzymaliśmy pismo podpisane przez wójta Piotr Hajduka w którym czytamy m.in.: "(...) Zamówiliśmy u lokalnych producentów maseczki wielokrotnego użycia, które trafią do 16 kwietnia do potrzebujących mieszkańców gminy. W razie potrzeby dowozimy maseczki osobom chorym, starszym i niepełnosprawnych. Mamy 2000 maseczek, czekamy na kolejne partie. W przypadku większego zapotrzebowania będziemy je zamawiać. Podkreślamy, że do tej pory nie odnotowano w gminie Pcim zachorowania na COVID-19 i chcielibyśmy aby tak pozostało. Monitorujemy sytuację i reagujemy na bieżąco w zależności od potrzeb, nikt nie pozostaje sam sobie i bez pomocy".

Raciechowice - maseczki są, ale trzeba je zmontować 

Na facebooku gminy Raciechowice znalazł się komunikat, w którym wójt informuje, że "w trosce o zdrowie i życie mieszkańców zakupione zostało 9000 maseczek higienicznych do zakrywania twarzy. Elementy maseczek wymagające montażu (zszycia) dostarczone zostaną poszczególnym sołectwom". Po tym jak zostaną zszyte, będą bezpłatnie rozprowadzane wśród mieszkańców. Dzisiaj wójt szuka chętnych do szycia, a takie osoby mogą zgłaszać się do sołtysów, przedstawicieli OSP lub urzędu. 

Myślenice - gmina zamówiła 20 tys. maseczek

Na oficjalnej stronie miasta i gminy Myślenice pojawił się komunikat mówiący o tym, że gmina "zakupi dla mieszkańców 20 tysięcy sztuk maseczek ochronnych wielokrotnego użytku służących profilaktyce mającej na celu zatrzymanie rozpowszechniania się epidemii koronawirusa". Maseczki mają zostać wykonane przez cztery lokalne firmy.

Gmina informuje, że pierwsza partia maseczek powinna trafić do mieszkańców w piątek. Nie podaje szczegółów ich dystrybucji, ale zapowiada, że te przekaże wkrótce. 

Starostwo powiatowe - niebawem będzie 35 tys. maseczek 

Jak informuje starostwo powiatowe przy udziale wolontariuszy „niebawem zostanie uszytych nawet 35 tysięcy wielorazowych maseczek ochronnych, które zostaną rozdane mieszkańcom powiatu”. Z informacji wysłanej przez powiat dowiadujemy się, że maseczki uszyją wolontariusze dzięki czemu koszty produkcji będą niższa, a maseczki zachowają pełne standardy bezpieczeństwa. „Pierwsze maseczki trafią do mieszkańców już w ciągu kilku dni. O konkretnych  terminach  poinformujemy wkrótce”.

Pierwsza partia maseczek (10 tys. sztuk) będzie gotowa w przyszłym tygodniu, a o sposobie ich dystrybucji powiat będzie informował „w ciągu tygodnia”.

 

Jak oceniasz działania samorządowców w czasie kryzusu związanego z obecnością koronawirusa?

 • wzorowo
 • bardzo dobrze
 • dobrze
 • dostatecznie
 • dopuszczająco
 • niedostatecznie
 • Zobacz wyniki
 • wzorowo wzorowo 10%
 • bardzo dobrze bardzo dobrze 9%
 • dobrze dobrze 12%
 • dostatecznie dostatecznie 13%
 • dopuszczająco dopuszczająco 10%
 • niedostatecznie niedostatecznie 45%
 • Głosów: 1836

 

Jak dotąd w Polsce zostało potwierdzonych 6934 przypadków zakażenia koronawirusem, a 245 z nich skończyło się zgonem pacjentów.

Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 518 osób. Liczba zgonów w województwie spowodowanych COVID-19 przez święta wzrosła do 12.

Wśród mieszkańców powiatu myślenickiego liczba potwierdzonych zakażeń wynosi 25, osoby hospitalizowane z wynikiem dodatnim to 7, w izolacji z wynikiem dodatnim znajduje się 17 osób , a 374 osoby poddane są kwarantannie.

Powiązane tematy

Komentarze (24)

 • 14 kwi 2020

  Wieliczka i jej powiat po Krakowie ma najwięcej zachorowań.
  Co do jednorazówek, to ile razy wyjdziemy na ulicę tyle jednorazówek pójdzie do kosza.
  więc 50 szt wystarczy na kilka dni.
  Zaś uszyte, można odkażać roztworem spirytusu, bądź prać pow 60 s. i używać dalej.
  Jestem za takimi maskami.

  27 4 Odpowiedz
 • Tolo 14 kwi 2020

  W gminie Myślenice będzie pewnie jak zawsze ludzie muszą dbać sami o siebie! Na cuda nie ma co liczyć żebyśmy dostali cokolwiek od wielce szanownego Magistratu w potrzebie.
  Chyba że będą się zbliżać wybory,to będzie się działo.....obiecankom końca nie będzie.

  25 4 Odpowiedz
 • mirek@ 14 kwi 2020

  Wieliczka Niepolomice brawo! Skoro wprowadzaja taki zakaz to kazdy powinien miec rowny dostep do masek i kazdy ja powinien dostac do domu

  20 3 Odpowiedz
 • 14 kwi 2020

  Oj czepianie się.
  Ostatnio gmina kupiła 500 maseczek dla pracowników szpitala.
  Może wystarczy na 1 maksymalnie 2 dni.
  Tymczasem podatek od nieruchomości bardzo chętnie od szpitala przytula.

  19 5 Odpowiedz
 • 14 kwi 2020

  na tej wsi to bezplatnie mozna w morde dostac i to nie zawsze, albo ulotki z syfem wyborczym jak szwendaja sie z kielbasa wyborcza ale zeby cos dac od siebie to NIE

  17 5 Odpowiedz

Zobacz więcej