Myślenice

Sprawa zachorowań w zakładach odzieżowych dociera coraz wyżej. Poseł Kurowski wyjaśnia sytuację. Co ustali?

Sprawa zachorowań w zakładach odzieżowych dociera coraz wyżej. Poseł Kurowski wyjaśnia sytuację. Co ustali?

Poseł Władysław Kurowski (PiS) publikuje pytania, jakie zadał dyrektorowi wojewódzkiego sanepidu i firmie, w której wykryto 13 zakażeń koronawirusa. O co pyta poseł?

Sprawą pracownic myślenickiej fabryki odzieżowej, u których wykryto koronawirusa poruszoną przez radio RMF i opisaną przez nas kilka dni temu, zainteresował się poseł Władysław Kurowski (PiS). Jak informuje w mediach społecznościowych; "podjąłem interwencję w tej sprawie i skierowałem pisma do Małopolskiego Inspektora Sanitarnego w Krakowie oraz do przedstawicieli myślenickich zakładów, w których wnoszę o udzielenie szczegółowych informacji związanych z zaistniałą sytuacją".

Poseł pisze do Dyrektora Wojewódzkiego Sanepidu...

Poseł Kurowski, w pierwszym opublikowanym przez siebie piśmie, pyta dyrektora Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie - Jarosława Forennego o to; *kto podejmuje decyzję o nałożeniu kwarantanny w danym zakładzie pracy? *Czy kierowano jakiekolwiek zalecenia inspekcji sanitarnej w stosunku do zakładu, a jeśli tak, to jakie? *Jakie przesłanki decydują o wstrzymaniu produkcji w zakładzie, czy w sytuacji, gdy zakład wykonuje produkcję o istotnym znaczeniu w dobie pandemii, występują inne rodzaje przesłanek do zamknięcia zakładu i wstrzymaniu produkcji? Czy przeprowadzono kontrolę w zakładzie, ewentualnie czy taka kontrola jest planowana, a jeśli to w jakim czasie? Czy takie ognisko zakażenia koronawirusem w jednym zakładzie pracy, może być zagrożeniem dla pozostałych mieszkańców regionu.

... i myślenickiej firmy 

Natomiast drugi list posła skierowany jest do Myślenickich Zakładów Odzieżowych. Władysław Kurowski pyta w nim firmę; *czy kierowano jakiekolwiek zalecenia inspekcji sanitarnej w stosunku do zakładu, a jeśli tak to jakie? *Jakie kroki podjęła firma, w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników w zakładzie pracy? oraz *czy przeprowadzono już kontrolę w zakładzie, ewentualnie czy taka kontrola jest planowana, a jeśli tak to w jakim czasie?

Zanim poseł opublikuje odpowiedzi, zbierzmy fakty:

W niedzielnych wiadomościach radio RMF FM wyemitowało materiał o 9 zakażonych koronawirusem pracownicach myślenickiej firmy odzieżowej (pełną jego treść znajdziesz tutaj] . Taką wersję we wtorek 21 kwietnia potwierdziliśmy dzwoniąc do myślenickiej siedziby firmy.

Tego samego dnia zapytaliśmy przedstawicieli zarządu o to, czy w takiej sytuacji firma nie powinna przerwać pracy, o sposoby minimalizowania ryzyka zakażenia, jakie były zalecenia sanepidu w tej sprawie, czy przeprowadził kontrolę i czy taka liczba potwierdzonych przypadków może być zagrożeniem dla pozostałych mieszkańców regionu? Do tej pory nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

„Pracujemy cały czas, wszystko jest zgodne z zaleceniami sanepidu” – to jedyna wypowiedź jaka w tej sprawie ukazała się w mediach i udzielił jej Paweł Mikusiewicz z MZO w materiale RMF FM. Firma jak dotąd nie przedstawiła swojego stanowiska, nie opublikowała też żadnego oświadczenia na swojej oficjalnej stronie.

Natomiast rzecznik prasowa krakowskiego sanepidu wyjaśnia, że w fabryce wykryto łącznie 13 przypadków koronawirusa, a 10 spośród nich to mieszkanki powiatu myślenickiego. Firma pracuje nadal, a pracownicy boją się o swoje zdrowie.

„Firma według mojej wiedzy zatrudnia 290 pracowników, z czego zachorowało 13 osób (10 z powiatu myślenickiego, 3 z innych powiatów). Stanowi to mniej niż 5% załogi, dlatego nie ma na razie uzasadnienia do wstrzymania produkcji w zakładzie, który wykonuje pracę o istotnym znaczeniu w dobie pandemii, szyjąc maseczki”na nasze pytania odpowiada rzecznik Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie:

Kolejnego dnia po publikacji naszego tekstu na ten temat, burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) zapowiedział, że skierował do myślenickiego sanepidu wniosek o przebadanie wszystkich pracowników szwalni oraz ich rodzin. Jego treści nie opublikował. Na razie nie udzielił również informacji o odpowiedzi jaką uzyskał na swój wniosek. Czekamy na rozwój tej sprawy.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 24 kwi

  Poseł dalej niemy, tylko pisać potrafi. W sejmie skromnie nas reprezentuje:
  Aktywność poselska
  Wystąpienia na posiedzeniach Sejmu
  Brak aktywności
  Interpelacje, zapytania, pytania w sprawach bieżących, oświadczenia
  Interpelacje, którym nadano bieg: 2
  Zapytania, którym nadano bieg: 7
  Pytania w sprawach bieżących: 1
  Nieźle ja na pół roku kadencji, a ja głupi głosował na kogo innego, jak tutaj ktoś taki. Przepraszam.

  Teraz jest szansa o sobie przypomnieć.

  A teraz na poważnie;
  Kto wiedział o zachorowaniach i w czas tego nie ukrócił?
  Czy wywierana była presja na pracownikach?
  Czy pracownicy, którzy zostali zarażeni, mieli oznaki choroby i nie ukrywali tego faktu obawiając się o presję kierownictwa firmy i utraty pracy?
  W jaki sposób zarażeni pracownicy dojeżdżali do pracy?
  Czy przeprowadzono wywiad z zarażonymi pracownikami na temat: dojazdu do pracy?
  Jeżeli transportem publicznym, czy podano jakim busem i o jakich godzinach?
  Jeżeli transportem prywatnym, to czy ktoś przebywał w pojeździe oprócz osoby zarażonej?
  Jakie miejsca odwiedzała osoba zarażona i w jakich godzinach?
  Czy dokonano dozoru i obserwacji osób, które mieszkają z zakażonymi?
  Kiedy stwierdzono zarażenie u pierwszej osoby, kiedy u kolejnych? Ile godzin, ile dni?
  Czy pracownicy zakładu zostali odpowiednio poinformowani o zarażeniach?

  W ten sposób swoistego wywiadu, odtworzenia przebiegu przemieszczania się osoby zarażonej, możemy wytypować osoby i miejsca narażone na zarażenie Covid-19. Każdy mógł mieć kontakt z osobą zarażoną, nieświadomie (dlatego taki wywiad jest konieczny) stając się kolejnym ogniwem rozprzestrzeniania się wirusa.
  Oczywiście nie wykluczam osób, które mogły być zarażone i przechorowały to bezobjawowo, bo takie prawdopodobieństwo też istnieje.

  Pamiętajcie, bądźcie odpowiedzialni.

  67 8 Odpowiedz
  • 24 kwi

   Proponuje kliknąć na mój profil i popatrzeć którego pisałem o vistuli 7 kwietnia! W tym dniu tez napisałem do redakcji. Ale ze ręka rękę myje dopiero teraz wielce piszecie a sami w tym siedzicie

   27 2 Odpowiedz
   • 26 kwi

    Gdyby RMF tego nie nagłośnił to nadal byłaby cisza. Dlaczego żadne myślenickie media o tym nie pisały wcześniej nawet na innych portalach społecznościowych ? Teraz, nagle informują jak poszło na całą Polskę. Kurowski listy pisze, śmiechu warte :) :) :)

    13 4 Odpowiedz
 • 24 kwi

  Poseł Kurowski to ten poseł, który głosował 14.02 przeciw dofinansowaniu takich.inwestycji jak obwodnica Myślenic i budowa tunelu w Krzyszkowicach ?

  72 8 Odpowiedz
 • Marta 24 kwi

  Dla mnie jak juz posel tego nie zalatwi bo burmistrz za maly na takie sprawy to moga sie razem pakowac. A teraz ide pracowac zdalnie opiekowac się dzieckiem i gotowac obiad bo wszystko panowie pozamykaliscie a ty czlowieku radz sobie sam

  44 15 Odpowiedz
  • 24 kwi

   Zaklad w Vistuli otwarty

   27 2 Odpowiedz
   • 24 kwi

    No raczej zdalnie maseczek się szyć nieda, chyba ze ty masz pomysł jak to zrobić zdalnie.

    18 12 Odpowiedz
    • 24 kwi

     Może chałupniczo czy hałpniczo, teraz już sam nie wiem?

     11 7 Odpowiedz
     • 24 kwi

      Nie wiem jak w zakladzie krawieckim, ale to tak jakbys dal ludziom z Coopera uszczeli do roboty w domu

      8 7 Odpowiedz
      • 24 kwi

       "Firma według mojej wiedzy zatrudnia 290 pracowników, z czego zachorowało 13 osób (10 z powiatu myślenickiego, 3 z innych powiatów). Stanowi to mniej niż 5% załogi, dlatego nie ma na razie uzasadnienia do wstrzymania produkcji w zakładzie, który wykonuje pracę o istotnym znaczeniu w dobie pandemii, szyjąc maseczki” -
       cytat z artykułu

       Do szycia maseczek nie jest potrzebna linia technologiczna wysoce zaawansowana, tylko maszyna do szycia, nożyczki, szpulka nici, szpulka z gumką, wykrojone z materiału maseczki , które trzeba zszyć z gumką, o to cała filozofia.

       18 3 Odpowiedz
       • 24 kwi

        Dziwne ze z taką wiedzą nie jesteś szefem produkcji któregoś ze zakładów. Jak każdy polaczek cebulaczek nie znam sie wypowiem sie :D a tak serio ile tak można uszyc maseczek na domowych maszynach, o tym nie pomyslisz?

        7 14 Odpowiedz
        • 24 kwi

         Jak znasz odpowiedź, napisz. Ja tylko przypuszczam ile.
         Poza tym praca w domu, to mniejsze ryzyko zarażenia, zwłaszcza w tym zakładzie.

         11 3 Odpowiedz
        • 24 kwi

         [quote]a tak serio ile tak można uszyc maseczek na domowych maszynach, o tym nie pomyslisz?[/quote]
         Zdziwiłbyś się, bo w tym przypadku wydajność niespecjalnie zależy od rodzaju maszyny. Ścieg prosty ma każda domowa maszyna.

         12 1 Odpowiedz
 • 24 kwi

  Poseł na Sejm pyta "kto podejmuje decyzję o nałożeniu kwarantanny w danym zakładzie pracy?" Kompromitacja. Panie Pośle, to wynika z przepisów, które przyjęliście w Sejmie, zapewne też Pana głosami. Polecam czytać za czym Pan głosuje!

  48 4 Odpowiedz
  • 24 kwi

   Jak za czym glosuje? Za tym za czym góra każe, a raczej malutka góra :D, to po co się zagłębiać w temat i tak na to trzeba głosować, więc nic doczytywanie sie nie zmieni.

   28 4 Odpowiedz
   • 24 kwi

    Jest zasadnicza różnica między głosowaniem a podnoszeniem ręki na rozkaz.

    28 5 Odpowiedz
    • 24 kwi

     To, jak inaczej wytłumaczysz głosowanie na coś czego gość nie zna? Bo raczej jak głosuje to sprawdzam najpierw co to jest a nie podnoszę ręki i potem pytam za czym glosowalem

     17 2 Odpowiedz
 • 24 kwi

  Właśnie taka partia rządzi krajem
  Nie wiedza co głosują jakieś ustawy pisane na kolanie
  Pan premier zamyka parki i lasy jak jest 3000 zakażonych, a otwiera jak jest 9000

  30 6 Odpowiedz
 • 24 kwi

  Sanepid w Myślenicach to porażka jak można się tłumaczyć że pracuja zdalnie i nic nie mogę zrobić hahahaha przechodzi ludzkie pojęcie i zwalania na środki transportu przez goście który zajmuje się ta fabryka. Czy sanepid wgl spytal czy po tylu zarazeniach cały zakład został zdezynfekowany? Ile jeszcze ludzi musi zarazic ten zakład żeby coś z tym zrobili ? Póki nie ogłosili tego w radiu to nikt noc nie wiedział? Bo co kazali pracownikom siedzieć cicho i że maja robić? Ktos tu dobrze smaruje dookoła ludzia którzy powinni się tym zająć

  35 4 Odpowiedz
  • 24 kwi

   Na jakiej podstawie ta wiedza? Na podstawie plot odących po swiecie? Nie wiem jak jest w tym zakladzie i nie rozpuszczam informacji co do których nie mam pewnosci, wnioskując po twoim komentarzu i komentarzach WIĘKSZOŚCI nikt z nas nie zna sytuacji od srodka więc po co komentowac? Powinno byc oprucz #zostanwdomu, #niekomentujniesiejpaniki

   4 19 Odpowiedz
 • 24 kwi

  czy nadal ktoś wierzy w te bajki?? szpitale pełne?? ręce pełne roboty??!operacje odwołane wypadków mniej! złamań kończyn mniej i 10 osób hispitalizowanych w całej gmninie Myślenice z wirusem grypy??!! no pandemia na całego! a ogólna liczba zgonów w Polsce UK we Włoszech niższa!! żeby uodpornić sie na wirusa trzeba go mieć wiec kiedykowieik wyjdziecie on nadal bedzie hehe

  11 13 Odpowiedz
 • 24 kwi

  Kupiec masz rację to już nie zniknie już tym problemem będziemy żyć do końca tylko mniej już będzie się o tym mówić. Orzeł w koronie nie sieje paniki widzisz tam znaki zapytania??

  3 8 Odpowiedz
 • 13oddział 24 kwi

  Tak prawdę powiedziawszy to już mi przekleństw zaczyna brakować (mimo to że mam ich dość spory zasób). W tym kraju ludzie którym te pasożyty zawdzięczają to że mają co jeść są przez nich traktowani jak bydło. To z pracy tych szwaczek tak jak każdego z nas żyją politycy czy wielkie biznesmeny jak ów prezesik (dyrektor, szef, właściciel czy jak go tam zwą). Nie dość tego ludzie którzy dla społeczeństwa wykonują potrzebną robotę są traktowani jak niewolnicy (choćby pielegniarki - http://ozzpip.pl/skandaliczne-zapisy-w-nowelizacji-tzw-ustawy-o-covid-19-protestujemy-i-przypominamy-z-niewolnika-nie-ma-pracownika/?fbclid=IwAR3sKJX0j1BuHnwc2ZkteZiZNPKasNj9vq5oXVflQ-aG0OEGmF7_30ozWd0 ) . Moja propozycja jest niezmienna- strajk (niech sobie sami szyją te maseczki) a zarażone niech prezesa ciągną po sądach (z prawa cywilnego bo prokuratura ma nasze prawa to tam gdzie każda władza). Może się w ten sposób nauczą szacunku.

  28 3 Odpowiedz
 • 27 kwi

  Ponad 80-letnia mieszkanka Myślenic, uszyła 100 maseczek dla naszego szpitala. Nie przyjęli, bo nie miały atestu...

  4 1 Odpowiedz
 • 4 maj

  Ale te przywiezione z Chin antonovem, z pompą witane przez Morawieckiego były dobre...

  4 1 Odpowiedz
 • 6 maj

  Czy Pan Paweł mikusiewicz to ten sam co pan Paweł mikuśkiewicz? Bo jeśli tak to szanowni „dziennikarze” siejà plotki:)

  1 Odpowiedz
 • 20 maj

  No i co nasza maszynka do głosowania wyjaśniła ??

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej