Myślenice

Myślenice: 13 pracowników zarażonych koronawirusem, 31 na kwarantannie. Firma pracuje nadal

Myślenice: 13 pracowników zarażonych koronawirusem, 31 na kwarantannie. Firma pracuje nadal

Wczoraj media obiegła informacja o 9 pracownikach Myślenickich Zakładów Odzieżowych, u których zdiagnozowano wykrycie koronawirusa. Dzisiaj sanepid informuje o 13 przypadkach (10 z powiatu myślenickiego, 3 z innych)

"Nie ma na razie uzasadnienia do wstrzymania produkcji w zakładzie, który wykonuje pracę o istotnym znaczeniu w dobie pandemii, szyjąc maseczki" - informuje Sanepid

 

artykuł aktualizowany

Wczoraj radio RMF podało informację o 9 potwierdzonych przypadkach koronawirusa u pracowników Myślenickich Zakładów Odzieżowych. Kolejnych 50 osób miało przebywać na kwarantannie domowej, pracownicy boją się o swoje zdrowie, a zakład pracuje nadal.

Rano zadzwoniliśmy do firmy, chcąc potwierdzić te informacje. Nie zastaliśmy nikogo z zarządu. "Tak, to prawda; u 9 osób potwierdzono koronawirusa, a 50 przebywa na kwarantannie domowej"– usłyszeliśmy od przedstawicielki Myślenickich Zakładów Odzieżowych. 

Przedstawicieli zarządu (mailowo) zapytaliśmy o to, czy w takiej sytuacji firma nie powinna przerwać pracy, o sposoby minimalizowania ryzyka zakażenia, jakie były zalecenia sanepidu w tej sprawie, czy przeprowadził kontrolę i czy taka liczba potwierdzonych przypadków może być zagrożeniem dla pozostałych mieszkańców regionu?. Czekamy na oświadczenie firmy.

Jak wczoraj podał RMF; służby sanitarne twierdzą, że zadziałały wszelkie procedury. Pracownicy jednak obawiają się o swoje zdrowie, twierdzą że nie dochowano zasad bezpieczeństwa. "Wszystkie kobiety miały ze sobą kontakt. Wirus mógł się rozprzestrzeniać bez problemu na terenie całego zakładu. Nie wstrzymano prac. Pracownice chodziły do pracy nieświadomie" – podczas wczorajszej audycji na antenie radia mówiła jedna z nich.

„Pracujemy cały czas, wszystko jest zgodne z zaleceniami sanepidu” – w tej samej audycji mówi Paweł Mikusiewicz z MZO.

Jak podaje radio RMF: „Inspekcja sanitarna w Myślenicach przyznała, że nie było i nie będzie kontroli, bo pracę inspektorzy wykonują zdalnie, zaś decyzję o nałożeniu kwarantanny podejmuje dyrekcja danego zakładu”. Czekamy na weryfikacje tych informacji.

Audycja RMF FM:

godz. 13:25

Sanepid wyjaśnia: 13 zakażeń, ale 10 to mieszkańcy powiatu myślenickiego

Otrzymaliśmy wyjaśnienia od rzecznik Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie. Jak informuje Dominika Łatak-Glonek koronawirusa potwierdzono u 13 pracowników (10 pochodzi z terenu powiatu myślenickiego, 3 z innych powiatów).

Stanowisko sanepidu opiera się na tym, że to 5% załogi, dlatego nie ma uzasadnienia do wstrzymania produkcji w zakładzie, który "wykonuje prace o istotnym znaczeniu w dobie pandemii, szyjąc maseczki".

(...) zachorowało 13 osób (10 z powiatu myślenickiego, 3 z innych powiatów). W związku z 10 zachorowaniami wydano dla osób z terenu powiatu myślenickiego 164 decyzje o izolacji lub kwarantannie, zgodnie z obowiązującymi zasadami (w tym jest 31 pracowników objętych kwarantanną jako osoby ze styczności).

Dominika Łatak-Glonek, rzecznik Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie: Firma według mojej wiedzy zatrudnia 290 pracowników, z czego zachorowało 13 osób (10 z powiatu myślenickiego, 3 z innych powiatów). Stanowi to mniej niż 5% załogi, dlatego nie ma na razie uzasadnienia do wstrzymania produkcji w zakładzie, który wykonuje pracę o istotnym znaczeniu w dobie pandemii, szyjąc maseczki.

Większość dotychczasowych przypadków z dużym prawdopodobieństwem uległa zakażeniu w związku z transportem do pracy, a nie w środowisku pracy. Dlatego przy zachowaniu właściwego reżimu sanitarnego proces produkcyjny nie powinien stanowić zwiększonego ryzyka zakażenia, zwłaszcza, że fakt wystąpienia ogniska zachorowań wśród pracowników mobilizuje pozostałych do przestrzegania zasad i stosowania koniecznych środków ochrony osobistej, które zostały pracownikom zapewnione przez pracodawcę.

W związku z 10 zachorowaniami wydano dla osób z terenu powiatu myślenickiego 164 decyzje o izolacji lub kwarantannie, zgodnie z obowiązującymi zasadami (w tym jest 31 pracowników objętych kwarantanną jako osoby ze styczności).

Jesteśmy na bieżąco w kontakcie z osobami odpowiadającymi za bezpieczeństwo warunków pracy w zakładzie. Bezpośredniej kontroli inspekcji sanitarnej nie było, są sporządzone notatki służbowe z ustaleń przeprowadzonych z osobami reprezentującymi pracodawcę, co do zapewnienia odpowiednich warunków pracy.

Żadna z pracownic nie skarżyła się na brak procedur i środków ochronym, ale wszystkie zgłaszały się z jednym postulatem, aby unieruchomić produkcję.  Jako inspekcja sanitarna monitorujemy sytuację na bieżąco i w zależności od rozwoju sytuacji będziemy reagować zgodnie z obowiązującymi wytycznymi.

22 kwietnia

Przedstawiciele zarządu Myślenickich Zakładów Odzieżowych nadal nie zabierają głosu w sprawie. 

 

Rośnie liczba zakażonych w powiecie

Obecnie w Małopolsce zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 684 osób. Liczba zgonów wynosi 20.

Najwięcej przypadków potwierdzonych laboratoryjnie odnotowano w mieście Kraków (187), w powiecie bocheńskim (102), wielickim (89), brzeskim (59). Od wczoraj o 3 wzrosła również liczba zdiagnozowanych przypadków na terenie powiatu myślenickiego i wynosi 47. 

Powiązane tematy

Komentarze (65)

 • 21 kwi 2020

  I kto wezmie odpowiedzialność ?
  Swoją droga to ciekawe ze w czasie pandemii sanepid pracuje zdalnie a jest głównym organem kontrolującym ...to tak jakby kierowca busa jechał autem po Zakopiance z domu...xd

  122 1 Odpowiedz
 • 21 kwi 2020

  Sanepid myślenicki ma chyba problem z myśleniem. Teraz niech te kobiety chodzą po miescie i robią zakupy i za chwile sie rozniesie to wszędzie. Zamknać zakład. Wszyscy na kwarantanne, Rodziny pracowników majacych z nimi kontakt też, To sie nadaje do prokuratury co robi myslenicki sanepid, A Burmistrz gdzie jest ? W bunkrze sie ukraył jak Ezbieta II i udaje że tematu nie ma

  86 2 Odpowiedz
 • 21 kwi 2020

  Dziękuję osobom prowadzącym portal za podjęcie tematu.
  Co się zaś tyczy zaistniałej sytuacji to po prostu ręce opadają. Od kilku tygodni człowiek robi wszystko, nawet może i z przesadą żeby chronić nie tylko siebie ale przede wszystkim swoich bliskich, schorowanych, zaawansowanych wiekowo i nagle dostaje informacje, że ktoś kto rezyduje za płotem ma to w ....

  79 4 Odpowiedz
 • 21 kwi 2020

  Doprawdy zdumiewające:

  "Inspekcja sanitarna w Myślenicach przyznała, że nie było i nie będzie kontroli, bo pracę inspektorzy wykonują zdalnie, zaś decyzję o nałożeniu kwarantanny podejmuje dyrekcja danego zakładu”

  74 5 Odpowiedz
 • 21 kwi 2020

  Czyli przyjęli rolę Piłata i umyli ręce.

  61 3 Odpowiedz

Zobacz więcej

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat
Myślenice 0

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat

Strażacy z OSP Myślenie Śródmieście od 150 lat służą mieszkańcom Myślenic. Jubileusz był okazją do przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i wręcze...