Koronawirus

Rząd zapowiada trzeci etap łagodzenia obostrzeń. Przybywa zakażeń. Powiat myślenicki w wojewódzkiej czołówce

Rząd zapowiada trzeci etap łagodzenia obostrzeń. Przybywa zakażeń. Powiat myślenicki w wojewódzkiej czołówce

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wejście w trzeci etap odmrażania kraju. Od poniedziałku 18 maja otwarte zostaną restauracje, bary, kawiarnie, fryzjerzy i kosmetyczki.

Lokalnie przybywa zakażeń, a powiat myślenicki przoduje pod tym względem w województwie Małopolskim

 

Od 18 maja Polska wchodzi w III etap znoszenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Zmiany czekają fryzjerów, kosmetyczki oraz restauracje, które będą otwarte z pewnymi ograniczeniami. Zmiany czekają również transport publiczny. 

Premier podkreślał, że w wielu województwach liczba zakażeń jest bardzo niewielka, dlatego rząd może przedstawić kolejny etap odmrażania gospodarki i powrotu do normalnego życia społecznego. Pierwsze łagodzenie obostrzeń wprowadzanych z powodu pandemii nastąpiło 20 kwietnia.

 

Co się zmienia od 18 maja?

Wracają fryzjerzy i kosmetyczki

W salonach fryzjerskich i kosmetycznych nadal obowiązuje zasłanianie ust i nosa jeżeli zabieg na to pozwala. Obowiązkowe będzie też używanie ręczników jednorazowych, gdy tylko jest to możliwe a zapisy prowadzone mają być telefonicznie lub przez internet.

Bary, kawiarnie, restauracje

Zasady bezpieczeństwa w gastronomii wprowadzają limit osób w lokalu. Na obszarze 4 m.kw. może przebywać 1 osoba. Stoliki mają być obowiązkowo dezynfekowane po każdym kliencie, a stoliki ustawione w odległości dwóch metrów od siebie. Ponadto kucharze oraz obsługa lokalu musi pracować w maseczkach i rękawiczkach.

Transport publiczny

Do jednego pojazdu będzie mogło wejść 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, z zastrzeżeniem, że połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Jeżeli busie jest 20 miejsc siedzących i 10 stojących, to równocześnie może nim jechać 10 osób.

Sport z ograniczeniami

Mogą być otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie na których jednocześnie mogą znajdować się 22 osoby + 4 trenerów. Jeśli chcemy uprawiać sport na zewnątrz, to do wyboru mamy stadiony, boiska, skocznie, tory i orliki.

W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć: 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2), 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2), 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2), 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

Uwolniona kultura

W świecie kultury możliwa będzie m.in.: działalność kin plenerowych, w tym samochodowych, wznowienie pracy na planach filmowych, wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, wznowienie prób i ćwiczeń, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych.

Natomiast od 25 maja będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach.

 

Kto musi nosić maseczki?

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zwracał uwagę na konieczność zachowania reżimu sanitarnego mimo łagodzenia kolejnych obostrzeń. „Apeluję o trzymanie się ściśle tych reguł - w salonach fryzjerskich czy kosmetycznych - wiele zależy od nas” – podkreślał. Natomiast rzecznik prasowy resortu zdrowia zwraca uwagę, że wciąż obowiązują określone zasady sanitarne. Jak podkreślił, wciąż niezwykle ważne jest zachowanie dystansu społecznego oraz zakrywanie ust i nosa maseczką, apaszką czy kawałkiem odzieży.

"Pamiętajmy, że noszenie maseczki na brodzie lub pod nosem to nie jest odwaga i pewien szpan, ale daleko posunięty egoizm i brak odpowiedzialności. Maseczka nie ma nas chronić przed innymi, ale innych przed nami - przed zakażeniem od nas, jeżeli bylibyśmy nosicielem" - powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Jak często pierzesz swoją maseczkę wielokrotnego użytku?

  • codziennie
  • co kilka dni
  • w ogóle jej nie piorę
  • wyrzucam kiedy się zbrudzi
  • noszę jednorazowe maseczki
  • Zobacz wyniki
  • codziennie codziennie 46%
  • co kilka dni co kilka dni 18%
  • w ogóle jej nie piorę w ogóle jej nie piorę 23%
  • wyrzucam kiedy się zbrudzi wyrzucam kiedy się zbrudzi 4%
  • noszę jednorazowe maseczki noszę jednorazowe maseczki 10%
  • Głosów: 938

Obowiązek zakrywania nosa i ust rząd wprowadził 16 kwietnia i ma obowiązywać aż do odwołania. Pamiętać o tym należy m.in. na ulicach, w sklepach, stacjach benzynowych, na targowiskach, w galeriach, kościołach, urzędach czy autobusach. Nie muszą ich nosić m.in. dzieci do 4 lat oraz osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, osoby niesamodzielne i niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym albo głębokim.

Przy noszeniu maseczek należy przestrzegać pewnych zasada higieny: nie dotykać jej podczas noszenia, a po ściągnięciu dokładnie umyć ręce mydłem i wodą lub zdezynfekować specjalnym środkiem. Jednorazowe maseczki po użyciu należy wrzucać do odpadów zmieszanych, a te wielokrotnego użytku - materiałowe regularnie prać w temperaturze co najmniej 60 stop. Celsjusza.

 

Przybywa zakażeń, powiat myślenicki w czołówce

Tymczasem jak informuje biuro wojewody w Małopolsce; badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych osób. Łącznie zostało potwierdzone u 1099 osób spośród których 35 zmarło. Natomiast liczba ozdrowieńców wynosi 464.

W powiecie myślenickim w ostatnim tygodniu liczba zakażeń rośnie regularnie. Obecnie nasz powiat niemal zrównał się z bocheńskim i znajduje się w wojewódzkiej czołówce. W mieście Kraków odnotowano 259 przypadków, w powiecie bocheńskim 144, natomiast w myślenickim 143. Hospitalizowanych jest 15 osób, w izolacji z wynikiem dodatnim przebywa 100, a kwarantanną objętych jest 361 osób (od początku na kwarantannie przebywało 2321)

W skali kraju liczba zakażonych koronawirusem wynosi 17 469 w tym osoby zmarłe 869.

Powiązane tematy

Komentarze (3)

  • Brak zdjęcia
    17 maj 2020

    Ale się porobiło w radiowej trójce skoro po Mannie odchodzi Niedźwiedzki. Dobra zmiana rozp. wszystko powolutku a do skutku.

    Burza wybuchła po skandalu z piosenką Kazika nawiązującą do wizyty Kaczyńskiego na grobie w czasie zakazu.

    Daj nam Boże że przyjdą czasy gdy w publicznym radiu i telewizji nie będzie już politycznych nacisków.

    5 1 Odpowiedz
  • 21 maj 2020

    Mało wychodzę z domu Zauważyłam jednak, że ludzie stosują się do zaostrzeń.Sądzę, że trzeba byłoby to wykorzystać w sferze ochrony środowiska. Pisowski rząd zaleci i lud to stosuje. Tylko jak przekonać pisowski rząd ?

    Odpowiedz