Koronawirus

Rząd zapowiada trzeci etap łagodzenia obostrzeń. Przybywa zakażeń. Powiat myślenicki w wojewódzkiej czołówce

Rząd zapowiada trzeci etap łagodzenia obostrzeń. Przybywa zakażeń. Powiat myślenicki w wojewódzkiej czołówce

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wejście w trzeci etap odmrażania kraju. Od poniedziałku 18 maja otwarte zostaną restauracje, bary, kawiarnie, fryzjerzy i kosmetyczki.

Lokalnie przybywa zakażeń, a powiat myślenicki przoduje pod tym względem w województwie Małopolskim

 

Od 18 maja Polska wchodzi w III etap znoszenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Zmiany czekają fryzjerów, kosmetyczki oraz restauracje, które będą otwarte z pewnymi ograniczeniami. Zmiany czekają również transport publiczny. 

Premier podkreślał, że w wielu województwach liczba zakażeń jest bardzo niewielka, dlatego rząd może przedstawić kolejny etap odmrażania gospodarki i powrotu do normalnego życia społecznego. Pierwsze łagodzenie obostrzeń wprowadzanych z powodu pandemii nastąpiło 20 kwietnia.

 

Co się zmienia od 18 maja?

Wracają fryzjerzy i kosmetyczki

W salonach fryzjerskich i kosmetycznych nadal obowiązuje zasłanianie ust i nosa jeżeli zabieg na to pozwala. Obowiązkowe będzie też używanie ręczników jednorazowych, gdy tylko jest to możliwe a zapisy prowadzone mają być telefonicznie lub przez internet.

Bary, kawiarnie, restauracje

Zasady bezpieczeństwa w gastronomii wprowadzają limit osób w lokalu. Na obszarze 4 m.kw. może przebywać 1 osoba. Stoliki mają być obowiązkowo dezynfekowane po każdym kliencie, a stoliki ustawione w odległości dwóch metrów od siebie. Ponadto kucharze oraz obsługa lokalu musi pracować w maseczkach i rękawiczkach.

Transport publiczny

Do jednego pojazdu będzie mogło wejść 30 procent liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, z zastrzeżeniem, że połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Jeżeli busie jest 20 miejsc siedzących i 10 stojących, to równocześnie może nim jechać 10 osób.

Sport z ograniczeniami

Mogą być otwarte pełnowymiarowe boiska piłkarskie na których jednocześnie mogą znajdować się 22 osoby + 4 trenerów. Jeśli chcemy uprawiać sport na zewnątrz, to do wyboru mamy stadiony, boiska, skocznie, tory i orliki.

W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć: 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2), 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2), 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2), 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

Uwolniona kultura

W świecie kultury możliwa będzie m.in.: działalność kin plenerowych, w tym samochodowych, wznowienie pracy na planach filmowych, wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury, wznowienie prób i ćwiczeń, indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych.

Natomiast od 25 maja będzie można prowadzić zajęcia opiekuńczo-wychowawcze w klasach 1-3 szkoły podstawowej, prowadzić konsultację z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach.

 

Kto musi nosić maseczki?

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zwracał uwagę na konieczność zachowania reżimu sanitarnego mimo łagodzenia kolejnych obostrzeń. „Apeluję o trzymanie się ściśle tych reguł - w salonach fryzjerskich czy kosmetycznych - wiele zależy od nas” – podkreślał. Natomiast rzecznik prasowy resortu zdrowia zwraca uwagę, że wciąż obowiązują określone zasady sanitarne. Jak podkreślił, wciąż niezwykle ważne jest zachowanie dystansu społecznego oraz zakrywanie ust i nosa maseczką, apaszką czy kawałkiem odzieży.

"Pamiętajmy, że noszenie maseczki na brodzie lub pod nosem to nie jest odwaga i pewien szpan, ale daleko posunięty egoizm i brak odpowiedzialności. Maseczka nie ma nas chronić przed innymi, ale innych przed nami - przed zakażeniem od nas, jeżeli bylibyśmy nosicielem" - powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Jak często pierzesz swoją maseczkę wielokrotnego użytku?

 • codziennie
 • co kilka dni
 • w ogóle jej nie piorę
 • wyrzucam kiedy się zbrudzi
 • noszę jednorazowe maseczki
 • Zobacz wyniki
 • codziennie codziennie 46%
 • co kilka dni co kilka dni 18%
 • w ogóle jej nie piorę w ogóle jej nie piorę 23%
 • wyrzucam kiedy się zbrudzi wyrzucam kiedy się zbrudzi 4%
 • noszę jednorazowe maseczki noszę jednorazowe maseczki 10%
 • Głosów: 925

Obowiązek zakrywania nosa i ust rząd wprowadził 16 kwietnia i ma obowiązywać aż do odwołania. Pamiętać o tym należy m.in. na ulicach, w sklepach, stacjach benzynowych, na targowiskach, w galeriach, kościołach, urzędach czy autobusach. Nie muszą ich nosić m.in. dzieci do 4 lat oraz osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, osoby niesamodzielne i niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym albo głębokim.

Przy noszeniu maseczek należy przestrzegać pewnych zasada higieny: nie dotykać jej podczas noszenia, a po ściągnięciu dokładnie umyć ręce mydłem i wodą lub zdezynfekować specjalnym środkiem. Jednorazowe maseczki po użyciu należy wrzucać do odpadów zmieszanych, a te wielokrotnego użytku - materiałowe regularnie prać w temperaturze co najmniej 60 stop. Celsjusza.

 

Przybywa zakażeń, powiat myślenicki w czołówce

Tymczasem jak informuje biuro wojewody w Małopolsce; badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 u kolejnych osób. Łącznie zostało potwierdzone u 1099 osób spośród których 35 zmarło. Natomiast liczba ozdrowieńców wynosi 464.

W powiecie myślenickim w ostatnim tygodniu liczba zakażeń rośnie regularnie. Obecnie nasz powiat niemal zrównał się z bocheńskim i znajduje się w wojewódzkiej czołówce. W mieście Kraków odnotowano 259 przypadków, w powiecie bocheńskim 144, natomiast w myślenickim 143. Hospitalizowanych jest 15 osób, w izolacji z wynikiem dodatnim przebywa 100, a kwarantanną objętych jest 361 osób (od początku na kwarantannie przebywało 2321)

W skali kraju liczba zakażonych koronawirusem wynosi 17 469 w tym osoby zmarłe 869.

Powiązane tematy

Debata MOKiS o profesji reportera wojennego. „Na wojnę trafiłem przez przypadek”
Kultura 0

Debata MOKiS o profesji reportera wojennego. „Na wojnę trafiłem przez przypadek”

"Który wyjazd utkwił mi najbardziej w pamięci? To było wtedy, gdy zobaczyłem wrak zestrzelonego samolotu malezyjskiego na Ukrainie. Rozkawałkowane ciała, porozrzucane bagaże. To był nieprzyjemny widok" –podczas debaty online #ZaBurtąPytań opowiada Paweł Pieniążek, reporter wojenny   Czwarta już debata z cyklu #ZaBurtąPytań organizowana przez Myś...

Co zrobić ze zużytymi maseczkami i rękawiczkami?
Koronawirus 1

Co zrobić ze zużytymi maseczkami i rękawiczkami?

Leżą na ulicy, w lesie, na chodnikach a czasem lądują w koszach na śmieci. Gdzie powinniśmy wyrzucać maseczki i rękawiczki? Jak wynika z badania przeprowadzonego na zalecenie firmy Fortum w najlepszym wypadku niespełna połowa z nas wyrzuca zużyte maseczki i rękawiczki do ulicznych koszy, z których te mogą łatwo wyfrunąć porwane przez wiatr Co trz...

Różnorodny MOKiS: Wielki Chór Internautów, wideokoncert życzeń na Dzień Matki i Szkolne Konfrontacje Plastyczne
Kultura 0

Różnorodny MOKiS: Wielki Chór Internautów, wideokoncert życzeń na Dzień Matki i Szkolne Konfrontacje Plastyczne

Ilość propozycji, które przygotowaliśmy dla naszych widzów, internautów przywraca o zawrót głowy. Chcemy naszą ofertę kierować do różnych grup wiekowych i dlatego tych projektów jest aż tyle. Zachęcam do odwiedzania naszego fb @mokismyslenice i udziału wspólnego spędzania z nami czasu - mówi Piotr Szewczyk, dyrektor MOKiS Serdecznie zapraszamy do...

Komentarze

 • 17 maj

  Ale się porobiło w radiowej trójce skoro po Mannie odchodzi Niedźwiedzki. Dobra zmiana rozp. wszystko powolutku a do skutku.

  Burza wybuchła po skandalu z piosenką Kazika nawiązującą do wizyty Kaczyńskiego na grobie w czasie zakazu.

  Daj nam Boże że przyjdą czasy gdy w publicznym radiu i telewizji nie będzie już politycznych nacisków.

  5 1 Odpowiedz
 • 21 maj

  Mało wychodzę z domu Zauważyłam jednak, że ludzie stosują się do zaostrzeń.Sądzę, że trzeba byłoby to wykorzystać w sferze ochrony środowiska. Pisowski rząd zaleci i lud to stosuje. Tylko jak przekonać pisowski rząd ?

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Nie wszędzie będziemy musieli chodzić w maseczkach. Zobacz co się zmienia od 30 maja
Koronawirus 12

Nie wszędzie będziemy musieli chodzić w maseczkach. Zobacz co się zmienia od 30 maja

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 30 maja 2020 r., czyli od soboty, zniesiony zostanie obowiązek noszenia maseczek w przestrzeni otwartej, o ile zostanie zachowany dystans społeczny (2 m) Nowe zasady zasłaniania nosa i ust, otwarte kina i siłownie to kolejny, czwarty już etap odmrażania kraju. Premier Mateusz Morawiecki w towarzystwie wice...

W powiecie od tygodnia nie potwierdzono przypadku koronawirusa. Kiedy ściągniemy maseczki?
Koronawirus 6

W powiecie od tygodnia nie potwierdzono przypadku koronawirusa. Kiedy ściągniemy maseczki?

Od tygodnia wśród mieszkańców powiatu myślenickiego nie odnotowano nowego przypadku zakażenia koronawirusem. W Małopolsce w tym czasie przybyło 55 przypadków W ostatnim tygodniu nie zmienia się liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa wśród mieszkańców powiatu myślenickiego. Od 16 maja utrzymuje się na poziomie 148, co wciąż utrzymuje powiat...

Kiedy przestaniemy nosić maseczki? Minister zapowiada zniesienie obowiązku, ale nie wszędzie
Koronawirus 3

Kiedy przestaniemy nosić maseczki? Minister zapowiada zniesienie obowiązku, ale nie wszędzie

„Maseczki nie będą już obowiązkowe, ale nie wszędzie” – w programie "Graffiti" na antenie Polsat News zapowiedział minister zdrowia „Dzisiaj lub jutro będziemy komunikowali od kiedy nie będzie obowiązkowe noszenie maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej” – w programie „Graffiti” Łukasz Szumowski zaznaczył też, że ostateczna decyzja będzie zal...

Kto pomoże przedsiębiorcom? Samorządowcy składają interpelacje, deklaracje i obietnice
Polityka 14

Kto pomoże przedsiębiorcom? Samorządowcy składają interpelacje, deklaracje i obietnice

Radny powiatowy i zarazem sekretarz gminy Myślenice Robert Pitala (PiS) oczekuje od starosty i zarządu powiatu konkretnych i wymiernych działań ratujących lokalnych przedsiębiorców.  Starosta odpowiada m.in. o wnioskach złożonych do PUP-u i podsumowuje, że powiat nie ma kompetencji do pomocy przedsiębiorcom w zakresie umorzenia lub obniżenia podat...

Udało się! Mieszkańcy zebrali pieniądze na respirator dla szpitala
Myślenice 6

Udało się! Mieszkańcy zebrali pieniądze na respirator dla szpitala

43 tys. zł to kwota jaką udało się zebrać mieszkańcom regionu na zakup respiratora dla myślenickiego szpitala Odkąd w Polsce ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego, a następnie przekształcono go w stan epidemii, nie tylko w skali kraju, ale przede wszystkim w wymiarze lokalnym rosła liczba przykładów samopomocy, solidarności i akcji pomocowych....

Mamy 146 zakażonych w powiecie. Więcej przypadków w Małopolsce odnotowano tylko w Krakowie
Koronawirus 22

Mamy 146 zakażonych w powiecie. Więcej przypadków w Małopolsce odnotowano tylko w Krakowie

Powiat myślenicki jest na drugim miejscu po bocheńskim, jeśli weźmiemy pod uwagę zapadalność na tę chorobę na 10 tys. mieszkańców. To blisko 4 razy wyższa liczba niż współczynnik dla całego województwa Powiat myślenicki z liczbą 146 przypadków znajduje się na 2 miejscu w Małopolsce. Więcej zakażeń odnotowano tylko w mieście Kraków (260) czytamy w...