Koronawirus

Zamaskowane Myślenice. Tak wyglądał pierwszy dzień obowiązkowego zakrywania twarzy

Zamaskowane Myślenice. Tak wyglądał pierwszy dzień obowiązkowego zakrywania twarzy
Fot. Piotr Jagniewski

Od dzisiaj wychodząc z domu mamy obowiązek zakrywania ust i nosa. Wielu myśleniczan już od kilku dni korzystało z maseczek, a w czwartek 16 kwietnia zdecydowana większość osób poruszających się po mieście miała zakryte twarze 

Od czwartku 16 kwietnia obowiązuje rozporządzenie mówiące o obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Twarz może być zakryta chustą lub szalikiem, a sama maseczka nie jest obowiązkowa, jednak w obecnej sytuacji i porze roku wydaje się jednym z najlepszych rozwiązań. Zdecydowana większość myśleniczan zdecydowała się na tego typu rozwiązanie, chociaż wśród przechodniów nie brakowało osób zasłaniających twarz chustami, czy szalikami. 

Jak prawidłowo założyć maseczkę?

Przed nałożeniem maseczki należy umyć ręce mydłem i wodą lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu. Następnie należy zakryć usta i nos maską upewniając się, że między twarzą a maską nie ma żadnych przerw.

W trakcie noszenia maseczki należy unikać jej dotykania. Inspektor Sanitarny zaleca umycie rąk mydłem i wodą lub płynem do dezynfekcji po każdym jej dotknięciu.

Maskę należy wymienić na nową, gdy tylko będzie wilgotna. UWAGA! Nie używamy ponownie maseczek jednorazowych.

Aby zdjąć maskę - należy chwycić ją od tyłu za wiązanie, ale nie dotykać przodem.

Maskę jednorazową wyrzucamy do zamykanego pojemnika a następnie myjemy ręce mydłem i wodą lub płynem do dezynfekcji.

 

Gospodarze zamawiają maseczki

W jednym z naszych sondaży pytamy was, czy w związku z obowiązkiem zakrywania ust i nosa, gminy powinny zagwarantować mieszkańcom bezpłatne maseczki wielokrotnego użytku? Zdecydowana większość (91%) naszych czytelników uważa, że tak. Zaledwie co dziesiąty nie widzi takiej potrzeby. 

Kilka dni temu zapytaliśmy gospodarzy gmin powiatu myślenickiego o to, czy wzorem burmistrzów Niepołomic i Wieliczki zapewnią mieszkańcom bezpłatny dostęp do maseczek.

Czy w związku z obowiązkiem zakrywania ust i nosa, gminy powinny zagwarantować mieszkańcom bezpłatne maseczki wielokrotnego użytku?

  • TAK TAK 90%
  • NIE NIE 10%
  • Głosów: 1113

Większość wójtów i burmistrzów zapewnia, że zamówiło maseczki dla mieszkańców, rozprowadza lub zacznie je rozprowadzać w najbliższych dniach. Więcej na ten temat przeczytacie w tekście "Mieszkańcy Niepołomic i Wieliczki otrzymają bezpłatne maseczki. Co z mieszkańcami gmin powiatu myślenickiego?".

Będziemy nosić maseczki dopóki nie pojawi się szczepionka 

Podczas wczorajszego wystąpienia minister zdrowia Łukasz Szumowski zapytany przez dziennikarzy o to kiedy zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek odpowiedział krótko: "Jak będzie szczepionka". 

Obowiązek noszenia maseczek zostanie zniesiony, kiedy będzie szczepionka. 

- minister zdrowia Łukasz Szumowski

Zapowiedział również, że policja będzie kontrolowała zasadę noszenia maseczek.-  Tutaj obowiązują powszechne reguły łamania zakazów prawnych - dodał. 

Wśród mieszkańców spotkaliśmy pieszy patrol policji, który zgodnie z zapowiedziami, miał zwracać uwagę na to, czy mieszkańcy stosują się do najnowszego rozporządzenia. Obserwując zachowania mieszkańców, funkcjonariusze nie mieli zbyt wiele pracy. 

- Na przestrzeganie nowego obowiązku będziemy zwracać uwagę podczas patrolu miejsc publicznych, podobnie jak na przestrzeganie dotychczasowych obostrzeń.  Także  katalog sankcji  jest podobny, możemy stosować pouczenia, mandat karny lub wniosek o ukaranie do sądu. Paragraf 18 nowego rozporządzenia wskazuje na czym polega zakrywanie nosa i ust, to nie tylko maseczki ale i zwykła odzież - zwracał uwagę Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji. 

Na nietypowy sposób "karania" mieszkańców nie stosujących się do rozporządzenia wpadły władze Darłowa w województwie zachodniopomorskim. Tam patrolująca ulice straż miejska tym, którzy nie zakrywają twarzy - zamiast mandatów wręcza maseczki ochronne. 

Powiązane tematy

Komentarze (18)

Zobacz więcej