Koronawirus

Zamaskowane Myślenice. Tak wyglądał pierwszy dzień obowiązkowego zakrywania twarzy

Zamaskowane Myślenice. Tak wyglądał pierwszy dzień obowiązkowego zakrywania twarzy
Fot. Piotr Jagniewski

Od dzisiaj wychodząc z domu mamy obowiązek zakrywania ust i nosa. Wielu myśleniczan już od kilku dni korzystało z maseczek, a w czwartek 16 kwietnia zdecydowana większość osób poruszających się po mieście miała zakryte twarze 

Od czwartku 16 kwietnia obowiązuje rozporządzenie mówiące o obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Twarz może być zakryta chustą lub szalikiem, a sama maseczka nie jest obowiązkowa, jednak w obecnej sytuacji i porze roku wydaje się jednym z najlepszych rozwiązań. Zdecydowana większość myśleniczan zdecydowała się na tego typu rozwiązanie, chociaż wśród przechodniów nie brakowało osób zasłaniających twarz chustami, czy szalikami. 

Jak prawidłowo założyć maseczkę?

Przed nałożeniem maseczki należy umyć ręce mydłem i wodą lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu. Następnie należy zakryć usta i nos maską upewniając się, że między twarzą a maską nie ma żadnych przerw.

W trakcie noszenia maseczki należy unikać jej dotykania. Inspektor Sanitarny zaleca umycie rąk mydłem i wodą lub płynem do dezynfekcji po każdym jej dotknięciu.

Maskę należy wymienić na nową, gdy tylko będzie wilgotna. UWAGA! Nie używamy ponownie maseczek jednorazowych.

Aby zdjąć maskę - należy chwycić ją od tyłu za wiązanie, ale nie dotykać przodem.

Maskę jednorazową wyrzucamy do zamykanego pojemnika a następnie myjemy ręce mydłem i wodą lub płynem do dezynfekcji.

 

Gospodarze zamawiają maseczki

W jednym z naszych sondaży pytamy was, czy w związku z obowiązkiem zakrywania ust i nosa, gminy powinny zagwarantować mieszkańcom bezpłatne maseczki wielokrotnego użytku? Zdecydowana większość (91%) naszych czytelników uważa, że tak. Zaledwie co dziesiąty nie widzi takiej potrzeby. 

Kilka dni temu zapytaliśmy gospodarzy gmin powiatu myślenickiego o to, czy wzorem burmistrzów Niepołomic i Wieliczki zapewnią mieszkańcom bezpłatny dostęp do maseczek.

Czy w związku z obowiązkiem zakrywania ust i nosa, gminy powinny zagwarantować mieszkańcom bezpłatne maseczki wielokrotnego użytku?

 • TAK TAK 90%
 • NIE NIE 10%
 • Głosów: 1113

Większość wójtów i burmistrzów zapewnia, że zamówiło maseczki dla mieszkańców, rozprowadza lub zacznie je rozprowadzać w najbliższych dniach. Więcej na ten temat przeczytacie w tekście "Mieszkańcy Niepołomic i Wieliczki otrzymają bezpłatne maseczki. Co z mieszkańcami gmin powiatu myślenickiego?".

Będziemy nosić maseczki dopóki nie pojawi się szczepionka 

Podczas wczorajszego wystąpienia minister zdrowia Łukasz Szumowski zapytany przez dziennikarzy o to kiedy zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek odpowiedział krótko: "Jak będzie szczepionka". 

Obowiązek noszenia maseczek zostanie zniesiony, kiedy będzie szczepionka. 

- minister zdrowia Łukasz Szumowski

Zapowiedział również, że policja będzie kontrolowała zasadę noszenia maseczek.-  Tutaj obowiązują powszechne reguły łamania zakazów prawnych - dodał. 

Wśród mieszkańców spotkaliśmy pieszy patrol policji, który zgodnie z zapowiedziami, miał zwracać uwagę na to, czy mieszkańcy stosują się do najnowszego rozporządzenia. Obserwując zachowania mieszkańców, funkcjonariusze nie mieli zbyt wiele pracy. 

- Na przestrzeganie nowego obowiązku będziemy zwracać uwagę podczas patrolu miejsc publicznych, podobnie jak na przestrzeganie dotychczasowych obostrzeń.  Także  katalog sankcji  jest podobny, możemy stosować pouczenia, mandat karny lub wniosek o ukaranie do sądu. Paragraf 18 nowego rozporządzenia wskazuje na czym polega zakrywanie nosa i ust, to nie tylko maseczki ale i zwykła odzież - zwracał uwagę Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji. 

Na nietypowy sposób "karania" mieszkańców nie stosujących się do rozporządzenia wpadły władze Darłowa w województwie zachodniopomorskim. Tam patrolująca ulice straż miejska tym, którzy nie zakrywają twarzy - zamiast mandatów wręcza maseczki ochronne. 

Powiązane tematy

Komentarze

 • 16 kwi 2020

  Brawo! Portal który wychodzi do ludzi 👏

  10 3 Odpowiedz
 • 16 kwi 2020

  idzie ku zniewoleniu i patsza z góry na co moga sobie pozolić!!!!!!

  17 7 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 16 kwi 2020

  piekne zdjecie widac usmiech w oczach tej pani

  13 4 Odpowiedz
 • 16 kwi 2020

  Najlepsze to jest zdjęcie nr. 32 z tą kobietą której pies szcza na ścianę na ulicy Kościuszki . Już powinna dostać 500+

  13 5 Odpowiedz
 • OKOKI 16 kwi 2020

  Jeszcze 2 miesiące temu jak by ktoś wyszedł w takiej masce to by patrzyli jak na wariata.

  17 1 Odpowiedz
 • 16 kwi 2020

  póki ludzie beda naiwnie w domu siedzieć bedzie gorzej....ludzie sie zachowuja jakby nie zdawali sobie sprawe ze kazdego dnia umiera tysiace (UK 1400 , Polska 1000 ludzi codzinnie dzieci nawet pozornie zdrowe!! a teraz szok a ogólna liczba zgonów niższa niz w 2019 tylko przyczyna ko..wirus- !!! dane z GUS !!!!pobudka!! manipulacja medialna!niech każdy zobaczy że mimo że jest pandemia ilość zgonów niższa niz w ubiegłych latach w UK! Włochy podobnie!!! dane z GUS https://www.ons.gov.uk/peoplepopulationandcommunity/birthsdeathsandmarriages/deaths/bulletins/deathsregisteredweeklyinenglandandwalesprovisional/weekending20march2020

  20 7 Odpowiedz
 • 16 kwi 2020

  Od dzisiaj w Polce szaleje wirus. Wirus głupoty.
  Gratuluję!

  14 9 Odpowiedz
 • 17 kwi 2020

  A jak obchodzić się z szalami i chustami ?

  3 6 Odpowiedz
 • 17 kwi 2020

  Ja sądzę niestety, że przestrzeganie tego przepisu zacznie maleć wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz. A najgorzej będzie w punkcie kulminacyjnym lata (czerwiec-sierpień), gdy za oknem pojawią się tropikalne upały.

  5 Odpowiedz
 • 17 kwi 2020

  Beka z tych masek bo nie dawno pan minister zdrowia mówił ze nic nie dają i bez sensu je nosić a dziś mówi ze będziemy je nosić dopóki nie będzie szczepionki !
  Spoko ze miasto mops czy ktoś tam dał maski żulom będą dłużej pijani...😂😂😂

  9 1 Odpowiedz
 • OKOKI 17 kwi 2020

  Żule bardziej by się ucieszyli z płynu do dezynfekcji.

  5 Odpowiedz
 • 19 kwi 2020

  Gdybym miała coś do powiedzenia w tym państwie, pogoniłabym do roboty wszystkich posłów-lekarzy Szumowskiego, Kosiniaka-Kamysza, Arłukowicza , Latosa, Koniecznego itd. Podobno jest ich w sejmie co najmniej trzydziestu. lekarzy- posłów. Bardzo trudno jest dostać się na studia lekarskie. Ci ludzie wykształcili się za nasze pieniądze.Powinni nieść pomoc chorym a nie grzać tyłków w ławach sejmowych. Słuchając wcześniej Szumowskiego nawet go polubiłam. Po ostatnim występie: panie doktorze oddaj dyplom.

  3 2 Odpowiedz
 • 20 kwi 2020

  Muszę dodać jedno, ten chłop ma nawet tytuł profesora,

  1 Odpowiedz
 • 21 kwi 2020

  Czyli o tym jak to PiS podzielił społeczeństwo... na tych co w te brednie obwieszczane w tv wierzą i tych co mają (jeszcze) możliwość samodzielnego myślenia i zdobywania wiedzy innymi kanałami...

  1 1 Odpowiedz

Zobacz więcej