Jawornik

Przebudują skrzyżowanie, aby przejazd był bezpieczny. Bezkolizyjny węzeł ma tu powstać w 2025 roku

Przebudują skrzyżowanie, aby przejazd był bezpieczny. Bezkolizyjny węzeł ma tu powstać w 2025 roku
Węzeł ma powstać w 2025 roku w sąsiedztwie kładki dla pieszych, na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 7 z drogą wojewódzką nr 955 w Jaworniku.​ Fot. Bartek Ziółkowski

W miejscu skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 955 z Zakopianką w Jaworniku powstanie bezkolizyjny węzeł. Ma być gotowy w 2025 roku

Węzeł ma powstać w sąsiedztwie kładki dla pieszych, na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 7 z drogą wojewódzką nr 955 w Jaworniku.​ To jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na odcinku Zakopianki między Myślenicami a Krakowem. Według Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 roku, każdego dnia przejeżdża tędy 33 tys. samochodów.

Największe trudności kierowcom sprawia skręt w lewo w kierunku Rudnika, który wymaga przecięcia jednej z nitek Zakopianki. Lustrzany manewr wykonują kierowcy jadący z Rudnika w kierunku Krakowa. Szczególnie uciążliwe i widoczne było to podczas ubiegłorocznego remontu mostu w Jasienicy.

Skrzyżowanie daje się też we znaki kierowcom samochodów ciężarowych wyjeżdżających i zjeżdżających do leżącej obok Strefy Aktywności Gospodarczej Jawornik-Polanka w której pracuje ok. 700 osób. 

Prace mają ruszyć w 2024 i potrwać do końca 2025

W miejscu, gdzie za pięć lat ma znajdować się bezkolizyjny węzeł, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk (PiS) podpisał „Program inwestycji dla budowy węzła na Zakopiance w Jaworniku”. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad; jest to jednoznaczne z przyznaniem środków finansowych na tą inwestycję. Budowa ma pochłonąć 73,2 mln zł.

Inwestycja obejmie budowę dwupoziomowego węzła obok którego powstaną łącznice, pasy włączeń i wyłączeń po obu stronach drogi krajowej, przebudowany będzie też odcinek drogi wojewódzkiej i drogi zapewniające komunikację lokalną. Powstaną tu dwa ronda, wiadukt, ekrany akustyczne, mur oporowy, ścieżka rowerowa i przepust pod DK7.

Według informacji GDDKiA; podpisany Program inwestycji i zabezpieczenie środków finansowych w planie GDDKiA umożliwi rozpoczęcie przygotowań do procedury przetargowej na opracowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Umożliwi także podpisanie porozumienia o współpracy z samorządami wojewódzkim i gminnym, które włączają się w finansowanie tej inwestycji.

Przygotowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień oraz ZRID przewidywane jest na lata 2020-2023, natomiast roboty budowlane na lata 2024-2025.

Powiązane tematy

Komentarze (21)

 • 5 lip 2020

  Ani Jawornik ani krzyszkowice przed 2030 nie powstaną !! Kolejnyn bubel wyborczy! Gospodarze wszystko wszystkim obiecają byle koryto utrzymać !!!

  29 6 Odpowiedz
 • 5 lip 2020

  To teraz korek do Myślenic będzie zaczynał się w Zakopanem ...

  26 4 Odpowiedz
 • 5 lip 2020

  nic nie bedzie no duda wtedy skonczy kadencje 2!i ostatnia i nastepca powie ze cos sie innego zmieniło i tak zostaniecie w dupie

  22 4 Odpowiedz
 • 5 lip 2020

  Droga szybkiego ruchu czy coś takiego a co 2 km ograniczenie do 50 bo przejście dla pieszych TRAGEDIA A NIE DROGA

  19 2 Odpowiedz
 • 5 lip 2020

  No to się Krzyszkowice wkurw........i ą bo im tunel obiecują a tu się okaże że Jawornik będzie pierwszy

  18 3 Odpowiedz

Zobacz więcej

Obserwatorium na Lubomirze ma 100 lat
Wiśniowa 0

Obserwatorium na Lubomirze ma 100 lat

Od ponad 100 lat odwiedzający Beskid Wyspowy mogą oglądać obiekty na niebie w obserwatorium astronomicznym na górze Lubomir   Od ponad 100 lat odwiedzający...