Koronawirus

Nie zasłaniasz nosa i ust w sklepie? Sprzedawca będzie mógł odmówić obsługi

Nie zasłaniasz nosa i ust w sklepie? Sprzedawca będzie mógł odmówić obsługi

Ministerstwo Zdrowia reaguje na zachowania Polaków, którzy nie zasłaniają ust i nosa w sklepach. Rzecznik resortu zapowiedział doprecyzowanie przepisów tak, aby właściciele odmawiali obsługi klientom, którzy nie przestrzegają obowiązku

W sieci krążą zdjęcia z plaż, imprez masowych, czy miejsc turystycznych na których widać, że koronawirus nie wzbudza u nas takich obaw jak w czasie zamrożenia gospodarki. Coraz więcej osób nie zakłada maseczek i nie przestrzega dystansu społecznego, który obecnie ma wynosić 1.5 metra.

Rozluźnienie idzie w parze ze wzrostem notowanych zakażeń. We wtorek Ministerstwo Zdrowia podało rekordową liczbę zakażeń koronawirusem potwierdzonych w Polsce. Tego dnia testy wskazały na COVID-19 u kolejnych 680 osób.

Ogólna liczba przypadków w Polsce wzrosła do 48 149, a z powodu koronawirusa od początku epidemii liczba ofiar wzrosła do 1738 osób. Z zakażenia wyleczonych zostało 35 056 Polaków. Niemal 99 tysięcy osób przebywa natomiast na kwarantannie.

W powiecie myślenickim od początku zmagań z wirusem wykryto go u 195 osób.

Przyczyn wzrastającej liczby zachorowań Ministerstwo Zdrowia doszukuje się m.in. w zachowaniach Polaków, którzy nie stosują się do obostrzeń dotyczących dystansu społecznego, czy zasłaniania ust i nosa w sklepach. Zamierza doprecyzować obostrzenia dotyczące maseczek i jak zapowiada; stanie się to „w trybie pilnym”.

„W trybie pilnym chcemy doprecyzować przepisy dotyczące zasłaniania nosa i ust m.in. tak, by właściciele sklepów mogli odmówić obsługi klientów, którzy tego obowiązku nie przestrzegają. Nie ma wytłumaczenia dla nieprzestrzegania powszechnego obowiązku zasłaniania ust i nosa” - powiedział PAP Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ministerstwa zdrowia.

Powiązane tematy

Komentarze

 • mirek@ 5 sie

  zdarza mi sie zapomniec maski nie ma co ukrywac, ale najbardziej smiesza mnie ekspedientki ktore sie wtedy oburzaja a same nie zakladaja a jak pytam czy nie maja obowiazku to mowia ze "sa w pracy" :) Polak to zawsze sobie znajdzie interpretacje przepisow po swojemu

  10 2 Odpowiedz
 • Marta 5 sie

  Ale problem to pójdę do innego sklepu chętnych na zarobek nigdy nie brakuje

  8 8 Odpowiedz
 • 5 sie

  koronaterroru cd...
  Ludzie zobaczcie jak wypowiadał się vel szumowski w sprawie maseczek na początku "pandemii"
  https://www.youtube.com/watch?v=tsf1HL4deH4
  Nie zastanawia Was skąd ta nagła zmiana zdania u profesora medycyny...Czy aby na pewno jesteśmy suwerennym Państwem? Czy restrykcje nie są nam narzucone z zewnątrz?
  Przemyślcie to.

  14 2 Odpowiedz

Zobacz więcej