Koronawirus

To już pewne. Powiat myślenicki objęty żółtą strefą. Jak to wpłynie na naszą codzienność?

To już pewne. Powiat myślenicki objęty żółtą strefą. Jak to wpłynie na naszą codzienność?

Ministerstwo Zdrowia podało listę powiatów z największym przyrostem zakażeń koronawirusem. W myślenickim liczba potwierdzonych przypadków przekroczyła 400 i został objęty tzw. żółtą strefą. Jak to wpłynie na naszą codzienność?

W Małopolsce do strefy żółtej zaliczono powiaty: tatrzański, nowotarski i myślenicki. Na ostrzegawczej liście powiatów zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami znalazł się powiat olkuski. Zmiany obowiązują od soboty 19 września 2020 r.

Przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia lista powiatów, w których obowiązują obostrzenia, powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy.

W wymienionych powiatach obowiązują obostrzenia dotyczące: targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.

W województwie małopolskim od początku pandemii odnotowano 9201 przypadków zakażenia koronawirusem w tym 6922 ozdrowieńców i 168 zgonów. Najwięcej potwierdzonych przypadków przypada na Kraków (1912) oraz powiaty nowosądecki (1324), nowotarski (739) i limanowski (617).

Według danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Myślenicach (17 września) od początku pandemii SARS CoV-2 potwierdzono u 402 osób (w tym odnotowano 295 ozdrowieńców i ani jednego zgonu), hospitalizowanych z wynikiem dodatnim są 4 osoby, w izolacji przebywa 103, a kwarantanną aktualnie objętych jest 475 osób.

- Starostwo Powiatowe we współpracy z Powiatową Stacją SANEPID monitoruje na bieżąco sytuację epidemiologiczną w naszym powiecie. Dzisiaj, tj. 17 września odnotowaliśmy szczególnie duży wzrost potwierdzonych zakażeń koronawirusem - 16 przypadków od wczoraj. Dobra wiadomość jest taka, że nie ma bardzo dużych ognisk zakażeń. Są to raczej pojedyncze przypadki, ale jest ich dużo i ich ilość przyrasta dynamicznie – mówi Starosta Józef Tomal.

Apeluje również o noszenie maseczek, częste mycie rąk i zachowanie odpowiednich odległości. 

Trzy kolory bezpieczeństwa, co oznaczają poszczególne strefy?

W sierpniu rząd wyznaczył trzy strefy: zieloną, żółtą i czerwoną w zależności od tego, ile osób jest chorych na terenie danego powiatu. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy.  W ten sposób ograniczenia będą dotykały tylko te obszary, których jest wyższe ryzyko zakażenia.

Strefa czerwona

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności.

W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

Strefa żółta

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw.

W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

 

Powiązane tematy

Komentarze (48)

 • 17 wrz 2020

  Bla bla bla! Dupa nie pandemia umierają starzy i słabi a wszystkie publiczne instytucje zachowują się jak cioty! Doktor na teleporadzie leczy anginę i spuchnięte kolana u starszej pani a po godzinach np w telefonice przyjmuje za 150 zeta i maski i rękawiczek brak a jaki miły!skarbowy prawie nie czynny bo oprócz metrowego marmuru i metrowej szyby to jeszcze w przylbicach i jedna osoba do stanowiska! A ty mrówko i inne mrówki je**bo wszystko jest Ok i zanieś ZUS VAT etc. Paranoja i totalne wywyższania jednej pracy nad drugą?

  68 10 Odpowiedz
 • 17 wrz 2020

  No bez kitu. Strefy, obostrzenia itp. Ile kosztuje wejscie w "strefe żółta" a ile w "czerwoną"? Zależne jest rówież jak duże firmy, magazyny są w danym regionie. Widac Polplast i Cooper za mało w koperte wrzucil razem z miejscowymi firmami ze nas tam umoescili. Co innego jakby u nas było jakies centrum dystrybucyjne Bierdonki, magazyny Lidl-a lub hale towarowe Tesco. Tam pracuja ludzie z tytanu. Zaznaczam. Nie neguje faktu ze wirus/choroba Covid19 jest.!!! Ale widać Covid19 wybiera kto ma byc zarazony. Dziekuje

  48 13 Odpowiedz
 • 17 wrz 2020

  Okłamywania społeczeństwa ciąg dalszy.

  42 16 Odpowiedz
 • 17 wrz 2020

  W sieci zawrzało. Cały Powiat Myślenicki zostanie oddzielony żółtą taśmą i nie przejedzie nikt! Oczywiscie bez dwutygodniowej kwarantanny. Ciekawe gdzie pojadą krakusy na weekend?

  34 11 Odpowiedz
 • 18 wrz 2020

  jak kaza jezdzic na lyzwach po betonie to ludzie tez beda to robic?

  27 8 Odpowiedz