Koronawirus

To już pewne. Powiat myślenicki objęty żółtą strefą. Jak to wpłynie na naszą codzienność?

To już pewne. Powiat myślenicki objęty żółtą strefą. Jak to wpłynie na naszą codzienność?

Ministerstwo Zdrowia podało listę powiatów z największym przyrostem zakażeń koronawirusem. W myślenickim liczba potwierdzonych przypadków przekroczyła 400 i został objęty tzw. żółtą strefą. Jak to wpłynie na naszą codzienność?

W Małopolsce do strefy żółtej zaliczono powiaty: tatrzański, nowotarski i myślenicki. Na ostrzegawczej liście powiatów zagrożonych dodatkowymi obostrzeniami znalazł się powiat olkuski. Zmiany obowiązują od soboty 19 września 2020 r.

Przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia lista powiatów, w których obowiązują obostrzenia, powstała na podstawie analiz dynamiki wzrostów zakażeń w ciągu ostatnich 14 dni. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy.

W wymienionych powiatach obowiązują obostrzenia dotyczące: targów i kongresów, wydarzeń sportowych i kulturalnych, gastronomii, sanatoriów, wesel, transportu i obowiązku noszenia maseczek.

W województwie małopolskim od początku pandemii odnotowano 9201 przypadków zakażenia koronawirusem w tym 6922 ozdrowieńców i 168 zgonów. Najwięcej potwierdzonych przypadków przypada na Kraków (1912) oraz powiaty nowosądecki (1324), nowotarski (739) i limanowski (617).

Według danych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Myślenicach (17 września) od początku pandemii SARS CoV-2 potwierdzono u 402 osób (w tym odnotowano 295 ozdrowieńców i ani jednego zgonu), hospitalizowanych z wynikiem dodatnim są 4 osoby, w izolacji przebywa 103, a kwarantanną aktualnie objętych jest 475 osób.

- Starostwo Powiatowe we współpracy z Powiatową Stacją SANEPID monitoruje na bieżąco sytuację epidemiologiczną w naszym powiecie. Dzisiaj, tj. 17 września odnotowaliśmy szczególnie duży wzrost potwierdzonych zakażeń koronawirusem - 16 przypadków od wczoraj. Dobra wiadomość jest taka, że nie ma bardzo dużych ognisk zakażeń. Są to raczej pojedyncze przypadki, ale jest ich dużo i ich ilość przyrasta dynamicznie – mówi Starosta Józef Tomal.

Apeluje również o noszenie maseczek, częste mycie rąk i zachowanie odpowiednich odległości. 

Trzy kolory bezpieczeństwa, co oznaczają poszczególne strefy?

W sierpniu rząd wyznaczył trzy strefy: zieloną, żółtą i czerwoną w zależności od tego, ile osób jest chorych na terenie danego powiatu. Jeśli nowych zachorowań było powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców, wtedy powiat zaliczany jest do czerwonej strefy, a jeśli między 6 a 12 na 10 tys., to do żółtej strefy.  W ten sposób ograniczenia będą dotykały tylko te obszary, których jest wyższe ryzyko zakażenia.

Strefa czerwona

W strefie czerwonej obowiązuje m.in. zakaz organizowania kongresów i targów, działania sanatoriów, wesołych miasteczek i parków rozrywki. W siłowniach określono limit osób – jedna na 10 m kw. W kinach może być 25 proc. publiczności.

W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wyniesie 150 osób. Liczba osób biorących udział uroczystościach rodzinnych i w weselach została ograniczona do 50, z wyłączeniem obsługi. Wszędzie w przestrzeni publicznej konieczne będzie zakrywania nosa i ust.

Strefa żółta

W strefie żółtej obowiązuje m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku imprez takich, jak: targi, wystawy, kongresy czy konferencje. W siłowniach jest limit osób – jedna na 7 m kw.

W kinach może być 25 proc. publiczności. Liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć 100 osób, z wyłączeniem obsługi.

 

Powiązane tematy

Komentarze

 • kar war 17 wrz

  A kościoła nie???

  20 27 Odpowiedz
 • 17 wrz

  No bez kitu. Strefy, obostrzenia itp. Ile kosztuje wejscie w "strefe żółta" a ile w "czerwoną"? Zależne jest rówież jak duże firmy, magazyny są w danym regionie. Widac Polplast i Cooper za mało w koperte wrzucil razem z miejscowymi firmami ze nas tam umoescili. Co innego jakby u nas było jakies centrum dystrybucyjne Bierdonki, magazyny Lidl-a lub hale towarowe Tesco. Tam pracuja ludzie z tytanu. Zaznaczam. Nie neguje faktu ze wirus/choroba Covid19 jest.!!! Ale widać Covid19 wybiera kto ma byc zarazony. Dziekuje

  48 13 Odpowiedz
 • Marta 17 wrz

  co to za bzdury? znowu nas bedziecie zamykac w domach?

  27 24 Odpowiedz
 • 17 wrz

  W sieci zawrzało. Cały Powiat Myślenicki zostanie oddzielony żółtą taśmą i nie przejedzie nikt! Oczywiscie bez dwutygodniowej kwarantanny. Ciekawe gdzie pojadą krakusy na weekend?

  34 11 Odpowiedz
 • 17 wrz

  Okłamywania społeczeństwa ciąg dalszy.

  42 16 Odpowiedz
 • 17 wrz

  Bla bla bla! Dupa nie pandemia umierają starzy i słabi a wszystkie publiczne instytucje zachowują się jak cioty! Doktor na teleporadzie leczy anginę i spuchnięte kolana u starszej pani a po godzinach np w telefonice przyjmuje za 150 zeta i maski i rękawiczek brak a jaki miły!skarbowy prawie nie czynny bo oprócz metrowego marmuru i metrowej szyby to jeszcze w przylbicach i jedna osoba do stanowiska! A ty mrówko i inne mrówki je**bo wszystko jest Ok i zanieś ZUS VAT etc. Paranoja i totalne wywyższania jednej pracy nad drugą😒

  68 10 Odpowiedz
  • 17 wrz

   W szkole nauczyciele mogą iść na pierwszy ogień. Tak jak napisałeś- urzędy zablokowane, online, albo po jednej osobie. A nauczyciel niech się buja w sali z 37 uczniami. Bo przecież nauczyciele to twardziele. Albo lepiej, nauczyciele , nadają się na mięso armatnie. Ich wartość żadna. Co innego urzędnik.

   28 29 Odpowiedz
   • 19 wrz

    Kkkk co za glupoty nauczyciele wiecznie maja zle i wiecznie beda narzekać!! Jak by nie było!!

    20 10 Odpowiedz
   • 29 wrz

    Weź się nie kompromituj z tymi nierobami. Mało nauczyciele mieli wolnego w tym roku???? Nieroby którym wiecznie źle!!! I może jeszcze podwyżki chcą? Buahahahaha

    3 Odpowiedz
 • 17 wrz

  Sami siebie nie okłamujcie,kto nie obchodzi bokiem zaleceń:brak masek w tłumie,noski na wierzchu,przyłbice ,gdzie"zadżumione" powietrze furga tu i tam ,nieodkażanie dłoni i powierzchni.Przecierz nikt tak naprawdę nie zna w 100% kondycji swojego organizmu czy poradzi sobie z zakażeniem koronawirus.Odważni niech negują i bawią się w kamikadze:)

  23 36 Odpowiedz
 • 17 wrz

  lidzie ma ktoś osobe zakażoną nie podejżana wśrod znajomych pisać w odpowiedzi

  20 7 Odpowiedz
 • Roman 18 wrz

  A pocałujcie mnie pompkę z tymi strefami

  24 9 Odpowiedz
 • 18 wrz

  Tak, zgadzam się. Epidemię Koronawirusa wymyślił Bolek i Lolek. Dane zgonów to fantazja. Hahaha. Piłsudski wstawaj z grobu, otrząśnij narodem.

  19 17 Odpowiedz
 • 18 wrz

  @jon snow obejrzyj debatę - TVP - 1. Sam profesor Gut mówi o tym dlaczego została wykreowana PANDEMIA 19:50 i 37:50.
  CZY MAMY DO CZYNIENIA Z FAŁSZYWĄ P.A.N.D.E.M.I.Ą? "WARTO ROZMAWIAĆ" CZ.2
  https://www.youtube.com/watch?v=krZtFBSH4A
  Nie chodzi o to, że wirusa nie ma ale jego szkodliwość jest podobna do szkodliwości grypy. Pod koniec debaty jest porównanie śmiertelności spowodowanej różnymi innymi chorobami i czynnikami.

  25 14 Odpowiedz
 • 18 wrz

  A co ten profesor pierniczy?. Ja nie będąc profesorem i nie wnikając w szczegóły potrafię rozróżnić, że to jest coś gorszego, niż zwykła grypa. Nie patrzyłem dokładnie w te supki. Odpowiedź mi, czy zwykła grypa, tak szybko się rozprzestrzenia, proste pytanie, i zabija w szybszym czasie, niż Korona?, mi się wydaje, że nie, nie wnikając już w sprawy biznesowe tej choroby. Jeśli widzisz w tym ukrytne dno, zobacz ile rocznie ginie ludzi z powodu powikłań zwykła grypy, a ile i w jakim tempie ginie z korony, przecież tego się nie da porównać.

  11 16 Odpowiedz
  • 19 wrz

   Jonsnow niewiem czy wiesz ze w tym roku jest mniej zgonow niz w tantym i poprzednim jak wierzysz w pandemie to nos maske zapewne Ci pomoze hehe mysle ze kazda osoba myslaca widzi ze to zwykla sciema! A wogole jeszcze sie zaszczep do tego zeby byc zdrowszy hehehe

   13 7 Odpowiedz
 • 18 wrz

  @jon snow oto część danych statystycznych dotyczących zgonów w 2020 roku (stan na początek września)
  "samobójstwa – 721,421
  covid – 862,065
  wypadki drogowe – 908,142
  HIV/AIDS – 1,130,934
  nowotwory – 5,525,236
  choroby zakaźne łącznie - 8,733,438
  aborcje – 28,623,676

  https://www.youtube.com/watch?v=krZtFBSH4Ao&list=PL1A8E8c7bPJDkLMBcdrfn6QhZbXwX8Z1x
  Jak widać są inne dużo liczniejsze powody zgonów niż korona, a jakoś nikt tego nie nagłaśnia. Nawet w grupie chorób zakaźnych zgonów jest dużo więcej. Wytłumaczysz zatem skąd to zainteresowanie tym jednym wirusem?

  16 13 Odpowiedz
 • 18 wrz

  Brudasy tu mieszkają, masek do sklepów nie zakładają (bo wiecznie ,,ooo zapomniałem"- juz tyle to trwa ze maska powinna być jak portfel i klucze ), odstępow brak leżą jeden na drugim w kolejce, rak nie psikaja to mamy żółtą strefę.

  19 34 Odpowiedz
  • 18 wrz

   jak kaza jezdzic na lyzwach po betonie to ludzie tez beda to robic?

   27 8 Odpowiedz
 • 18 wrz

  Dobrze napisane , wszystko w temacie ,

  12 4 Odpowiedz
 • 18 wrz

  Tak. Koronawirus jest nowością na świecie. Jak to porównać do samobójstw?. Samobójstwo to nie epidemia. Wypadki drogowe i ich skutki, też mają mało wspólnego z epidemiami. Czemu jest głośno?. Nie wiem, może chodzić o to, że to jest nowość?. Hiv?. Czy te statystyki, które podałeś/aś, dotyczą Polski?. Hiv to też nie epidemia, tylko choroba, przenoszona drogą płciową. Nowotwory, ciężki temat. Odwieczna walka medycyny z tą chorobą znaną od dawien dawna. Zwyczajnie, raczej nigdy do końca nie do zwalczenia. Jeśli chodzi o media, też są informacje o samobojstwach, i o innych sprawach, lecz nie takie głośne, i nie na pierwszym miejscu. Pewnie, że jakiś lekki strumień biznesowy, może grać w tym jakąś rolę.

  17 6 Odpowiedz
 • 19 wrz

  Wirus to kwestia wiary, w pewnej strefie w Toruniu w to nie wierzą i mają święty spokój.
  Ten ośrodek rekreacyjny który Rydzyk buduje będzie wolny od covid i z gwarancją że na tym terenie ustępuje.
  Ale będzie kolejka żeby się tam dostać. O cenie nie wspomnę, bo nie mam aż takiej wyobraźni.

  7 14 Odpowiedz
 • 19 wrz

  Ks Dominik Chmielewski odważnie głosi prawdę.
  https://www.youtube.com/watch?v=nN96i_V8QVc

  11 6 Odpowiedz
 • 19 wrz

  Jak to, przecież Myślenice zawierzone są opiece matki boskiej! Nic nie pomogło? A kasa wydana! Kto będzie odpowiadał za zbędne uroczystości za grube tysiące?

  9 16 Odpowiedz
 • 20 wrz

  Czemu mam się szczepić. Jak by były obowiązkowe szczepienia, to każdy by się musiał zaszczepić, i koniec kropka. To nie jest ściema, pomyśl np, że przechodzisz jakiegoś wirusa bezobjawowo, ale swoim zachowaniem zarażasz kobietę z widoczną ciążą. Tak na prawdę w takim momencie jesteś odpowiedzialny za dwa życia. Może Cie to przejmować, może nie, ale taka sytuacja to tylko przykład. Po prostu nie żyjesz sam.

  9 8 Odpowiedz
  • 22 wrz

   To niech ta konieta nosi maseczke ja nie bede napenwo bo pandemia to sciema :) nie widze zeby ludzie umierali na ulicy i nie znam nikogo zakazonego!! Czlowieku wake up! Pandemi nie ma i nie byloo!!

   7 1 Odpowiedz
 • 20 wrz

  Każdy powinien robić co uważa. Niemniej gdy udowodnią temu który niezaszczepiony, że zaraził innych to kara grzywny nie mniejsza niż 5 tys zł.

  6 7 Odpowiedz
  • 20 wrz

   owszem.. a jak szczepiony zaraża??? bo to głownie oni roznosza odre i inne świństwa.. bo maja wstrzyknieego tego wirusa.. i do 2 -4 tygodni sa aktywnymi nosicielami.. ale tak jest ze sie głupoty gada.. mimo że ulotki na oczy sie nie widziało..ale tyle lat kłamstw wmawiania że o cud medycyny to lemingi bez myslenia powtarzaja.. a warto zobaczyć badania.. ulotke... ale po co...zobaczyc daty wybuchu epiedemi i szczepień!! epidemie poprzedzały masowe szczepienia..ale po co...szukać info.... lepiej słuchac tv ,...opłaconych naganiaczy...a wiec lekarzy.. wciskaja produkty branży farmaceutycznej...biznes... aptek wiecej niz piekarni...!! czy wiesz ze nie wykonywano wiekszości szczepień podczas kilku pierwszych tygodni pandemi i nie zanotoowano wtedy co dziwne ani jednego przypadku odry??,, jesli cie szczepionka chroni to co sie obawiasz nieszczepionych.. jesli sie obawiasz sam w nią nie wierzysz....a kto zapłaci odszkodowania rodzicom którzy maja niepełnosprawne dzieci po szczepieniu w Polsce sie szczepi nawet na dugo dzien po urodzeniu (bez zgody!)pozniej w 6 tygodniu jesli dziecko ma NOP wciska sie ... no niepełnospawne sie urodziło... a wczesniej po prostu nie było widać.. w Polsce najwiekszy odsetek szczepionych dzieci i najwieciej niepełnosprawnych, !.w Japoni zakazali szczepić dzieci do 2 roku życia i cudownie żadne dziecko nie umiera podczas tzw śmierci łóżeczkowej.. w Polsce niestety bardzo duzo przypadków..szkoda że tego sie nie nagłaśnia..ale o fikcyjnym wirusie non stop gadaja.. KASA,....leki szczepienia na zwykłego wiusa..jednego z miliona...takie naiwne społeczeńswo łyka każda nowine..bez przemyslenia i weryfikacji...jesli każdy moze mieć bezobjawoego tego strasznego wirusa dlaczego zalecaja jak najszybciej szczepic dzieci a wszysko co mozliwe/./.pamietaj ze w Polsce nie ma odszkodowań za NOPy po szczepieniu!!.. jesli dziecko ma w danym momencie jakakolwiek infekcje np ospe pierwsze 10 dni nie widzimy ze dziecko jest zainfekowane.. wtedy zaszczepimy oczywiscie NOP gwarantowany a w jaakim stopniu zależy od odporności dziecka może byc zwykła goraczka może byc paraliż.... lubisz ryzyko ryzykuj..https://szczepienie.info/mz-potwierdza-szczepienia-to-eksperyment-wniosek-do-rpo/?fbclid=IwAR1dJbXEKBxdaK9pw5NjFIWMeTUgXMkPQis8UOA5_h4hzRQv0u-OVG7SY3g .ale każde szczepienie to eksperyment a ja na własnym dziecku eksperymentów nie uznaje... https://martabrzoza.pl/szczepienia/ukrywaja-badania-na-szkodliwosc-szczepionek/

   15 1 Odpowiedz
  • 21 wrz

   BONO SERIO TO JAKIES ZARTY!? KAZDY JEST ODPOWIEDZIALNY ZA SIEBIE JAK CHCE KTOS ZNISZCZYC SOBIE ZDROWIE PRZEZ SZCZEPIONKE POWODZENIA WIESZ CO SIE W NIEJ ZNAJDUJE ZNASZ SKLAD?!

   15 2 Odpowiedz
   • 21 wrz

    Nie ma obowiązku szczepienia się na cowid, ale musi być obowiązek nie zarażania innych.
    Nie możesz bezkarnie zarażać tych, którzy nie chcą być zarażeni.
    Ludzie z trądem byli oddzielani od reszty społeczeństwa.

    5 17 Odpowiedz
 • 20 wrz

  Czlowiek szczepiony nie zaraza!!!!!!! To tak jakby kazac poszatkowanemu kurczakowi znosic jajka.

  19 Odpowiedz
 • 22 wrz

  "Cała Polska śpiewa z nami", słowa znanej piosenki :-)
  https://youtu.be/8jmH2CffPLU

  13 1 Odpowiedz

Zobacz więcej