Koronawirus

Powiat myślenicki w czerwonej strefie. Wraca obowiązek chodzenia w maskach, ale to nie wszystko

Powiat myślenicki w czerwonej strefie. Wraca obowiązek chodzenia w maskach, ale to nie wszystko

"Powiat myślenicki trafił do czerwonej strefy!" To dzisiaj najczęściej powtarzane zdanie wśród mieszkańców. Wraca obowiązek zakrywania ust i nosa, ale to nie wszystko 

Regionalizacja obostrzeń związanych z koronawirusem to nowa strategia walki rządu z pandemią. W powiatach, w których wzrost zakażeń jest większy niż w pozostałych częściach Polski, obowiązują inne zasady bezpieczeństwa.

Od 17 września powiat myślenicki znajdował się w żółtej strefie, ale od soboty 3 października zostanie objęty strefą czerwona. Jak to wpłynie na nasze codzienne życie?

Dobowy przyrost potwierdzonych przypadków Covid-19 w powiecie myślenickim:

Czerwona strefa – obowiązek zakrywania ust i nosa

Wszystkie osoby przebywające w czerwonej strefie muszą pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Dotyczy to zarówno pomieszczeń, jak i przestrzeni otwartej. Noszenie maski lub innej przesłony obowiązkowe jest nawet przy zachowaniu odpowiedniego dystansu od innych osób. 

O noszeniu maseczek trzeba pamiętać także w lokalach gastronomicznych, w których klienci muszą zasłaniać usta i nos do momentu zajęcia miejsca przy stoliku, a maskę muszą założyć nawet idąc do toalety, do kasy, czy baru. Ten obowiązek spoczywa także na obsłudze. To nie wszystko, bowiem w lokalach gastronomicznych w strefie czerwonej na każdego klienta muszą przypadać co najmniej cztery metry kwadratowe powierzchni. 

Limity miejsc w busach, na weselach i imprezach

Czerwona strefa nakłada na przewoźników przestrzeganie limitów w środkach transportu zbiorowego. W autobusach i busach może być zajętych tylko 50 proc. miejsc siedzących albo 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu.

W czerwonych strefach nie ma zakazu organizacji wesel i innych imprez rodzinnych, jednak obowiązują limity uczestników. W takich wydarzeniach może uczestniczyć maksymalnie 50 osób, nie wliczając w to obsługi. W czasie zabawy nie trzeba zasłaniać ust i nosa. 

Podobnie jest w kościołach. Podczas mszy obłożenie budynku nie może przekraczać 50 proc., a uczestnicy muszą zasłaniać nos i usta. W przypadku wydarzeń religijnych odbywających się na zewnątrz trzeba zachować dystans (min. 1,5 m od innych osób) lub zakrywać usta i nos. W tego typu wydarzeniach może brać udział maksymalnie 150 osób.

Czerwona strefa dopuszcza organizację wydarzeń sportowych, ale bez udziału publiczności. Obowiązuje za to zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych - zarówno w przestrzeniach zamkniętych, jak i otwartych. Zakaz dotyczy dyskotek i klubów nocnych oraz targów i kongresów. 

Natomiast siłownie i kluby fitness mogą być otwarte, ale z zachowaniem limitu klientów. Dodatkowo na każdą osobę musi przypadać co najmniej dziesięć metrów kwadratowych powierzchni. 

W kinach klienci mogą zajmować tylko 25 proc. miejsc i muszą nosić maski ochronne lub inne zasłony ust i nosa. W salonach fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu mogą przebywać wyłącznie obsługiwani klienci i obsługa. 

Szczegółowy wykaz zasad w strefach żółtych i czerwonych znajdziecie tutaj.

Powiązane tematy

Komentarze (22)

 • mirek@ 1 paź 2020

  Ale zaraz zaraz... Najlepsze są te limity w busach które już ledwie zipią. Ciekawe czy znowu się busiarze zawina bo się przestanie opłacać

  49 4 Odpowiedz
 • 1 paź 2020

  Zabawa w maseczki w restauracjach to już kretynizm

  53 18 Odpowiedz
 • 1 paź 2020

  Myślę, że busy się nie zawiną bo za dużo osób musi dojeżdżć w porównaniu do kwietniowego lockdownu (dzieciaki,studenci,pracownicy). A limity będą pewnie tylko na papierze, bo bus jadący na Krk w końcu opuszcza czerwoną strefę i limit przestaje obowiązywać. Podobnie bus jadący z Krk do Myślenic, gdzie sporo osób wysiądzie na okolicznych przystankach może jechać obładowany. Tak więc myślę, że będzie spoko.

  34 4 Odpowiedz
 • mirek@ 1 paź 2020

  Dajmy na to co idę do restauracji w masce, siadam przy stoliku w masce, przychodzi kelner też w masce. Zamawiam. Przynosi jedzenie. Ściągam maskę jem, ale kiedy przyjdzie zapytać czy wszystko w porządku w masce to ja powinienem założyć swoją? I te bary do godz 22 brawo ???? no chyba zostaje jeszcze tylko zamknąć lasy

  38 14 Odpowiedz
 • 2 paź 2020

  Ale przecież wirus był w odwrocie...ludzie poszli na wybory, a jak już wygrali....to się zarażajcie. My mamy was w d....

  30 3 Odpowiedz

Zobacz więcej