logo-web9
Koronawirus

Powiat myślenicki w czerwonej strefie. Wraca obowiązek chodzenia w maskach, ale to nie wszystko

"Powiat myślenicki trafił do czerwonej strefy!" To dzisiaj najczęściej powtarzane zdanie wśród mieszkańców. Wraca obowiązek zakrywania ust i nosa, ale to nie wszystko 

Regionalizacja obostrzeń związanych z koronawirusem to nowa strategia walki rządu z pandemią. W powiatach, w których wzrost zakażeń jest większy niż w pozostałych częściach Polski, obowiązują inne zasady bezpieczeństwa.

Od 17 września powiat myślenicki znajdował się w żółtej strefie, ale od soboty 3 października zostanie objęty strefą czerwona. Jak to wpłynie na nasze codzienne życie?

Dobowy przyrost potwierdzonych przypadków Covid-19 w powiecie myślenickim:

Czerwona strefa – obowiązek zakrywania ust i nosa

Wszystkie osoby przebywające w czerwonej strefie muszą pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Dotyczy to zarówno pomieszczeń, jak i przestrzeni otwartej. Noszenie maski lub innej przesłony obowiązkowe jest nawet przy zachowaniu odpowiedniego dystansu od innych osób. 

O noszeniu maseczek trzeba pamiętać także w lokalach gastronomicznych, w których klienci muszą zasłaniać usta i nos do momentu zajęcia miejsca przy stoliku, a maskę muszą założyć nawet idąc do toalety, do kasy, czy baru. Ten obowiązek spoczywa także na obsłudze. To nie wszystko, bowiem w lokalach gastronomicznych w strefie czerwonej na każdego klienta muszą przypadać co najmniej cztery metry kwadratowe powierzchni. 

Limity miejsc w busach, na weselach i imprezach

Czerwona strefa nakłada na przewoźników przestrzeganie limitów w środkach transportu zbiorowego. W autobusach i busach może być zajętych tylko 50 proc. miejsc siedzących albo 30 proc. wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej pojazdu.

W czerwonych strefach nie ma zakazu organizacji wesel i innych imprez rodzinnych, jednak obowiązują limity uczestników. W takich wydarzeniach może uczestniczyć maksymalnie 50 osób, nie wliczając w to obsługi. W czasie zabawy nie trzeba zasłaniać ust i nosa. 

Podobnie jest w kościołach. Podczas mszy obłożenie budynku nie może przekraczać 50 proc., a uczestnicy muszą zasłaniać nos i usta. W przypadku wydarzeń religijnych odbywających się na zewnątrz trzeba zachować dystans (min. 1,5 m od innych osób) lub zakrywać usta i nos. W tego typu wydarzeniach może brać udział maksymalnie 150 osób.

Czerwona strefa dopuszcza organizację wydarzeń sportowych, ale bez udziału publiczności. Obowiązuje za to zakaz organizacji wydarzeń kulturalnych - zarówno w przestrzeniach zamkniętych, jak i otwartych. Zakaz dotyczy dyskotek i klubów nocnych oraz targów i kongresów. 

Natomiast siłownie i kluby fitness mogą być otwarte, ale z zachowaniem limitu klientów. Dodatkowo na każdą osobę musi przypadać co najmniej dziesięć metrów kwadratowych powierzchni. 

W kinach klienci mogą zajmować tylko 25 proc. miejsc i muszą nosić maski ochronne lub inne zasłony ust i nosa. W salonach fryzjerskich, kosmetycznych i tatuażu mogą przebywać wyłącznie obsługiwani klienci i obsługa. 

Szczegółowy wykaz zasad w strefach żółtych i czerwonych znajdziecie tutaj.

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!