Edukacja

Akademik, czy prywatny akademik? Co lepsze dla studenta?

Akademik, czy prywatny akademik? Co lepsze dla studenta?

Akademik, jaki jest – każdy widzi. A dla tych, którzy jeszcze nie studiowali warto nadmienić, że bywa to miejsce bardzo wesołe i pozbawione prywatności – jednocześnie. Jest także tanie – co dla studenckiej kieszeni jest szczególnie ważne?

Inną możliwością zakwaterowania w domu studenckim – jest wybór prywatnego akademika. Warunki bytowe często są tam znacznie wyższe. Razem z nimi w górę idzie jednak cena. Warto więc zadać sobie pytanie: gdzie lepiej mieszkać: w domu studenckim, czy w prywatnym akademiku?

Życie studenckie, a akademik

Życie studenckie to wspaniały epizod. Człowiek wyrywa się wtedy z rodzinnego domu i zaczyna dorosłe życie wśród podobnych do siebie, młodych osób. Rozpoczynają się wtedy nowe znajomości, które przerodzić się z czasem mogą w długotrwałe przyjaźnie, nierzadko na całe życie. Na studiach znaleźć można także swoją drugą połówkę. Poznawanie nowych osób jest więc naturalne i przyjemne. A najlepiej robi się to właśnie w akademiku. Mówi się żartobliwie, że kto nie mieszkał nigdy w domu studenckim – ten nie zaznał prawdziwego życia. Z tą tezą można zgadzać się lub nie, ale fakt pozostaje faktem: akademik był, jest i zawsze będzie centralnym punktem całego studenckiego świata.

Dla kogo akademik?

O akademikach dobrze i z nostalgią mówić można bez przerwy. Niestety miejsce to ma również i swoje wady. W statystycznym, polskim domu studenckim słabo odnajdą się więc osoby pedantyczne, ceniące sobie czystość i porządek. Dzieje się tak dlatego, że wiele publicznych akademików nie ma niestety zbyt wysokich warunków mieszkaniowych. Zapomnijmy więc o łazienkach w każdym pokoju, czy choćby czystych prysznicach. Łazienka na piętrze domu studenckiego jest zazwyczaj tylko jedna, często przy tym przeznaczona jest dla obojga płci. Podobnie jest z kuchnią, w której zazwyczaj jest bardzo tłoczno i długo trzeba czekać na swoją kolej korzystania z gazowych palników. Pokoje, nawet te wieloosobowe – często są małe i zaniedbane. Meble w nich – wydają się pamiętać Gomułkę i PRL. Nie nastrajają one dobrze do uczenia się, a wyznaczone specjalnie w tym celu pokoje cichej nauki – zazwyczaj nie mieszczą wszystkich chętnych.

Podsumowując: żeby być zakwaterowanym w publicznym akademiku – często trzeba być odpornym na niewygodę, hałas i niskie warunki bytowe. Delikatna, wrażliwa studentka filozofii faktycznie może mieć z tym pewien problem…

Czy pokoje dla wynajęcia dla studentów są lepszym rozwiązaniem?

Najtrafniejszą odpowiedzią byłoby – to zależy dla kogo. Wielu studentów, którzy wynajmowali pokoje spotkało się z nieuczciwymi, czy choćby wścibskimi najemcami. Nie jest to oczywiście reguła, ale trzeba się z tym liczyć.

Nie można ponadto zagwarantować, że pokój na stancji mieć będzie znacznie wyższy standard, niż ten akademicki. Dzieje się tak dlatego, że wynajmujące osoby często nie dbają o to, w jakich warunkach żyć będzie student. Liczy się dla nich tylko, żeby odpowiednio szybko zapłacił swoją miesięczną opłatę. Kolejnym minusem życia na stancji jest fakt, że wynajmujący ją nam właściciel często nie życzy sobie słuchania muzyki, czy choćby głośnych rozmów i zapraszania gości. W takim przypadku, o hucznej domówce możemy niestety tylko pomarzyć.

Prywatny akademik – jego niewątpliwe plusy i… minusy

Kolejną możliwością jest prywatny akademik. Wydaje się on propozycją znacznie lepszą niż wcześniejsze dwie. Standard życia jest tu widocznie wyższy w porównaniu do publicznego odpowiednika. Dzieje się tak, gdyż w interesie prywatnego właściciela jest wytworzenie jak największej, odczuwalnej różnicy między usługami swoimi, a publicznej konkurencji. W rezultacie – akademiki prywatne są po prostu znacznie lepsze, co ma swój oczywisty przekład na takie płaszczyzny, jak standard życia, czystość, czy intymność. Mają one jednak jedną wadę – ich cena często oscyluje między 1500, a nawet 2200 zł za miesiąc. Dla porównania cena za publiczny akademik waha się zazwyczaj między 350, a 800 zł.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie, czy lepiej mieszkać w zwykłym, czy w prywatnym akademiku – nie jest więc prosta. Wpływ na nią ma fakt, jaką właściwie jesteśmy osobą. Imprezową, otwartą, zamkniętą, spokojną, z dużymi zasobami pieniężnymi, czy niekoniecznie…

Zobacz więcej