Biznes

Wynajmowanie floty samochodowej - jakie są opcje?

Wynajmowanie floty samochodowej - jakie są opcje?

Trzeba jasno powiedzieć, że posiadanie firmowej floty pojazdów na swój użytek jest niezwykłym ułatwieniem, lecz niestety dość kosztownym nawet dla dobrze prosperujących przedsiębiorstw transportowych.

Dlatego wiele biznesów decyduje się na wynajem taboru, a dziś omówimy, jakie opcje dzierżawy są dostępne na rynku.

Leasing

Zacznijmy od formy najczęściej wybieranej, czyli leasingu. Co ciekawe, nie jest on ceniony przez mniejsze przedsiębiorstwa, ponieważ te mimo wszystko nie mają kapitału na regulowanie opłat leasingowych. Klient decydujący się na tę formę odciążony jest sprawami serwisowymi i technicznymi pojazdów. Wyróżniamy leasing finansowy (postrzegający pojazdy wchodzące w skład floty w charakterze składowej majątku właściciela, które to później najczęściej wykupywane są przez klienta) i operacyjny (w którym samochody po zakończeniu wynajmu zwracane są bezpośrednio do firmy leasingowej).

Wynajem długoterminowy

Jakie zalety czekają na przedsiębiorstwo decydujące się na wynajem długoterminowy? Przede wszystkim umowa zawarta między dwoma stronami zapewnia redukcję podatku VAT, zapewnia pełną  obsługę techniczną (odpowiedzialność za nią przechodzi na najemcę) i nadzór eksploatacyjny (dzięki wykorzystaniu systemu monitoringu GPS zainstalowanego w każdym samochodzie).

Pożyczka?

Jest to opcja, którą z początku część osób może potraktować z przymrużeniem oka, ale nie zmienia to faktu, że pomaga ona w realizacji celu. Zawsze może bowiem dojść do sytuacji, w której dany biznes w zasadzie potrzebuje floty do dalszego rozwoju, ale to zapotrzebowanie nie może zostać zrealizowane właśnie z powodów finansowych. Wtedy pożyczka „na flotę” wydaje się dobrym rozwiązaniem. Zwłaszcza że pewne instytucje bankowe oferują specjalistyczne kredyty tego typu, które jednak wymagają zakupienia dodatkowych pakietów ubezpieczeniowych.

Podsumowanie

Profesjonalne zarządzanie flotą samochodową w dzisiejszych czasach znajduje się w zasięgu coraz większej ilości firm transportowych/spedycyjnych, dlatego warto mieć na uwadze powyższe pomysły pozwalające na jej, przynajmniej tymczasowe, posiadanie. Należy jednak pamiętać, aby (niezależnie od wybranego wariantu) zwrócić uwagę na to, czy pojazdy mają zaimplementowany zintegrowany monitoring GPS. Ten w dalszej perspektywie jest w stanie przynieść wymierne korzyści ekonomiczne.

Zobacz więcej