Jawornik

Jest pięciu chętnych na opracowanie dokumentacji pod budowę węzła drogowego na Zakopiance

Jest pięciu chętnych na opracowanie dokumentacji pod budowę węzła drogowego na Zakopiance
Fot. Bartek Ziółkowski

Na przetarg dotyczący opracowania dokumentacji pod budowę węzła drogowego na Zakopiance w Jaworniku odpowiedziało pięć firm. Ceny wahają się od 2,2 do 3,1 mln zł. „Po weryfikacji wybrana zostanie najkorzystniejsza oferta” – zapowiada GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła, że w przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej węzła w miejscowości Jawornik, na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 7 (Zakopianki) z drogą wojewódzką nr 955 wzięło udział 5 firm.

GDDKiA zamierza przeznaczyć na ten cel 2 478 573 zł. Przedsiębiorcy, którzy chcą wykonać wspomniane zadanie swoją pracę wyceniają w zakresie od 2,26 mln do 3,17 mln zł. „Po weryfikacji dokumentów wybrana zostanie najkorzystniejsza oferta” – informuje zamawiający.

Wyłoniony w przetargu wykonawca opracuje kompleksową dokumentację projektową dla węzła drogowego w miejscowości Jawornik, w ciągu Zakopianki wraz z uzyskaniem ostatecznej decyzji środowiskowej. Wykonawca będzie też sprawował nadzór autorski w trakcie robót.

Inwestycja obejmie budowę dwupoziomowego węzła. Powstaną też łącznice, pasy włączeń i wyłączeń po obu stronach drogi krajowej, przebudowany będzie odcinek drogi wojewódzkiej oraz drogi zapewniające komunikację lokalną. W ramach inwestycji wybudowane zostaną dwa ronda, wiadukt, ekrany akustyczne, mur oporowy, ścieżka rowerowa i przepust dla ruchu pod Zakopianką. Istniejące sieci infrastruktury technicznej będą przebudowane, powstaną też nowe oraz kanał technologiczny.

Koszty inwestycji zostaną częściowo pokryte ze środków zainteresowanych tym projektem samorządów. Na mocy lipcowego porozumienia gmina Myślenice pokryje koszty dokumentacji wstępnej, odszkodowań i budowy drogi gminnej, w sumie ponad 5,9 mln zł, Samorząd Województwa Małopolskiego będzie miał swój udział w kosztach prac budowlanych, nadzoru inwestorskiego i wypłat odszkodowań, w sumie 20 mln zł. Większość kosztów, zarówno na etapie przygotowania dokumentacji jak i robót budowlanych, pokryje Skarb Państwa reprezentowany przez GDDKiA.

Przygotowanie dokumentacji wraz z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień i decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) przewidywane jest na lata 2020-2023, natomiast roboty budowlane na lata 2024-2025.

 

Ze względu na duże natężenie ruchu panujące na odcinku DK7 Kraków - Myślenice, które według Generalnego Pomiaru Ruchu 2015 wynosiło ponad 33 tys. pojazdów/dobę, jest to jedno z bardziej niebezpiecznych miejsc zarówno dla kierowców przemieszczających się DK7 (Zakopianka) jak i kierowców włączających się do ruchu na DK7 z drogi wojewódzkiej i odwrotnie. Na skrzyżowaniu dopuszczone są wszystkie relacje skrętne. „Realizacja inwestycji poprawi bezpieczeństwo i jednocześnie usprawni dojazd, a przez to funkcjonowanie i rozwój strefy ekonomicznej Jawornik-Polanka” – zapewnia GDDKiA.

Powiązane tematy

Komentarze (3)

 • 10 gru 2020

  Spieszmy się z tą modernizacją odcinka Myślenice-Kraków, bo S7 pójdzie najprawdopodobniej z węzła Bieżanów do Myślenic nową trasą.

  11 1 Odpowiedz
 • 10 gru 2020

  dramat raz przebudowane skrzyżowanie z kładka drugi raz dołożony pas a teraz przebudowa skrzyżowania ile będzie dalej łapówek!

  28 1 Odpowiedz
 • 15 gru 2020

  Brawo, szykuje się kolejny sukces burmistrza Szlachetki. A tak szczekali, a tak wyśmiewali jak pan Szlachetka opowiadał o planowanych inwestycjach na Zakopiance....gdzie teraz jesteście powiatowi hejterzy????? beka z was typki ?

  2 5 Odpowiedz

Zobacz więcej

Obserwatorium na Lubomirze ma 100 lat
Wiśniowa 0

Obserwatorium na Lubomirze ma 100 lat

Od ponad 100 lat odwiedzający Beskid Wyspowy mogą oglądać obiekty na niebie w obserwatorium astronomicznym na górze Lubomir   Od ponad 100 lat odwiedzający...