Te placówki będą szczepić jako pierwsze. „Nasz szpital jest przewidziany, jako centrum szczepień dla całego powiatu, przynajmniej na pierwszą linię”
Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę 72 placówek, które jako pierwsze w Polsce będą szczepić na Covid-19. Nie ma wśród nich Myślenic.
„Na pewno nasz szpital jest przewidziany w planach, jako centrum szczepień dla całego powiatu przynajmniej na pierwszą linię”
– podczas posiedzenia rady powiatu mówiła Małgorzata Bajer, kierownik wydziału zdrowia starostwa.
Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przekazał, że szczepionki na koronawirusa dotrą do Polski w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia.
- Będziemy najpierw szczepili "grupę zero", czyli służby medyczne, które najbardziej tego potrzebują – mówił premier. Podkreślił, że po świętach rząd i służby przystąpią do programu szczepień, który przez najbliższe kilka miesięcy będzie "największym zadaniem logistycznym, z jakim mierzymy się w ostatnich latach”. - Chcę, żeby było więcej miejsc, więcej możliwości w każdej gminie, lub niemal w każdej gminie, po to, żeby cały proces szczepień przebiegł jak najszybciej i żeby rzeczywiście wykorzystać w krótkim czasie jak największa liczbę dawek – mówił.
Do końca grudnia do Polski ma trafić 300 tys. dawek szczepionki produkowanej przez konsorcjum BioNTech-Pfizer. Natomiast do końca stycznia będzie ich 1,5 mln, co ma pozwolić na zaszczepienie 750 tys. osób. Na razie do szczepienia zgłosiło się 300 tys. osób zatrudnionych w tzw. szpitalach węzłowych, czyli tych, w których będzie szczepiony personel wszystkich szpitali i przychodni. Nabór chętnych ma się odbywać do 28 grudnia 2020 r.
Szczepienia będą dobrowolne, a osoby zaszczepione będą mogły uzyskać status ozdrowieńca, który pozwala np. zwalnia z obowiązku przechodzenia kwarantanny w przypadku kontaktu z zakażonymi.
Myślenice. Trwają negocjacje z NFZ
Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia udostępniono listę 72 placówek, które jako pierwsze rozpoczną szczepienia personelu medycznego. Najbliższe Myślenic znajdują się w Krakowie (Szpital Spec. im. Ludwika Rydygiera; im. Stefana Żeromskiego; Szpital Uniwersytecki), Nowym Targu (Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II), Nowym Sączu (Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego) i w Tarnowie (Szpital Wojewódzki im. Św. Łukasza SP ZOZ; Specjalistyczny Szpital im. E. Szczeklika).
Małgorzata Bajer: Narodowy Fundusz Zdrowia negocjuje z dyrektorem Adamem Styczniem i na pewno nasz szpital jest przewidziany w planach, jako centrum szczepień dla całego powiatu przynajmniej na pierwszą linię. Będzie szpitalem koordynującym, ponieważ otrzymaliśmy polecenie zbierania zapotrzebowania na szczepienia z Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ).
W pierwszej kolejności szczepieni będą lekarze i pielęgniarki z POZ i oczywiście nasi pracownicy. Dyskusja toczy się m.in. na temat przechowywania szczepionek, ponieważ te muszą być przetrzymywane w bardzo niskich temperaturach, a my takiej chłodni nie mamy
– podczas dzisiejszej sesji rady powiatu mówiła kierownik wydziału zdrowia starostwa powiatowego.
Dobowy przyrost potwierdzonych przypadków Covid-19 w powiecie myślenickim:
„Punkty wymazowe świecą pustkami”
Jak w trakcie przedstawienia sytuacji epidemiologicznej w powiecie myślenickim informował starosta Józef Tomal: "Dla powiatu myślenickiego średnia zakażeń na 10 tys. osób wynosiła 367 i była o 20% wyższa niż średnia dla województwa (309). Od początku pandemii zakażenia ogółem wyniosły 4678, liczba zgonów 79, a ozdrowieńców 4448. Dzisiaj działają dwa punkty wymazowe; w Dobczycach, gdzie wykonuje się kilkanaście pobrań dziennie i przy szpitalu w Myślenicach przy średniej 10 pobrań na dobę. To minimalne ilości osób, punkty świecą pustkami. Na 21 grudnia w Domach Pomocy Społecznej w Trzemeśni, Pcimiu i Harbutowicach brak osób zakażonych. Udało nam się opanować sytuację dzięki zaangażowaniu personelu i właściwym decyzjom kierownictwa i dyrekcji".
Potwierdzone przypadki Covid-19 w powiecie myślenickim:
Jego raport uzupełniała Małgorzata Bajer, która zwracała uwagę, że „na 21 grudnia było tylko 13 pacjentów chorych na covid. Ponadto od 15 grudnia mamy nową decyzję wojewody na mocy której mamy zapewnić 37 łóżek. Te znajdują się w oddziale neurologiczno-wewnętrznym, tam też znajdują się planowane 4 respiratory. Mamy jeszcze 2 łóżka dla pacjentów, którzy są podejrzani o covid w oddziale pulmonologii, a także 4 łóżka na oddziale ginekologiczno-położniczym również dla pacjentów covidowych. Natomiast oddział zakaźny przyjmuje chorych zakaźnie".
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.