Ruszyły szczepienia przeciwko Covid-19 w Małopolsce. Pierwsza była oddziałowa ze Szpitala Uniwersyteckiego
W niedzielę 27 grudnia wykonano pierwsze szczepionki przeciwko covid-19. Jako pierwsi pod igłę trafiła kadra medyczna
W sobotę 26 grudnia do Polski trafiła pierwsza partia szczepionki przeciwko COVID-19. Spośród 10 tys. dawek 1300 przesłano do Małopolski. Najwięcej, bo 825 – do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, zaś po 75 dawek do sześciu innych małopolskich placówek w Krakowie, Tarnowie, Nowym Targu i Nowym Sączu.
Na liście małopolskich szpitali węzłowych, które otrzymają szczepionki w najbliższym czasie znajduje się również myślenicka placówka.
Szczepienia w województwie rozpoczęły się w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Jak informuje biuro wojewody; pierwszą Małopolanką, która poddała się szczepieniu była oddziałowa opiekującą się pacjentami zakażonymi koronawirusem.
Wszyscy zaszczepieni tego dnia należą do tzw. grupy 0, która zgodnie z Narodowym Programem Szczepień została określona jako grupa szczególnego narażenia na zakażenie. Należą do niej: pracownicy szpitala węzłowego, pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych, pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej, pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki, osoby zatrudnione na uczelniach medycznych i studenci kierunków medycznych, osoby zatrudnione w izbach lekarskich, pielęgniarek i położnych, aptekarskich oraz diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów.
W szpitalach węzłowych, których jest w Polsce 509, przeciw COVID-19 będzie szczepiony personel medyczny i niemedyczny. Te jednostki zaszczepią swój personel, ale także personel innych placówek, m.in. szpitali, przychodni i aptek.
Szczepienia przeciwko COVID-19 są darmowe i dobrowolne.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.