Technologia

Internet stacjonarny w mieszkaniu - jak wybrać najlepszą opcję?

Internet stacjonarny w mieszkaniu - jak wybrać najlepszą opcję?

Mobilna sieć internetowa to zazwyczaj za mało, aby w pełni cieszyć się z możliwości, jakie daje globalna sieć. Właśnie dlatego większość z nas prędzej czy później stanie przed wyborem internetu stacjonarnego do mieszkania.

Jakie opcje powinni wybrać mieszkańcy bloków? Na jakie kryteria zwrócić uwagę podczas poszukiwania idealnej oferty? Odpowiedzi na to, i wiele innych pytań znajdziesz poniżej.

Dokładnie przeanalizuj, do czego używasz internetu 

Zazwyczaj większość użytkowników odruchowo sięga po jak największy pakiet internetowy. W odpowiedzi na pytanie dlaczego tak się dzieje? Najczęściej pada odpowiedź, której udzielił także Edmund Hillary pytany, po co w ogóle chce zdobyć Mount Everest - "bo istnieje". Tymczasem przed podpisaniem umowy warto dobrze się zastanowić, czego dokładnie poszukujemy i jakie są nasze potrzeby. 

Obecnie operatorzy, którzy oferują internet stacjonarny, dają klientom do wyboru wiele różnych pakietów, które najczęściej opierają się na przepustowości sieci internetowej. Obejmuje to przede wszystkim prędkość wysyłania i odbierania danych. To, jaka będzie dla nas najlepsza zależy od tego, w jaki sposób najczęściej korzystamy z sieci. Osoby, które spędzają w domu relatywnie niewiele czasu, a tym samym internetu używają do zrobienia kilku przelewów i sporadycznego obejrzenia filmu, mogą z powodzeniem zadowolić się prędkością do 100 Mb/s. 

Większą prędkość (nawet do 1Gb/s) warto rozważyć, jeżeli pracujemy w domu i często wysyłamy duże ilości danych. To także rozwiązanie optymalne dla osób, które oglądają dużo filmów i seriali na serwisach streamingowych, odbywają telekonferencje, wysyłają i odbierają ciężkie pliki, a także grają w gry przez internet. W takich przypadkach 600 Mb/s to najniższa prędkość, nad jaką warto się w ogóle zastanawiać. 

Dowiedz się, do jakiego internetu masz dostęp

Dostęp do internetu stacjonarnego uzależniony jest w dużej mierze od lokalizacji, w jakiej się znajdujemy. Jeżeli nasze mieszanie znajduje się w jednym z największych miast, wybór jest praktycznie nieograniczony. Dostęp do stałego łącza kablowego oraz światłowodu jest wówczas na wyciągnięcie ręki i jedyną kwestią różnicującą, jaka musi nas w tym wypadku interesować, jest kryterium cenowe oraz różnorodność dostępnych pakietów. W ofercie UPC znajduje się wiele różnych ofert, które można w prosty sposób wykorzystać w swoim mieszkaniu. W zależności od tego, do czego jest nam w istocie potrzebny internet, możemy wybrać ofertę dokładnie dopasowaną do naszych potrzeb. 

Rozważ jakich dodatkowych usług potrzebujesz

Bardzo często możemy na rynku natknąć się na oferty internetu stacjonarnego, które wzbogacone zostały o bardzo różnorodne dodatkowe funkcje. Najczęściej jest to telewizja o określonym, często wyprofilowanym, zasobie kanałów. Niekiedy mamy także do czynienia z usługą telefonu stacjonarnego, a nawet czasowo darmowym lub dostępnym w konkurencyjnej cenie dostępem do serwisów oferujących treści multimedialne. Zanim zdecydujemy się na konkretny pakiet, warto zastanowić się, która z tych usług faktycznie jest nam potrzebna i z której będziemy korzystać. Oferta operatora może zapewnić nam mnóstwo rozrywki w dobrej cenie, jednak nieodpowiednio przemyślana sprawi, że będziemy płacili za cały pakiet usług, z których nie korzystamy.

Oferta internetu stacjonarnego do mieszkania jest bardzo szczeroka, szczególnie jeżeli zamieszkujemy duże miasto. Warto jednak wybrać taką, która faktycznie odpowiadała będzie naszym potrzebom i której potencjał będziemy w stanie w pełni wykorzystać.

Zobacz więcej