Miasto

Nowa biblioteka: Milionowa dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotację w wysokości miliona zł na budowę biblioteki publicznej powstającej przy ul. Adama Mickiewicza w Myślenicach

To druga dotacja po 400 tys. zł przyznanych przez Sejmik Województwa Małopolskiego. Milionowa dotacja z MKiDN pozwoliła na zwrot tej kwoty do budżetu (pieniądze na budowę były zabezpieczone w ramach budżetu gminy).

Gmach nowej biblioteki powstaje od strony ul. Adama Mickiewicza za budynkiem Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Obecnie biblioteka ma swoją siedzibę w Rynku w najstarszej w mieście kamienicy Obońskich. Obecnie biblioteka zajmuje 250 m.kw. i ma zarejestrowanych ponad 5 tysięcy czytelników. 

Obecna siedziba biblioteki zostanie wykorzystana na zbiory Muzeum Regionalnego. Tzw. „Dom Grecki”, w którym mieści się aktualnie muzeum należy do prywatnego właściciela. 

Szacunkowy koszt budowy, to ponad 5 mln zł.

Powiązane tematy

Komentarze

 • Brak zdjęcia
  25 cze 2011

  oni chyba nie maja na co pieniedzy wydawac
  jak można budować biblioteke za 5 milionów kiedy wille bogaczy myślenickich kosztują 1-2 miliony?

  8 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  25 cze 2011

  Co za logika że na biblioteke wykladaja 5 milionów a na rewitalizacje parku 2 miliony

  9 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  25 cze 2011

  Szacunkowy koszt budowy, to ponad 5 mln zł.

  4 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  25 cze 2011

  Osobiście uważam, że w dzisiejszych czasach (czasach internetu i ogólnej komputerowej mobilności) budowanie tak wielkiej biblioteki jest niemądre. Sama wychowałam się na książkach drukowanych, ale trzeba iść z duchem czasu! Teraz książki, gazety czyta się w necie. Dzieci, młodzież świetnie radzą sobie z obsługą komputera a wysyłanie ich do biblioteki mija się z celem. Rozumiem małą, kameralną biblioteko - czytelnię, ale taki gmach?? Po co, w jakim celu, dla kogo?? Myślę, że są inne "ważniejsze" wydatki w naszym mieście...

  4 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  25 cze 2011

  biblioteke można było urządzić w istniejącym już lokalu, zreszta obecne biblioteki w zueplnosci wystarczały wiec po co ten wielki gmach??
  wybudują gmach a ciekawe kto da pieniadze na wypełnienie go ciekawymi ksiązakami i nowościami:)

  4 4 Odpowiedz
 • 25 cze 2011

  noooo jak dziedzictwo narodowe to musi że tak :)

  dobry dług nie jest zły :))))

  3 6 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  25 cze 2011

  bezrobotni beda mieli przynajmniej gdzie poczytac, skoro o pracy nawet nie ma co marzyc

  4 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  25 cze 2011

  Burmistrz musi sobie zaspokoić swoje fanaberie.............

  3 2 Odpowiedz
 • 25 cze 2011

  będzie można się nauczyć strzelać....przynajmniej teoretycznie :-D

  2 4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  25 cze 2011

  A co go obchodzi, że ludzie nie mają pracy, najważniejsze że on ma cieplutki stołek w urzędzie. Przed wyborami to taki grzeczniutki nawet do czerwonych poszedł na imprezę eh hipokryta i tyle.

  5 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  25 cze 2011

  Znowu bezprecedensowy sukces gminy w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na jakże potrzebne inwestycje. A wszystko to zasługa naszego burmistrza miasta i gminy Myślenice pana Macieja Ostrowskiego.

  3 9 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  25 cze 2011

  ręce opadają, przecież tyle jest ważniejszych rzeczy do zrobienia, autor piszę o"zarejestrowanych ponad 5 tysięcy czytelników" szkoda, ze nie pofatygował się i nie sprawdził ilu jest czynnych czyli takich co choćby raz na miesiąc korzystają, czytelników. Tyle pomieszczeń jest w MOKu i choćby tam by można zbiory przenieść, ale co tam rzeka pieniędzy z sejmiku płynie to dawaj robimy. Ciekawe co będzie jak ta rzeka wyschnie?

  5 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  26 cze 2011

  Aby było nowocześnie będzie to biblioteka e-booków, MP3 i co tam jeszcze wynajdą.
  Ja osobiście kocham zapach nowej książki.

  2 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  26 cze 2011

  Kompletna paranoja... Tyle pieniędzy na tak nieprzydatną inwestycję? Co z tego, że jest zarejestrowanych 5 tys. czytelników, skoro pewnie nawet nie ma spośród nich 2000, którzy wypożyczają książki przynajmniej raz w miesiącu. Przecież można było unowocześnić tą bibliotekę w Rynku, albo otworzyć drugą w MOKiSie, niekoniecznie taką na 10 000 książek. Taka inwestycja nie pochłonęłaby nawet miliona złotych, licząć już koszt zakupu nowych książek. Ale przecież Myślenice to miasto inteligencji i mimo, że liczą tylko 19 tys. mieszkańców, to muszą mieć bibliotekę o liczbie książek wielokrotnie większej niż liczba mieszkańców. Nawet w Krakowie, mieście nauki i edukacji, który liczy ponad milion mieszkańców nie ma takiego współczynnika! Lepiej niech burmistrz zadba o to, aby Myśleniczanie mieli więcej miejsca do aktywności fizycznej, bo książek i tak nikt praktycznie dzisiaj nie czyta. Budowa ścieżek rowerowych, rewitalizacja betonowych boisk, który u Nas jest nadal sporo, budowa kolejnych... Ale przecież jakby się kto pytał, to strzelnica jest, więc burmistrz ingeruje w ,,sport i turystykę'' w Myślenicach...

  4 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  26 cze 2011

  Jak to będzie zarządzanie tak jak MDKiS to życzę im powodzenia...

  4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  26 cze 2011

  Jak zwykle przyszłościowe myślenie ,w dobie e-booków fundujemy gmach dla garstki czytelników zamiast za o wiele mniejsze pieniądze unowocześnić to co jest.
  Ale jak zwykle im większa inwestycja tym większe pieniądze.......
  Przedsiębiorcy w stylu Więcławskiego z "Rancza" są wszędzie.

  2 2 Odpowiedz
 • Kuba 26 cze 2011

  Nie do końca rozumiem tą całą falę krytyki, bo jak dla mnie Biblioteka to dobra opcja. Osobiście z utęsknieniem czekam na otwarcie. ;)

  5 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  26 cze 2011

  [quote=Jasny] Nie do końca rozumiem tą całą falę krytyki, bo jak dla mnie Biblioteka moim zdaniem to dobra opcja. Osobiście z utęsknieniem czekam na otwarcie. ;) [/quote]
  Owszem, ale nie za taką kasę.

  2 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  26 cze 2011

  Czytajcie ze zrozumieniem. Milion jest od ministerstwa i w związku z tym gmina dostaje z powrotem to co wyłożyła. Czyli może z tą kasą zrobić co chce. Np. ścieżki rowerowe. A biblioteka się nie mieści w obecnym lokalu. Ma ponad 50 000 książek, audiobooki, czytelnię internetową , naukową, prasę i oddział dla dzieci. A dlaczego niby nie mamy mieć biblioteki z prawdziwego znaczenia? Co?

  7 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  26 cze 2011

  sepulek czytaj uważnie! Dostajemy w sumie 1,4mln zł dofinansowania, a pisze dokładnie ,,szacunkowy koszt budowy to ponad 5mln zł''. Jak myślisz, kto wyłoży te 3,6mln zł lub więcej? Nie kto inny, jak my - podatnicy. Wiesz, ile można zrobić w Myślenicach za takie pieniądze? Nawet rewitalizacja Zarabia nie pochłonie takich kosztów. Po co komu biblioteka z prawdziwego zdarzenia, jak nie będzie miał kto czytać? Oczywiście można zrobić na pokaz dwupiętrową bibliotekę, jakiej nie ma w Polsce większość kilkuset-tysięcznych miast, ale po co? Trzeba myśleć przyszłościowo, a nie wydawać kasę bez sensu. Podobnie było ze strzelnicą na Zarabiu - tyle szumu zrobiono, a zażyczono sobie takich opłat za wstęp, że praktycznie nikogo nie stać na to, aby sobie ot tak postrzelać w weekend.

  3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  26 cze 2011

  co to znaczy "nie ma kto czytać"? A byłeś w bibliotece? To przyjdź i zobacz kolejki w wypożyczalni i tłumy maturzystów w czytelni. A prasa jest czytana cały dzień. Nasze miasto nie może żyć jak w średniowieczu. Są ludzie którzy czytają i to dużo. A inwestycja jest na lata. Nie wszystko musi zaraz się opłacać i przynosić zyski. Kultura też jest ważna:)

  2 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  26 cze 2011

  Chodzi mi o to, że nie ma sensu budować aż tak wielkiej biblioteki, skoro zapotrzebowanie nie jest aż tak duże. Zobacz na zdjęcia - przecież to będzie ogromna biblioteka! Nawet gdyby te 5 tys. , które mają założone ,,konto'' w bibliotece było stałymi czytelnikami, to i tak nie będą stanie wykorzystać w 100% bogatej oferty tej biblioteki (nie mówiąc już, że duża część zarejestrowanych to dzieci i młodzież, którzy potrzebowali wypożyczyć jakąś lekturę, bo w szkolnej bibliotece nie było). Kultura jest ważna, owszem, ale należy myśleć rozważnie i przewidywać naprzód potrzeby ludzii. Dzisiaj może i dość dużo ludzi czyta jeszcze książki, ale za 10 lat na pewno się to zmieni i jestem tego pewien. I wtedy ludzie będą mieli żal do władz, czemu w naszym mieście nie ma wielu innych, potrzebnych rzeczy, a jest dwu (lub trzy) piętrowa biblioteka. :/

  3 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 cze 2011

  A według mnie jest sens budowy tej biblioteki. Będzie ona większa, co znaczy, że zwiększą liczbę książek. Ci, którzy piszą, iż biblioteka jest nie ważna i mało co potrzebna, podejrzewam, że zaliczają się właśnie do tej grupy i sami nie czytają. Ludzie są egoistami, ale w takich sprawach pomyślcie o innych. Ha, piszecie, że "dzieci, młodzież świetnie radzą sobie z obsługą komputera a wysyłanie ich do biblioteki mija się z celem." A ja sama mam 13 lat i mogę powiedzieć, że osoby z mojego wieku, również jak ja, chętnie czytają. Może biblioteka zaopatrzy się w jakieś nowsze książki i nie trzeba będzie kupować w Empikach i wystarczy nam to, co mamy swoje ?

  3 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 cze 2011

  Skoro stać nas na budowę takiego budynku za ponad 5 mln zł, to wcale się nie zdziwię jak jutro włodarz gminy kupi dla Straży Miejskiej, Porsche i Ferrari oraz terenowego Range Rovera. Przecież i tak załatwi na te bryki 15% dofinansowania.
  I nie żeby było ze jestem przeciwny bibliotece. Jestem za, tylko w granicach rozsądku którego coraz bardziej zaczyna brakować naszym włodarzom.Temu z Rynku i temu koło Ronda.

  3 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 cze 2011

  Ja tak pytam trochę z innej beczki, czy ktoś próbował może zamówić sobie książke z biblioteki online? Próbuje od wczoraj i nie wiem czy to od nich jest znowu problem czy u mnie coś nie wchodzi jak trzeba? :)

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Wycinka drzew wstrzymana. Burmistrz i wicestarosta zabierają głos
Myślenice 72

Wycinka drzew wstrzymana. Burmistrz i wicestarosta zabierają głos

Wycinka drzew w pasie zieleni przy ul. Słowackiego została wstrzymana. Stało się tak po alarmie i zapowiedziach protestów jakie w sobotę wznieśli mieszkańcy Jak alarmowaliście w sobotę; w pasie zieleni przy ul. Słowackiego ruszyła wycinka drzew. Wśród mieszkańców szybko rozeszła się wiadomość o tym, że wycięty ma zostać pas drzew wzdłuż Bysinki mi...

Płatne parkingi przy ul. Szpitalnej. Radni myślą o kolejnych parkomatach w okolicach galerii
Myślenice 43

Płatne parkingi przy ul. Szpitalnej. Radni myślą o kolejnych parkomatach w okolicach galerii

Od nowego roku przy ulicy Szpitalnej w Myślenicach staną dwa parkomaty. Radni rozważają czy wprowadzić opłaty przy ul. Armii Krajowej, Okulickiego i Generała Maczka. „To nie rozwiąże problemu, a przekieruje go na inne ulice” – zwraca uwagę Grażyna Ambroży Trwa „porządkowanie ruchu samochodowego w centrum miasta”. Radni podjęli uchwałę na mocy któr...

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest
Alarmujecie 54

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest

Od rana trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. "Podobno to nie koniec, ma zniknąć cały pas drzew do ulicy Piłsudskiego" - informuje Małgorzata Jarzyna z ruchu "Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach"  artykuł aktualizowany Ze wstępnych informacji wynika, że wycięty ma zostać pas drzew wzdłuż Bysinki między ulicami Mickiewicza i...

Mieszkańcy protestują. Zawieszona decyzja o parkomatach na ul. Armii Krajowej
Myślenice 6

Mieszkańcy protestują. Zawieszona decyzja o parkomatach na ul. Armii Krajowej

Po proteście mieszkańców ul. Armii Krajowej przesłanym na ręce przewodniczącego rady Jana Podmokłego (KW MO), radni wstrzymali decyzję o wprowadzeniu opłat za parkowaniu w tym miejscu W mieście trwa „porządkowanie ruchu samochodowego w centrum”. Radni podjęli uchwałę, na mocy której od stycznia będziemy płacić za postój przy ul. Szpitalnej. Kolejn...

Pani Ania schudła 11kg! Kolejna fenomenalna metamorfoza w Projekt Zdrowie! 
Społeczeństwo 0

Pani Ania schudła 11kg! Kolejna fenomenalna metamorfoza w Projekt Zdrowie! 

Pani Ania swoją walkę o najlepszą wersję siebie rozpoczęła początkiem lipca. Dziś po 3,5 miesiącach  intensywnych działań połączonych z wielką determinacją, jest lżejsza o 11 kg i udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych! A upór i konsekwencja doprowadzają do wymarzonego celu Zapraszamy do wywiadu z bohaterką.   Dlaczego postanowiła Pani podją...