Miasto

Nowa biblioteka: Milionowa dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotację w wysokości miliona zł na budowę biblioteki publicznej powstającej przy ul. Adama Mickiewicza w Myślenicach

To druga dotacja po 400 tys. zł przyznanych przez Sejmik Województwa Małopolskiego. Milionowa dotacja z MKiDN pozwoliła na zwrot tej kwoty do budżetu (pieniądze na budowę były zabezpieczone w ramach budżetu gminy).

Gmach nowej biblioteki powstaje od strony ul. Adama Mickiewicza za budynkiem Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Obecnie biblioteka ma swoją siedzibę w Rynku w najstarszej w mieście kamienicy Obońskich. Obecnie biblioteka zajmuje 250 m.kw. i ma zarejestrowanych ponad 5 tysięcy czytelników. 

Obecna siedziba biblioteki zostanie wykorzystana na zbiory Muzeum Regionalnego. Tzw. „Dom Grecki”, w którym mieści się aktualnie muzeum należy do prywatnego właściciela. 

Szacunkowy koszt budowy, to ponad 5 mln zł.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 25 cze 2011

  oni chyba nie maja na co pieniedzy wydawac
  jak można budować biblioteke za 5 milionów kiedy wille bogaczy myślenickich kosztują 1-2 miliony?

  8 3 Odpowiedz
 • 25 cze 2011

  Co za logika że na biblioteke wykladaja 5 milionów a na rewitalizacje parku 2 miliony

  9 5 Odpowiedz
 • 25 cze 2011

  Szacunkowy koszt budowy, to ponad 5 mln zł.

  4 2 Odpowiedz
 • 25 cze 2011

  Osobiście uważam, że w dzisiejszych czasach (czasach internetu i ogólnej komputerowej mobilności) budowanie tak wielkiej biblioteki jest niemądre. Sama wychowałam się na książkach drukowanych, ale trzeba iść z duchem czasu! Teraz książki, gazety czyta się w necie. Dzieci, młodzież świetnie radzą sobie z obsługą komputera a wysyłanie ich do biblioteki mija się z celem. Rozumiem małą, kameralną biblioteko - czytelnię, ale taki gmach?? Po co, w jakim celu, dla kogo?? Myślę, że są inne "ważniejsze" wydatki w naszym mieście...

  4 4 Odpowiedz
 • 25 cze 2011

  biblioteke można było urządzić w istniejącym już lokalu, zreszta obecne biblioteki w zueplnosci wystarczały wiec po co ten wielki gmach??
  wybudują gmach a ciekawe kto da pieniadze na wypełnienie go ciekawymi ksiązakami i nowościami:)

  4 4 Odpowiedz
 • 25 cze 2011

  noooo jak dziedzictwo narodowe to musi że tak :)

  dobry dług nie jest zły :))))

  3 6 Odpowiedz
 • 25 cze 2011

  bezrobotni beda mieli przynajmniej gdzie poczytac, skoro o pracy nawet nie ma co marzyc

  4 2 Odpowiedz
 • 25 cze 2011

  Burmistrz musi sobie zaspokoić swoje fanaberie.............

  3 2 Odpowiedz
 • 25 cze 2011

  będzie można się nauczyć strzelać....przynajmniej teoretycznie :-D

  2 4 Odpowiedz
 • 25 cze 2011

  A co go obchodzi, że ludzie nie mają pracy, najważniejsze że on ma cieplutki stołek w urzędzie. Przed wyborami to taki grzeczniutki nawet do czerwonych poszedł na imprezę eh hipokryta i tyle.

  5 2 Odpowiedz
 • 25 cze 2011

  Znowu bezprecedensowy sukces gminy w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na jakże potrzebne inwestycje. A wszystko to zasługa naszego burmistrza miasta i gminy Myślenice pana Macieja Ostrowskiego.

  3 9 Odpowiedz
 • 25 cze 2011

  ręce opadają, przecież tyle jest ważniejszych rzeczy do zrobienia, autor piszę o"zarejestrowanych ponad 5 tysięcy czytelników" szkoda, ze nie pofatygował się i nie sprawdził ilu jest czynnych czyli takich co choćby raz na miesiąc korzystają, czytelników. Tyle pomieszczeń jest w MOKu i choćby tam by można zbiory przenieść, ale co tam rzeka pieniędzy z sejmiku płynie to dawaj robimy. Ciekawe co będzie jak ta rzeka wyschnie?

  5 3 Odpowiedz
 • 26 cze 2011

  Aby było nowocześnie będzie to biblioteka e-booków, MP3 i co tam jeszcze wynajdą.
  Ja osobiście kocham zapach nowej książki.

  2 1 Odpowiedz
 • 26 cze 2011

  Kompletna paranoja... Tyle pieniędzy na tak nieprzydatną inwestycję? Co z tego, że jest zarejestrowanych 5 tys. czytelników, skoro pewnie nawet nie ma spośród nich 2000, którzy wypożyczają książki przynajmniej raz w miesiącu. Przecież można było unowocześnić tą bibliotekę w Rynku, albo otworzyć drugą w MOKiSie, niekoniecznie taką na 10 000 książek. Taka inwestycja nie pochłonęłaby nawet miliona złotych, licząć już koszt zakupu nowych książek. Ale przecież Myślenice to miasto inteligencji i mimo, że liczą tylko 19 tys. mieszkańców, to muszą mieć bibliotekę o liczbie książek wielokrotnie większej niż liczba mieszkańców. Nawet w Krakowie, mieście nauki i edukacji, który liczy ponad milion mieszkańców nie ma takiego współczynnika! Lepiej niech burmistrz zadba o to, aby Myśleniczanie mieli więcej miejsca do aktywności fizycznej, bo książek i tak nikt praktycznie dzisiaj nie czyta. Budowa ścieżek rowerowych, rewitalizacja betonowych boisk, który u Nas jest nadal sporo, budowa kolejnych... Ale przecież jakby się kto pytał, to strzelnica jest, więc burmistrz ingeruje w ,,sport i turystykę'' w Myślenicach...

  4 3 Odpowiedz
 • 26 cze 2011

  Jak to będzie zarządzanie tak jak MDKiS to życzę im powodzenia...

  4 Odpowiedz
 • 26 cze 2011

  Jak zwykle przyszłościowe myślenie ,w dobie e-booków fundujemy gmach dla garstki czytelników zamiast za o wiele mniejsze pieniądze unowocześnić to co jest.
  Ale jak zwykle im większa inwestycja tym większe pieniądze.......
  Przedsiębiorcy w stylu Więcławskiego z "Rancza" są wszędzie.

  2 2 Odpowiedz
 • Kuba 26 cze 2011

  Nie do końca rozumiem tą całą falę krytyki, bo jak dla mnie Biblioteka to dobra opcja. Osobiście z utęsknieniem czekam na otwarcie. ;)

  5 3 Odpowiedz
 • 26 cze 2011

  [quote=Jasny] Nie do końca rozumiem tą całą falę krytyki, bo jak dla mnie Biblioteka moim zdaniem to dobra opcja. Osobiście z utęsknieniem czekam na otwarcie. ;) [/quote]
  Owszem, ale nie za taką kasę.

  2 2 Odpowiedz
 • 26 cze 2011

  Czytajcie ze zrozumieniem. Milion jest od ministerstwa i w związku z tym gmina dostaje z powrotem to co wyłożyła. Czyli może z tą kasą zrobić co chce. Np. ścieżki rowerowe. A biblioteka się nie mieści w obecnym lokalu. Ma ponad 50 000 książek, audiobooki, czytelnię internetową , naukową, prasę i oddział dla dzieci. A dlaczego niby nie mamy mieć biblioteki z prawdziwego znaczenia? Co?

  7 3 Odpowiedz
 • 26 cze 2011

  sepulek czytaj uważnie! Dostajemy w sumie 1,4mln zł dofinansowania, a pisze dokładnie ,,szacunkowy koszt budowy to ponad 5mln zł''. Jak myślisz, kto wyłoży te 3,6mln zł lub więcej? Nie kto inny, jak my - podatnicy. Wiesz, ile można zrobić w Myślenicach za takie pieniądze? Nawet rewitalizacja Zarabia nie pochłonie takich kosztów. Po co komu biblioteka z prawdziwego zdarzenia, jak nie będzie miał kto czytać? Oczywiście można zrobić na pokaz dwupiętrową bibliotekę, jakiej nie ma w Polsce większość kilkuset-tysięcznych miast, ale po co? Trzeba myśleć przyszłościowo, a nie wydawać kasę bez sensu. Podobnie było ze strzelnicą na Zarabiu - tyle szumu zrobiono, a zażyczono sobie takich opłat za wstęp, że praktycznie nikogo nie stać na to, aby sobie ot tak postrzelać w weekend.

  3 Odpowiedz
 • 26 cze 2011

  co to znaczy "nie ma kto czytać"? A byłeś w bibliotece? To przyjdź i zobacz kolejki w wypożyczalni i tłumy maturzystów w czytelni. A prasa jest czytana cały dzień. Nasze miasto nie może żyć jak w średniowieczu. Są ludzie którzy czytają i to dużo. A inwestycja jest na lata. Nie wszystko musi zaraz się opłacać i przynosić zyski. Kultura też jest ważna:)

  2 1 Odpowiedz
 • 26 cze 2011

  Chodzi mi o to, że nie ma sensu budować aż tak wielkiej biblioteki, skoro zapotrzebowanie nie jest aż tak duże. Zobacz na zdjęcia - przecież to będzie ogromna biblioteka! Nawet gdyby te 5 tys. , które mają założone ,,konto'' w bibliotece było stałymi czytelnikami, to i tak nie będą stanie wykorzystać w 100% bogatej oferty tej biblioteki (nie mówiąc już, że duża część zarejestrowanych to dzieci i młodzież, którzy potrzebowali wypożyczyć jakąś lekturę, bo w szkolnej bibliotece nie było). Kultura jest ważna, owszem, ale należy myśleć rozważnie i przewidywać naprzód potrzeby ludzii. Dzisiaj może i dość dużo ludzi czyta jeszcze książki, ale za 10 lat na pewno się to zmieni i jestem tego pewien. I wtedy ludzie będą mieli żal do władz, czemu w naszym mieście nie ma wielu innych, potrzebnych rzeczy, a jest dwu (lub trzy) piętrowa biblioteka. :/

  3 1 Odpowiedz
 • 27 cze 2011

  A według mnie jest sens budowy tej biblioteki. Będzie ona większa, co znaczy, że zwiększą liczbę książek. Ci, którzy piszą, iż biblioteka jest nie ważna i mało co potrzebna, podejrzewam, że zaliczają się właśnie do tej grupy i sami nie czytają. Ludzie są egoistami, ale w takich sprawach pomyślcie o innych. Ha, piszecie, że "dzieci, młodzież świetnie radzą sobie z obsługą komputera a wysyłanie ich do biblioteki mija się z celem." A ja sama mam 13 lat i mogę powiedzieć, że osoby z mojego wieku, również jak ja, chętnie czytają. Może biblioteka zaopatrzy się w jakieś nowsze książki i nie trzeba będzie kupować w Empikach i wystarczy nam to, co mamy swoje ?

  3 3 Odpowiedz
 • 27 cze 2011

  Skoro stać nas na budowę takiego budynku za ponad 5 mln zł, to wcale się nie zdziwię jak jutro włodarz gminy kupi dla Straży Miejskiej, Porsche i Ferrari oraz terenowego Range Rovera. Przecież i tak załatwi na te bryki 15% dofinansowania.
  I nie żeby było ze jestem przeciwny bibliotece. Jestem za, tylko w granicach rozsądku którego coraz bardziej zaczyna brakować naszym włodarzom.Temu z Rynku i temu koło Ronda.

  3 2 Odpowiedz
 • 27 cze 2011

  Ja tak pytam trochę z innej beczki, czy ktoś próbował może zamówić sobie książke z biblioteki online? Próbuje od wczoraj i nie wiem czy to od nich jest znowu problem czy u mnie coś nie wchodzi jak trzeba? :)

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery
Myślenice 2

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery

Na rondzie przy OSP Śródmieście dwóch mężczyzn siekierami zaatakowało grupę przechodniów Na redakcja@miasto-info.pl nasi czytelnicy informują, że w czwartek 15 sierpnia pomiędzy godz. 22:30 a 23 na rondzie Śródmieście w Myślenicach miało dojść do napadu z użyciem siekier. Informacje potwierdza Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji...

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic
Historia 0

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic

W czwartek 22 sierpnia mija 77 lat od chwili, kiedy Niemcy wywieźli, a następnie zamordowali około 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic W jednej z kamienicy znajdującej się na myślenickim Rynku znajduje się tablica upamiętniająca te wydarzenia. Od 15 lat spotykają się pod nią mieszkańcy Myślenic, aby uczcić pamięć jednego z najtragiczniejszych wyd...

Kiedy zobaczył film, na którym niszczy szlaban, sam zgłosił się na policję
Myślenice 0

Kiedy zobaczył film, na którym niszczy szlaban, sam zgłosił się na policję

Wczoraj Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach opublikowała nagranie, na którym widać, jak młody mężczyzna niszczy szlaban przy ul. Mickiewicza. Kiedy sprawca zobaczył film, sam zgłosił się na policję Film zamieszczony przez policję na facebooku szybko obiegł również lokalne media, a jego odsłony rosły w imponującym tempie. Na filmie widać było j...

Kiedy nocą wracała do domu, napadł ją nieznany mężczyzna. Usłyszał zarzut gwałtu
Myślenice 8

Kiedy nocą wracała do domu, napadł ją nieznany mężczyzna. Usłyszał zarzut gwałtu

Kiedy ponad 20-letnia kobieta wracała w nocy do domu, została zaatakowana przez nieznajomego mężczyznę. Policji udało się go namierzyć. Postawiono mu zarzut gwałtu. Grozi mu od 2 do 12 lat więzienia Była noc z soboty na niedzielę (27/28 lipca), kiedy ponad 20-letnia kobieta szła przez Myślenice w kierunku domu. Jak relacjonuje policja, została nap...

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM
Kościół 0

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM

Poranna msza rozpoczęła tydzień jubileuszowy uświetnijący prawie dwuletnie przygotowania do złotego jubileuszu koronacji wizerunku Matki Bożej Myślenickiej   Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach  trwa złoty jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. W dniu 24 sierpnia 1969 roku koronacji obrazu dokonał kar...

Arcybiskup Marek Jędraszewski: Zachęcam do pielgrzymowania do myślenickiego sanktuarium
Kościół 2

Arcybiskup Marek Jędraszewski: Zachęcam do pielgrzymowania do myślenickiego sanktuarium

W tym roku obchodzimy 50-lecie Koronacji Obrazu Pani Myślenickiej. Zachęcam Was gorąco do udziału we wspólnym dziękczynieniu, jak i do pielgrzymowania do tego sanktuarium, w którym z okazji Roku Jubileuszowego można uzyskać łaskę odpustu zupełnego. - czytamy w komunikacie przesłanym przez Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego do kościołów w na...