Biznes

W jakim miejscu bezpiecznie przechowywać pieniądze?

W jakim miejscu bezpiecznie przechowywać pieniądze?

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie robi młody, wchodzący w dorosłość człowiek jest założenie własnego konta w banku. Wydawać by się mogło, że w obecnym czasie niemalże każdy posiada lub będzie posiadał własny rachunek bankowy. Czy jednak pojęcie konta naprawdę jest zrozumiałe?

 

Czym są konta bankowe?
Jakie są rodzaje kont bankowych?
Jakie konto bankowe wybrać?

Czym jednak tak naprawdę jest konto bankowe? Przyjrzyjmy się definicji.

Czym są konta bankowe?

Konta bankowe to, najprościej mówiąc, miejsca, w którym za pośrednictwem banku można przechowywać pieniądze. Jest to taki wirtualny portfel, świnka-skarbonka, do której wpłacane i wypłacane środki są na bieżąco monitorowane i zapisywane przez bank. Dzięki temu właściciel konta może dokładnie sprawdzać stan swoich finansów, a także dokonywać wpłat i wypłacać pieniądze w dowolnym miejscu. Ponadto dzięki rachunkowi bankowemu zyskuje się możliwość płacenia kartą na przykład w sklepie. Dzięki temu znika konieczność nieustannego noszenia przy sobie gotówki. Dzięki kontom można także dokonywać przelewów na konta innych osób, wykonywać płatności przez Internet oraz płacić przy pomocy telefonu (jeśli posiada on funkcję NFC). Z tych powodów posiadanie konta bankowego jest niezwykle przydatne i wygodne. Na rynku spotkać się można z różnymi rodzajami rachunków, które dostosowywane są do potrzeb konkretnych grup klientów.

Jakie są rodzaje kont bankowych?

Najbardziej popularnym rodzajem konta jest konto osobiste. Charakteryzuje się ono niskim lub zerowym oprocentowaniem środków, jakie są na nim przetrzymywane. Ten rodzaj rachunku służy do wykonywania zwyczajnych płatności, takich jak przelewy, zapłata za zakupy czy zapłata przez Internet. Kolejnym rodzajem jest konto młodzieżowe. Jest ono przeznaczone dla osób niepełnoletnich do 18 roku życia, a jego założenie wymaga rzecz jasna zgody opiekuna prawnego lub rodzica. Konta młodzieżowe blokują opcję zaciągnięcia kredytu i inwestowania, są jednak dobrym sposobem na nauczenie nastolatka szacunku do pieniądza i odpowiedzialnego dysponowania nimi.

Kolejnym rodzajem rachunku jest konto oszczędnościowe, które służy do odkładania dużych sum pieniędzy. Przelewy z takiego konta niejednokrotnie kosztują – pozwala to jednak zniechęcić klientów do wypłacania pieniędzy, a co za tym idzie – zmusić do oszczędności. Ciekawym rodzajem są także konta walutowe, pozwalające na gromadzenie środków w obcej walucie. Podczas prowadzenia takiego konta należy pamiętać, że przelewanie pieniędzy w innej walucie na konto wiąże się z przeliczeniem danej kwoty na złotówki lub odwrotnie, a przelicznik nie zawsze bywa korzystny. Dzięki tak dużemu wyborowi kont bankowych, każdy z klientów może znaleźć najbardziej odpowiednie do swojej sytuacji.

Jakie konto bankowe wybrać?

Konto bankowe powinno być wybierane w zależności od indywidualnych potrzeb klienta. Jasne jest, że konto walutowe niekoniecznie będzie potrzebne studentowi, a konto młodzieżowe nie jest przeznaczone dla emeryta. Z tego powodu warto zastanowić się, do czego konkretnie będzie używany rachunek i jaki jest cel jego otwarcia. Po wyborze konkretnego rodzaju konta warto także przyjrzeć się ofertom banków. Konta mogą różnić się oprocentowaniem i warunkami użytkowania, dlatego należy uważnie śledzić umowy i porównywać propozycje.

Konto bankowe to niezwykle wygodny sposób przetrzymywania i korzystania z pieniędzy. Pozwala na dokładne śledzenie swoich wydatków i przychodów, a także na dokonywanie zakupów w różnych formach. Warto przejrzeć proponowane przez banki oferty i wybrać konto najlepsze dla siebie.