Powiat myślenicki

Na co chorujemy najczęściej i jaka jest najpopularniejsza przyczyna zgonów w naszym regionie?

Na co chorujemy najczęściej i jaka jest najpopularniejsza przyczyna zgonów w naszym regionie?

Mieszkańcy powiatu myślenickiego najczęściej zmagają się z chorobami układu krążenia, co stanowi prawię połowę zgonów.

To oprócz raka największe zagrożenie dla naszego zdrowia. „Lepiej zapobiegać niż leczyć” – mówią przedstawiciele starostwa, zapowiadając start programu „Zdrowa Rodzina”

 

Wśród największych problemów zdrowotnych z jakimi borykają się dorośli mieszkańcy powiatu myślenickiego wymienia się 5 dolegliwości. Najwięcej przypadków* dotyczy choroby układu krążenia (nadciśnienie), których odnotowano 17 136. Są zarazem pierwszą przyczyną zgonów w powiecie (46,3%). Nowotwory (1165 przypadków) wskazywane są jako druga przyczyna zgonów (26,1%), a kolejne to choroby układu oddechowego 8,7%, urazy i wypadki 5,3% oraz cukrzyca (2855 chorujących).

Dzieci i młodzież najczęściej cierpią na choroby płuc i alergie skórne (30,4% chorych), problemy ze wzrokiem (16,3%), wady postawy (13,5%), otyłość (4,8%) i próchnicę (66% u dzieci trzyletnich, 96% u osiemnastolatków).

To dane jakie przedstawiono 1 czerwca, podczas inauguracji programu „Zdrowa Rodzina”  w siedzibie starostwa powiatowego w Myślenicach. - Pandemia na świecie i w Polsce spowodowała, że inaczej patrzymy na zdrowie. Zawsze było w cenie, ale jej powszechność spowodowała, ze nasz samorząd postanowił wykonać kolejny krok. Jest nim projekt dedykowany mieszkańcom naszego powiatu, aby jeszcze lepiej zadbać o ich zdrowie, poprzez szereg programów profilaktycznych – mówił starosta Józef Tomal (FZM).

Przedstawiciele starostwa prezentowali dotychczasowe działania dotyczące profilaktyki i promocji zdrowia, a Małgorzata Bajer - kierownik wydziału Promocji i Ochrony Zdrowia, skupiła się na strukturze chorób i przyczyn zgonów wśród mieszkańców powiatu myślenickiego.

Aby wykrywać choroby we wczesnym stadium i skutecznie je leczyć oraz promować sprzyjający zdrowiu styl życia, samorządowcy postanowili uruchomić program „Zdrowa Rodzina”.

Starosta Józef Tomal (FZM): Impulsem do jego stworzenia była dostępność i łatwiejsza promocja. Bardzo wiele osób nie wiedziało o naszych dotychczasowych działaniach. Nie będzie to akcyjność, a systematyka. Myślę, że dotrzemy do wszystkich chętnych, przez co staniemy się powszechnie nie tylko znani, ale i skuteczni.

Chcemy dołożyć więcej środków, przez to powiat myślenicki pokazuje na tle Małopolski, że bardzo mu leży na sercu profilaktyka. Chcemy zachęcić do udziału w programie wszystkie gminy powiatu myślenickiego.

Mamy jeden szpital, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że on nie wyleczy wszystkich. Lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jak będziemy wydawać nie pół, a milion lub dwa rocznie, to już będzie efekt skali i taki efekt mamy nadzieję osiągnąć w ciągu najbliższych dwóch lat.

Na realizację programu „Zdrowa Rodzina”, starostwo zamierza przeznaczyć 430 tys. zł, a działania obejmą profilaktykę chorób układu krążenia i cukrzycy (35 tys. zł) dla kobiet od 40 r.ż. i mężczyzn od 30 r.ż; profilaktykę raka płuc (141 tys. zł) dla kobiet i mężczyzn od 45 r.ż.; próchnicy (110 tys. zł) dla dzieci w wieku 7-16 lat; program profilaktyki sepsy i szczepień p. meningokokom typu A, C, W, Y i B (24,5 tys. zł i 113,6 tys. zł) dla dzieci od 2 miesiąca życia oraz edukację w ramach bezpieczeństwa i pierwszej pomocy 5,5 tys. zł – bez ograniczeń wiekowych.

Pracę Józefa Tomala jako starosty powiatu myślenickiego na półmetku kadencji 2018-23 oceniam na:

 • celujący
 • bardzo dobry
 • dobry
 • dostateczny
 • dopuszczający
 • niedostateczny
 • Zobacz wyniki
 • celujący celujący 14%
 • bardzo dobry bardzo dobry 13%
 • dobry dobry 14%
 • dostateczny dostateczny 9%
 • dopuszczający dopuszczający 8%
 • niedostateczny niedostateczny 42%
 • Głosów: 2205

Programy przeznaczone są dla mieszkańców powiatu myślenickiego, rejestracja do niego odbywa się tradycyjnie (telefonicznie), a od 15 czerwca będzie możliwa za pośrednictwem strony zdrowie.myslenicki.pl. Jak szacują przedstawiciele starostwa z projektu skorzysta 3000 osób.

*dane starostwa powiatowego na 2018 rok

Powiązane tematy

Komentarze (8)

 • 9 cze

  Wejdź na stronę powiatu na fb. Tam masz wszystkie informacje na bieżąco. A to o czym piszesz, dotyczy nie tylko starostwa, ale i gmin powiatu. Fotowoltaika, to gmina Dobczyce. Wycinka lasów... hmmm powiat? Parkingi, beton i jeszcze parkometry, oj to chyba nie powiat. A gdzie ten "szwajcarski ser"? Bo są drogi powiatowe i są drogi gminne. Też jestem mieszkanką powiatu, ale podstawy znam. Ty też możesz

  12 Odpowiedz
 • 2 cze

  Ciekaw jestem czy J. Tomal zostanie posłem?

  15 7 Odpowiedz
 • 2 cze

  Najczęściej w naszym regionie to umiera się z nudów.

  19 18 Odpowiedz
 • mirek@ 2 cze

  DOKŁADNIE!!! ???

  12 13 Odpowiedz
 • OKOKI 2 cze

  Znowu bezproduktywne mielenie jęzorami.

  11 16 Odpowiedz

Zobacz więcej