Historia

W niedzielę 1 sierpnia zawyją syreny alarmowe. To test systemu i wyraz pamięci o Powstaniu Warszawskim

W niedzielę 1 sierpnia zawyją syreny alarmowe. To test systemu i wyraz pamięci o Powstaniu Warszawskim

W całym kraju w niedzielę 1 sierpnia o godz. 17 zawyją syreny alarmowe. „W ramach treningów i ćwiczeń, celem jednoczesnego upamiętnienia 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego”

Jak czytamy w informacji publikowanej przez poszczególne samorządy; „w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemu alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego” – w niedzielę 1 sierpnia o godzinie 17:00 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy. Dźwięk modulowany potrwa przez około 3 minuty.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia i trwało 63 dni. Zakończyło się 3 października 1944 roku kapitulacją powstańców. Była to największa akcja zbrojna Armii Krajowej przeciwko okupującym stolicę wojskom niemieckim. W czasie Powstania Warszawskiego poległo ok. 16 tysięcy powstańców spośród 45 tysięcy żołnierzy walczących w szczytowym momencie walk. Dodatkowe 20 tysięcy odniosło rany. Straty wśród ludności cywilnej wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Powiązane tematy

Komentarze (2)

  • 31 lip 2021

    Nie mam nic przeciwko przeprowadzeniu testu, jednak nalezy uczciwie popatrzec na powstanie.....to byla porazka i nie potrzebny nikomu akt "heroizmu" 16 letnich chlopczykow, dowodzonych przez rzad na obczyznie i przepelnionych pychą i checia "pokazania" sie dowodcow. Gra nie warta swieczki. Glupia smierc. Nic. Zero. Nie osiagniete NIC poza glupia smiercia niewinnych ludzi. Szkoda ich.

    13 2 Odpowiedz
  • 1 sie 2021

    Ktoś slyszał te syreny ?

    2 Odpowiedz