Myślenice

Oddali hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego

Oddali hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego
Fot. UMiG Myślenice

W Myślenicach główne obchody uczczenia 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbywały się na Rynku, ale o powstańcach nie zapomnieli strażacy

 

"Od dawna oczekiwana godzina wybiła. Oddziały Armii Krajowej walczą z najeźdźcą niemieckim we wszystkich punktach Okręgu Stołecznego" - tak zaczyna się odezwa władz powstańczych, którą rozwieszano w Warszawie 1 sierpnia 1944 roku, aby obwieścić wszystkim wybuch powstania warszawskiego.

W niedzielę 1 sierpnia w 77. rocznicę wybuchu powstania na płycie Rynku przedstawiciele samorządu złożyli kwiaty przed Pomnikiem Niepodległości, aby uczcić uczestników tego wydarzenia. Z kolei strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach punktualnie o godzinie 17.00 (godzina „W") oddali hołd bohaterom powstania przed budynkiem PSP.

Podobnie było przed strażnicą OSP Śródmieście w Myślenicach:

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia i trwało 63 dni. Zakończyło się 3 października 1944 roku kapitulacją powstańców. Była to największa akcja zbrojna Armii Krajowej przeciwko okupującym stolicę wojskom niemieckim. W czasie Powstania Warszawskiego poległo ok. 16 tysięcy powstańców spośród 45 tysięcy żołnierzy walczących w szczytowym momencie walk. Dodatkowe 20 tysięcy odniosło rany. Straty wśród ludności cywilnej wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po Powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

Powiązane tematy

Komentarze (15)

 • burzumsquat666@wp.pl 3 sie

  I co z tego wynika? Nie widzę żadnego związku. Jeśli Myślenice należały do Królestwa Polskiego, to powinniśmy odgrywać co roku Hołd Pruski na rynku? Albo Zjazd Gnieźnieński organizować w lokalnym sanktuarium? Nonsens.

  Wystarczyłoby włączenie syren w godzinę "W" - tak jak miało to miejsce w całej Polsce. A nie jakieś przedstawienia za pieniądze podatników. Nikomu to niepotrzebne. Zwłaszcza, że organizują to ludzie należący do partii, która niewiele wie o historii Powstania Warszawskiego (vide: wypowiedź Macierewicza, do której link zamieściłem wyżej i wypowiedź PAD nt. tego, że powstańcy nie wiedzieli nic o Jałcie).

  Btw., skąd pogląd o tym, że warszawiakom podobają się Myślenice, a myśleniczanom nie podoba sie Warszawa? Jakieś badania socjologiczne robiłeś?

  Ortografii i interpunkcji nie skomentuję, ale razi po oczach.

  16 10 Odpowiedz
 • 3 sie

  Przed Warszawą synku było "zwyciestwo "w Wilnie,.

  9 3 Odpowiedz
 • burzumsquat666@wp.pl 3 sie

  Po co ten cyrk?! Co Myślenice miały wspólnego z Powstaniem Warszawskim?!

  Ile PiS wie o Powstaniu Warszawskim? Posłuchajmy posła Antoniego Macierewicza:
  https://www.youtube.com/watch?v=2qPuxC1aTLA

  14 13 Odpowiedz
 • burzumsquat666@wp.pl 4 sie

  Patrzcie jaka pogarda ze strony tłustego kota do ludzi, którzy ciężko tyrają, żeby utrzymać siebie i rodzinę...

  Nie dość, że bez kompetencji pchają się do spółek Skarbu Pańśtwa i spółek gminnych, to jeszcze naśmiewają się biednych ludzi. Tak pis staje po stronie ubogich. Gdyby faktycznie w pisie były obecne wartości, które się deklaruje, to wszystkie tłuste koty dawno zostałyby wywalone na bruk...

  Na szczęście nie muszę pracować fizycznie. Nigdy nie przyszłoby mi jednak do głowy, żeby naśmiewać się z ludzi, którzy pracują na zmywaku czy łatają drogi. Wstyd, że tacy ludzie jak ty są zatrudniani w samorządzie "Publicysto"!

  7 Odpowiedz
 • 2 sie

  A ile impra kosztowała ?

  14 14 Odpowiedz

Zobacz więcej