Społeczeństwo

Msza na „Mikołaju” to już tradycja. Tak upamiętniają partyzantów walczących podczas II wojny światowej

Msza na „Mikołaju” to już tradycja. Tak upamiętniają partyzantów walczących podczas II wojny światowej
Fot. fb.com/OSP Górne Przedmieście

Msza polowa na „Mikołaju” dla uczczenia pamięci partyzantów walczących w czasie II wojny światowej, odbywa się w tym miejscu tradycyjnie od lat

Spotkanie organizowane jest na polanie, która leży między szczytem Plebańskiej Góry, a wzniesieniem w dalszej części grzbietu, zwanego "Mikołajem". Nazwa pochodzi od stojącej tu kapliczki św. Mikołaja, która powstała na pamiątkę spotkań partyzantów Myślenickiego Obwodu Armii Krajowej ,,Murawa” (odziały ,,Odwet” i ,,Pościg”) do których dochodziło w tym miejscu podczas II wojny światowej.

W niedzielę 8 sierpnia za sprawą Koła Gospodyń Górne Przedmieście, OSP Myślenice Górne Przedmieście oraz Parafii Świętego Alberta w Myślenicach, msza odbyła się po raz kolejny. Odprawił ją ks. Adam Pawicki, proboszcz parafii Św. Alberta, a wtórowali mu muzycy z Reprezentacyjnej Orkiestry Miasta i Gminy Myślenice.

Po mszy, jak co roku na polanie odbył się piknik, podczas którego gospodynie z Górnego Przedmieścia serwowały grochówkę, wiejski chleb ze smalce i słodkie domowe wypieki.

Komentarze (1)

Zobacz więcej