Kultura

Remont podziemi i studio dla mgFoto. Kolejne na liście odwodnienie i sala kinowa. „Chodzi o to, żeby to był dom kultury, który żyje”

Remont podziemi i studio dla mgFoto. Kolejne na liście odwodnienie i sala kinowa. „Chodzi o to, żeby to był dom kultury, który żyje”
Fot. Piotr Jagniewski

„Uwalniamy kolejną przestrzeń. Mamy coraz więcej inicjatyw, grup twórczych, osób które chcą się spotykać i mieć tu swoje dedykowane miejsce. O to właściwie chodzi, żeby to był dom kultury, który żyje”

- remont w podziemiach Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu oraz wydzielenie przestrzeni dla stowarzyszenia mgFoto komentuje Piotr Szewczyk, dyrektor placówki

 

Informację o kolejnych remontach, które zostaną przeprowadzone w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu jego dyrektor przedstawił w podziemiach, a dokładnie w korytarzu prowadzącym do sal, które po remoncie zamienią się w miejsca dydaktyczne i magazyny. To tutaj podpisał umowę z Dariuszem Sułkowskim z firmy Budarus, która będzie wykonawcą robót.

Na przebudowę MOKiS pozyskał blisko 400 tys. zł z ministerstwa kultury oraz gminy, a prace obejmą nie tylko remont podziemi, ale również jednego z mieszkań znajdujących się w budynkach należących do domu kultury. To zostanie zamienione w studio fotograficzne wraz z ciemnią na potrzeby stowarzyszenia Myślenickiej Grupy Fotograficznej mgFoto.

Piotr Szewczyk, dyrektor MOKiS: Przez ostatnie 3 lata udało nam się zmodernizować całą przestrzeń ośrodka kultury w piwnicach i oddać je do użytku. Dzisiaj zabieramy się za ostatnią część, a to wszystko co znajduje się za mną z widoczną dziurą w ścianie to asumpt do kolejnej sali, jaką udało nam się odkryć. Ta przestrzeń, którą dzisiaj widzimy będzie miała funkcję dydaktyczną, edukacyjną, ale również magazynową, dlatego że ośrodek kultury posiada bardzo bogatą kolekcję dzieł sztuki i muszą być przechowywane w godnych i bezpiecznych warunkach.

Uwalniamy kolejną przestrzeń. Mamy coraz więcej inicjatyw, grup twórczych, osób które chcą się spotykać i pracować w godnych warunkach, mieć tu swoje dedykowane miejsce. O to właściwie chodzi, żeby to był dom kultury, który żyje. Niezależnie od tego czy są jakieś uwarunkowania administracyjne czy ich nie ma, aby ludzie mogli przychodzić, korzystać z niego, aby mogli rozwijać swoje pasje, a to buduje całą ofertę kulturalną MOKiS. Naszą ideą jest budowanie oferty nie tylko w oparciu o własne zasoby, ale o zasoby lokalnej społeczności.

Dom kultury to jest takie miejsce do którego wszyscy prędzej, czy później trafimy. A to jako dzieciaki, albo jako rodzice, czy seniorzy zrzeszeni w klubie seniora czy uniwersytecie trzeciego wieku. To dobro wspólne, które trzeba rozwijać.

W przyszłym tygodniu ruszą prace nad przygotowaniem przestrzeni dla mgFoto. Ostateczny termin ich wykonania to koniec roku, ale dyrektor liczy na to, że zostaną udostępnione fotografikom za 2 może 3 miesiące.

W czerwcu 2009 r. grupa nieformalnych miłośników fotografii zrzeszona wokół witryny internetowej mgFoto została zarejestrowana jako Stowarzyszenie Myślenickiej Grupy Fotograficznej. „W dalszym ciągu będziemy  propagować fotografię. Będą organizowane  warsztaty, konkursy fotograficzne, plenery. Będziemy organizować wystawy fotograficzne, prezentować artykuły” – zapowiadali jego przedstawiciele. Dzisiaj na czele stowarzyszenia stoi prezes Grażyna Gubała

 

Kolejne na liście odwodnienie i sala kinowa

Dyrektor przyznaje, że pracownicy placówki oprócz problemów lokalowych borykają się także z podtopieniami. I mimo, że te nie są widowiskowe, to potrafią dać się we znaki podczas obfitych opadów. Natomiast pytany o to, co jeszcze pozostaje do zrobienia, wskazuje na salę kinową.

- Czeka nas jeszcze modernizacja sali widowisko-kinowej, tak aby zyskała sznyt nowoczesnej sali z nowoczesnym wyposażeniem scenicznym, żebyśmy mogli zapraszać kabarety i zespoły muzyczne. Sala wymaga dużych inwestycji, będziemy na to przygotowywali projekty grantowe z ministerstwa kultury. W pierwszej kolejności sala wymaga wykonania klimatyzacji i ogrzewania – odpowiada Piotr Szewczyk.

Powiązane tematy

Komentarze (14)

Zobacz więcej