Szachy

Jakub Suder z brązowym medalem Mistrzostw Polski w Szachach Szybkich i Błyskawicznych

Jakub Suder z brązowym medalem Mistrzostw Polski w Szachach Szybkich i Błyskawicznych
Fot. fb.com/MAT Myślenice

To największa szachowa impreza sezonu. W każdej edycji bierze udział około 1000 zawodników z całej Polski. Jakub Suder w grupie do 18 lat zajął trzecie miejsce

 

W ostatnim okresie słychać było sporo o sukcesach drużynowych szachistów z MAT Myślenice, którzy zawansowali do I ligi Juniorów oraz seniorów, którzy dostali się do II-ligowych rozgrywek. Tym razem sukcesy dotyczą indywidualnych występów. 

W Rzeszowie w dniach 24-30 sierpnia odbywały się Indywidualne Szachowe Mistrzostwa Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Jest to największa Szachowa impreza, w której corocznie bierze udział około 1000 młodych zawodników z całej Polski.

MAT Myślenice reprezentowali: Jakub Pawlikowski, Tomasz Pietrzak, Bartłomiej Piwowarczyk, Jakub Suder (grupa do lat 18), Katarzyna Uliasz, Filip Sobala (grupa do lat 16), Dariusz Dziewoński, Samuel Maj (grupa do lat 14), Maciej Jamrozik, Jakub Kowal (grupa do lat 12) oraz Aleksander Drabik (grupa do lat 10) .

Pierwsza część to turniej w Szachach Szybkich rozgrywany na dystansie 11 rund tempem 15’+10” za każdy wykonany ruch. Natomiast drugi miał rangę Mistrzostw Polski w Szachach Błyskawicznych, w których każdy zawodnik rozegrał 13 partii dysponując czasem 3’+2” na ruch. Obydwa turnieje rozgrywane były systemem szwajcarskim.

Cała ekipa MATa jechała na zawody z nadzieją na wysokie miejsce w tych prestiżowych rozgrywkach. Zerkając jednak na listy rankingowe trzeba było mieć świadomość, iż każde miejsce w pierwszej dziesiątce będzie ogromnym sukcesem. Jak się okazało sukces ten stał się faktem za sprawą dwóch naszych zawodników tj. Jakuba Sudra i Samuela Maja.

Kuba, który na liście startowej był 7 na 83 zawodników jechał na zawody z realną szansą na wysoką lokatę. Jego doświadczenie i wcześniejsze sukcesy dawały nadzieję na dobry wynik w turnieju, którym byłoby miejsce w pierwszej szóstce.

Zawody nie rozpoczęły się dla niego najlepiej. Już w drugiej rundzie musiał uznać wyższość swojego klubowego kolegi Bartka Piwowarczyka. Okazało się, że była to jedyna porażka Kuby w tym turnieju. W następnych partiach zanotował 6 zwycięstw oraz 3 remisy i z wynikiem 8,5 punktów z 11 zajął trzecie miejsce w turnieju zdobywając brązowy medal Mistrzostw Polski w Szachach Szybkich. Dla wielu zawodników jest to ostatnia okazja do zdobyci medalu na Mistrzostwach Polski w kategorii juniora.

Z kolei Samuel Maj starował w grupie do lat 14 i nie był uznawany za faworyta do zajęcia wysokiego miejsca w turnieju. Wydawałoby się, że zawodnik z 59 numerem startowym (na 121 zawodników) ma nikłe szanse na zajęcie wysokiej pozycji. Jak się jednak okazało ranking, który posiada Samuel nie odzwierciedla siły jego gry. Ogromne postępy w sztuce szachowej jakie czyni w ostatnim okresie ten młody zawodnik MATa pozwoliły mu na zajęcie wysokiego czwartego miejsca w Mistrzostwach Polski w szachach Błyskawicznych.

Samuel zdobył 9,5 punktu z 13 wygrywając 8 partii, 3 remisując i 2 przegrywając. Do podium zabrakło tak niewiele, zaledwie jednego zwycięstwa. Jeśli jednak Samuel będzie dalej tak solidnie trenował i rozwijał swoje umiejętności szachowe zdobycie medalu mistrzostw Polski będzie tylko kwestią czasu.

Powiązane tematy

Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego
Szachy 0

Finał IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego

Szachiści z regionu zmierzyli się w finale IV Grand Prix Powiatu Myślenickiego To zwieńczenie trwających od marca rozgrywek "szachy niedzielą", które połączy...

Komentarze (2)

Zobacz więcej

Sportownia klubowym wicemistrzem Polski
Speed-Ball 0

Sportownia klubowym wicemistrzem Polski

W krakowskiej hali UEK odbyły się IV Klubowe Mistrzostwa Polski w Speed-ballu. Zawodnicy Sportowni zakończyli sezon z tytułem Klubowego Wicemistrza Polski Ope...