logo-web9
Myślenice

Oświetlone cmentarze to świadectwo naszej pamięci. Tak wygląda myślenicka nekropolia po zmroku

Złożone kwiaty i wieńce oraz tysiące zapalonych zniczy symbolizują pamięć o tych, którzy odeszli. Tego dnia rozświetlone nekropolie dają świadectwo naszej pamięci o zmarłych

Widok cmentarzy rozświetlonych przez znicze po zmroku to świadectwo naszej pamięci o tych, którzy odeszli. W tych dniach zostawiamy znicze również na grobach bohaterów i mogiłach o które nikt już nie dba. Palące się znicze tworzą niezwykłą atmosferę na cmentarzu komunalnym w Myślenicach. Niepowtarzalne ujęcia z tego miejsca wykonał Bartek Ziółkowski.

Według statystyk blisko 90 proc. Polaków w pierwszych dniach listopada nawiedza groby najbliższych, często pokonując setki kilometrów, aby złożyć kwiaty, zapalić znicze, pomodlić się i spotkać z członkami rodziny.

W ubiegłym roku nie mieliśmy takiej możliwości, bowiem Dzień Wszystkich Świętych różnił się od poprzednich z jednego względu… cmentarze w całym kraju zostały zamknięte. Był to wynik restrykcji wprowadzanych przez rząd w ramach walki z koronawirusem. Wówczas decyzja zapadła przy 21 629 przypadkach zachorowań na covid i 202 chorych. W tym samym dniu (30 października) 2021 roku odnotowano blisko 10 tys. nowych przypadków, ale tym razem rząd nie wprowadził podobnych restrykcji.

W tym roku cmentarze są otwarte, a mieszkańcy powiatu myślenickiego odwiedzają je od piątku 29 października, aby porządkować groby bliskich oraz zapalić pierwsze znicze. Najwięcej osób odwiedzi groby dzisiaj, w poniedziałek 1 listopada.

To czas zadumy, refleksji i rozważań o śmierci. Zmrok sprzyja zadumie i zastanowieniu nad przemijaniem, życiem i śmiercią. W dniu Wszystkich Świętych nekropolie w całym kraju rozświetlają tysiące zniczy, które symbolizują naszą pamięć o zmarłych.

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!