Dobczyce. Powszechny Punkt Szczepień przeciwko Covid-19 zamknięty. Powód? Niska frekwencja
Od poniedziałku 16 listopada został zamknięty Powszechny Punkt Szczepień przeciwko Covid-19 w Dobczycach przy ul. Podgórskiej. „Zakończono w nim działalność z powodu niskiej frekwencji”
Jak informuje burmistrz „od dnia 16 listopada nie działa już Punkt Szczepień Powszechnych przeciwko Covid-19 w budynku Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej w Dobczycach przy ul. Podgórskiej 2”.
Punkt został otwarty w maju przy wsparciu gminy Dobczyce. Był obsługiwany przez firmę Specjalmed. Przez pół roku funkcjonowania punktu zaszczepiono tu 12 168 osób. Jak informuje gmina; do końca lipca dziennie szczepiło się tutaj od 100 do 300 osób, a liczba ta spadła w ostatnich tygodniach do kilkunastu. Dlatego jak wyjaśnia gmina „z powodu niskiej frekwencji, zakończono w nim działalność”.
Osoby chcące się zaszczepić nadal mogą to zrobić na terenie Dobczyc, w punkcie znajdującym się przy ul. Zarabie 35c, który również obsługuje Specjalmed, lub w Ośrodku Zdrowia w Dobczycach (Rynek 16) obsługiwanym przez Dob-Med.
„Zachęcam wszystkie osoby do zaszczepienia się. Decyzja o przyjęciu szczepienia ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celu jakim jest wygaszenie epidemii” – czytamy w komunikacie UGiM Dobczyce.
W Myślenicach punkt szczepień działa w budynku TG "Sokół" (ul. Jordana, wejście od ul. Traugutta ), gdzie został przeniesiony z hali widowiskowo sportowej miesczącej się na Zarabiu. Średnio zgłasza się tam na szczepienie ok. 60 osób dziennie.
Zaszczepiony co drugi z nas
W Polsce liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 20,1 mln. Z kolei w Małopolsce najwyższy procent w pełni zaszczepionych mieszkańców odnotowano w Krakowie (65,1%), w Zielonkach (61,1%) i Michałowicach (60,5%%).
Według Raportu szczepień przeciwko COVID-19, dostępnego na stronach rządowych, dzienna liczba szczepień w powiecie myślenickim wynosi 109 osób. W pełni zaszczepionych jest 50 935 osób, a dzienna liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 5.
W powiecie myślenickim zaszczepionych jest 44,5% mieszkańców. Najlepszy wynik osiągnęła gmina Sułkowice, w której szczepionkę przyjął co drugi mieszkaniec, z kolej najmniej, bo 39,1% zaszczepionych odnotowano w gminie Lubień.
Liczba zaszczepionych w gminach powiatu myślenickiego:
Sułkowice: 50,0% (7 545 osób)
Myślenice: 48,7% (21 702 os.)
Siepraw: 47,2%% (4 284 os.)
Dobczyce: 45,5% (6 994 os.)
Tokarnia: 44,3% (3 931 os.)
Pcim: 43,7% (4 874 os.)
Wiśniowa: 41,3% (3 065 os.)
Raciechowice: 40,3% (2 614 os.)
Lubień: 39,1% (3 946 os.).
Rośnie liczba zakażonych
Rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 24 239 nowych zakażeniach koronawirusem. W Małopolsce mamy 1538 nowych zakażeń. To najwyższe wyniki w czwartej fali pandemii w skali kraju (w porównaniu tydzień do tygodnia to wzrost o ponad 30 procent). Z powodu zakażeń koronawirusem zmarły 124 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 339 osób.
W czwartek, 18 listopada liczba zakażonych koronawirusem w myślenickim szpitalu wynosiła 31 z których 6 było podłączonych do respiratora. Na ten dzień szpital dysponował 34 łózkami covidowymi.
Ponad trzy czwarte hospitalizowanych stanowią osoby niezaszczepione przeciwko covid-19 - informuje Dziennik Polski. "U osób niezaszczepionych choroba postępuje piorunująco szybko. Zdarza się, że już następnego dnia po przyjęciu pacjent wymaga zaintubowania i podłączenia do respiratora, który za niego oddycha - dziennikowi mówi Adam Styczeń, dyrektor szpitala powiatowego w Myślenicach.
Dobowy przyrost potwierdzonych przypadków Covid-19 w powiecie myślenickim:
Wojewoda małopolski Łukasz Kmita podjął decyzję o ponownym uruchomieniu izolatorium, które ruszy 22 listopada w Premier Kraków Hotel 2 przy ul. Opolskiej. Zostanie przygotowanych 50 pokoi, a izolatorium będzie prowadził Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II.
Jak poinformowała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Paździo, na bieżąco rozszerzana jest baza łóżek covidowych. Od 9 do 16 listopada zwiększyła się ona z poziomu 1200 do 1634.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.