Technologia

Stabilizator napięcia – co to jest i do czego służy?

Stabilizator napięcia – co to jest i do czego służy?

Stabilizator napięcia to urządzenie, które za pomocą konkretnych technologii ustabilizuje napięcie wejściowe do określonego. Ustalone napięcie stosowane w Polsce wynosi 230 V. Może ono być jednak mniej lub bardziej stabilne. Stabilne napięcie jest potrzebne do właściwego działania urządzeń.

Jak działa stabilizator napięcia?

Stabilizator został stworzony na zasadzie układu scalonego. Dzięki sprzężeniu zwrotnemu działa niezależnie od temperatury, obciążenia układu elektrycznego czy wahań dostarczanego napięcia. Jego konstrukcja oparta jest na transformatorze, który stale nasycony jest energią. Dzięki temu doskonale radzi sobie z równoważeniem napięcia.

Na rynku dostępne są trzy rodzaje stabilizatorów napięcia.

  • Stabilizator liniowy – to najpopularniejsza i najtańsza opcja. Jego główne zadaniem jest dostarczanie stabilizowanego napięcia ze źródła do odbiornika. Te stabilizatory są niezawodne i trwałe, wydzielają jednak ciepło proporcjonalne do różnicy napięć.

  • Stabilizator impulsowy – często nazywany jest przetwornicą. Umożliwia wytworzenie stabilnego napięcia, wyższego lub niższego niż te dostarczane ze źródła zasilania.

  • Stabilizator LDO – to tak naprawdę rodzaj stabilizatorów liniowych. Ten typ stabilizatorów wymaga do prawidłowego działania niewielkiej różnicy napięcia wejściowego i wyjściowego.

Do czego wykorzystywane są stabilizatory napięcia?

Stabilizatory mają bardzo szerokie zastosowanie. Z tego powodu wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu. Spotkasz je np. w fabrykach i na halach produkcyjnych, gdzie urządzenia potrzebują stabilnego napięcia do prawidłowej pracy.

To nie wszystko. Stabilizator do domu to coraz częściej spotykane rozwiązanie. Szybko przepalające się lub migające żarówki, częste awarie odbiorników i szybsze zużywanie się zasilaczy – te i wiele innych problemów z urządzeniami mogą wynikać z wahań napięcia. Rozwiązaniem problemu są stabilizatory napięcia 230 V. Dzięki nim odbiorniki przestają samoczynnie się włączać i wyłączać, a ryzyko awarii staje się o wiele mniejsze.

Stabilizator napięcia 3 fazowy przydaje się, gdy posiadasz instalację fotowoltaiczną. Zdarza się, że dostarcza ona zbyt wysokie napięcie. W takiej sytuacji stabilizator odłączy urządzenie od sieci i zapobiegnie jego uszkodzeniu.

Stabilizator napięcia do agregatu również powinien być 3 fazowy. Część agregatów ma już ten element na wyposażeniu. Jeśli tak nie jest, podłączenie jakiegokolwiek urządzenia powinno odbywać się właśnie poprzez stabilizator.

Pytania, wątpliwości? Odpowiemy na wszystkie! Przyjdź do naszego sklepu stacjonarnego lub skorzystaj z formularza kontaktowego na stronie. Odezwiemy się jak najszybciej.

Zobacz więcej