Drogi

Kierowcy ryzykują tu każdego dnia. Wypadek na Zakopiance w Jaworniku. Cztery osoby ranne

Kierowcy ryzykują tu każdego dnia. Wypadek na Zakopiance w Jaworniku. Cztery osoby ranne
Fot. fb.com/Małopolska Alarmowo

Skrzyżowanie Zakopianki z drogą wojewódzką w Jaworniku wciąż pozostaje jednym z najbardziej niebezpiecznych w regionie.

Wystarczy moment nieuwagi, zawahania lub błąd w ocenie odległości od innych pojazdów, aby doszło tu do tragedii. Podczas tego wypadku zderzyły się 4 samochody i 4 osoby zostały ranne

 

Do wypadku doszło przed południem w poniedziałek 22 listopada. W Jaworniku na skrzyżowaniu Zakopianki z drogą wojewódzką nr 955, prowadzącą w kierunku Rudnika zderzyły się cztery samochody osobowe.

Droga od Krakowa w kierunku Myślenic była zablokowana przez kilka godzin. Policja wyznaczyła objazdy, mimo to korek liczył kilka kilometrów długości. W wyniku zdarzenia cztery osoby zostały ranne. 

Jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc

To jedno z najbardziej niebezpiecznych miejsc na odcinku Zakopianki między Myślenicami a Krakowem. Według Generalnego Pomiaru Ruchu z 2015 roku, każdego dnia przejeżdża tędy 33 tys. samochodów.

Największe trudności kierowcom sprawia skręt w lewo w kierunku Rudnika, który wymaga przecięcia jednej z nitek Zakopianki. Lustrzany i równie niebezpieczny manewr wykonują kierowcy jadący z Rudnika w kierunku Krakowa.

Skrzyżowanie daje się też we znaki kierowcom samochodów ciężarowych wyjeżdżających i zjeżdżających do leżącej obok Strefy Aktywności Gospodarczej Jawornik-Polanka w której pracuje ok. 700 osób. 

O skrzyżowaniu w tym miejscu samorządowcy mówią od lat. Po wrześniowych konsultacjach społecznej, jakie odbyły się w Jaworniku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaprezentowała 3 warianty budowy w tym miejscu węzła.

Jak informował burmistrz Myślenic Jarosław Szlachetka (PiS) : "Najwięcej pozytywnych opinii i najbardziej optymalną wersją dla mieszkańców Jawornika, przedstawicieli sołectwa i dla nas, była wersja niebieska".

Według zapowiedzi GDDKiA skrzyżowanie będzie gotowe w 2025 roku. 

Powiązane tematy

Komentarze (60)

 • burzumsquat666@wp.pl 22 lis 2021

  Ile osób jeszcze musi zginąć na tym skrzyżowaniu, zanim zostanie zamontowana sygnalizacja świetlna???

  Tak, wiem, że planowana jest budowa węzła / wiaduktu. Ale to zajmie ładnych kilka lat. Na ten czas trzeba tam postawić sygnalizację.

  Panowie Szlachetka, Kurowski, Szczotkowski (Wacław), Bylica - DO ROBOTY!!!

  71 5 Odpowiedz
 • Zofia 22 lis 2021

  w kółko się ino gada że tunel w Krzyszkowicach i węzeł w Jaworniku a lata lecą a ludzie każdego dnia ryzykują tam życie

  50 Odpowiedz
 • 22 lis 2021

  Tyż mnie to zastanawia ,czemu te mondroki nie zainstalowali tam już dawno świateł, przynajmniej do czasu przebudowy tego badziewia. Ludzi ,domów i samochodów przybywa po wioskach wokół zakopianki ,a mondroki dalej traktują tą droge jak świętą krowe na której światła na południe od Krakowa to największe świętokractwo !

  35 2 Odpowiedz
 • 22 lis 2021

  Albo radar od strony Krakowa

  35 7 Odpowiedz
 • burzumsquat666@wp.pl 22 lis 2021

  Gadanie, wybieranie koncepcji i na tym koniec. A ludzie narażają swoje życie i giną.

  Skończcie gadać i weźcie się do roboty!!!

  Póki co, to więcej od Was zrobiła Pani z Krzyszkowic, która nagłośniła problem na całą Polskę. Jeśli ktoś z mojej rodziny zginie na tym skrzyżowaniu, to nie ręczę za siebie.

  33 5 Odpowiedz

Zobacz więcej