Lifestyle

HIFU - sposób na zmarszczki i wiotkość skóry

HIFU - sposób na zmarszczki i wiotkość skóry

Medycyna estetyczna oferuje coraz więcej zabiegów, które pozwalają na nieinwazyjną poprawę kondycji skóry. Jednym z takich rozwiązań jest zabieg HIFU, czyli technologia fal ultradźwiękowych o wysokiej częstotliwości.

Zabieg znajduje zastosowanie zarówno w celu wymodelowania twarzy i poprawy jej owalu, jak i wygładzenia zmarszczek. HIFU może być wykonany nie tylko w obrębie twarzy - idealnie sprawdza się jako zabieg modelujący całe ciało. O tym, jak przebiega taka terapia i jakich efektów można się spodziewać, porozmawiam z ekspertem kosmetologiem w klinice Neonia w Krakowie Anną Zienkiewicz.

Kiedyś lifting twarzy czy modelowanie sylwetki kojarzone były wyłącznie z inwazyjnymi zabiegami z użyciem skalpela, po wykonaniu których konieczna była długotrwała rekonwalescencja. A dziś wystarczy kilkadziesiąt minut spędzonych w gabinecie medycyny estetycznej, aby odzyskać młody wygląd - i natychmiast powrócić do codziennej aktywności.

Taki trend obserwowany jest od wielu lat - i doskonale przyjął się on zarówno u profesjonalistów, jak i pacjentów klinik piękna. Odchodzi się od inwazyjnych zabiegów wymagających rekonwalescencji, a zatem wykluczających z codziennej aktywności. Jednocześnie - wyeliminowanie zostaje ryzyko pojawienia się powikłań, które mogą towarzyszyć bardziej inwazyjnym procedurom. Kolejna zaleta nieinwazyjnych zabiegów to znacznie mniejsza ilość przeciwwskazań do zabiegu. A co najważniejsze - pomimo nieinwazyjnego charakteru zabiegi przynoszą efekty porównywalne z użyciem skalpela. Doskonałym przykładem takiej procedury odmładzającej jest HIFU, czyli technologia fali ultradźwiękowej.

Na czym polega zabieg HIFU i w jakim celu jest wykonywany?

HIFU to zabieg o działaniu odmładzającym i modelującym. Ma bardzo uniwersalny charakter, gdyż może być wykonany na twarzy, szyi i dekolcie, a także wielu obszarach ciała. Celem wykonania zabiegu jest przede wszystkim ujędrnienie skóry, jej pogrubienie i wzmocnienie struktury. Fala ultradźwiękowa oddziałuje na skórę i tkankę podskórną, zapewniając efekt kompleksowego remodelingu skóry. Fala ultradźwiękowa oddziałuje na określonej głębokości tkanki, wywołując dwa bardzo pożądane efekty - efekt termiczny oraz efekt mechaniczny. Efekt termiczny wynika z absorpcji energii fali przez komórki, co prowadzi do kumulowania ciepła i koagulowania tkanki. Te kontrolowane uszkodzenia tkanki dotyczą wybranych warstw skóry i wynikają z ogrzania ich do 60 - 70 stopni. Z kolei efekt mechaniczny jest konsekwencją powstawania pęcherzyków gazu wewnątrz komórek i niszczenia struktur komórkowych. Pozwala to na pobudzenie procesów regeneracyjnych. Ostatecznie struktura skóry zostaje odbudowana, gdyż pobudzona zostaje synteza włókien kolagenowych. A to widoczne jest jako ujędrnienie skóry, poprawa owalu twarzy czy wymodelowanie wybranych partii ciała.

Proszę powiedzieć coś więcej o możliwościach zastosowania technologii HIFU. Jakich dokładnie efektów można się spodziewać?

Zabieg HIFU wykonywany jest w celu odmłodzenia twarzy, przywrócenia jej prawidłowego owalu i wygładzenia zmarszczek. Dzięki tej technologii możliwe jest skorygowanie takich niepożądanych zmian w wyglądzie jak opadające brwi i powieki, zmarszczki wokół oczu, zmarszczki na czole czy wokół ust, bruzdy nosowo - wargowe lub opadające kąciki ust. HIFU umożliwia poprawę owalu twarzy, wymodelowanie linii żuchwy, zredukowanie chomików czy podwójnego podbródka. HIFU może ponadto odmłodzić i wygładzić skórę szyi i dekoltu, a także wspomóc ujędrnianie i modelowanie takich partii ciała jak brzuch, uda, pośladki, biodra czy ramiona.

Zabieg HIFU jest bezbolesny i bezpieczny. W jaki sposób przebiega procedura i ile trwa?

Zabieg - w zależności od rozległości obszaru poddawanego zabiegowi - trwa kilkanaście do kilkudziesięciu minut. Procedura sprowadza się do przykładania głowicy aparatury do wybranych partii skóry. Niekiedy wystarczy jeden zabieg, choć najczęściej wskazane jest powtórzenie zabiegu 2 - 3 razy. Wówczas zabieg powtarzany jest w odstępie 1 - 3 miesięcy. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być lekko zaczerwieniona, jednak ten objaw szybko ustępuje samoistnie. Przez kilka dni po zabiegu wskazane jest unikanie solarium, basenu i sauny oraz intensywnej aktywności fizycznej.

Kiedy można ocenić efekty HIFU i jak długo się utrzymują?

Aktywowanie procesów regeneracji skóry i jej przebudowy wymaga czasu - zatem efektów nie można ocenić bezpośrednio po zabiegu. Procesy regeneracji i remodelingu skóry, jej ujędrnienia i wzmocnienia zajmują około 10 -12 tygodni, dlatego efekty zabiegu HIFU można ocenić około 3 miesięcy po wykonaniu zabiegu. Wówczas zauważalny jest wzrost napięcia skóry, wygładzenia zmarszczek, poprawy owalu twarzy i konturów ciała. Efekty utrzymują się nawet do 18 miesięcy i po tym czasie zabieg można powtórzyć. Aby efekty utrzymały się jak najdłużej, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry oraz unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce.

Zobacz więcej