Polityka

Rada Powiatu Myślenickiego podjęła rezolucję w sprawie agresji Rosji na Ukrainę

Rada Powiatu Myślenickiego podjęła rezolucję w sprawie agresji Rosji na Ukrainę

„Radni Powiatu Myślenickiego wyrażają solidarność z narodem ukraińskim i stanowczo potępiają decyzję Prezydenta Rosji, gdyż zagraża ona życiu wielu osób w tym Polaków mieszkających na wschodzie, a nade wszystko to naruszenie prawa międzynarodowego i przyjętych traktatów”

- treść rezolucji przed jej uchwaleniem czytał przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Żaba (FZM).

 

Podczas dzisiejszej sesji, radni powiatowi przez aklamację podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia Rezolucji Rady Powiatu Myślenickiego dotyczącej agresji Federacji Rosyjskiej na Niepodległe Państwo Ukrainy, w tym Partnerski Rejon Wierchowiński w Obwodzie Iwanofrankowskim.

Treść rezolucji przed uchwaleniem czytał przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Żaba (FZM):

"Rada Powiatu Myślenickiego z niepokojem przyjęła informacje o wydanym rozkazie przez prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczącego przeprowadzenia operacji militarnej na Ukrainie.

Radni Powiatu Myślenickiego wyrażają solidarność z narodem ukraińskim i stanowczo potępiają decyzję Prezydenta Rosji, gdyż zagraża ona życiu wielu osób w tym Polaków mieszkających na wschodzie, a nade wszystko to naruszenie prawa międzynarodowego i przyjętych traktatów.

Wyrażamy słowa uznania za dotychczasowe dokonania Ukrainy na drodze postępu społecznego, gospodarczego i politycznego oraz prozachodniego kierunku przemian.

Niech wyrazem naszego wsparcia, jako jednego z partnerskich rejonów Ukrainy, jest deklaracja gotowości dalszego zacieśnienia współpracy i wszelkiej możliwej pomocy w sytuacji eskalacji zagrożenia i skutków działań naruszających pokój obywateli. Niech Żyje Wolna i Niepodległa Ukraina!

W czwartek, 24 lutego 2022, nad ranem Rosja zaatakowała Ukrainę. Ofensywę poprzedziło telewizyjne wystąpienie Władimira Putina, który o godz. 3:45 ogłosił rozpoczęcie "operacji specjalnej w Donbasie" - poinformowały nad ranem światowe agencje informacyjne.

Ofensywa została poprowadzona z terytoriów Rosji, Białorusi, „republik” separatystów w Donbasie, do których armia rosyjska wkroczyła w ostatni poniedziałek (21 lutego) i anektowanego przez Rosję w 2014 roku Krymu. 

Oficjalne źródła ukraińskie informują o ponad 40 ofiarach śmiertelnych wśród żołnierzy. Armia donosi o walkach w Donbasie i wokół Charkowa. Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją.

"Dziś Rosja wybrała wojnę, jedno państwo europejskie zaatakowało drugie bez najmniejszych powodów, to barbarzyństwo musi spotkać się ze zdecydowanym odporem całego wolnego świata. Polska jest krajem w pełni bezpiecznym. Wojsko i służby w podwyższonym stanie gotowości" - dzisiaj w Sejmie mówił premier Mateusz Morawiecki.

Sejm potępił rosyjską agresję na Ukrainę i wezwał do wycofania jej sił z Ukrainy. Wezwał też Unię Europejską i NATO do jak najszerszych sankcji i wsparcia dla Ukrainy.

O godz. 20 prezydent Andrzej Duda w orędziu powiedział: "Jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i zwierzchnik Sił Zbrojnych zapewniam o pełnej gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa naszym granicom. (...) Jesteśmy zjednoczeni, by zapewnić zapewnić bezpieczeństwo wszystkim krajom Sojuszu" - mówił. "Rosyjski atak na Ukrainę dobitnie pokazał, jak ważna jest rola NATO, jak ważna jest obecność wojsk amerykańskich w Polsce i Europie"- ocenił. "Wojna na Ukrainie stawia przed naszym państwem także inne, poważne wyzwania. Musimy być przygotowani do przyjęcia wielu uchodźców z Ukrainy. Ludzi, którzy będą u nas szukać bezpiecznego schronienia przed tragedią wojny. Jestem przekonany, że okażemy im solidarność i udzielimy wszelkiej możliwej pomocy" - mówił prezydent. Podkreślał, że Polacy wielokrotnie w momentach trudnych pokazywali, że potrafią stanąć na wysokości zadania "Bo tacy, jako naród, jesteśmy" - przekonywał prezydent.

Powiązane tematy

Puchar dla Orła
Fotofelieton 0

Puchar dla Orła

19 listopada, godz. 15:35. Puchar Polski na szczeblu okręgowym trafił w szpony zawodników Orła Myślenice. W finale piłkarze z Dolnego Przedmieścia spotkali s...

Komentarze (22)

 • 24 lut 2022

  Kogo to obchodzi jaką rezolucje podjeła RPM w sprawie agresji na Ukraine. Weśćie sie za sprawy na które macie wpływ ,a nie zgrywajcie kogoś kim nie jesteście ! AMENT.

  54 12 Odpowiedz
 • 24 lut 2022

  A węgiel Polacy kupią w Rosji bo taniej. Sami spieramy putina.

  27 10 Odpowiedz
 • Inżynier Monk 24 lut 2022

  Putin nie uznaje suwerenności krajów ze strefy wpływów Związku Radzieckiego, długo czekał aż "na tronie" USA osiądzie odpowiednia figura by móc rozpocząć agresję militarną we wschodniej i środkowej Europie. Historia się powtarza, wystarczy średnio rozgarnięty historycznie osobnik do połączenia faktów. Zachód czeka i czeka z nadzieją że może ta hydra się nażre i uspokoi... ale tak nie będzie. Każdy dzień zwłoki z konsekwentną reakcją wzmacnia Putina w jego planach.
  Pasywność Chin też nie raduje i niczego dobrego nie zwiastuje.
  Na razie (m.in. nad Myślenicami) latają niemieckie samoloty turbośmigłowe z sił NATO, niech mi ktoś powie, ze to jest normalne... Bo kiedy Rosja zajechała Krym w 2014 albo Gruzję to nit nie wysyłał do Polski amerykańskich jednostek desantowych i śmigłowców szturmowych. Przypominam - obie te formacje nie nadają się do obrony, tylko do ataku.

  22 4 Odpowiedz
 • 24 lut 2022

  Ja powiem tylko tyle: boję się. Bo w razie czego nie mamy co liczyć na pomoc. A rada powiatu to sobie może uchwalić co chce, to i tak nie ma znaczenia dla Rosji.

  20 5 Odpowiedz
 • 24 lut 2022

  Kiedy Niemcy w 39 ruszyły na Polskę, alianckie lotnictwo rozpoczęło wypady nad niemieckie miasta, zrzucając ulotki informujące o konieczności zaprzestania agresj, taką pomoc dostaliśmy.
  Dzis zachód robi to samo, tylko zamiast Polski jest Ukraina i zamiast ulotek i bombowców są wpisy na Facebooku i Twitterze.

  19 1 Odpowiedz

Zobacz więcej