Myślenice

Myślenice. Mieszkańcy okazali solidarność z Ukrainą. „Nie jesteście sami”

Myślenice. Mieszkańcy okazali solidarność z Ukrainą. „Nie jesteście sami”
Fot. Piotr Jagniewski

W pierwszą rocznicę wybuchu wojny w Ukrainie, mieszkańcy Myślenic spotkali się z przebywającymi w naszym mieście uchodźcami, aby okazać swoją solidarność z narodem ukraińskim

 

W piątek 24 stycznia minął rok od ataku Rosji na Ukrainę. W pierwszą rocznicę wybuchu wojny, w wielu miastach w kraju odbywały się marsze, debaty i wiece podkreślające solidarność Polski z Ukrainą. Podczas nich uczczono pamięć ofiar wojny i oddawano hołd biorących udział w walkach.

Z kolei w samo południe, w sobotę 25 lutego na myślenickim Rynku powiewały flagi Polski, Ukrainy i Unii Europejskiej. Wśród nich znalazła się też jedna Stanów Zjednoczonych.

Uczestnicy zgromadzenia trzymali też kartki z nazwami miast, które ucierpiały w czasie walk. Wśród nich można było znaleźć Chersoń, Bachmut, Nikopol, Marganetz, Dniepro, Zaporoże i Buczę. Spotkanie otworzył Łukasz Płatek.

Łukasz Płatek: Mija rok odkąd wojska rosyjskie bezprawnie wtargnęły na terytorium Ukrainy, niszcząc wszystko na swojej drodze.

Mija rok odkąd priorytety bezpieczeństwa w Europie uległy zmianie, odkąd zagrożenie wojną stało się faktem także dla krajów ościennych, w tym Polski.

Mija rok odkąd miliony uchodźców odnalazły tymczasowe schronienie w granicach państw europejskich, rok ogromnej, wspólnej pracy, pomocy i solidarności.

Mija rok odkąd bohaterskie wojska ukraińskie stawiają twardy opór najeźdźcom, pomimo nierównowagi sił, ale w imię obrony życia i wolności nas wszystkich, mieszkańców Europy.

Nie minie rok, a wojna może zostać przez nich wygrana, a wróg odparty i pokonany. Wystarczy jeszcze trochę wysiłku, wytrwałości oraz wsparcia.

Myślenice solidarne z Ukrainą! Polska solidarna z Ukrainą! Chwała Ukrainie! Niech żyje Polska! Niech żyje!

Zebraliśmy się na myślenickim rynku w ramach obywatelskiego wydarzenia, aby powiedzieć "nie jesteście sami!". Nie jesteśmy obojętni wobec wyrządzonych wam krzywd. Bardzo dziękuję za zaangażowanie mieszkańcom, obywatelom, wolontariuszom, urzędnikom, pracownikom socjalnym.

Witał przedstawicieli Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach działających przy Starostwie Powiatowym, którzy we współpracy z Fundacją Zustricz stworzyli w Myślenicach punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy. Można znaleźć w nim pomoc prawną, informacyjną i psychologiczną. 

Następnie Maja Golczyk odczytała wiersz autorstwa Leszka Głusia pt. "Lepszy świat" . Na Rynku wybrzmiał hymn Polski oraz Ukrainy. Przedstawiciele Ukrainy dziękowali myśleniczanom i mieszkańcom całego powiatu "za udzieloną pomoc, za wsparcie płynące z całego kraju i świata"

Na zakończenie minutą ciszy i zniczami składanymi przy Pomniku Niepodległości, uczczono pamięć za walczących i poległych w obronie Ukrainy.

Powiązane tematy

Puchar dla Orła
Fotofelieton 0

Puchar dla Orła

19 listopada, godz. 15:35. Puchar Polski na szczeblu okręgowym trafił w szpony zawodników Orła Myślenice. W finale piłkarze z Dolnego Przedmieścia spotkali s...

Oświeceni
Fotofelieton 4

Oświeceni

Lampy uliczne w mieście i w niektórych miejscowościach gminy Myślenice nie świecą w nocy. To nie awaria. W ten sposób od sierpnia włodarze szukają oszczędnośc...

Komentarze (35)

 • 25 lut 2023

  kobietom i dzieciom uciekającym przed wojną
  to z nimi się solidaryzuję ja

  25 4 Odpowiedz
 • 26 lut 2023

  To ze walcza w imie obrony wolnosci i zycia europejczykow to kompletna bzdura . A Polacy od wiekow sa postrzegani jako frajerzy Europy , gdzie potegi swiatowe zalatwiaja swe porachunki glownie gospodarcze z Ruskimi.

  30 15 Odpowiedz
 • 25 lut 2023

  Dlaczego takie zaplanowane wydarzenia nie są w jakiejś formie promowane wcześniej. Wiadomo było o rocznicy.... ale globalnie nie lokalnie.... że będzie jakaś akcja.... widać że na rynku ludzi brak.... a mogli by być....

  27 12 Odpowiedz
 • 26 lut 2023

  Trochę pomieszałeś.
  Walczą rzeczywiście w imię obrony wolności!!!!
  A reszta jest wypadkową.
  Reszta, to jak występ w Iraku…, teraz rekompensujemy wydatki USA na Ukrainę , zmuszając do przelewania ogromnych kwot przyszłym pokoleniem za dzisiejsze zamówienia. Zadłużając nasze społeczeństwo do poziomu po dziurki w nosie.
  Trochę wyżej i zaczniemy się dusić.
  Ukraińcy giną, ale nie zadłużają swoich wnuków.

  20 5 Odpowiedz
 • 25 lut 2023

  Przecież mogli zapłacić za reklamę
  w Gazecie Myślenickiej i wszyscy ważni, pojawili by się na rynku.

  21 8 Odpowiedz

Zobacz więcej