logo-web9
Polityka

Rada Powiatu Myślenickiego podjęła rezolucję w sprawie agresji Rosji na Ukrainę

„Radni Powiatu Myślenickiego wyrażają solidarność z narodem ukraińskim i stanowczo potępiają decyzję Prezydenta Rosji, gdyż zagraża ona życiu wielu osób w tym Polaków mieszkających na wschodzie, a nade wszystko to naruszenie prawa międzynarodowego i przyjętych traktatów”

- treść rezolucji przed jej uchwaleniem czytał przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Żaba (FZM).

Podczas dzisiejszej sesji, radni powiatowi przez aklamację podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia Rezolucji Rady Powiatu Myślenickiego dotyczącej agresji Federacji Rosyjskiej na Niepodległe Państwo Ukrainy, w tym Partnerski Rejon Wierchowiński w Obwodzie Iwanofrankowskim.

Treść rezolucji przed uchwaleniem czytał przewodniczący Rady Powiatu Tadeusz Żaba (FZM):

"Rada Powiatu Myślenickiego z niepokojem przyjęła informacje o wydanym rozkazie przez prezydenta Rosji Władimira Putina dotyczącego przeprowadzenia operacji militarnej na Ukrainie.

Radni Powiatu Myślenickiego wyrażają solidarność z narodem ukraińskim i stanowczo potępiają decyzję Prezydenta Rosji, gdyż zagraża ona życiu wielu osób w tym Polaków mieszkających na wschodzie, a nade wszystko to naruszenie prawa międzynarodowego i przyjętych traktatów.

Wyrażamy słowa uznania za dotychczasowe dokonania Ukrainy na drodze postępu społecznego, gospodarczego i politycznego oraz prozachodniego kierunku przemian.

Niech wyrazem naszego wsparcia, jako jednego z partnerskich rejonów Ukrainy, jest deklaracja gotowości dalszego zacieśnienia współpracy i wszelkiej możliwej pomocy w sytuacji eskalacji zagrożenia i skutków działań naruszających pokój obywateli. Niech Żyje Wolna i Niepodległa Ukraina!

W czwartek, 24 lutego 2022, nad ranem Rosja zaatakowała Ukrainę. Ofensywę poprzedziło telewizyjne wystąpienie Władimira Putina, który o godz. 3:45 ogłosił rozpoczęcie "operacji specjalnej w Donbasie" - poinformowały nad ranem światowe agencje informacyjne.

Ofensywa została poprowadzona z terytoriów Rosji, Białorusi, „republik” separatystów w Donbasie, do których armia rosyjska wkroczyła w ostatni poniedziałek (21 lutego) i anektowanego przez Rosję w 2014 roku Krymu. 

Oficjalne źródła ukraińskie informują o ponad 40 ofiarach śmiertelnych wśród żołnierzy. Armia donosi o walkach w Donbasie i wokół Charkowa. Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją.

"Dziś Rosja wybrała wojnę, jedno państwo europejskie zaatakowało drugie bez najmniejszych powodów, to barbarzyństwo musi spotkać się ze zdecydowanym odporem całego wolnego świata. Polska jest krajem w pełni bezpiecznym. Wojsko i służby w podwyższonym stanie gotowości" - dzisiaj w Sejmie mówił premier Mateusz Morawiecki.

Sejm potępił rosyjską agresję na Ukrainę i wezwał do wycofania jej sił z Ukrainy. Wezwał też Unię Europejską i NATO do jak najszerszych sankcji i wsparcia dla Ukrainy.

O godz. 20 prezydent Andrzej Duda w orędziu powiedział: "Jako prezydent Rzeczypospolitej Polskiej i zwierzchnik Sił Zbrojnych zapewniam o pełnej gotowości do zapewnienia bezpieczeństwa naszym granicom. (...) Jesteśmy zjednoczeni, by zapewnić zapewnić bezpieczeństwo wszystkim krajom Sojuszu" - mówił. "Rosyjski atak na Ukrainę dobitnie pokazał, jak ważna jest rola NATO, jak ważna jest obecność wojsk amerykańskich w Polsce i Europie"- ocenił. "Wojna na Ukrainie stawia przed naszym państwem także inne, poważne wyzwania. Musimy być przygotowani do przyjęcia wielu uchodźców z Ukrainy. Ludzi, którzy będą u nas szukać bezpiecznego schronienia przed tragedią wojny. Jestem przekonany, że okażemy im solidarność i udzielimy wszelkiej możliwej pomocy" - mówił prezydent. Podkreślał, że Polacy wielokrotnie w momentach trudnych pokazywali, że potrafią stanąć na wysokości zadania "Bo tacy, jako naród, jesteśmy" - przekonywał prezydent.

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!